Εφαρμογή Android - HellasPath

Συζήτηση για προγράμματα ψηφιακού χάρτη όπως είναι το Ozi Explorer, το TopoView κ.α.
lneam
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Σάβ 05 Οκτ 2019, 17:25
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Εφαρμογή Android - HellasPath

Δημοσίευση από lneam » Πέμ 10 Οκτ 2019, 11:01

μια αλλη ιδεα που εχω ειναι, να υπαρχει επιλογη μεσα απο την εφαρμογη για τον χρηστη να μπορει ανεβασει οικειοθελώς σε καποιον server τις δικες του καταγραφες. Ειτε εγιναν μεσα απο την εφαρμογη ή εισαγωγη απο gpx/kml. Ειναι αλλος ενα ευκολος και γρηγορος τροπος για να εμπλουτισουμε την βαση του hellaspath.gr

peternik99
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 12:48

Re: Εφαρμογή Android - HellasPath

Δημοσίευση από peternik99 » Πέμ 10 Οκτ 2019, 11:12

Ναι η καταγραφή είναι service και δουλεύει συνέχεια. Η χρήση της SD card επιλέγεται αυτόματα από το λειτουργικό

lneam
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Σάβ 05 Οκτ 2019, 17:25
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Εφαρμογή Android - HellasPath

Δημοσίευση από lneam » Τρί 22 Οκτ 2019, 18:36

σημερα κατεβασα την αναβαθμιση των αρχειων χρησης, μεσα απο την εφαρμογη.
- βαση διαδρομων του hellas path
- "themes" του χαρτη
ειναι ολα τους "φρεσκα'.

Ελπιζω συντομα να εχουμε και νεο apk, ωστε να "ξυπναει" ο δεκτης GNSS. Νομιζω, ο πολυς υπνος βλαπτει ....

lneam
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Σάβ 05 Οκτ 2019, 17:25
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Εφαρμογή Android - HellasPath

Δημοσίευση από lneam » Τρί 22 Οκτ 2019, 19:09

μετα την αναβαθμιση με τα νεα "θεματα" του χαρτη στον φακελο -elevate4-, δεν υπαρχει το αρχειο .nomedia
ετσι το αρχειο preview.png μπορει και φαινεται απο το android στον φακελο images που υπαρχει στην συσκευη

peternik99
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 12:48

Re: Εφαρμογή Android - HellasPath

Δημοσίευση από peternik99 » Τετ 23 Οκτ 2019, 14:31

lneam έγραψε:
Τρί 22 Οκτ 2019, 18:36
Ελπιζω συντομα να εχουμε και νεο apk, ωστε να "ξυπναει" ο δεκτης GNSS. Νομιζω, ο πολυς υπνος βλαπτει ....
H ενημέρωση απο λάθος μου δεν ανεβηκε. Την ανέβασα τώρα στο Google Play.

lneam
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Σάβ 05 Οκτ 2019, 17:25
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Εφαρμογή Android - HellasPath

Δημοσίευση από lneam » Τετ 23 Οκτ 2019, 17:32

εως τωρα, δεν βλεπω αναβαθμιση

lneam
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Σάβ 05 Οκτ 2019, 17:25
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Εφαρμογή Android - HellasPath

Δημοσίευση από lneam » Πέμ 24 Οκτ 2019, 10:06

κατεβασα την αναβαθμιση 1.3.4 - καμια αλλαγη στην συμπεριφορα.

Προσπαθω να καταλαβω στις συσκευες τον αλλον, οταν βρισκονται σε airplane mode, με ή χωρις καρτα sim, wifi OFF, ανοιχτος ο δεκτης πλοηγησης, ολα λειτουργουν κανονικα ? Μονο στην δικη μου περιπτωση υπαρχει προβλημα ?

peternik99
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 12:48

Re: Εφαρμογή Android - HellasPath

Δημοσίευση από peternik99 » Πέμ 24 Οκτ 2019, 10:51

lneam έγραψε:
Πέμ 24 Οκτ 2019, 10:06
κατεβασα την αναβαθμιση 1.3.4 - καμια αλλαγη στην συμπεριφορα.

Προσπαθω να καταλαβω στις συσκευες τον αλλον, οταν βρισκονται σε airplane mode, με ή χωρις καρτα sim, wifi OFF, ανοιχτος ο δεκτης πλοηγησης, ολα λειτουργουν κανονικα ? Μονο στην δικη μου περιπτωση υπαρχει προβλημα ?
Στειλε μου email να το δουμε εκτός φορουμ. Γενικά για την λήψη θέσης χρησιμοποιώ το "fuzed location provider" που συνδυάζει δίκτυο, δεδομένα, GPS, Ίσως στο airplane mode να έχει πρόβλημα. Θα το κοιτάξω.

lneam
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Σάβ 05 Οκτ 2019, 17:25
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Εφαρμογή Android - HellasPath

Δημοσίευση από lneam » Πέμ 24 Οκτ 2019, 11:18

στην θεωρια ολα ειναι "τελεια"
στην πραξη ομως, η συσκευη πλοηγησης τυπου GPS, το μονο που θελει ειναι σημα απο τους δορυφορους. Το κινητο τηλεφωνο ή και το wifi, ειναι βοηθητικα-συμπληρωματικα και οχι υποχρεωτικα για την πλοηγηση, ιδιως σε outdoor δραστηριοτητες.
Ακριβως ετσι το βλεπουν εφαρμογες οπως Sygic, orux, locus, here, ...

πες μου εαν ισχυει το email που εχει στο playstore
malasiot@gmail.com

peternik99
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 12:48

Re: Εφαρμογή Android - HellasPath

Δημοσίευση από peternik99 » Πέμ 24 Οκτ 2019, 15:14

lneam έγραψε:
Πέμ 24 Οκτ 2019, 11:18
στην θεωρια ολα ειναι "τελεια"
στην πραξη ομως, η συσκευη πλοηγησης τυπου GPS, το μονο που θελει ειναι σημα απο τους δορυφορους. Το κινητο τηλεφωνο ή και το wifi, ειναι βοηθητικα-συμπληρωματικα και οχι υποχρεωτικα για την πλοηγηση, ιδιως σε outdoor δραστηριοτητες.
Ακριβως ετσι το βλεπουν εφαρμογες οπως Sygic, orux, locus, here, ...

πες μου εαν ισχυει το email που εχει στο playstore
malasiot@gmail.com
Το πρόβλημα ήταν με το airplane mode. Το Fused Location Provider API που συνιστά η Google επιστρέφει σφάλμα σε αυτό το mode ή όταν έχεις κλειστό το wifi. Η λύση που υλοποίησα είναι σε περίπτωση σφάλματος να τρέχει η παλιά μέθοδος λήψης (LocationManager API) με χρήση μόνο GPS. Λάβε υπόψιν όμως ότι η τελευταία μέθοδος έχει μικρότερη ακρίβεια κατά μέσο όρο από την πρώτη. Η πρώτη επίσης μπορεί να δώσει ένδειξη και σε κλειστούς χώρους και έχει μικρότερη κατανάλωση στην μπαταρία. Μπορείς να βρεις την τελευταία έκδοση στο https://vision.iti.gr/hellaspath/ (στο Google Play θα το ανεβάσω αφού το τεστάρω στο πεδίο). Όταν το τεσταρεις παρακαλώ στείλε σχόλια στο παραπάνω email.

lneam
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Σάβ 05 Οκτ 2019, 17:25
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Εφαρμογή Android - HellasPath

Δημοσίευση από lneam » Πέμ 24 Οκτ 2019, 18:00

peternik99 έγραψε:
Πέμ 24 Οκτ 2019, 15:14
Το πρόβλημα ήταν με το airplane mode. Το Fused Location Provider API που συνιστά η Google επιστρέφει σφάλμα σε αυτό το mode ή όταν έχεις κλειστό το wifi. Η λύση που υλοποίησα είναι σε περίπτωση σφάλματος να τρέχει η παλιά μέθοδος λήψης (LocationManager API) με χρήση μόνο GPS. Λάβε υπόψιν όμως ότι η τελευταία μέθοδος έχει μικρότερη ακρίβεια κατά μέσο όρο από την πρώτη. Η πρώτη επίσης μπορεί να δώσει ένδειξη και σε κλειστούς χώρους και έχει μικρότερη κατανάλωση στην μπαταρία. Μπορείς να βρεις την τελευταία έκδοση στο https://vision.iti.gr/hellaspath/ (στο Google Play θα το ανεβάσω αφού το τεστάρω στο πεδίο). Όταν το τεσταρεις παρακαλώ στείλε σχόλια στο παραπάνω email.
Οπως λεει και ο λαος "Ο παπάς ευλογάει πρώτα τα γένια του!" εαν δεν ειμαστε στο ιντερνετ, πως η google θα εχει εσοδα ?

θα ηθελα να απαντησω στην google, μεσα απο την δικη μου εμπειρια
- και οι 4 συσκευες μου android απο το 2012 εως και σημερα, σε διαφορετικα σπιτια που εχουν δοκιμαστει, αργα ή γρηγορα επιασαν σωστο στιγμα. Σε μια συγκριτικη δοκιμη (κοντα σε παραθυρο) ενα nuvi 3760T ποτε. Οι αλλες προσωπικες δοκιμες, οχι απλα διπλα στο παραθυρο, μακρυα, ακομα και σε αλλα δωματια, αργησαν αλλα επιασαν.

- εχω προσωπικα δοκιμασει αυτες τις συσκευες android εντος λεκανοπεδιου αττικης
Spectra Precision MobileMapper 60
Spectra Precision SP20
ηταν οπως παντα σε airplane-mode, χωρις RTK, 100% μονο απο δορυφορους και ετρεχα την εφαρμογη GPSTest (Sean Barbeau). Με την πρωτη μετρησα 90cm και με την δευτερη 20cm. Στατικες μετρησεις πεζος.

- πλοηγηση δεν επιδιώκουμε εντος σπιτιων (εσωτερικους χωρους)
- το θεμα της μπαταριας ειναι απο την μερια μου 100% διαχειρίσιμο
- σε καποιες περιπτωσεις μπορω να κανω πλοηγηση και καταγραφη διαδρομης, ακομα και εαν η καινουργια συσκευη μου (out the box) ή μετα απο hard reset, ΔΕΝ εχει google account. Δωρεαν και νομιμα, π.χ. locus maps free / orux maps free μαζι με χαρτες openandromaps

ευχαριστω την google για το android.

lneam
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Σάβ 05 Οκτ 2019, 17:25
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Εφαρμογή Android - HellasPath

Δημοσίευση από lneam » Σάβ 02 Νοέμ 2019, 09:28

εκδοσεις 1.3.4 και 1.3.5
ρυθμισεις - ρυθμισεις χαρτη, εκει θα βρουμε 2 φορες την επιλογη 'κεντραρισμα χαρτη' . Γιατι υπαρχει 2 φορες ?

lneam
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Σάβ 05 Οκτ 2019, 17:25
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Εφαρμογή Android - HellasPath

Δημοσίευση από lneam » Σάβ 02 Νοέμ 2019, 15:41

στην σελιδα στο playstore υπαρχει αυτο "Επιλογή της μεθόδου εντοπισμου στίγματος από GPS μονο η συνδιασμό αισθητήρων"
προτεινω αυτο "Επιλογή της μεθόδου εντοπισμου στίγματος μόνο από GPS ή και συνδυασμό αισθητήρων"
---
στην σελιδα της εφαρμογης στον ιντερνετ υπαρχουν
- η εκδοση 1.3.5 beta (1.3.5-universal-release.apk)
- pdf manual 1.2.0

lneam
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Σάβ 05 Οκτ 2019, 17:25
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Εφαρμογή Android - HellasPath

Δημοσίευση από lneam » Σάβ 02 Νοέμ 2019, 18:04

Σωτηρη, το καστελλοριζο ειναι νησι της Ελλαδος ?

lneam
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Σάβ 05 Οκτ 2019, 17:25
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Εφαρμογή Android - HellasPath

Δημοσίευση από lneam » Δευ 04 Νοέμ 2019, 11:33

lneam έγραψε:
Σάβ 02 Νοέμ 2019, 09:28
εκδοσεις 1.3.4 και 1.3.5
ρυθμισεις - ρυθμισεις χαρτη, εκει θα βρουμε 2 φορες την επιλογη 'κεντραρισμα χαρτη' . Γιατι υπαρχει 2 φορες ?
η νεα εκδοση 1.3.6 διορθωνει το προβλημα
ελπιζω να εχουμε συντομα και ενα νεο πληρη ελληνικο χαρτη

peternik99
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 12:48

Re: Εφαρμογή Android - HellasPath

Δημοσίευση από peternik99 » Τρί 05 Νοέμ 2019, 13:33

Aυτήν την στιγμή αν απλά μεγαλώσω το bounding box για να περιλάβω το Καστελόριζο θα προστεθεί μεγάλος μέρος της Τουρκιας κάνοντας τον χάρτη τεράστιο (σε MB), Υπάρχει λύση, λίγο υπομονή εκτός αν θα πας στο Καστελόριζο σύντομα.

lneam
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Σάβ 05 Οκτ 2019, 17:25
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Εφαρμογή Android - HellasPath

Δημοσίευση από lneam » Τρί 05 Νοέμ 2019, 17:10

οταν κανω beta testing ελπιζω να ΜΗΝ βρω προβληματα. Ευχομαι, οταν τα παρουσιαζω, η αλλη πλευρα να το βλεπει σαν βοηθεια και μονο.

Οχι δεν θα παω καπου, το beta testing ειναι στην περιπτωση μου "ακριβο hobby"

peternik99
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 12:48

Re: Εφαρμογή Android - HellasPath

Δημοσίευση από peternik99 » Τρί 05 Νοέμ 2019, 20:27

Φυσικα, όλες οι παρατηρήσεις δέκτες και ευχαριστώ για τον χρόνο που διαθέτεις.

Άβαταρ μέλους
dimoschris
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί 15 Ιαν 2013, 10:53
Τοποθεσία: Αλιάκμονας Κοζάνης. Μένω Λάρισα

Re: Εφαρμογή Android - HellasPath

Δημοσίευση από dimoschris » Παρ 13 Δεκ 2019, 17:34

Όσες φορές το χρησιμοποίησα, συνήθως στην κατάβαση, (Όλυμπος, Τριγγία, Βουτσικάκι, Κίσαβο), έδειχνε σωστά & η καταγραφή είναι ακριβής..Ευχαριστούμε πολύ Σωτήρη..

lneam
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Σάβ 05 Οκτ 2019, 17:25
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Εφαρμογή Android - HellasPath

Δημοσίευση από lneam » Τετ 01 Απρ 2020, 09:17

αυτο το κειμενο υπαρχει στην σελιδα της εφαρμογης στο επισημο site

Κώδικας: Επιλογή όλων

HellasPath - Εφαρμογή για Android
1. Όλες οι διαδρομές του www.hellaspath.gr στο κινητό σου
2. Κατέβασε χάρτες Ελλάδος για πλοήγηση χωρίς συνδεση στο Internet
3. Καταγραφή και διαχείρηση διαδρομών με το GPS της συσκευής
Απο την εκδοση 1.2.9 μεχρι την εκδοση 1.4.5 που δοκιμασα στην συσκευη μου, ειδα να αυξανουν οι δυνατοτητες της εφαρμογης, οπως και τα δεδομενα που υπαρχουν στους 2 φακελους στην συσκευη μου. Φτασαμε λοιπον να θελουμε >730ΜΒ αποθηκευτικου χωρου για offline χρηση, για πληρη αξιοποιηση της εφαρμογης. Νομιζω πως εχουμε ξεφυγει αρκετα απο αυτο ...
1. Όλες οι διαδρομές του www.hellaspath.gr στο κινητό σου

Επειδη κατα την προσωπικη μου αποψη, οι λογοι 2+3 μια χαρα υλοποιουνται για outdoor δραστηριοτητες απο τις τοσα χρονια γνωστες εφαρμογες οπως το osmand, locus, orux, θα προτεινω την εξης ιδεα.

να υπαρχει μια light εκδοση της εφαρμογης, μονο με μια βασικη οθονη, την "επιλογη διαδρομης" και τιποτα αλλο. Κατι οπως αυτο
Εικόνα
click για μεγεθυνση
Εκει, αφου διαβασουμε την περιοχη θα βλεπουμε τις καταγεγραμενες διαδρομες με την περιγραφη τους, χωρις χαρτη, και μετα θα μπορουμε να κανουμε export το αρχειο π.χ gpx , kml, κτλ. ωστε να το περασουμε ακομα και χειροκινητα στην εφαρμογη μας π.χ. locus. Ετσι θα εχουμε "χασει" 90-110Μβ, μεγεθος πολλαπλασια μικροτερο απο το σημερινο.

Πριν κλεισω, να ξαναπω πως ειναι προσωπικη ιδεα. Μακαρι να αρεσει και σε αλλους.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προγράμματα ψηφιακού χάρτη”