Καλοκαίρι στο βουνό

(συνθήκες στο βουνό, καιρός, εκπαίδευση, τεχνικές, απορίες, ιστορία, κλπ)
tzeni
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ 08 Μάιος 2019, 13:52

Καλοκαίρι στο βουνό

Δημοσίευση από tzeni » Τετ 08 Μάιος 2019, 15:19

Καλησπέρα σε όλες και σε όλους,
Τα τελευταία 4 χρόνια εγώ και μία ομάδα φίλων οι οποίες/οι κάνουμε χρόνια ελεύθερο αποφασίσαμε να κάνουμε διακοπές σε βουνό, μιας και κάποιες/οι από εμάς κάνουμε και πεζοπορία και λατρεύουμε τα βουνά. Από εκείνη τη στιγμή και έπειτα συνειδητοποιήσαμε πως δεν υπάρχει το ενδεχόμενο να ξανακάνουμε διακοπές σε παραλία, καλοκαίρι.
Το να είσαι στο βουνό, ανάμεσα στα πλατάνια , τη δροσιά, το ποτάμι και να περπατάς όποτε το επιλέγεις είναι πλέον αδιαπραγμάτευτο.
Δυστυχώς αν και προσπαθήσαμε αρκετά δε βρήκαμε κάποιο άλλο μέρος πέρα από τον Αχελώο που να συνδυάζει τα πάντα. Αλλά πόσα χρόνια να πηγαίνεις στο ίδιο μέρος; Το ζητούμενο είναι να γνωρίζεις και άλλους τόπους. Έτσι, πέρσι προσπάθησα να βρω κάτι προς Άραχθο αλλά δε βρήκα κάποιο μέρος όπως θα το περιγράψω παρακάτω. Και εδώ θα χρειαστώ τη βοήθειά σας.
Ψάχνουμε ένα μέρος πολύ ήσυχο- γιατί είμαστε και λίγο ερημίτες- που να είναι κοντά σε ποτάμι και να μπορούμε να στήσουμε. Δυστυχώς ένας από εμάς έχεις πλέον πολύ σοβαρά μυοσκελετικά προβλήματα και δε μπορεί να περπατάει για πολύ (σχεδόν καθόλου δλδ) οπότε θα θέλαμε να είναι σχετικά κοντά και το μέρος που θα αφήσουμε τα οχήματα.
Τα υπόλοιπα άτομα μαζί με τα σκυλιά μας, θα κάνουμε τις βόλτες μας στα μονοπάτια της περιοχής.

Άβαταρ μέλους
nektaman
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Δευ 06 Δεκ 2010, 23:41
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτη

Re: Καλοκαίρι στο βουνό

Δημοσίευση από nektaman » Πέμ 09 Μάιος 2019, 19:04

Eτσι όπως έχουν καταντήσει οι παντέρμες οι (κατα τα αλλα πανέμορφες) παραλίες μας σας καταλαβαίνω απόλυτα...ο pankan είναι ο είδικος σε αυτά και θα σας βοηθήσει, είκαζεται οτι απεχθάνεται το αλατίσμενο νερό!!!....
το γέλιο είναι η λάμψη της ψυχής...

kos_gia
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ 25 Οκτ 2012, 17:28

Re: Καλοκαίρι στο βουνό

Δημοσίευση από kos_gia » Δευ 13 Μάιος 2019, 03:21

Το κλασικο που προτεινω βαλια καλντα στα πλατωματα πριν τα σμιξωματα.20-25 λεπτα περπατημα,απο εκει που θα αφησετα τα οχηματα(παει κ χωματοδρομος,ειναι κακος(κ καλυτερα) κ περναει κ μεσα απο ρεμα που εχει νερο κ το καλοκαιρι).Υπαρχει πηγη(θελει τσεκαρισμα γιατι ενω εχει νερο ολο το χρονο καποιες φορες μπλοκαρει κ δεν τρεχει).Κ για εξορμησεις για πεζοπορειες αρκετες κ πανεμορφες.Τωρα για την ερημια,συνηθως υπαρχουν το καλοκαιρι κ καποιες λιγες αλλες σκηνες,οχι παντα.Πιο πολυ περαστικους που θα πανε προς αρκουδορεμα για κανα μπανιο.

ενιπεα ολυμπο δεν το προτεινω λογου αρκετου κοσμου

φανταζομαι οτι προς ευρυτανια θα υπαρχουν καποιες επιλογες,δες κ αυτη την αναρτηση
http://www.hellaspath.gr/forum/viewtopic.php?f=95&t=656

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Καλοκαίρι στο βουνό

Δημοσίευση από pankan » Δευ 13 Μάιος 2019, 07:44

Τα τελευταία 7-8 χρόνια τη βγάζω στη Βοβούσα δίπλα στο καταφύγιο. Ανάλογα την εποχή έχει κόσμο. Έχει πάρα πολλά πράγματα να κάνεις και το μέρος είναι κατάλληλο και για αράγματα. Και φυσικά για τρελά περπατήματα, ποδηλατάδες όσο αντέχουν τα πόδια σας την ανηφόρα, μπάνια στα ποτάμια και τη λίμνη, ωραίες παρέες, όμορφα χωριά και φυσικά τσίπουρα.
Τα τελευταία χρόνια που οι ντεμέκ εναλλακτικοί που γάμησαν τις παραλίες άρχισαν να μαζεύονται στο βουνό, τα αρνητικά πλήθυναν.
Αρκετοί ασυνείδητοι κατασκηνώνουν για μέρες μέσα (!) στη Βάλια Κάλντα μη γνωρίζοντας ότι πριν μερικά χρόνια καιγόταν για ένα μήνα. Δεν πιάνει φωτιά σου λένε και προφανώς είναι και αόμματοι και δεν βλέπουν παντού τριγύρω τα καμένα δέντρα.
Ψάχνοντας και διεκδικώντας μόνο για τον εαυτό τους τα ομορφότερα μέρη δίπλα στο ποτάμι, στήνουν σκηνές και καταλαμβάνουν μόνο για πάρτη τους λίγους κατάλληλους χώρους που υπάρχουν και στους οποίους στη διάρκεια της μέρας εναλλάσσονταν δεκάδες άνθρωποι για να αράξουν και να κάνουν το μπάνιο τους και να φλυγουν δίνωντας τη θέση τους σε άλλους.
Από πέρυσι πρόπερσι αρχισαν (κι εγώ μαζί) τα τηλέφωνα στην αστυνομία και την πυροσβεστική. Που απ' ότι είδα δεν ήταν καθόλου χαρούμενοι που ήρθαν μιάμιση ώρα δρόμο από το Μέτσοβο για να ξεσηκώσουν ενα μ@@@@@@.
Το βουνό είναι υπέροχο και έχει άπειρα πράγματα να κάνεις σε σχέση με τα μπητσόμπαρα των παραλιών που καταστράφηκαν από αυτούς που μετέτρεψαν τις ωραιότερες παραλίες μας σε πολυκατοικίες και καμαρώνουν κιόλας για το κατόρθωμά τους.

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Καλοκαίρι στο βουνό

Δημοσίευση από nkroup » Δευ 13 Μάιος 2019, 23:40

Στην περιοχή μου (Ελάτη Τρικάλων) υπάρχουν δυο-τρία σημεία αλλά δε διαθέτουν ποτάμι για μπάνιο παρά μόνο για δροσιά.
Ένα είναι στα λιβάδια Περτουλίου αρκεί να μην πάτε μποστά τον κεντρικό δρόμο και οι άλλες επιλογές είναι στο Κόρπ και
πιο ήρεμα στο Ξυλογέφυρο.
Για μπάνιο και κάμπιγκ είναι τέλεια στον Αχελώο στη θέση Αλέκο, Αγία Παρασκευή (Τζούρζια) αρκεί να μην πάτε 1-20 Αυγούστου
Νίκος

Άβαταρ μέλους
Μήτρου Τάκης
Δημοσιεύσεις: 636
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:08
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Καλοκαίρι στο βουνό

Δημοσίευση από Μήτρου Τάκης » Τρί 14 Μάιος 2019, 08:59

Πρεσπες αν δεν σάς εμποδίζει η απόσταση

GLA
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: Τετ 03 Οκτ 2012, 08:26
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Καλοκαίρι στο βουνό

Δημοσίευση από GLA » Τρί 14 Μάιος 2019, 12:23

Μήτρου Τάκης έγραψε:
Τρί 14 Μάιος 2019, 08:59
Πρεσπες αν δεν σάς εμποδίζει η απόσταση
Μπάνιο στις Πρέσπες; :laughing:


Κάποιος εδώ στο φόρουμ είχει γράψει για ένα διαμορφωμένο για κατασκήνωση μέρος,
πολύ όμορφο δίπλα σε ποτάμι στα Γκράβαρα (ορεινή Ναυπακτία).

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Καλοκαίρι στο βουνό

Δημοσίευση από pankan » Τετ 15 Μάιος 2019, 07:18

GLA έγραψε:
Τρί 14 Μάιος 2019, 12:23
Μπάνιο στις Πρέσπες; :laughing:


Κάποιος εδώ στο φόρουμ είχει γράψει για ένα διαμορφωμένο για κατασκήνωση μέρος,
πολύ όμορφο δίπλα σε ποτάμι στα Γκράβαρα (ορεινή Ναυπακτία).
Μη το γελάτε καθόλου το μπάνιο στις Πρέσπες. Και μάλιστα με ομπρέλες και ξαπλώστρες. Τώρα που όπως ακούω άνοιξαν τα σύνορα στη περιοχή (ο δρόμος υπήρχε πάντα), για πάρτε το κόστα κόστα, να δείτε σε μόλις 500 μέτρα από τα σύνορα τη πρώτη (από τις πολλές) οργανωμένες παραλίες (ελληνικά πλαζ) που έχουν στήσει στις Πρέσπες οι γείτονες Βορειομακεδόνες. Έχουν κουβαλήσει και άμμο. Και ξενοδοχειάκια στα χωριά, και κάμπινγκ και απ' όλα. Σταδιακά θα μάθουμε και εμείς και οι κάτοικοι της περιοχής (και από τις δύο μεριές των συνόρων) να αντιμετωπίζουμε τη περιοχή ως ένα ενιαίο τουριστικό (και όχι μόνο) χώρο.

Στα Γκράβαρα δίπλα στον Εύηνο με το καρέλι και τη κρεμαστή γέφυρα, με καταπληκτικό μπάνιο και ωραίο χώρο κατασκήνωσης μέσα στη παιδική χαρά, στον Άνω Κάμπο Στράνωμας. Κατασκηνώνει και κόσμος δεξιά αριστερά στο ποτάμι. Σχεδόν ημιμόνιμοι. Στήνουν και πάρτι με όλα τα καλά ;) . Λίγα περπατήματα χωρίς να μπεις στο αυτοκίνητο. Αρκετοί χωματόδρομοι για ποδήλατο. Και αν είστε της κούρσας, τρελές ανηφόρες σε άσφαλτο για να προετοιμαστείτε για το tour de France.

Και μη ξεχάσω και τα Ξύλα Κόκκαλη δίπλα στον Αγραφιώτη. Απομόνωση και τριγύρω τα Άγραφα. Πολύ βουνό.

Για το καρέλι στον Εύηνο και τα Ξύλα Κόκκαλη έχει γραφτεί εδώ μέσα με φωτογραφίες. Κάντε αναζήτηση για να διαβάσετε τι έχει γραφτεί και αν πάτε κάντε μας απντέητ.

Άβαταρ μέλους
Μήτρου Τάκης
Δημοσιεύσεις: 636
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:08
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Καλοκαίρι στο βουνό

Δημοσίευση από Μήτρου Τάκης » Τετ 15 Μάιος 2019, 08:46

GLA έγραψε:
Τρί 14 Μάιος 2019, 12:23
Μπάνιο στις Πρέσπες; :laughing:
Ναι υπάρχει χώρος για κατασκήνωση, παραλία με άμμο, δίπλα υπάρχει και ταβέρνα (Περιοχή Κουλα Πρεσπων )

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Καλοκαίρι στο βουνό

Δημοσίευση από pankan » Τετ 15 Μάιος 2019, 13:58

Μήτρου Τάκης έγραψε:
Τετ 15 Μάιος 2019, 08:46
Ναι υπάρχει χώρος για κατασκήνωση, παραλία με άμμο, δίπλα υπάρχει και ταβέρνα (Περιοχή Κουλα Πρεσπων )
Βορείως των συνόρων είναι πολύ πιο οργανωμένοι
Μπείτε στο google maps ή στην αναζήτηση του google, και δείτε φωτογραφίες για:

Dupeni Beach (500 μ από τα σύνορα, 3 χλμ από το Λαιμό, με τα πόδια πας)
Krani Beach
Connect Beach
Relax Beach Resort (πιο μακριά από όλα, μόλις 20 χλμ από το Λαιμό)

Κι έχει κι άλλα στην άλλη μεριά της λίμνης.
Ιδανικά μέρη αν είσαι του φραπέ και της ξαπλώστρας.

tzeni
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ 08 Μάιος 2019, 13:52

Re: Καλοκαίρι στο βουνό

Δημοσίευση από tzeni » Τετ 15 Μάιος 2019, 16:59

Καλησπέρα και πάλι και σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις.

Παιδιά ισχύει ότι έχει ξεφύγει η κατάσταση στις , από πάρα πολλές , ωστόσο εγώ ήθελα να τονίσω περισσότερο την αίσθηση του να είσαι στο βουνό και ειδικά το καλοκαίρι -και είμαι γεννημένη στη θάλασσα έτσι;

kos_gia : Είναι πολύ ενδιαφέρουσα η βάλια κάλντα και δεν έχω πάει να την περπατήσω. Έχω υπάρξει μόνο περαστική. Αλλά έχω ένα προβληματισμό για το καλοκαίρι για το λόγο ότι είναι αρκουδόρεμα. Δε θα είμαστε αρκετά παρεμβατικοί στο μέρος; Τις προηγούμενες χρονιές πετύχαμε και αρκούδες και αγριογούρουνα εκεί που μέναμε, αλλά ήταν πιο πολύ πέρασμα γι αυτά. Βρήκαμε τις περιοχές που έμεναν, μόνο σε κάποιες από τις διαδρομές μας και τις προσπεράσαμε για να τα αφήσουμε στην ησυχία τους. Η βάλια κάλντα είναι κατεξοχήν περιοχή,αρκούδας. Το λέω γιατί οι άνθρωποι έχουμε και την τάση επεκτατισμού. Θα μπορούσες ίσως να δώσεις κανά δύο χίντ για το μέρος; Πολύ ενδιαφέρον πάντως.
pankanεμείς δεν υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιήσουμε φωτιά.
Ενιπέα, επίσης, για κανένα λόγο για διακοπές. Γίνεται πανικός. Αλλά είναι πολύ όμορφο μέρος.

pankan: από βοβούσα έχω κάνει πέρασμα 2 φορές , πριν αρκετά χρόνια, χειμώνα και άνοιξη και μου φάνηκε να έχει κόσμο για τα δικά μου δεδομένα. Επίσης, αν δε κάνω λάθος δε γίνεται και κάποιο φεστιβάλ εκεί ή θυμάμαι ότι να ναι; Εμείς ψάχνουμε κάτι αρκετά ερημικό και απομονωμένο. Δε μας νοιάζει φυσικά αν περνάνε πεζοπόροι ή κάποιοι για βόλτα αλλά να μην είναι και τρελή περατζάδα και ούτε να πγίνονται αυτοσχέδια πάρτυ (χαχα). Πριν 2 χρόνια είχαμε πάει φαράγγι πορτίτσας. Το μέρος ήταν αδιανόητα όμορφο. Αν και μέναμε μακριά από το φαράγγι και σε αρκετά ήσυχο σημείο, η διέλευση ήταν μεγάλη. Άσε που έχουμε σκυλιά και την βλέπουνε φύλακες και γαβγίζουν ασταμάτητα μόλις ακούσουν κάτι.
Θα τσεκάρω σίγουρα τα καρέλι στον Εύηνο και τα Ξύλα Κόκκαλη. Για Εύηνο μου είναι πιο εύκολο γιατί υπάρχουν και γνωστοί. Θα πάω καμία εκδρομούλα νωρίτερα και θα σας πω.

nkroup: Στα μέρη σας έχω έρθει και έχω περπατήσει και τον Κόζιακα. Πάρα πολύ ωραία.

Η απόσταση πάντως δεν είναι ποτέ πρόβλημα . Ένα ζήτημα που μας προκύπτει είναι το κομμάτι της εμπορευματοποίησης. Πραγματικά δεν θέλω να έχω καμία επαφή με τον πολιτισμό στις διακοπές μου και μου είναι εντελώς αποκρουστική η ιδέα να πάω να στήσω κοντά σε πολιτισμό, μαγαζιά και οτιδήποτε είναι κοντά σε αυτή λογική. Εξοπλιζόμαστε κάθε φορά με ότι χρειάζεται ώστε να είμαστε πλήρεις, αυτόνομοι και σε απόλυτη αρμονία με τη φύση.

kos_gia
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ 25 Οκτ 2012, 17:28

Re: Καλοκαίρι στο βουνό

Δημοσίευση από kos_gia » Τετ 15 Μάιος 2019, 23:41

Το μερος που εννοουσα είναι 20 λεπτά περπάτημα από το καταφύγιο της βάλιας καλντας,20 λεπτά απο την ασφαλτο που οδηγει στην βοβουσα.Διπλα στον αωο και όχι στο αρκουδορεμα.Σωστοι οι προβληματισμου σου για την παρεμβατικοτητα.Είναι αρκετα ευαισθητο το μερος.Σιγουρα ο pankan εχει καλυτερη εικονα γιατι κάθετε αρκετες μερες καθε χρονο εκει.Εγω πηγαίνω για περπατημα και οχι για καμπινγκ οπότε όσες φορες κατασκηνωσα(σε διαφορα σημεια στο αρκουδορεμα κ στον πυρήνα τις βαλιας καλντας) ήταν για μια νυχτα κ το πρωι είχα μαζεψει την σκηνη.
ελπίζω να σε κάλυψα,χιντ δεν ξερω τι σημαινει

GLA
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: Τετ 03 Οκτ 2012, 08:26
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Καλοκαίρι στο βουνό

Δημοσίευση από GLA » Πέμ 16 Μάιος 2019, 04:49

Μήτρου Τάκης έγραψε:
Τετ 15 Μάιος 2019, 08:46
Ναι υπάρχει χώρος για κατασκήνωση, παραλία με άμμο, δίπλα υπάρχει και ταβέρνα (Περιοχή Κουλα Πρεσπων )
Όταν πήγα να μπω να κολυμπήσω στις Πρέσπες και είδα ότι η διαφάνεια του νερού ήταν 30 εκατοστά, μου κόπηκε κάθε όρεξη.

Έχω όμως κολυμπήσει στην λίμνη Πλαστήρα και στην Δοϊράνη για να φύγει ο ιδρώτας. :)

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Καλοκαίρι στο βουνό

Δημοσίευση από pankan » Πέμ 16 Μάιος 2019, 07:34

Μια χαρά είναι το μπάνιο στις λίμνες. Καλύτερα να μη βλέπεις :) . Εγώ πάντως κάθε χρόνο θα περάσω τουλάχιστον μια μέρα με μπανάκι στη λίμνη πηγών Αώου. Οι πιο τολμηροί της παρέας περνάνε κολυμπώντας και στα κοντινά νησάκια.

Το μέρος που λέει ο kos_gia, στα 20' από το καταφύγιο δίπλα στον Αώο, είναι κατά πάσα βεβαιότητα ο Λάκος του Παπά. Το μέρος που τα τελευταία χρόνια οι διάφοροι κάφροι πάνε και στήνουν 1-2 σκηνές κάνοντας δύσκολη τη ζωή σε δεκάδες (ημερήσια) ή και εκατοντάδες (εβδομαδιαία) άλλους που δεν έχουν που να κάτσουν αφού αυτοί διεκδικούν μόνο για πάρτη τους την μόνη μικρή αμμουδιά και τη μόνη σκιά και ίσιωμα. Όπως ξαναείπα αστυνομία 100 και πυροσβεστική 199.

Παρόλο που το ρέμα που διασχίζει τη Βάλια Κάλντα λέγεται Αρκουδόρεμα να ξέρεις ότι οι πολλές αρκούδες τριγυρίζουν γύρω από το χωριό. Στην ευρύτερη περιοχή της Βοβούσας υπολογίζονται στις 80 από παλιότερη έρευνα. Μπορώ να σου διηγηθώ πλήθος ιστορίες. Δεν ενοχλούνται με τίποτα. Πριν μερικά χρόνια είχαν φέρει κανονάκι κρότου για να διώξουν ένα μεγάλο αρσενικό που είχε στήσει φωλιά δίπλα στο κοτέτσι στο καταφύγιο και δεν έφευγε με τίποτα. Παραλίγο να φύγω κι εγώ από το θόρυβο που έκανε.

Στη Βοβούσα πράγματι έχει (καλό) κόσμο το καλοκαίρι. Αλλά αν σου φάνηκε ότι έχει κόσμο άνοιξη και χειμώνα τότε η Βοβούσα δεν είναι για σένα.

Να σου πω πως με αυτά που λες ούτε το καρέλι στον Εύηνο είναι για σένα.

Πήγαινε στα Ξύλα Κόκκαλη.

Και μια παρατήρηση ως τροφή για σκέψη. Πιστεύω πως τα απομονωμένα μέρη πρέπει να μείνουν απομονωμένα. Δεν είναι εγωιστικό να θέλουμε όλοι οι άλλοι να είναι κάπου μαζεμένοι για να είμαστε εμείς μόνοι μας σε ένα μέρος που κάποτε ήταν παρθένο; Δηλαδή δεν είναι κατά βάθος κι αυτό μια μορφή "νεοπλουτισμού"; Θυμίζω ότι σε μεγάλο βαθμό την ελληνική φύση την έσωσε η φτώχια μας και η ζωή μας στις πολυκατοικίες. Η δυσκολία που είχαμε στη πρόσβαση. Τώρα που οι νεόπλουτοι έχουν όλοι αυτοκίνητο και θέλουν μονοκατοικία στα προάστια και εξοχικό στη παραλία ή το βουνό, τα βλέπουμε τα χάλια που μας έφεραν.
Διευκρινίζω ότι δεν εννοώ τη μια διανυκτέρευση στα πλαίσια μια διάσχισης. Αλλά το να στήσουμε τσαρδί για 15 μέρες στην ερημιά, αλλάζει το πράγμα. Πάει περίπατο η ερημιά. Με δυο λόγια θέλω να πω πως τη συγκέντρωση που εσύ τη λες εμπορευματοποίηση εγώ τη λέω σωτηρία. Γιατί είναι αναμφισβήτητο ότι έτσι έμεινε ως τις μέρες μας ότι έμεινε από την ελληνική φύση.

GLA
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: Τετ 03 Οκτ 2012, 08:26
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Καλοκαίρι στο βουνό

Δημοσίευση από GLA » Πέμ 16 Μάιος 2019, 22:49

pankan έγραψε:
Πέμ 16 Μάιος 2019, 07:34
Και μια παρατήρηση ως τροφή για σκέψη. Πιστεύω πως τα απομονωμένα μέρη πρέπει να μείνουν απομονωμένα. Δεν είναι εγωιστικό να θέλουμε όλοι οι άλλοι να είναι κάπου μαζεμένοι για να είμαστε εμείς μόνοι μας σε ένα μέρος που κάποτε ήταν παρθένο; Δηλαδή δεν είναι κατά βάθος κι αυτό μια μορφή "νεοπλουτισμού"; Θυμίζω ότι σε μεγάλο βαθμό την ελληνική φύση την έσωσε η φτώχια μας και η ζωή μας στις πολυκατοικίες. Η δυσκολία που είχαμε στη πρόσβαση. Τώρα που οι νεόπλουτοι έχουν όλοι αυτοκίνητο και θέλουν μονοκατοικία στα προάστια και εξοχικό στη παραλία ή το βουνό, τα βλέπουμε τα χάλια που μας έφεραν.
Διευκρινίζω ότι δεν εννοώ τη μια διανυκτέρευση στα πλαίσια μια διάσχισης. Αλλά το να στήσουμε τσαρδί για 15 μέρες στην ερημιά, αλλάζει το πράγμα. Πάει περίπατο η ερημιά. Με δυο λόγια θέλω να πω πως τη συγκέντρωση που εσύ τη λες εμπορευματοποίηση εγώ τη λέω σωτηρία. Γιατί είναι αναμφισβήτητο ότι έτσι έμεινε ως τις μέρες μας ότι έμεινε από την ελληνική φύση.
+1

Για να γλυτώσει η φύση στα απομονωμένα μέρη, ΔΕΝ πρέπει να φτάσει δρόμος.
Αν φτάνει ο δρόμος, θα βρεθούν πολλοί που θα μεταφέρουν την πόλη εκεί.
Αν μπορείς να φτάσεις μόνο με ένα σακίδιο, η φύση 99% προστατεύεται.

Άβαταρ μέλους
valkaniosagrotis
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ 20 Μάιος 2015, 15:20
Επικοινωνία:

Re: Καλοκαίρι στο βουνό

Δημοσίευση από valkaniosagrotis » Παρ 24 Μάιος 2019, 08:01

από πού πάνε για τον παράδεισο;

δυστυχώς συντρόφια η τάση όλο και περισσότερος κόσμος να προσεγγίζει τα βουνά και καλοκαίρι είναι γεγονός, στην αρχή δειλά δειλά, κοντά σε κατοικήσιμες περιοχές ή σε τυριστικά μέρη (αχέροντας, βωβούσα, νέστοριο), αλλά όλο και περισσότερο στα ενδότερα ορεινά.
ευτυχώς συντρόφια τα βουνά δεν είναι παραλία με συγκεκριμένα τ.μ και αν θές να χαθείς χάνεσαι ευχάριστα.
θα συμφωνήσω σε όλα όσα έχουν ειπωθεί παραπάνω πάνω στο ζήτημα της εμπορευματοποίησης και των ορεινών διακοπών δυστηχώς.
θα συμφωνήσω επίσης και στο ζήτημα της ανθρωποκεντρικής προσέγγισης σε ένα φυσικό περιβάλλον.
το έχουμε ζήσει αρκετοί, σε μέρη όπως ο αχέροντας να υπάρχουν σκηνές μέχρι και ανάμεσα στα αυτοκίνητα στο πάρκιν, να σκάς αρβανίτσα μετά το φεστιβάλ και να γεμίζεις 2 σακούλες με τα σκουπίδια ανθρώπων, να έχεις "χαθεί" χαζεύοντας τον βοιδομάτη και να σε βγάζει από αυτό το μουντ ελληναράς με το θηριώδες τζιπ που πατάει το μονοπάτι για να μην λερώσει τα πόδια του επειδή την προηγούμενη μέρα έβρεξε και έιχε λάσπες. ναπαλμ
δυστηχώς τα μέρη δεν είναι πολλά που να πληρούν τις προυποθέσεις που θέτεις Tzeni. το γνωρίζεις καλά.
άποψη μου είναι ότι αξίζει να τραβηχτείς στα δύσκολα, στα πιο μακρυνά και απομονωμένα, αν εκεί θα βρείς αυτό που ζητάς.
τα σμιξώματα είναι τέλεια, αλλά ισχύουν λίγο πολύ τα παραπάνω περί κόσμου.
για βοιδομάτη θέλει καλές πληροφορίες για πολύ συγκεκριμένες καβάτζες και δυστηχώς κάποιο περπάτημα από εκεί που θα αφήσεις το αυτοκίνητο.
το καρέλι το βγάζω από το πλάνο για καλοκαίρι , μιας και το νερό είναι από όσο ξέρω ελάχιστο(ίσως η σούλα εδω θα ήταν πιο βοηθητική).
ξύλα κόκκαλη σκεφτόμουν και εγώ για φέτος(αυτό προς τροβάτο δεν είναι;), αλλά ένεκα μια ιδέας για διάσχιση βόρειας πίνδου που μοντάρεται για αύγουστο δεν ξέρω αν συμφέρει χιλιομετρικά.
θα πρότεινα να ψαχνόσουν για τις παρακάτω περιοχές:
αχέροντα, αλλά ψηλά, όχι στη γλυκή. τσέκαρε την θέση μύλοι σουλίου(ο ορισμός της ερημιάς, αλλά θα είστε κόσμος)
αωό, τσέκαρε όλο το κομμάτι από κόνιτσα, μέχρι μονή στομίου(έχει μέρη για στήσιμο, στα μείον ότι είναι επισκέψιμο καθώς περνάει μονοπάτι)
βοιδομάτη, λίγες καβάτζες απομονωμένες(εθνικός δρυμός, αλλά γενικά κούλ απο άποψη καταστολής). πέρυσι έβγαλα 9ήμερο εκεί.
καλαρρύτικος, θα έπαιρνα πληροφορίες για εκεί. το μέρος είναι όμορφο. τσέκαρε προς κουιάσα πουλιάνα
άραχθος, όλη η περιοχή κοντάσ το γεφύρι της πλάκας(λίγο στενάχωρο μετά την κατάρευση).

για την ώρα και μέσα στο φόρτο της δουλειάς αυτά από ήπειρο μεριά. θα επανέλθω.

υ.γ. πολύ καλό ποστ όσο αφορά το μοίρασμα της πληροφορίας για κατασκήνωση στο βουνό. εύχομαι να εμπλουτιστεί όσο χρειάζεται..

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Καλοκαίρι στο βουνό

Δημοσίευση από pankan » Δευ 27 Μάιος 2019, 11:49

Δίπλα στο καρελι έχει μεγαλη βάθρα που δεν πατώνεις τον Αύγουστο. Μεγάλο ποτάμι ο Εύηνος. Αλλά έχει καποιους περαστικούς. Σχεδόν μέσα στο χωριό εινα. Πιο διπλα έχει σπίτια. Δεν είναι στην απομόνωση.
Και στα Ξυλα Κοκκαλη έχει τις εγκαταλελειμένες εγκαταστάσεις και εκεί είναι που θα κατεβαίνουν τα παιδιά από το χωριό για μπάνιο. Όπως έκαναν για δεκάδες χρόνια . Ευτυχώς εκεί το μέρος πέφτει βαρύ στους ντεμέκ εναλλακτικούς κι ετσι την έχει ακομα γλυτώσει. Κατά πάσα βεβαιότητα μόνο ντόπιους και 1-2 περαστικούς από το διπλανό γεφύρι θα δείτε.

tzeni
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ 08 Μάιος 2019, 13:52

Re: Καλοκαίρι στο βουνό

Δημοσίευση από tzeni » Τρί 04 Ιουν 2019, 10:13

Καλημέρα και πάλι ...εσείς γράψατε πολλά!!!

Valkanie πληροφοριακά οι μύλοι σουλίου πλεόν έχουν πλαστικά τραπέζια και καρέκλες δεν είναι καθόλου απομνομένοι όπως τους θυμάσαι. Επίσης, πέρσι έκανα απόπειρα για άραχθο και καλαρρύτικο και δυστυχώς δε βρήκα κάτι αν και πέρασα από πολλά χωριά. Στα περισσότερα μέρη ή θα περνάει μονοπάτι (δε γίνεται να στήνεις πάνω στα μονοπάτια ) ή είχε μέρη με πινακίδα «απαγορεύεται το camping». Επίσης πλέον έχουν φτιάξει camping προς πλάκα και απ ότι κατάλαβα είναι των ομάδων που κάνουν rafting.
Αυτός είναι και ό λόγος που έβαλα το post για να βρω πιο συγκριμένες πληροφορίες γιατί το ψάχνοντας δε μας πήγε καλά. Και έβρεχε και ασταμάτητα. To ξέρω πως ζητάμε πολλά σαν προϋποθέσεις αλλά αν δεν ρωτήσεις δε θα μάθεις αν υπάρχουν και άλλες επιλογές.

Τώρα για τη τροφή προς σκέψη, να προσθέσω και εγώ ότι μπορώ μιας και είναι ωραίο πράγμα ο διάλογος.
Η αλήθεια είναι πως δυσκολεύομαι να καταλάβω ποιο είναι το κακό με την επιλογή της ερημιάς; Και δε μιλάμε φυσικά για τον επεκτατισμό αυτό που pankan ίσως ονομάζεις «νεοπλουτισμό» γιατί εκεί συμφωνώ απόλυτα. Αλλά δεν έχουμε όλοι οι άνθρωποι τον ίδιο βαθμό κοινωνικοποίησης, πώς να το κάνουμε. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν κοινωνικοποιούνται καν , αυτοί τι θα γίνουν δηλαδή; Θα πρέπει να κλειστούν σπίτι τους; Άλλοι πάνε σε river festival, άλλοι απλά περπατάνε, άλλοι ταξιδεύουν ασταμάτητα και πάει λέγοντας. Δεν είναι κακό να θέλεις ησυχία και να διαβάζεις όλη μέρα. Το ζήτημα για μένα είναι ο ένας να μην είναι παρεμβατικός στην άλλη και πάνω απ’ όλα στη φύση. Επίσης, το πρόβλημα σε αυτή τη κουλτούρα είναι όταν μπαίνει το ιδιοκτησιακό. Η κουλτούρα του να νιώθω πηγαίνοντας σε ένα μέρος ότι είναι «δικό μου» ή ότι εκεί θα κάνω «τη φάση μου» χωρίς να υπολογίζω τη φύση με ότι αυτό συνεπάγεται. Να κάνω φασαρία, να βάζω μουσικές, να γεμίζω σκουπίδια, να αρχίζω να αποξυλώνω όλο το μέρος για να «είμαστε άνετα» κτλ.
Όσο για το «τσαρδί» είναι σχετικό. Αν παίρνω μαζί τη προίκα μου για να πάω διακοπές συμφωνώ απόλυτα. Αν δηλαδή μεταφέρω όλο μου το σπίτι εκεί που πάω για να είμαι «άνετα» ε! τότε ίσως νομίζω πως θα βοηθούσε καλύτερα ένα δωμάτιο. Το ζήτημα είναι να πας σε ένα τόπο και να τον σεβαστείς. Να είναι σαν να μην πέρασες ποτέ. Ούτε φασαρία, ούτε πάρτι, ούτε βρώμα κ.ο.κ.
Το ζήτημα με τη φύση νομίζω θα έπρεπε να μας προβληματίζει προς αντίθετες κατευθύνσεις. Οι πολυκατοικίες και το μπετό που φτιάχτηκαν στα αστικά κέντρα είχαν να κάνουν με την εξυπηρέτηση των εμπορευμάτων, των προϊόντων, τη ροή του χρήματος και του ελέγχου των κοινοτήτων και σε καμία περίπτωση για να γλυτώσουν τη φύση. Φαίνεται κατά πόσο τους «ενδιαφέρει» η φύση και σήμερα. Έχουν βάλει παντού ανεμογεννήτριες, επεμβαίνουν σε μέρη για εξορύξεις χρυσού, πετρελαίου και ο κατάλογος είναι μεγάλος. Άρα ας μην το λέμε και για καλό όλο αυτό που έχει συμβεί. Είναι σαν να λέμε ευτυχώς που υπάρχουν τα «σκατά» σε ένα μέρος για να μένει το υπόλοιπο καθαρό. Για μένα όχι, το ζήτημα είναι τι θα κάνουμε με τα σκατά.
Δεν έχω συνολικά πρόβλημα με τα καφενεία και τις ταβέρνες εκεί που με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο υπάρχει πολιτισμός αλλά έχω πρόβλημα πχ που όλος ο Αχέροντας έχει γεμίσει τραπεζοκαθίμαστα, πλαστικούρα, σκουπίδια και η βόλτα στο ποτάμι είναι δύσκολη από τη μεγάλη επισκεψιμότητα. Ο αχέροντας πλέον ταΐζει πολύ κόσμο με τις ταβέρνες και διοργάνωση εκδρομών που δεν έχουν καμία απολύτως λογική με το έρθει ο κόσμος πιο κοντά στη φύση. Καλό είναι λοιπόν η ζημιά που έχει γίνει ήδη να μείνει εκεί, αν και καλύτερο θα ήταν να σταματήσει.

Άβαταρ μέλους
valkaniosagrotis
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ 20 Μάιος 2015, 15:20
Επικοινωνία:

Re: Καλοκαίρι στο βουνό

Δημοσίευση από valkaniosagrotis » Τετ 05 Ιουν 2019, 07:57

όταν λές πλαστικές καρέκλες και τραπέζια στους μύλους, εννοείς ότι έχει φτιαχτεί κάποια υποδομή(μαγαζί) που τα έχει; αλλιώς δεν είναι κόπος ένα φόρτωμα στα αμάξια και ξεφόρτωμα στον κοντινότερο κάδο.
για τα ζητήματα που θέτεις δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω καθώς συμφωνώ απόλυτα.
για χρόνια το έλεγα κάπως πιο ακραία, όσο περνάνε τα χρόνια και μεγαλώνω συνδιαλέγομαι με τον εαυτό μου και καταλήγω:
τα βουνά είναι για όλους, αλλά δεν κάνουν για όλους

tzeni
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ 08 Μάιος 2019, 13:52

Re: Καλοκαίρι στο βουνό

Δημοσίευση από tzeni » Πέμ 06 Ιουν 2019, 14:46

Ναι , δυστυχώς, υπάρχει πλέον "μαγαζί". Τσέκαρε το λίνκ και τις φωτογραφίες που έχει. Δεν μπαίνουν καν στον κόπο να το δέσουν κάπως αισθητικά, όλο αυτό πράμα. Όχι πλαστικόοοοοοο!
ttp://miloisouliou.gr/fotografies/

Απάντηση

Επιστροφή στο “Άλλα ορειβατικά θέματα (και όχι μόνο)”