Χρήση petzl tibloc

(συνθήκες στο βουνό, καιρός, εκπαίδευση, τεχνικές, απορίες, ιστορία, κλπ)
Απάντηση
glytin
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ 01 Οκτ 2015, 14:23

Χρήση petzl tibloc

Δημοσίευση από glytin » Παρ 17 Φεβ 2017, 14:09

Καλησπέρα,

έχει χρησιμοποιήσει κανείς το tibloc της petzl σε παράλληλη κίνηση με ενδιάμεσες ασφάλειες για προστασία του δεύτερου ; Στο site της petzl το δείχνει σαν εναλλακτική χρήση πάνω σε αλουμινογωνιά για να "γλυτώσει" την σχοινοσυντροφιά από πιθανή πτώση του 2ου. Φαντάζομαι ότι η συγκεκριμένη χρήση αναφέρεται σε χιονισμένο πεδίο 40-45 μοιρών με μικρή πιθανότητα πτώσης...

Πτώση του πρώτου πάνω στην ακμή του tibloc θα μπορούσε να κόψει το σκοινί ;
Επίσης τα δοντάκια του tibloc θα μπορούσαν να κόψουν το σχοινί σε πτώση του 2ου (αν έχει αφήσει λίγο παραπάνω σχοινί λάσκα)

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Χρήση petzl tibloc

Δημοσίευση από nkroup » Κυρ 19 Φεβ 2017, 21:40

Εγώ δε νομίζω οι το σχοινί κόβετε τόσο εύκολα.
Αν και τα δόντια του Tblock είναι μεγάλα δεν είναι αυτά που φρενάρουν το σχοινί.
Το T block μπλοκάρει το σχοινί με το πνίξιμο, δηλαδή από τη συμπίεση .. τα δόντια είναι απλά να το μαγκώσει αρχικά το σχοινί και να αρχίσει να το πνίγει.
Γενικά, είμαι της άποψης οι τα σχοινιά δεν είναι και τόσο ευπαθή.
Νίκος

Άβαταρ μέλους
Miltos
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ 19 Οκτ 2012, 05:23
Τοποθεσία: http://beliaswines.gr

Re: Χρήση petzl tibloc

Δημοσίευση από Miltos » Κυρ 19 Μαρ 2017, 22:06

Δεν θα το κόψει σχεδόν ποτέ αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις ιδίως σε στατικά σχοινιά που η κάλτσα από τον πυρήνα είναι ξεχωριστά θα τραυματίσει την κάλτσα αυτό σε στατικό σχοινί μπορεί να αποβεί μοιραίο αλλά σε δυναμικό πολύ δύσκολο γενικά δεν βλέπω τον λόγο να χρησιμοποιήσει κάποιος ti bloc αντι για κάποιον από τους κλασικούς κόμπους

Απάντηση

Επιστροφή στο “Άλλα ορειβατικά θέματα (και όχι μόνο)”