κόνιτσα-γκαμήλα-περασμα καρτερού-σιαδι μύγας-κόνιτσα

Απάντηση
kos_gia
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ 25 Οκτ 2012, 17:28

κόνιτσα-γκαμήλα-περασμα καρτερού-σιαδι μύγας-κόνιτσα

Δημοσίευση από kos_gia » Σάβ 11 Οκτ 2014, 19:24

τέλη σεμπτέβρη πραγματοποίησα αυτήν την κυκλική(σχεδόν) διαδρομή

Αφού πήρα το κτελ από ιωάννινα για κόνιτσα(6,20 το εισιτήριο) κατέβηκα στη στάση στη βρυσούλα 3 λέπτα από το πέτρινο γεφύρι του αωου.Ξεκίνησα να περπατώ από τις 7 το πρωί και προτίμησα το δρόμο(για οικονομία δυνάμεων και ζέσταμα) πλάι στο ποτάμι για την μονή στομίου και όχι το μονοπάτι που σε πάει από λίγο ψηλότερα.Πάντως και από το δρόμο πολλά μκρά μονοπατια παρακάμπτουν τις φουρκέτες του δρόμου και σήμανση υπάρχει παντού.Μετά από 1 .ωρα κ 20 λεπτά θα φτάσω στην μονή όπου θα κάνω και την πρώτη στάση στην πηγή που έχει.
Μετά συνέχισα το χωματόδρομο κα σύντομα μπήκα δεξιά στο πολλή ανηφορικό μονοπάτι που σε ανεβάζει απότομα στην νταβάλιστα.Το δάσος είναι φοβερό,μεικτό και με τα μανιτάρια να πετάγοντα παντού.Αφού ανέβαίνω υψόμετρο βγαίνω από το δάσος με το τοπίο να γίνεται άγριο.Ο λάπατος μπροστά μου επιβλητικός και η θέα πίσω στο σμόλικα και τη τραπεζίτσα.Ανεβαίβηκα και το ρέμα της νταβάλιστας όπου έχει λίγο νερό και θα βγω στη στάνη τσουμάνη περίπου στις 12.
Η ξερόλουτσα ξερή,η πηγή της δρακόλιμνης τρέχει λίγο νεράκι και θα γεμίσω τα μπουκάλια γιατί σκέφτομαι να διανυκτερεύσω στο σιάδι μύγας και δεν ξέρω αν θα ξαναβρώ.Θα συνεχίσω προς ρωμιόβρυση και αφού είναι νωρίς(μια η ώρα) θα αλλάξω τα σχέδια μου και θα αποφασίσω να ανέβω στην κορυφή γκαμήλα και από κει να βγω στο πέρασμα καρτερού.(το αρχικό πλάνο ήταν να πάω στου λούτσα ρομπόζη και να διανυκτερεύσω εκεί ή αν φτάσω νωρίς να διανυκτερεύσω στο σιάδι μύγας).
Από εκεινό το σημείο μέχρι την κορυφή θα κουραστώ αρκετά και θα φτάσω στις 4 το μεσημέρι.Κάνει αρκετό κρύο ανέβαινα φορώντας αντιανεμικό και γάντια.Η θέα προς όλες τις κατευθύνσεις με αποζημιώνει.Η υψομετρική διαφόρα είναι πάνω από 2000 (από τα 440 στο γεφύρι της κόνιτσας στα 2497 της γκαμήλας).
Θα συνεχίσω χωρίς μονοπάτι και σήμανση προς το πέρασμα καρτερού.Θα παρακάμψω την γκαμήλα 2 κα την γκαμήλα 3(?) και θα βγω στο πέρασμα καρτερού.Θα το κατέβω με προσοχή,παρολα αυτά θα μου φύγουν κάποιες πέτρες (ευτυχώς ήμουν μονος).Στη βάση του περάσματος θα φύγω αριστερά (βορειοδυτικά)για το σιάδι μύγας.Έδω λείπουν κάποια σημάδια αλλά η πορεία είνα εμφανής.Το τοπίο φοβερό αλπικό με τις κορυφές να κρέμονται από πάνω.
Συνεχίζω,τα σημάδια τώρα είναι υπεραρκετά,μπαίνω στο δάσος και φτάνω στο σιάδι μύγας με το τελευταίο φως(8 παρά 10).Εκεί θα στήσω το αντισκηνό μου.Την νύχτα κάποια τσοπανόσκυλα θα γαβγίζουν σχετικά κοντά αλλά δεν θα πλησιάσουν προς το μέρος μου.
Την επόμενη μέρα θα πάρω το μονοπάτι που μέσα από πανέμορφο δάσος θα με οδηγήσει στο καλογερκό και στη δέση(όπου επιτέλους θα ξαναβρώ νερο) και ύστερα θα αφού γίνει χωματόδρομος στη μονή στομίου και από κει στο γεφύρι κόνιτσας.Θα μου πάρει περίπου 3 ώρες.

Άβαταρ μέλους
nektaman
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Δευ 06 Δεκ 2010, 23:41
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτη

Re: κόνιτσα-γκαμήλα-περασμα καρτερού-σιαδι μύγας-κόνιτσα

Δημοσίευση από nektaman » Δευ 13 Οκτ 2014, 11:05

διανυκτερευσες στο βουνό μόνος δηλαδή...δεν το έχω επιχειρήσει ποτέ μα πρέπει να είναι τρομερή εμπειρία...
το γέλιο είναι η λάμψη της ψυχής...

Άβαταρ μέλους
ndimensi
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Τετ 05 Φεβ 2014, 16:41
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αττικής

Re: κόνιτσα-γκαμήλα-περασμα καρτερού-σιαδι μύγας-κόνιτσα

Δημοσίευση από ndimensi » Δευ 13 Οκτ 2014, 14:17

Εξαιρετική η διαδρομή σου! Πότε ακριβώς την έκανες; Είχες gps; Πόσα χιλιόμετρα και πόσες ώρες συνολικά περπάτησες; Έχεις καμιά φωτογραφία να μας δείξεις;

Υ.Γ.: 2000 μέτρα υψομετρική σε μια ημέρα είναι πολλά...

mirabilis
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2014, 22:39

Re: κόνιτσα-γκαμήλα-περασμα καρτερού-σιαδι μύγας-κόνιτσα

Δημοσίευση από mirabilis » Δευ 13 Οκτ 2014, 14:41

nektaman έγραψε:διανυκτερευσες στο βουνό μόνος δηλαδή...δεν το έχω επιχειρήσει ποτέ μα πρέπει να είναι τρομερή εμπειρία...
κι αν πάθεις κάτι και δεν πιάνει το κινητό; :no:

κι αν σε ορμήξουν τα τσοπανόσκυλα; :/

kos_gia
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ 25 Οκτ 2012, 17:28

Re: κόνιτσα-γκαμήλα-περασμα καρτερού-σιαδι μύγας-κόνιτσα

Δημοσίευση από kos_gia » Δευ 13 Οκτ 2014, 14:49

αν και αρκετές φορές περπατώ μόνος,πρώτη φορά κοιμήθηκα μόνος
συνήθως διανυκτερεύουμαι μικρή παρέα(2-4 άτομα) και δεν κατάλαβα διαφορά
άσε που με το που έστησα το αντίσκηνο την έπεσα να ξαπλώσω από την κούραση

δεν είχα gps οπότε δεν μπορώ να υπολογίσω χιλιόμετρα
η πρώτη μέρα μου πήρε 13 ώρες με τις στάσεις(υπολογίζω καθαρέ; 11-11.30)
η δεύτερη περίπου 3 ωρες
φώτο θα ανεβάσω σε λίγες μέρες(έχω ένα θεματάκι με το μέγεθος των φώτο που πρέπει να μικρύνω)

γενικά στην συγκεκριμένη διαδρομή στην τύμφη δεν έχει ιδιαίτερα κοπάδια
για τα τσοπανόσκύλα και την αντιμετωπισή τους υπάρχει συζήτηση στο φόρουμ
viewtopic.php?f=36&t=697
γενικά όταν είσαι μόνος και επειδή το κινητό δεν πιάνει και για άλλους λόγους καλό είναι να είσαι πιο προσεκτικός σε όλα και να παίρνεις πολλόυς παραγοντες υπόψη σου.π.χ. ένα στραβοπάτημα ή ένα μικρός τραυματισμός μπορούν να σε ακινητοποίησουν και να μην μπορείς να βρεις βοήθεια.πάντως έχει και την ομορφιά του αυτό το παιχνίδι της μοναχικότητας.

Άβαταρ μέλους
Μήτρου Τάκης
Δημοσιεύσεις: 636
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:08
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: κόνιτσα-γκαμήλα-περασμα καρτερού-σιαδι μύγας-κόνιτσα

Δημοσίευση από Μήτρου Τάκης » Δευ 13 Οκτ 2014, 19:51

Μπράβο λεβέντη μου.
Την συγκεκριμένη διαδρομή την έκανα με τις ίδιες συνθήκες στα νιάτα μου.
Ο ύπνος μόνος στο βουνό δεν είναι το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι άγχος μην "κάτσει καμία στραβή" οπότε δεν απολαμβάνεις το μεγαλείο της διαδρομής, σου μένει όμως η γλύκα ότι ανέβασες τον πήχη των ορίων σου.
Όσο για τα σκυλιά, άστα να πάνε, έπεσα σε ένα κοπάδι χωρείς τσοπάνο που το καθοδηγούσαν τα σκυλιά, δεν με έφτανε και η κούραση είχα και κάνα εικοσάλεπτο μάχη κατά μέτωπο.
Όταν ξανάκανα την διαδρομή υπό άλλες συνθήκες ήταν σαν να πήγα πρώτη φορά.

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: κόνιτσα-γκαμήλα-περασμα καρτερού-σιαδι μύγας-κόνιτσα

Δημοσίευση από pankan » Τρί 14 Οκτ 2014, 07:19

kos_gia έγραψε:...
φώτο θα ανεβάσω σε λίγες μέρες(έχω ένα θεματάκι με το μέγεθος των φώτο που πρέπει να μικρύνω)
...
Είναι άσχετο με το θέμα, αλλά μιας και το ανέφερες, ο ευκολώτερος τρόπος για να μικρύνεις φωτογραφίες είναι ο εξής:
1. Τσεκάρεις τις φωτογραφίες (αρχεία) που θέλεις να μικρύνεις
2. Δεξί κλικ επάνω στις τσεκαρισμένες φωτογραφίες
3. Στο παράθυρο που ανοίγει επιλέγεις "αποστολή προς"
4. Στο νέο παράθυρο επιλέγεις "παραλήπτης αλληλογραφίας"
5. Ανοίγει παράθυρο όπου επιλέγεις ανάλυση και μέγεθος που θέλεις να έχουν οι φωτογραφίες
6. Ανοίγει η αλληλογραφία των windows με μήνυμα στο οποίο είναι συνημμένες οι (μικρές πια) φωτογραφίες
7. Αντιγράφεις κάπου τις φωτογραφίες από το μήνυμα και είσαι έτοιμος

kos_gia
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ 25 Οκτ 2012, 17:28

Re: κόνιτσα-γκαμήλα-περασμα καρτερού-σιαδι μύγας-κόνιτσα

Δημοσίευση από kos_gia » Σάβ 15 Νοέμ 2014, 02:04

ανεβαίνοντας από μονη στομιου και το φανταστικό μονοπάτι της νταβάλιστας
Συνημμένα
Image00001.jpg
Image00002.jpg
Image00003.jpg
Image00004.jpg
Image00005.jpg

kos_gia
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ 25 Οκτ 2012, 17:28

Re: κόνιτσα-γκαμήλα-περασμα καρτερού-σιαδι μύγας-κόνιτσα

Δημοσίευση από kos_gia » Σάβ 15 Νοέμ 2014, 02:10

φυσικό αμφιθέατρο που όταν λιώνουν τα χιόνια κυλάε πάνω του ένας εντυπωσιακός καταρράκτης
ανεβαίνοντας στην γκαμήλα
λουτσα ρομπόζη και αστράκα
η δρακόλμνη από την κορυφή
γκαμήλα2
Συνημμένα
Image00006.jpg
Image00007.jpg
Image00008.jpg
Image00009.jpg
Image00010.jpg

kos_gia
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ 25 Οκτ 2012, 17:28

Re: κόνιτσα-γκαμήλα-περασμα καρτερού-σιαδι μύγας-κόνιτσα

Δημοσίευση από kos_gia » Σάβ 15 Νοέμ 2014, 02:14

πάνω από το πέρασμα καρτερού
στο πέρασμα καρτερού
κάτω απο το πέρασμα
πανόραμα κορυφών
Συνημμένα
Image00011.jpg
Image00012.jpg
Image00013.jpg
Image00014.jpg
Image00015.jpg

kos_gia
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ 25 Οκτ 2012, 17:28

Re: κόνιτσα-γκαμήλα-περασμα καρτερού-σιαδι μύγας-κόνιτσα

Δημοσίευση από kos_gia » Σάβ 15 Νοέμ 2014, 02:16

καταβαίνοντας από καρτερό για μύγα
το σιάδι μύγας
στο δάσος για την μονή στομίου
Συνημμένα
Image00016.jpg
Image00017.jpg
Image00018.jpg

Άβαταρ μέλους
nektaman
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Δευ 06 Δεκ 2010, 23:41
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτη

Re: κόνιτσα-γκαμήλα-περασμα καρτερού-σιαδι μύγας-κόνιτσα

Δημοσίευση από nektaman » Σάβ 15 Νοέμ 2014, 12:05

ετσι μπράβο, να βλέπουμε και κάτι τις όταν μένουμε στα χαμηλά... :)
το γέλιο είναι η λάμψη της ψυχής...

kos_gia
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ 25 Οκτ 2012, 17:28

Re: κόνιτσα-γκαμήλα-περασμα καρτερού-σιαδι μύγας-κόνιτσα

Δημοσίευση από kos_gia » Σάβ 25 Ιούλ 2015, 14:10

ξαναέκανα περίπου την διαδρομή,με διαφορετική φορά όμως και με 2 διανυκτερεύσεις στο σιάδι μύγας
δηλαδή
1η μερα
ξεκινήσαμε από κόνιτσα απόγευμα και μετά από 4 ώρες φτάσαμε στο σιάδι μύγας όπου διανυκτερεύσαμε(νερό γεμίσαμε στη δέση)
2η μέρα
αφήσαμε σκηνές,υπνόσακους,καμινέτο κτλ στο σιάδι μύγας ώστε να έχουμε λιγότερο βάρος και να γυρισουμε να κοιμηθούμε εκεί
ξεκινήσαμε 7.30 το πρωι,ανεβήκαμε το πέρασμα καρτερού και από κει αφου παρακάμψαμε τις άλλες κορυφές ανεβήκαμε στην γκαμήλα περίπου στις 12
από κει κατεβήκαμε προς ξερόλουτσα όπου βρίσκουμε νερό στην ρωμιόβρυση(δηλαδή από τη δέση μέχρι εδώ σε αυτη τη διαδρομή δεν βρίσκεις κάπου αλλού),και κατεβήκαμε απο την νταβάλιστα με την ελπίδα να βρούμε τον μονοπάτι του αμάραντουγια να βγούμε στο καλογερικό.
περάσαμε την νταβαλιστοπούλα και τα ρέματα όπως βλέπαμε στον χάρτη και είχαμε το νου μας δεξιά για κάποια ένδειξη αλλά τίποτα.Λίγο πριν από εκεί που αρχίζει να κατηφορίζει απότομα μπήκαμε δεξιά εκεί που πιστευάμε (συμφωνα με τον χάρτη)ότι είναι το μονοπάτι.Περπατούσαμε σε ψηλά χόρτα κανα 10 λεπτο(με κανα 2 τούμπες),περάσαμε μια συστάδα με δέντρα,δεν υπάρχε κάποια ένδειξη εκτός από 2 μεγάλους κούκους και φτάσαμε σε γκεμό.Εκεί αποφασίσαμε να γυρίσουμε και να πάρουμε το μονοπάτι για το στόμιο γιατί είχε περάσει και η ώρα,είχε παέι 6.30 και η όλη προσπάθεια μας καθυστέρησε πάνω από μια ώρα.
Ετσί λοιπόν κατεβηκαμε το απότομο μονοπάτι για το στόμιο και αφου φτάσαμε περίπου στα 800μ υψόμετρο βγήκαμε στη δέση και φυγαμε για σιαδι μυγας.Από το καλογερικό περπατούσαμε νύχτα και φτάσαμε στο σιαδι 10.30(περιττό να πω για την κουραση,ειδικα στην κόντρα απο δέση μέχρι καλογερικό...)
3η μέρα
από το σιάδι κατεβηκαμε στην κόνιτσα

υ.γ.γιάννη τζίμα θέλω τα φώτα σου για το μονοπάτι του αμάραντου!!
(είχαμε άλλα σχέδια για άλλες διαδρομες που άλλαξαν και δεν σκοπεύαμε να περάσουμε από κει γι αυτό δεν είχαμε πάρει πληροφορίες από πριν.Το αστείο είναι οτι πρόχειρα το έχω ψάξει τον μονοπάτι και από το καλογερικό (από κει που είναι η ταμπέλα)αλλά πάλι δεν βρήκα κάποια ένδειξη

παραθέτω από αναρτηση σου στο ορειβασια.γρ
( Μονοπάτι του «Αμάραντου»: ακολουθώντας το κλασσικό μονοπάτι από Νταβάλιστα προς Μονή Στομίου και πριν αρχίσει η μεγάλη κατάβαση, κοντά στην τοποθεσία Αμάραντος, διακλαδίζεται δεξιά και τραβερσάροντας (συνολικά κατηφορίζει) στο βόρειο τείχος της Τύμφης, κάτω απ' τη Δρακόλιμνη και τον Πλόσκο, φθάνει στην τοποθεσία Καλογερικά, όπου συναντάει το μονοπάτι από Μονή Στομίου προς Σιάδι Μύγας. Είναι αδιόρατο αλλά και δύσβατο ή εκτεθειμένο σε αρκετά σημεία, συναντάει όμως στο μέσον του ρέμα που τρέχει νερό όλο το χρόνο (ένα απ' τα λιγοστά νερά σ’ αυτή την περιοχή). Διάρκεια πορείας: 3 ώρες χωρίς καθυστερήσεις. Έχει καταγραφεί στους χάρτες της Ανάβασης έντυπο και ηλεκτρονικό.

Άβαταρ μέλους
lekat
Δημοσιεύσεις: 409
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 15:29
Τοποθεσία: Ταύρος
Επικοινωνία:

Re: κόνιτσα-γκαμήλα-περασμα καρτερού-σιαδι μύγας-κόνιτσα

Δημοσίευση από lekat » Σάβ 25 Ιούλ 2015, 18:58

τα σέβη μας

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τύμφη”