Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γνώμες

(συνθήκες στο βουνό, καιρός, εκπαίδευση, τεχνικές, απορίες, ιστορία, κλπ)
Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γνώμες

Δημοσίευση από nkroup » Τρί 03 Ιουν 2014, 20:13

Δυο ερωτήσεις για τους ορειβάτες και τους αναρριχητές, ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας στη βοήθεια μιας έρευνας που κάνω:

1. Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα?
Με τον όρο δυσβατη ενωώ αυτή που είναι πιο δύσκολη να σκαρφαλωθεί από τον την πιο εύκολη διαδρομή. (από τις γνώσεις μου θεωρώ το Στεφάνι του Ολύμπου)

2. Υπάρχει κάποια δύσκολη κορυφή ασκαρφάλωτη στην Ελλάδα?
Με τον όρο κορυφή εννοώ κορυφές με διακριτικότητα (prominence) μεγαλύτερη των 30 μέτρων και ποσοστό διακριτικότητας (percent prominence) μεγαλύτερο από 3%.

Ευχαριστώ
Νίκος Κρούπης

Σημείωση απαντήστε με 1. Απάντησή σας / 2. Απάντησή σας

jtj
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Παρ 26 Οκτ 2012, 00:40
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Δημοσίευση από jtj » Τρί 03 Ιουν 2014, 21:14

1. Μάλλον το στεφάνι αλλα για ποικιλία θα πω τσουκα ροσσα κυρίως λόγω της απομακρυσμενης θέσης της.
2. Όλο και κάποιο γκρεμι θα υπάρχει που μάλλον απο συμτωση δεν του δόθηκε σημασία ακόμα.

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Δημοσίευση από pankan » Τετ 04 Ιουν 2014, 08:22

Πολλές είναι
Το Στεφάνι με τα λίγα εκτεθειμένα στο τέλος, σίγουρα το ξέρουν όλοι.
Μέσα και η Τσούκα Ρόσα.
Στα Βαρδούσια παίρνεις σειρά: Πλάκα-Πυραμίδα, Γιδοβούνι, Κάτω Ψηλό έχουν όλες τεχνικά ανεβάσματα.
Στη Πλάκα-Πυραμίδα υπήρχε ένα ζωνάρι από πίσω που ανέβαινε, αλλά κατέρρευσε. Και έχω ανέβει και μια φορά από μπροστά χωρίς σχοινί, από κάτι λούκια του τύπου από πατάρι σε πατάρι. Εγώ αυτή ψηφίζω, καμιά σχέση με τα λίγα μέτρα έκθεσης του Στεφανιού.
Και δεν μιλάμε φυσικά για απόκρημνες κορυφές που έχουν όμως από τη μία μεριά μονοπάτι (Μύτικας). Ούτε για άσχετα μυτίκια πάνω σε μια κορυφογραμμή

ΥΓ Γιατί βάζεις την ερώτηση στην ενότητα "χαρτογραφία"; Μας ετοιμάζεις καμιά έκπληξη πάλι στο hellaspath;

Άβαταρ μέλους
yannisdelta
Δημοσιεύσεις: 666
Εγγραφή: Πέμ 11 Οκτ 2012, 17:35

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Δημοσίευση από yannisdelta » Τετ 04 Ιουν 2014, 09:27

1. Έχω ακούσει για τον Καρφοπεταλιά στην Ορεινή Ναυπακτία, αλλά δεν έχω πάει
2. Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι, εκτός βέβαια από τίποτα ξεκάρφωτα μυτίκια που δεν τα ξέρει κανείς.

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Δημοσίευση από nkroup » Τετ 04 Ιουν 2014, 09:36

Ευχαριστώ για τις πρώτες απαντήστεις
Η λίστα των κορυφών έχει ως εξή:
Α. Στεφάνι/Ολύμπος Δυσκολιά ΙΙ-
Β. Τσουκα Ρόσα/Τύμφη Δυσκολιά ??
Γ. Πλάκα Πυραμίδα/Βαρδούσια Δυσκολία ??
Δ. Γιδοβούνι/Βαρδούσια Δυσκολία ??
Ε. Κάτω Ψηλό/Βαρδούσια Δυσκολία ??
ΣΤ. Καρφοπεταλία/Ναυπακτία Δυσκολία ??


Θέλω και βαθμολογίες κατα εκτίμηση των ευκολότερων διαδρομών αυτών.
Απλά θέλω να συντάξω μια λίστα με τις δυσκολότερες κορυφές, και δεν έχω γνώσει όλων όσων υπάρχουν στην Ελλάδα.
Το έβαλα στο χαρτογραφία τυχαία, πίστευα ότι ήταν η πιο σχετική ενότητα.
Μήπως να το μεταφέρουμε αλλού?

Για να αποφύγω τα τυχών μυτίκα έβαλα το prominence 30 μέτρα δηλαδή να είναι 30 μέτρα ψηλότερα απο τον αυχένα της διπλανής ψηλότερης κορυφή και βέβαια το 3% στο percent prominence ώστε αν είναι 2000μετρα υψόμετρο ο αυχένας με την ψηλότερη να είναι κάτω από 3% Χ 2000 = 60 μέτρα δηλαδή ο αυχένας να μην ξεπερνα τα 1940 μέτρα
ωστε αν αποφύγουμε μικρο-μυτίκια.
Νίκος

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Δημοσίευση από pankan » Τετ 04 Ιουν 2014, 10:03

Λες για δύσκολη κορυφή ασκαρφάλωτη. Αν εννοείς να μην έχει πατήσει πόδι ανθρώπου, πολύ αμφιβάλλω να υπάρχει.
Τώρα αν ψάχνεις κάποια κορυφή με πρόσβαση από αλλού αλλά και με ασκαρφάλωτη πλευρά, τότε σου προτείνω τη Νεραϊδοβούνα στον Ταύγετο. Είναι ψηλό βουνό στα 2025 με μια απόκρημνη ΝΔ πλευρά που δεν νομίζω να έχει σκαρφαλωθεί, ιδίως το χειμώνα. Βέβαια επειδή είναι πολύ νότια και επειδή είναι και νότια, υπάρχει λόγος που έχει μείνει ασκαρφάλωτη.
Αν όμως κατασκηνώσει κανείς από κάτω της ένα ολόκληρο χειμώνα περιμένοντας το κρύο από τη Σιβηρία, τότε σίγουρα θα κάνει μια "μεγάλη" διαδρομή ανάλογη με τις ακριβοθώρητες διαδρομές της άλλης "νεράιδας", της Νεραϊδόραχης στο Χελμό.

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Δημοσίευση από pankan » Τετ 04 Ιουν 2014, 10:16

Να βάλουμε και τη Ρόκα στα Τζουμέρκα;
Μια φορά έχω πάει κι αν θυμάμαι καλά βάζεις λίγο χέρι για να ανέβεις. Καμιά σχέση βέβαια με τις άλλες.

Να μεταφέρουμε το θέμα στα "άλλα ορειβατικά θέματα"; Νομίζω ταιριάζει εκεί.

Και μήπως το επεκτείνουμε κιόλας, γράφοντας και για δύσκολες διαδρομές πρόσβασης κορυφών, Τότε θα βάζαμε και το Λούκι στο Μύτικα, τη κόψη του Κόρακα, τις κόψεις του Ολύμπου και άλλες διαδρομές με μεγάλο ενδιαφέρον, που μπορεί να μην είναι καθαρά αναρριχητικές αλλά σίγουρα το θέλουν το σχοινάκι τους.

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Δημοσίευση από nkroup » Τετ 04 Ιουν 2014, 14:55

Ενημερωμένη λίστα

Α. Στεφάνι/Ολύμπος Δυσκολιά ΙΙ-
Β. Τσουκα Ρόσα/Τύμφη Δυσκολιά ??
Γ. Πλάκα Πυραμίδα/Βαρδούσια Δυσκολία ??
Δ. Γιδοβούνι/Βαρδούσια Δυσκολία ??
Ε. Κάτω Ψηλό/Βαρδούσια Δυσκολία ??
ΣΤ. Καρφοπεταλία/Ναυπακτία Δυσκολία ??
Z. Ρόκα/Τζουμέρκα Δυσκολία ??

Μπορούμε να θέμα να το μεταφέρουμε εκεί.
Προσοχή pankan: δεν θέλω διαδρομές, θέλω κορυφές που η πιο εύκολη διαδρομή να είναι δύσκολη.
Για τον όλυμπο νομίζω όλοι συμφωνούν ότι είναι το Στεφάνι.
Διαδρομές μεγάλης δυσκολίας υπάρχουν πολλές (δεν αναζητώ κάτι τέτοιο)
Ευχαριστώ
Νίκος

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Δημοσίευση από pankan » Τετ 04 Ιουν 2014, 16:46

Λοιπόν σχετικά με τη δυσκολία, μάλλον η δυσκολότερη από αυτές είναι το Κάτω Ψηλό. Μετά η Πλάκα-Πυραμίδα αν βρεις τον εύκολο δρόμο. Αν δεν τον βρεις, πάει πρώτη. Μετά το Στεφάνι (που δεν θυμάμαι να έχει ιδιαίτερη τεχνική δυσκολία, μόνο μεγάλη έκθεση στο τέλος). Μετά το Γιδοβούνι και τέλος η Ρόκα. Στη Τσούκα Ρόσα δεν έχω ανέβει, μόνο την έχω δει, αλλά έμοιαζε να είναι στις δύο πρώτες.

Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν κι άλλες κορυφές με τα χαρακτηριστικά που ζητάει ο Νίκος αλλά αδιάφορες και γι' αυτό άγνωστες στους ορειβάτες. Αδιάφορες γιατί θα είναι χαμηλές (αρκετά κάτω από τα 2000, ίσως και κάτω από τα 1000) και απομονωμένες από άλλες πιο γνωστές κορυφές. Θα τις χαρακτηρίζαμε απόκρημνους λόφους όπως εξάλλου θα χαρακτηρίζαμε και τις παραπάνω κορυφές αν δεν είχαν υψόμετρο και δεν ήταν κομμάτια μεγάλων βουνών.

jtj
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Παρ 26 Οκτ 2012, 00:40
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Δημοσίευση από jtj » Τετ 04 Ιουν 2014, 18:05

H Tσούκα Ρόσα ειναι ΙΙ- αλλα την αγριευει η απομόνωση της.

Άβαταρ μέλους
Teobe!
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:12
Επικοινωνία:

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Δημοσίευση από Teobe! » Πέμ 05 Ιουν 2014, 04:08

#### SPAM ####

Όταν τελειώσει η καταγραφή και καταλήξει ο Νίκος στις 10 top...θέλω δυο τρεις που δεν τις έχουν ανέβει να συνεννοηθούμε να το πάμε "μαραθώνιο" μέσα στο 2014...έστω και στεγνές! ΠΡΕΠΕΙ οπωσδήποτε να "επιστρέψω" και μου μοιάζει πολύ δυνατό για κίνητρο αυτό που λέω!

Αν το βγάλουμε θα είναι η καλύτερη προετοιμασία για να πάμε και χειμώνα αν και εκεί αλλάζει το πράγμα!

Ποιος γουστάρει Καρφοπεταλιά;;; Από τον Κοκκινιά φαίνεται όντως αγρίμι... Πάμε και σύντομα άμα θέλετε...βάζω σπίτι στο Κρίκελλο Ευρυτανίας!!!

Απαντήστε με pm...

Συγγνώμη για το άσχετο...!!!
Αυτοφυή Φυτά της Ελλάδας!
http://nativeplantsofgreece.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
Γιάννης Τζίμας
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Τετ 17 Οκτ 2012, 15:26

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Δημοσίευση από Γιάννης Τζίμας » Πέμ 05 Ιουν 2014, 10:48

Δίνω κάποιες πληροφορίες για την Τσούκα Ρόσα (2377m) από προσωπική εμπειρία:
Από το διάσελο του Αβάλου (2320m περίπου) φτάνεις σχετικά εύκολα και γρήγορα στην προκορυφή, κάνοντας λίγα περασματάκια μέχρι ΙΙ (αν θυμάμαι καλά, στο Ι και το ΙΙ δεν μπαίνει + ή -).
Για να φτάσεις όμως στην κύρια κορυφή με ασφάλεια πρέπει να κάνεις ένα ραπελάκι γύρω στα 12m και να συνεχίσεις για 70 - 80m σε εκτεθειμένα Ι - ΙΙ. Στην επιστροφή σκαρφαλώνεις το όρθιο κομμάτι (με ασφάλιση εννοείται) του οποίου η δυσκολία εκτιμώ ότι βρίσκεται κάπου στο ΙΙΙ+ έως IV. Μπορείς φυσικά και να ζουμάρεις σε σκοινί αλλά η δυσκολία παραμένει.
Άρα λοιπόν η Τσούκα Ρόσα μάλλον είναι η δυσκολότερη κορυφή σε σχέση με αυτές που αναφέρθηκαν παραπάνω, με δεύτερη ίσως την Πυραμίδα των Βαρδουσίων.

Υ.Γ. Βλέπε και σχετικό εδώ: http://www.oreibasia.gr/forum/showthrea ... 1%F5%F6%DE.


_______________
Η Γνώση Απελευθερώνει

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Δημοσίευση από nkroup » Πέμ 05 Ιουν 2014, 18:08

Με βάση τα σχόλια σας εδώ και στο routes ενημερώνω την λίστα ως εξής:
Περιμένω στοιχεία... αν θέλετε στείλτε και με PM και θα ενημερώνω τη λίστα αυτή

1. Τσουκα Ρόσα / Τύμφη Δυσκολία II ή IV
2. Κάτω Ψηλό / Βαρδούσια Δυσκολία ??
3. Πλάκα-Πυραμίδα / Βαρδούσια Δυσκολία ??
4. Στεφάνι / Ολύμπος Δυσκολία ΙΙ-
5. Γιδοβούνι / Βαρδούσια Δυσκολία ??
6. Καρφοπεταλία / Ναυπακτία Δυσκολία ??
7. Χαλασμένο / Ταΰγετος Δυσκολία ??
8. Άλυσσος / Μετέωρα Δυσκολία ??
9. Ρόκα / Τζουμέρκα Δυσκολία ??

Άβαταρ μέλους
Γιάννης Τζίμας
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Τετ 17 Οκτ 2012, 15:26

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Δημοσίευση από Γιάννης Τζίμας » Πέμ 05 Ιουν 2014, 19:14

Με τα Μετέωρα που πρόσθεσες μπερδεύεται λίγο το θέμα γιατί εκεί μιλάμε για κανονική αναρρίχηση σε όλες σχεδόν τις κορυφές. Ίσως μπορεί να μπει μόνο η Μεγάλη Αγιά (και όχι ο Άλυσος), ψηλότερη κορυφή των Μετεώρων (630m), όπου φτάνεις από αναρριχητικό μονοπάτι δυσκολίας μέχρι ΙΙ στα 80% του ύψους της και απομένει ένα κανονικό σκαρφάλωμα ΙΙΙ έως ΙΙΙ+ γύρω στα 50 - 60m για να βγεις στην κορυφή.


_______________
Η Γνώση Απελευθερώνει

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Δημοσίευση από pankan » Παρ 06 Ιουν 2014, 08:57

Και για το Χαλασμένο Βουνό στον Ταύγετο δεν είμαι και πολύ σίγουρος. Δεν είναι και η απλούστερη πεζοπορία, αλλά δεν είναι και κάτι παραπάνω από ένα σκραμπλ, μια απότομη ανηφόρα. Κάπως έτσι δεν είναι και ο Ωλενός στον Ερύμανθο; Και οι δύο κορυφές δεν νομίζω ότι θα προβληματίσουν κανένα. Και σίγουρα είναι ευκολότερα από τη Άλυσο. Και η αίσθηση μόνο φτάνει. Στα δύο πρώτα ανεβαίνεις ένα αυγό και στην Άλυσο ανεβαίνεις στην Άλυσο.

Άβαταρ μέλους
yannisdelta
Δημοσιεύσεις: 666
Εγγραφή: Πέμ 11 Οκτ 2012, 17:35

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Δημοσίευση από yannisdelta » Παρ 06 Ιουν 2014, 15:21

Νομίζω οτι κι ο Κρυάκουρας δικαιούται να μπει στη λίστα. Η νότια πρόσβαση του έχει περάσματα που θέλουν λίγο χεράκια.

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Ενημερωμένη λίστα κορυφών

Δημοσίευση από nkroup » Τρί 10 Ιουν 2014, 08:37

Στα Μετέωρα επέλεξα τον Άλυσο ως πιο δύσκολη αναξέρτητα αν είναι η ψηλότερη.
Το Χαλασμένο στο Ταύγετο είναι έυκολο από ενημέρωση που είχα από φίλο που το ανέβηκε
Ο κριάκουρας είναι εύκολος δηλαδή η ευκολότερη διαδρομή για την κορυφή του είναι πολύ εύκολη,
δεν θυμάμαι να χρειάζεται να βάλεις καθόλου τα χέρια.
Προχοχή μυτίκια με ύψος μικρότερο από 60 μέτρα δεν τα λαμβάνουμε υπόψη ως κορυφές.

Έτσι η λίστα έχει ως εξής:

1. Κάτω Ψηλό 2220μ / Βαρδούσια Δυσκολία III
2. Γιδοβούνι / Βαρδούσια Δυσκολία III
3. Πλάκα-Πυραμίδα / Βαρδούσια Δυσκολία II/III
4. Στεφάνι / Ολύμπος Δυσκολία ΙΙ-
5. Τσουκα Ρόσα / Τύμφη Δυσκολία II-
6. Καρφοπεταλία / Ναυπακτία Δυσκολία ??
7. Άλυσσος / Μετέωρα Δυσκολία ??
8. Ρόκα / Τζουμέρκα Δυσκολία ??

Άβαταρ μέλους
Υψολάγνος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τετ 24 Οκτ 2012, 15:10

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Δημοσίευση από Υψολάγνος » Τρί 10 Ιουν 2014, 14:13

Γειά σας και απο εμένα.Θα συνεισφέρω και εγω στην κουβέντα σας με 2 κορυφές που έχω κατά νου και οι οποίες δεν έχουν αναφερθεί ακόμα.
1)Η Τραπεζίτσα στην Ηπειρο η ψηλότερη κορυφή του βουνού,εκεί που είναι η κορυφή οχι εκεί που έχουν βάλει το ταμπελάκι,θέλει εύκολη αναρρίχηση.Για την ακρίβεια περπατάς κατά μήκος της δασωμένης κορυφογραμμής,προσπερνάς το ταμπελάκι που λέέι οτι είσαι στην κορυφή ενώ στην πραγματικότητα είσαι κάπου στα 2010μ. και φτάνεις στη βάση σχεδόν κάθετων βράχων γύρω στα 5-6μ. ύψος.Ανεβαίνεισ απο ενα δίεδρο γύρω στα 5μ. αναρρίχηση θα έλεγα κάτι ανάμεσα σε ΙΙ ΚΑΙ ΙΙΙ- το πολύ χωρίς όμως να είναι εκτεθειμένο το πέρασμα.Μετά από αυτήν την αναρριχησούλα βγαίνεις στο πλατώ της κορυφής το οποίο είναι γκρεμός προς τισ άλλες κατευθύνσεις
2) Αν και θα μου πείτε είναι πολύ χαμηλό βουνό ανάξιο λόγου λόγω υψομέτρου, εγω θα αναφέρω στη λίστα μας τη νότια κορυφή του Κορομπιλίου με υψόμετρο κάπου 885μ.Μια κορυφή για την οποία δεν υπάρχει μονοπάτι και υψώνεται σε ευθεία γραμμή στα 1600-1700μ. από τον Κορινθιακό.Για να ανέβεισ κάποιος στην κορυφή αυτή η οποία δυτικά και ανατολικά σχηματίζει μικρό γκρεμό έχει δυο επιλογές. α)τραβερσάρει το Κορομπίλι στη βάση του από τη νδ πλευρά κάπου στα 250-300μ υψόμετρο και πιάνει την απότομη ΝΔ ράχη που είναι όλο βράχια και ανάμεσα σάρες και χρειάζεται τοπικά εύκολη αναρρίχηση Ι-ΙΙ βαθμού. β)Η άλλη επιλογή είναι το εκτεθειμένο χτένι που συνδέει την κυρίως κορφή με την νότια κορυφή.Αν κάποιοσ μείνει πιστά πάνω στην κορθγραμμή-χτένι έχει αρκετά περάσματα ΙΙ βαθμού με κάποια να είναι εκτεθειμένα.Στο τέλοσ ακριβώς κάτω από την κορυφη 880μ. βρίσκεται το δυσκολότερο πέρασμα ενα ΙΙΙ+ τοπικό με αρκετή έκθεση όμως(γκρεμοί δεκάδων μέτρων και από τις 2 πλευρές).
Δεν υπάρχουν επιβάτες στο ’’διαστημόπλοιο’’ που λέγεται Γη, είμαστε όλοι πλήρωμα (Marshal Mac Luhan)

jtj
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Παρ 26 Οκτ 2012, 00:40
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Δημοσίευση από jtj » Τρί 10 Ιουν 2014, 22:36

Έχεις δίκιο για την Τραπεζίτσα. Αν και επειδή δεν είναι εκτεθημενο και γενικά είναι μέσα σε δέντρα δεν σε αγριευει.

vasilis
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τετ 17 Οκτ 2012, 07:59
Τοποθεσία: Άρτα

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Δημοσίευση από vasilis » Τετ 11 Ιουν 2014, 09:22

5. Τσουκα Ρόσα / Τύμφη Δυσκολία II-
Το Σάββατο ήμουν εκεί και δεν νομίζω ότι η δυσκολία αναρρίχησης ξανά πίσω στην προκορφή είναι μόνο (ΙΙ-).
Εκτός κι αν η χρήση φιξαρισμένου σχοινιού ή η ασφάλιση από πάνω θεωρούμε ότι μειώνει τη δυσκολία κάτι που δε θεωρώ απόλυτα σωστό.
Νομίζω πάντως ότι πρέπει να'ναι γύρω στο ΙV.
Επίσης από ότι είδα με χιόνι, πιθανότατα ανεβαίνει κανείς ευκολότερα κατευθείαν στο V που κάνει η προκορφή με τις υπόλοιπες κορυφές παρακάμπτοντας το 17μετρο σκαλοπάτι. Πάλι θέλει χεράκια αλλά είναι πιο εύκολο εφόσον κι αν το χιόνι επιτρέπει την πρόσβαση μέχρι ψηλότερα στην πλαγιά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Άλλα ορειβατικά θέματα (και όχι μόνο)”