Προτάσεις για αγορά GPS

Συζήτηση για τις διάφορες συσκευές που κυκλοφορούν και χρησιμοποιούμε στις καταγραφές μας
Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Προτάσεις για αγορά GPS

Δημοσίευση από nkroup » Τετ 08 Ιαν 2014, 00:45

Αγαπητοί φίλοι καλή σας χρονιά.
Πριν από 20 ημέρες σκαρφαλώνοντας την βόρεια ράχη της Σβώνης και στην προσπάθεια να βάλουμε το σχοινί στο τελευταίο δύσκολο τμήμα, έχασα το GPS από την εξωτερική θήκη του σακιδίου.

Οι πιθανότητες είναι α) να έπεσε στην πλαγία > 500 μέτρα υψομετρική με κλήση >60 μοίρες (πιθανότητα 95%) ή β) να έπεσε μέσα στις σχισμές στα βράχια της ράχης (πιθανότητα 5%).
Η συσκευή που είχα ήταν η Garmin GPSMAP 76cs και την είχα αγοράσει τέλος του 2006 (628 ευρώ) και την κουβαλούσα μαζί μου σε πολλές κορυφές στα ελληνικά βουνά αλλά και σε όλες τις αποστολές στο εξωτερικό.

Το gps το έχασα στην προσπάθεια να καταγράψω μια από τις ομορφότερες διαδρομές στα Άγραφα
και να την ανεβάσω στο hellaspath με όλες τις λεπτομέρειες και πληροφορίες.

Ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος με την αξιοπιστία στις δύσκολες συνθήκες και σε πολλές πτώσεις που είχε από ψηλά πάνω σε βράχια χωρίς να πάθει το παραμικρό και δεν θα την άλλαζα για νεότερες συσκευές που προσφέρουν ευκολίες αλλά τις θεωρώ ευπαθείς και δύσχρηστες σε άσχημες καιρικές συνθήκες και φορώντας χοντρά γάντια.

Τώρα είμαι αναγκασμένος να αγοράσω μια νέα συσκευή, και με τα λίγα που σας ανέφερα καταλαβαίνεται ότι δε με ενδιαφέρουν τα εφέ αλλά η αντοχή, η αξιοπιστία και η εύκολη χρήση με χοντρά γάντια. Με μια ματιά που έριξα στα πολλά GPS που κυκλοφορούν πάλι καταλήγω στο
ίδιο περίπου μοντέλο το GPSMAP 78s

Ακούω τις προτάσεις σας.
Ποια η διαφορά του 78s με το 78sc όσον αφορά την Ελλάδα, την Ευρώπη και τον υπόλοιπο κόσμο
το δεύτερο δε το βρίσκω στα Ελληνικά καταστήματα.

Σας ευχαριστώ
Νίκος

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Προτάσεις για αγορά GPS

Δημοσίευση από pankan » Τετ 08 Ιαν 2014, 09:08

Δεν έχω δει ποτέ gps της σειράς 76-78 οπότε δεν έχω άποψη.
Έχω το 60csx και είναι πάρα πολύ καλό. Αν το χρήμα δεν είναι πρόβλημα εγώ θα πήγαινα για ένα της σειράς 62 που αν δεν κάνω λάθος είναι αυτή τη στιγμή η κορυφαία σειρά της garmin. Θα επέλεγα ένα με βαρομετρικό αλτίμετρο.
Αν η πρεσβυωπία δεν είναι πρόβλημα θα κοίταγα σοβαρά και τη σειρά etrex. Μάλλον το 30.
Είμαι επιφυλακτικός και δεν θα έπαιρνα με τίποτα, κάποιο από αυτά με της οθόνες αφής. Άντε να το δουλέψεις με γάντια ή με βρεγμένα χέρια. Αν πάντως θέλεις να δοκιμάσεις τη τύχη σου με ένα τέτοιο, η garmin κυκλοφόρησε την πρώτη της συσκευή (monterra) με λειτουργικό android. Οπότε όταν σταματάς για ξεκούραση θα μπορείς να παίζεις και angry birds για να περνάει η ώρα.

Άβαταρ μέλους
yannisdelta
Δημοσιεύσεις: 666
Εγγραφή: Πέμ 11 Οκτ 2012, 17:35

Re: Προτάσεις για αγορά GPS

Δημοσίευση από yannisdelta » Τετ 08 Ιαν 2014, 09:52

έχω το etrex Vista HCx και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, με τη λήψη του και τον χειρισμό του με γάντια, αφού έχει σχετικά μεγάλα ανάγλυφα κουμπιά. Έχει βέβαια λίγο μικρότερη οθόνη από τα άλλα, αλλά αν η πρεσβυωπία δεν σε έχει επισκεφθεί ακόμα, όπως είπε ο Παναγιώτης, τότε δεν είναι πρόβλημα. Μου το έφεραν με 150€ από την Αμερική.

Άβαταρ μέλους
Miltos
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ 19 Οκτ 2012, 05:23
Τοποθεσία: http://beliaswines.gr

Re: Προτάσεις για αγορά GPS

Δημοσίευση από Miltos » Τετ 08 Ιαν 2014, 22:49

εγώ πείρα το garmin oregon 450t είχα χρησιμοποιήσει και το dakota το oregon πολύ καλύτερο καθώς σου δίνει την ευκαιρία να δεις τους χάρτες που φορτώνεις σε τρεισδιάστατη μορφή είναι αρκετά γρήγορο, με μεγάλη οθόνη, αρκετά ελαφρύ, παίρνει και έξτρα μνήμη, η μπαταρία κραταει αρκετά αρκεί να του βάλεις λιθίου η οθόνη αφής δεν είναι πρόβλημα αφού το έχω χρησιμοποιήσει με γάντια, βρεγμένα χέρια χωρίς κάποιο ορατό πρόβλημα τέλος είναι αρκετά γρήγορο στις οδηγίες οπότε μπορείς χωρίς κανένα πρόβλημα να το χρησιμοποιείς για οδηγίες και στο αμάξι

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Προτάσεις για αγορά GPS

Δημοσίευση από nkroup » Πέμ 09 Ιαν 2014, 23:46

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας. Τελικά τα GPS με οθόνη αφής είναι πολύ ευχρηστά όπως αναφέρεται αλλά έχω μερικές ερωτήσεις ακόμα:
1. Μπορείς να το χειριστείς χωρίς να βλέπεις την οθόνη? Αυτό που θέλω είναι να πέρνω Waypoint χωρίς να το βλέπω
2. Μπορείς να το χειριστής με ένα χέρι, πολύ συχνά κρατίεμε από το ένα πιολέ και με το άλλο προσπαθώ να πάρω σημείο, είναι αδύνατο να έχω ελέυθερα και τα δύο χέρια.

Αυτά μου είναι απαραίτητα γιατί πολλές φορές το χρησιμοποιώ με αυτό το τρόπο σε δύσκολες διαδρομές και σε ρελέ.

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Προτάσεις για αγορά GPS

Δημοσίευση από pankan » Παρ 10 Ιαν 2014, 07:32

Εγώ πάντως πιστεύω ότι αν η οθόνη είναι capactive θα χρειαστείς ειδικά γάντια. Ή αλλιώς θα πρέπει να πατεντάρεις (τρυπώντας τα) αυτά που ήδη έχεις. Αλλιώς θα το δουλεύεις με τη μύτη.
Αν πάλι η οθόνη είναι resistive θα χρειαστείς γραφίδα. Ή νύχι. Κάτι σκληρό τέλος πάντων. Και φυσικά δύο χέρια.

vasilis
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τετ 17 Οκτ 2012, 07:59
Τοποθεσία: Άρτα

Re: Προτάσεις για αγορά GPS

Δημοσίευση από vasilis » Παρ 10 Ιαν 2014, 08:58

2. Μπορείς να το χειριστής με ένα χέρι, πολύ συχνά κρατίεμε από το ένα πιολέ και με το άλλο προσπαθώ να πάρω σημείο, είναι αδύνατο να έχω ελέυθερα και τα δύο χέρια.

Αυτά μου είναι απαραίτητα γιατί πολλές φορές το χρησιμοποιώ με αυτό το τρόπο σε δύσκολες διαδρομές και σε ρελέ.
Τι κάνεις, καταγράφεις αναρριχητικές διαδρομές με gps;!

Άβαταρ μέλους
Miltos
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ 19 Οκτ 2012, 05:23
Τοποθεσία: http://beliaswines.gr

Re: Προτάσεις για αγορά GPS

Δημοσίευση από Miltos » Παρ 10 Ιαν 2014, 12:27

Εγώ τον χειμώνα το χειρίζομαι με ένα σχετικά λεπτό γάντι χωρίς πρόβλημα με το ένα χέρι χωρίς κανένα θέμα το έχω χρησιμοποιήσει και με χοντρό γάντι με μια σχετική δυσκολία. Δεν είμαι ειδικός σε αυτά αλλά η οθόνη του oregon και του dakota δεν έχει καμία σχέση με αυτή των κινητών δηλαδή και με απλό μάλλινο γάντι μια χαρά χρησιμοποιείτε με τα χοντρά πάλι κάνεις δουλειά απλά ακριβώς επειδή είναι χοντρά κάποιες λειτουργίες που βρίσκονται στις γωνίες της οθόνης δεν είναι τόσο εύκολο να τις πετύχεις. Ξέχνα τα δύο χέρια όλες οι λειτουργίες με το ένα γίνονται.

Τώρα στην πρώτη σου ερώτηση δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς δηλαδή στα gps με κουμπάκια θυμάσαι ακριβώς πόσα κλικ κάνεις για να πάρεις στίγμα? Γενικά το να πάρεις στίγμα στο oregon είναι αστείο απλά ξεκλειδώνεις την οθόνη και στο μενού είναι ένα μονο κουμπάκι αν δεν θες να δώσεις όνομα στο στίγμα ή να αλλάξεις το σχήμα.

Άμα χιονίσει μπορούμε να κανονίσουμε κάνα ορειβατικό σκι να το δεις
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Miltos την Παρ 10 Ιαν 2014, 12:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Miltos
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ 19 Οκτ 2012, 05:23
Τοποθεσία: http://beliaswines.gr

Re: Προτάσεις για αγορά GPS

Δημοσίευση από Miltos » Παρ 10 Ιαν 2014, 12:31

Και για του λόγου του αληθές http://www.youtube.com/watch?v=i6S2mvm0GR4

Και μέσα στο νερό http://www.youtube.com/watch?v=mxNo3ZjfBr4

Άβαταρ μέλους
sanji
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ 10 Ιαν 2014, 19:00

Re: Προτάσεις για αγορά GPS

Δημοσίευση από sanji » Παρ 10 Ιαν 2014, 19:46

Καλησπέρα φίλε μου, από την εμπειρία που έχω θα σου πω τα εξής:

1. Κανένα GPS με οθόνη αφής δεν μπορείς να το χειριστείς χωρίς να βλέπεις την οθόνη. Σίγουρα θα πατάς συχνά σε λάθος σημεία της οθόνης και θα εκτελεί λάθος εντολές.

2. Το GPSMAP 78s που λες (για το 78sc δεν το συζητώ γιατί η μόνη διαφορά είναι οι ναυτικοί χάρτες Αμερικής που έχει) είναι αρκετά μεγάλο σε όγκο και δύσκολο να το χειριστείς με ένα χέρι καθώς έχει όλα τα κουμπιά στο πάνω μέρος.

3. Θα σου πρότεινα να δεις το GPSMAP 62s αλλά από ελληνικό μαγαζί για να έχει προ-φορτωμένο τον ελληνικό ορειβατικό χάρτη topodrive. Το συγκεκριμένο θα μπορείς να το χειριστείς με ένα χέρι και έχει ειδικό κουμπί "Mark" για να μαρκάρεις waypoints χωρίς να το κοιτάς. :thmbup:

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Προτάσεις για αγορά GPS

Δημοσίευση από nkroup » Παρ 10 Ιαν 2014, 22:40

sanji έγραψε:Καλησπέρα φίλε μου, από την εμπειρία που έχω θα σου πω τα εξής:


2. Το GPSMAP 78s που λες (για το 78sc δεν το συζητώ γιατί η μόνη διαφορά είναι οι ναυτικοί χάρτες Αμερικής που έχει) είναι αρκετά μεγάλο σε όγκο και δύσκολο να το χειριστείς με ένα χέρι καθώς έχει όλα τα κουμπιά στο πάνω μέρος.


3. Θα σου πρότεινα να δεις το GPSMAP 62s αλλά από ελληνικό μαγαζί για να έχει προ-φορτωμένο τον ελληνικό ορειβατικό χάρτη topodrive. Το συγκεκριμένο θα μπορείς να το χειριστείς με ένα χέρι και έχει ειδικό κουμπί "Mark" για να μαρκάρεις waypoints χωρίς να το κοιτάς. :thmbup:
Με το 2 δεν συμφωνώ, διότι έχω δοκιμάσει και το 62 και το 76 (όμοιο με το 78) και το 78 είναι πολύ πολύ πιο εύχριστο από το 62. Το 62 δεν βολεύει καθόλου να το χειριστεί με ένα χέρι ενώ το 76 που είχα ήταν πολύ πολύ εύκολο με ένα χέρι. το 62 δεν το θέλω μονο και μονο γιατί δεν το κρατάσα καλά όταν το χειρίζεσαι με ένα χέρι και είναι έτοιμο να σου πέσει σε κάθε πάτημα κουμπιού.

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Προτάσεις για αγορά GPS

Δημοσίευση από nkroup » Παρ 10 Ιαν 2014, 22:45

Τι κάνεις, καταγράφεις αναρριχητικές διαδρομές με gps;!
Ναι πολλές ορειβατικές διαδρομές έχουν και δύκσολα σημεία.
Συγκεκριμένα ανεβαίναμε ένα μια πλαγία βράδυ (45-50 μοίρες χιόνι/πάγο) και για να βρούμε το δρόμο της επιστροφης θέλώ να εχώ σημεία ανάβασης ώστε να μπορώ να επιστρέψω. Επίσεις στις αποστολές
τα 100 χλμ που μπορείς να καταγράψεις δεν είναι εκτετά το saved tracks είναι πολύ χαμήλής ποιότητας και δε βολεύον...
Αλλά όπως και να έχει σε χειμερινές διαδρομές πάντα πέρνω σημεία στα περάσματα και τα ρελέ.
Νίκος

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Προτάσεις για αγορά GPS

Δημοσίευση από nkroup » Παρ 10 Ιαν 2014, 22:48

Από τη μεγάλη χρήση που έκανα στο GPS 76csx που είχα το κουμπί το πατούσα χωρίς να κοιτάζω το GPS.
Από το ηχο καταλάβαινα ότι πήρε το σημείο waypoint.
Αυτό είναι το σημαντικότερο σε εμένα στην καταγραφή διαδρομής.
Ποτέ δεν κάθομαι να κοιτάζω το GPS τη δυνατότητες έχει ή να παίζω στην διαδρομή.
ευχαριστώ για τις προτάσεις σας...
Νίκος

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 719
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 08:50
Τοποθεσία: Έδεσσα
Επικοινωνία:

Re: Προτάσεις για αγορά GPS

Δημοσίευση από niki_kar » Σάβ 11 Ιαν 2014, 00:15

nkroup έγραψε: Ποια η διαφορά του 78s με το 78sc όσον αφορά την Ελλάδα, την Ευρώπη και τον υπόλοιπο κόσμο
το δεύτερο δε το βρίσκω στα Ελληνικά καταστήματα.
sanji έγραψε: 2. ... (για το 78sc δεν το συζητώ γιατί η μόνη διαφορά είναι οι ναυτικοί χάρτες Αμερικής που έχει)
Οπότε λύθηκε και η αρχική σου απορία αν επιμένεις για το 78. Και, πράγματι, η μόνη διαφορά στα specs που δίνει το site της garmin είναι το preloaded maps που μάλλον είναι αυτό που λέει ο sanji, οι ναυτικοί χάρτες Αμερικής δλδ. Κλάιν!

Αξιόλογο μου φαίνεται και το etrex 30 πάντως. Και σαν μικρότερο -δεν ξέρω αν αυτό αποτελεί μειονέκτημα- είναι και ελαφρύτερο. Και παίρνει και αυτό 10.000 Trackpoints σαν το 78.

Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Πέμ 15 Νοέμ 2012, 21:03

Re: Προτάσεις για αγορά GPS

Δημοσίευση από Nikolas_A » Σάβ 11 Ιαν 2014, 00:30

niki_kar έγραψε: Αξιόλογο μου φαίνεται και το etrex 30 πάντως. Και σαν μικρότερο -δεν ξέρω αν αυτό αποτελεί μειονέκτημα- είναι και ελαφρύτερο. Και παίρνει και αυτό 10.000 Trackpoints σαν το 78.
...και πιάνει και Glonass

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 719
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 08:50
Τοποθεσία: Έδεσσα
Επικοινωνία:

Re: Προτάσεις για αγορά GPS

Δημοσίευση από niki_kar » Σάβ 11 Ιαν 2014, 00:36

Ενδιαφέρον :) Δεν το 'χα προσέξει!
Αλήθεια, το 'δώσαν αυτό στον κόσμο;

Άβαταρ μέλους
nektaman
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Δευ 06 Δεκ 2010, 23:41
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτη

Re: Προτάσεις για αγορά GPS

Δημοσίευση από nektaman » Σάβ 11 Ιαν 2014, 09:26

niki_kar έγραψε:Ενδιαφέρον :) Δεν το 'χα προσέξει!
Αλήθεια, το 'δώσαν αυτό στον κόσμο;
το glonass είναι ανοικτό αρκετο καιρό τώρα Niki, εκτός απο την εξαιρετική ακρίβεια απο τον συνδυασμό των 2 συστημάτων παρατηρώ ότι ο δέκτης βρίσκει ταχύτατα πλέον σήμα κατα την διάρκεια του boot, πριν με το gps μόνο,το etrex έκανε κανένα 2 λεπτο μέχρι να δει τους δορυφόρους....:toot:
το γέλιο είναι η λάμψη της ψυχής...

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Προτάσεις για αγορά GPS

Δημοσίευση από nkroup » Κυρ 26 Ιαν 2014, 22:16

Τελικά αγόρασα το Garmin GPSMAP 78s
Έχει πολύ καλή λήψη και καλυτερη θήκη μπαταριών αλλά σε όλα τα άλλα νομίζω το παλιό 76 ήταν καλύτερο...

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 719
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 08:50
Τοποθεσία: Έδεσσα
Επικοινωνία:

Re: Προτάσεις για αγορά GPS

Δημοσίευση από niki_kar » Δευ 27 Ιαν 2014, 08:30

Άντε καλορίζικο και καλά δρομολόγια :)

Άβαταρ μέλους
nektaman
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Δευ 06 Δεκ 2010, 23:41
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτη

Re: Προτάσεις για αγορά GPS

Δημοσίευση από nektaman » Δευ 27 Ιαν 2014, 09:00

Με γειά το νέο εργαλείο Νικόλα, καλές καταγραφές....
το γέλιο είναι η λάμψη της ψυχής...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συσκευές GPS”