Δημιουργία mapsets - Χάρτες για το gps σας από tracks κλπ

Συζήτηση για την χαρτογραφία στην Ελλάδα και τα Ελληνικά βουνά
peternik99
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 12:48

Δημιουργία mapsets - Χάρτες για το gps σας από tracks κλπ

Δημοσίευση από peternik99 » Πέμ 08 Ιούλ 2010, 11:17

Συμπληρωματικά με τα προηγούμενα σχόλια:

Το αρχείο που περιέχεται στην κάρτα (gmapsupp.img) περιέχει ένα σύνολο από "mapsets" (π.χ. χάρτης Αττικής, χάρτης Ανάβασης) και μπορεί να δείξει μόνο ένα κάθε φορά. Εξαίρεση όταν έναν mapset είναι "διαφανές" οπότε επικαλύπτεται σε οποιοδήποτε επιλεγμένο μη-διαφανές mapset. Για παράδειγμα έχω φτιάξει ένα mapset με όλα τα μονοπάτια που έχω στην σελίδα μου που εμφανίζεται πάνω στον χάρτη της ανάβασης που έχω φορτωμένο στο GPS. (http://vision.iti.gr/sotiris/public/setupGarminMap.exe)

Κάθε mapset περιέχει πολλά πλακίδια (tiles) που καλύπτουν τον γεωγραφικό χώρο (π.χ. Ελλάδα). Στο πρόγραμμα mapsource μπορείς να φορτώσεις στο GPS μόνο τα πλακίδια που θέλεις. Π.χ. πας ένα ταξίδι στο Παρίσι και θές να φορτώσεις ένα χάρτη μόνο της πόλης και όχι ολόκληρης της Ευρώπης. Η διαδικασία φορτώματος χάρτη με το mapsource είναι παιχνιδάκι οπότε δεν νομίζω ότι το να έχεις πολλές κάρτες έχει νόημα. Υπάρχουν επίσης προγράμματα στο internet που μπορούν να φτιάξουν χάρτες garmin από διάφορες πηγές.

Σε κάθε tile υπάρχουν πολλά layers (π.χ. κύριοι δρόμοι, δευτερέυοντες δρόμοι, ποτάμια κτλ.) και για κάθε επίπεδο αντιστοιχεί μια μέγιστη και ελάχιστη κλίμακα. Για αυτό τον λόγο αλλάζει και η πληροφορία καθέ φορά που ζουμάρουμε.

Ελπίζω σύντομα να προσθέσω αναλυτικές πληροφορίες στο wiki.

Μπορούμε επίσης σε συνεργασία με τον Νικο να φτιάξω έναν χάρτη Garmin με όλα τα μονοπάτια του Hellaspath!

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Δημιουργία mapsets

Δημοσίευση από nkroup » Παρ 09 Ιούλ 2010, 10:57

Οι ιδέες σου Σωτήρη είναι πολύ πρωτοποριακές, είμαι πρόθυμος να συνεργαστούμε και να δημιουργήσουμε πολλά ακόμα στο χώρο της καταγραφής των μονοπατιών. Ελπίζω σύντομα να ολοκληρώσω κάποιες αλλαγές για το σύστημα διαχείρησης των διαδρομών και μετά να ασχοληθούμε μαζί και την ανάδειξη του αρχείου, τη δημιουργία χαρτών για το mapsource και άλλα.

peternik99
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 12:48

Re: Δημιουργία mapsets

Δημοσίευση από peternik99 » Παρ 09 Ιούλ 2010, 16:04

Έχω έτοιμο πρόγραμμα που διαβάζει μια λίστα από GPX αρχεία και φτιάχνει τον χάρτη.

peternik99
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 12:48

Re: Δημιουργία mapsets

Δημοσίευση από peternik99 » Παρ 16 Ιούλ 2010, 11:10

Μπορεί να κατεβάσεις το πρόγραμμα από το http://vision.iti.gr/sotiris/routes/ind ... e=software

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Δημιουργία mapsets

Δημοσίευση από pankan » Παρ 16 Ιούλ 2010, 16:05

Προσπάθησα να το τρέξω αλλά δεν τα κατάφερα.
Πρώτα απ' όλα στο Start menu μου έφτιαξε συντόμευση μόνο για το uninstall και όχι για το πρόγραμμα. Στο φάκελλο εγκατάστασης εκτός από το TracksToGarmin.exe, εγκατέστησε και το cgpsmapper που υπήρχε ήδη εγκατεστημένο στον υπολογιστή μου σε άλλο φάκελλο. Όταν επιχειρώ να τρέξω το TracksToGarmin.exe, ανοιγoκλείνει αστραπιαία ένα παράθυρο dos και δεν γίνεται τίποτα άλλο. Τι κάνω λάθος;

ΥΓ. Αν κατάλαβα καλά από το κείμενο στη σελίδα σου, ο διαφανής χάρτης που δημιουργεί η εφαρμογή σου, δουλεύεται μόνο μέσω του mapsource. Θα ήταν βολικό να δημιουργούσε και ένα img ανεξάρτητα του mapsource. Και να σου εξηγήσω γιατί. Συνήθως έχω στο gps χάρτες προέλευσης mapsource αλλά και κάποιους που είναι σκέτα img. Αν φορτώσω νέο χάρτη μέσω mapsource θα σβήσουν οι παλιοί και πρέπει να τους ξαναφορτώνω από την αρχή. Ενώ αν είχα ένα σκέτο img θα μπορούσα να το προσθέσω στους ήδη υπάρχοντες απευθείας στο gps.

peternik99
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 12:48

Re: Δημιουργία mapsets

Δημοσίευση από peternik99 » Δευ 19 Ιούλ 2010, 13:59

Προφανώς θα ήταν χρήσιμο και ένα README με οδηγίες. :x

Λοιπόν ανοίγεις ενα dos prompt, κάνεις CD στον φάκελο όπου έγινε η εγκατάσταση και τρέχεις
TracksToGarmin -dir <directory>
όπου <directory> είναι ο φάκελος που έχεις τα tracks.
Τρέξε σκέτο TracksToGarmin για περισσότερα options.

Το πρόγραμμα όντως χρησιμοποιεί το cGPSmapper για την κατασκευή του τελικού χάρτη.

Από ότι ξέρω στο GPS υπάρχει ένα μόνο .img αρχείο (gmapsupp.img). Αυτό είναι συγκόλιση από πολλά img. Τα μεμονωμένα img υπάρχουν αυτόνομα στον δίσκο σου και μπορείς να τα κάνεις ότι θέλεις. Για να τα δεί το mapsource χρειάζεσαι να φτιάξεις και ένα preview (αρχεία tdb). Αυτό το κάνω με το πρόγραμμα gmaptool.

Με λίγα λόγια το προγραμμα θα σου βγάλει ένα φακελο τα εξείς αρχεία:
1200000.img -> χάρτης
mytrails.img -> preview
mytrails.tdb -> preview
mytrails.mdx -> index
uninstall.bat -> script για επαγκατασταση από το mapsource

Αν δεν θές να χρησιμοποιήσεις το mapsource απλά πέρνεις το πρώτο αρχείο και το ενώνεις με άλλου χάρτες που έχεις.

Υ.Γ. Προσεχώς, έκδοση GUI

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Δημιουργία mapsets

Δημοσίευση από pankan » Δευ 19 Ιούλ 2010, 16:36

Πάλι δεν τα κατάφερα
Τρέχω την εντολή trackstogarmin c:\geo\2010 και πέρνω την απάντηση error in comand line: invalid option c:\geo\2010.
Τι κάνω λάθος αυτή τη φορά;

peternik99
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 12:48

Re: Δημιουργία mapsets

Δημοσίευση από peternik99 » Δευ 19 Ιούλ 2010, 17:07

TracksToGarmin -dir c:\geo\2010

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Δημιουργία mapsets

Δημοσίευση από pankan » Δευ 19 Ιούλ 2010, 20:37

peternik99 έγραψε:TracksToGarmin -dir c:\geo\2010
Προς στιγμή πήγα να τρελαθώ γιατί πάλι δεν μου έτρεχε. Είδα όμως ότι θέλει δύο παύλες (--dir) και ησύχασα.
Σωτήρη νομίζω ότι πρέπει να σε ευχαριστήσουμε.
Το προγραμματάκι που έφτιαξες δουλεύει μια χαρά και σαν μπόνους μας θυμίζει και το dos.
Έφτιαξα ένα χάρτη με τα μονοπάτια του Πηλίου τον οποίο έβαλε αυτόματα στο mapsource.
Πήρα το αρχείο 12000000.img και το έβαλα με το mapwel κατευθείαν στο gps για να προστεθεί στους υπάρχοντες χάρτες.
Αν κάποιος βρίσκει δυσδιάκριτα τα μονοπάτια που δημιουργούνται, αλλάζουν εύκολα με το mapedit και φαντάζομαι και με άλλα εργαλεία.
Προσπάθησα να δημιουργήσω ένα ακόμη χάρτη άλλης περιοχής με τη χρήση των παραμέτρων αλλά δεν τα κατάφερα. Όταν βάζω επιπλέον παράμετρους (--output κλπ), μου απαντάει no files found.
Αν λοιπόν δεν έχω κάνει κάτι λάθος, η καλύτερη λύση για την ώρα, είναι να φορτώνει κανείς όλα τα μονοπάτια μαζί και όχι ανά περιοχή. Σε αναμονή του GUI.

peternik99
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 12:48

Re: Δημιουργία mapsets

Δημοσίευση από peternik99 » Τρί 20 Ιούλ 2010, 10:03

TracksToGarmin --dir c:\geo\2010\pilio --id 12000000
TracksToGarmin --dir c:\geo\2010\vardousia --id 12000001

Στο mapsource θα φαίνεται μόνο ο δεύτερος χάρτης, αλλα στον φάκελο C:\Garmin\MyTrails\ θα έχεις 12000000.img και 12000001.img

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Δημιουργία mapsets

Δημοσίευση από pankan » Τρί 20 Ιούλ 2010, 11:59

peternik99 έγραψε:Στο mapsource θα φαίνεται μόνο ο δεύτερος χάρτης, αλλα στον φάκελο C:\Garmin\MyTrails\ θα έχεις 12000000.img και 12000001.img
Πολύ σωστά και έτσι λύνεται και αυτό το πρόβλημα.
Φαντάζομαι ότι παρόλο που στο mapsource φαίνεται μόνο ο ένας χάρτης, θα φορτώνονται και οι δύο.
Εγώ προσπάθησα να το ελέγξω συνολικά αλλά δεν τα κατάφερα. Η εντολή που δίνω είναι: trackstogarmin --dir c:\geo\valia --output c:\garmin\valia --mapset valia --family 110 --id 12100000 --preview valiacalda. Ήθελα να φτιάξω ένα νέο mapset που θα φορτωθεί στο mapsource συγχρόνως με το mytrails. Μου απαντάει όμως no files found.
Χωρίς τις παραμέτρους μου δούλεψε μια χαρά αντικαθιστώντας το υπάρχον mytrails.

peternik99
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 12:48

Re: Δημιουργία mapsets

Δημοσίευση από peternik99 » Τρί 20 Ιούλ 2010, 13:00

Στο mapsource καταχωρούνται με βαση το family. Αλλο mapset το family 100 και άλλο το 110. Αν δωσεις στις δύο εντολές διαφορετικό family εισαι εντάξει. Δεν μπορώ να καταλαβω γιατι σου λέει no files found. Μηπως στον κατάλογο που δείνεις δεν έχεις plt, wpt, gpx αρχεία ?

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Δημιουργία mapsets

Δημοσίευση από pankan » Τρί 20 Ιούλ 2010, 15:49

Στον c:\geo\valia, υπάρχει το αρχείο valia calda.gpx. Εξάλλου αν δώσω την εντολή με μόνη παράμετρο το --dir c:\geo\valia, προχωράει κανονικά με τα default. Στις υπόλοιπες παραμέτρους είναι το πρόβλημα.

peternik99
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 12:48

Re: Δημιουργία mapsets

Δημοσίευση από peternik99 » Παρ 23 Ιούλ 2010, 11:10

Το εργαλείο έχει τώρα GUI.

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Δημιουργία mapsets

Δημοσίευση από pankan » Παρ 23 Ιούλ 2010, 15:56

Σε μένα επιμένει να δουλεύει μερικώς
Συνημμένα
c-geo-valia.JPG
no-files-found.JPG

peternik99
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 12:48

Re: Δημιουργία mapsets

Δημοσίευση από peternik99 » Δευ 26 Ιούλ 2010, 10:03

Διορθώθηκε.

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Δημιουργία mapsets

Δημοσίευση από pankan » Τετ 28 Ιούλ 2010, 09:20

Νέο πρόβλημα.
Με τη νέα έκδοση, φτιάχνει πία τους χάρτες κανονικά αλλά δεν τους εγκαθιστά στο mapsource. Στις εικόνες που στέλνω, μπορεις να δεις που κολλάει η εγκατάσταση και τα αρχεία τα οποία δημιουργούνται κανονικά, στο φάκελλο που ορίζω με τα ονόματα που ορίζω.

Έχω και μια άλλη ερώτηση. Όταν βάζω map name και family id, πως μπορώ να ξέρω ότι αυτά δεν επαναλαμβάνονται σε ήδη εγκατεστημένους χάρτες; Αν επαναλαμβάνονται θα δημιουργηθεί πρόβλημα;
Συνημμένα
1.JPG
2.JPG

peternik99
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 12:48

Re: Δημιουργία mapsets

Δημοσίευση από peternik99 » Τετ 28 Ιούλ 2010, 12:01

Δικό μου σφάλμα. Νομίζω τώρα είναι εντάξει.

Πρόσθεσα και έλεγχο για την περίπτωση που υπάρχει ήδη το family ID. Στο mapsource τα products κατηγοριοποιούνται με βάση το family ID οπότε για διαφορετικούς χάρτες αυτό θα πρέπει να είναι μοναδικό.

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Δημιουργία mapsets

Δημοσίευση από pankan » Πέμ 29 Ιούλ 2010, 13:11

Δεν άλλαξε κάτι.
Δημιουργεί τα αρχεία αλλά κολλάει στην εγκατάσταση στο mapsource.
Ο έλεγχο του ID λειτουργεί σωστά.

peternik99
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 12:48

Re: Δημιουργία mapsets

Δημοσίευση από peternik99 » Πέμ 29 Ιούλ 2010, 14:20

Δεν κολλάει. Έχει τελειώσει ( το "Installing mapset to Mapsource ..." είναι ίσως παραπλανητικό.)
Κοίτα την registry στο HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Garmin\Mapsource\Families\130\ για να δείς αν ενημερώθηκε σωστά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαρτογραφία”