που είναι το μέρος

για ότι δεν χωράει αλλού
Απάντηση
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Πέμ 15 Νοέμ 2012, 21:03

Re: που είναι το μέρος

Δημοσίευση από Nikolas_A » Παρ 23 Νοέμ 2012, 09:26

Παράκληση: ανεβάζετε τις φωτογραφίες στο forum, αν τις κάνετε link από hosting site κάποιοι δεν μπορούμε να τις δούμε από τη δουλειά! (άσε τις φωτογραφίες και δούλευε είναι απάντηση, ξέρω...)

Άβαταρ μέλους
Υψολάγνος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τετ 24 Οκτ 2012, 15:10

Re: που είναι το μέρος

Δημοσίευση από Υψολάγνος » Παρ 23 Νοέμ 2012, 23:31

Οχι δεν είναι ούτε ο Ελικώνας..Επειδή βλέπω ότι σας δυσκόλεψε πολύ θα περιμένω 1-2 προσπάθειες ακόμα και μετά θα το πάρει το ποτάμι.
Δεν υπάρχουν επιβάτες στο ’’διαστημόπλοιο’’ που λέγεται Γη, είμαστε όλοι πλήρωμα (Marshal Mac Luhan)

Άβαταρ μέλους
yannisdelta
Δημοσιεύσεις: 666
Εγγραφή: Πέμ 11 Οκτ 2012, 17:35

Re: που είναι το μέρος

Δημοσίευση από yannisdelta » Πέμ 29 Νοέμ 2012, 21:10

Υψολάγνος έγραψε:Οχι δεν είναι ούτε ο Ελικώνας..Επειδή βλέπω ότι σας δυσκόλεψε πολύ θα περιμένω 1-2 προσπάθειες ακόμα και μετά θα το πάρει το ποτάμι.
Mε τόσο νερό που ρίχνει δεν το πήρε ακόμα το ποτάμι;

Άβαταρ μέλους
Teobe!
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:12
Επικοινωνία:

Re: που είναι το μέρος

Δημοσίευση από Teobe! » Πέμ 29 Νοέμ 2012, 23:07

ναι ρε όντως...άντε να συνεχίζουμε...
Αυτοφυή Φυτά της Ελλάδας!
http://nativeplantsofgreece.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
Υψολάγνος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τετ 24 Οκτ 2012, 15:10

Re: που είναι το μέρος

Δημοσίευση από Υψολάγνος » Παρ 30 Νοέμ 2012, 13:41

Λοιπόν η φωτογραφία είναι τραβηγμένη στην ¨Οχη, συγκεκριμένα ανεβαίνω direct την πλαγιά από το καταφύγιο του βουνού προς την κορυφή στην οποία βρίσκεται το εκκλησάκι του Προφήτη Ηλία και είμαι κάπου στα 1300μ. υψόμετρο.
Προτείνω να συνεχίσει ο Teobe(είπε Δίρφυ) ή ο daskaloudis(είπε κάπου στην Εύβοια).
Δεν υπάρχουν επιβάτες στο ’’διαστημόπλοιο’’ που λέγεται Γη, είμαστε όλοι πλήρωμα (Marshal Mac Luhan)

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: που είναι το μέρος

Δημοσίευση από pankan » Παρ 30 Νοέμ 2012, 14:18

Που έτρεχες κι εσύ βρε παιδί μου στην Όχη χειμωνιάτικα;
Στην Όχη πάνε καλοκαίρι για συνδυασμό με μπανάκι.
Γι' αυτό δεν το βρίσκαμε!

Άβαταρ μέλους
thanasis daskaloudis
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Πέμ 04 Μαρ 2010, 13:16
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: που είναι το μέρος

Δημοσίευση από thanasis daskaloudis » Παρ 30 Νοέμ 2012, 15:11

Αυτό το direct φταίει. Εμείς έχουμε πάρει σβάρνα τις τραβέρσες.
Teobe! συνεχίζεις.
Τα λάθη είναι ανθρώπινα, αλλά για να τα κάνεις εντελώς θάλασσα χρειάζεσαι ηλεκτρονικό υπολογιστή.

Άβαταρ μέλους
Teobe!
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:12
Επικοινωνία:

Re: που είναι το μέρος

Δημοσίευση από Teobe! » Παρ 30 Νοέμ 2012, 18:53

Ρε παιδιά...ακόμα και να διαγράψουμε τα περίπου 80 χιλιόμετρα στην ευθεία που έπεσα έξω, τόσο λίγο δηλαδή... δεν μπορούμε να παραβλέψουμε ότι ο άνθρωπος κοιτάει νότο και εγώ του είπα ΒΑ/Α. Συν το γεγονός ότι εγώ συνηθίζω να παίζω με το g.e ψάχνοντας στην κυριολεξία το "κάδρο" που βλέπω... Όχι πάντα εννοείται αλλά σε αυτήν την περίπτωση έτσι πήγα!

Λοιπόν, έπαιξα και έχασα ενώ Θανάση εσύ με την απλή διαίσθηση και εντύπωση έπεσες μέσα!

Θέλω να είμαι δίκαιος! Συνέχισε...
Αυτοφυή Φυτά της Ελλάδας!
http://nativeplantsofgreece.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
thanasis daskaloudis
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Πέμ 04 Μαρ 2010, 13:16
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: που είναι το μέρος

Δημοσίευση από thanasis daskaloudis » Παρ 30 Νοέμ 2012, 21:04

Συνεχίζουμε. Νομίζω εύκολο για να ρολ-άρει. Ποιο βουνό και ποιες κορυφές του βλέπουμε.
Συνημμένα
where_is.JPG
Τα λάθη είναι ανθρώπινα, αλλά για να τα κάνεις εντελώς θάλασσα χρειάζεσαι ηλεκτρονικό υπολογιστή.

Οτάνις
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ 16 Νοέμ 2012, 14:07

Re: που είναι το μέρος

Δημοσίευση από Οτάνις » Σάβ 01 Δεκ 2012, 12:49

Εντελώς εκ του προχείρου και χωρίς να έχω κοιμηθεί καλά, ρωτώ.
Σμόλιξ κατά κάποιον τρόπο;

Επόμενες δικαιολογίες και ελαφρυντικά σε μέλλον post.

Άβαταρ μέλους
thanasis daskaloudis
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Πέμ 04 Μαρ 2010, 13:16
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: που είναι το μέρος

Δημοσίευση από thanasis daskaloudis » Σάβ 01 Δεκ 2012, 13:41

Περιμένω λεπτομέρειες. Ποιες είναι οι κορυφές τουλάχιστον, αν όχι από που τραβήχτηκε η φωτογραφία.
Τα λάθη είναι ανθρώπινα, αλλά για να τα κάνεις εντελώς θάλασσα χρειάζεσαι ηλεκτρονικό υπολογιστή.

Οτάνις
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ 16 Νοέμ 2012, 14:07

Re: που είναι το μέρος

Δημοσίευση από Οτάνις » Σάβ 01 Δεκ 2012, 14:28

Θα ψηφίσω τα φαβορί, Μόσια και κορυφή Σμόλικα.

Άβαταρ μέλους
thanasis daskaloudis
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Πέμ 04 Μαρ 2010, 13:16
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: που είναι το μέρος

Δημοσίευση από thanasis daskaloudis » Σάβ 01 Δεκ 2012, 16:26

Πράγματι είναι Σμόλικας, αλλά οι κορυφές είναι η Μόσια Ι και Μόσια ΙΙ. Η κορυφή του Σμόλικα είναι πιο πίσω και δεν φαίνεται. Η φωτογραφία τραβήχτηκε από το μονοπάτι της Σαμαρίνας στο διάσελο μεταξύ των κορυφών Μπογδάνη και Καπετάν Τσεκούρας.
Οτάνις σχεδόν το βρήκες, άρα συνεχίζεις.
Τα λάθη είναι ανθρώπινα, αλλά για να τα κάνεις εντελώς θάλασσα χρειάζεσαι ηλεκτρονικό υπολογιστή.

Οτάνις
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ 16 Νοέμ 2012, 14:07

Re: που είναι το μέρος

Δημοσίευση από Οτάνις » Σάβ 01 Δεκ 2012, 18:22

Και να σκεφτεί κανείς ότι μέχρι τώρα είχα να το λέω ότι ουδέποτε, στα νιάτα μου, με πέρασαν σε μάθημα με μισή καρδιά.

Επί της ουσίας, τώρα που ξεκουράστηκα κάπως, τείνω να συμφωνήσω μαζί σου.
Φαίνεται, μάλιστα, κι ένας απ' τους χαρακτηριστικούς στύλους σηματοδότησης της διαδρομής,
που θυμίζει στους εξ ημών ηπειρώτες την παρόδια σήμανση με στύλους ανάλογης λειτουργίας στην παλιά καλή Κατάρα.

Συνεχίζω τη βατή και επιεική παράδοση του thread: περιώνυμη εδαφική ασυνέχεια, κάπου στα στέκια, που έχει χρησιμοποιηθεί κατά την πρόσφατη ιστορία ως γραμμή "εφόδου προς τον ουρανό" και βατήρας επαναστατικών αλμάτων (εξαιρετικός).
(Η ποιητικότητα πάντα επιστρατευόταν, για να τη σκαπουλάρουν οι πολιτικοί τυχοδιωκτισμοί, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία)
Εικόνα

Από δε την αγριάδα του τοπίου, τη συνήθεια να παίρνει το λουτρό του στη λίμνη της Μόσιας, το χαϊδευτικό του και το μέσο υψόμετρο των δραστηριοτήτων του, φαίνεται να ήταν πολύ ζόρικος αυτός ο Τσεκούρας.

Άβαταρ μέλους
Υψολάγνος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τετ 24 Οκτ 2012, 15:10

Re: που είναι το μέρος

Δημοσίευση από Υψολάγνος » Σάβ 01 Δεκ 2012, 20:25

Εύκολο.Είσαι στο Γράμο και έχεις φωτογραφίσει το φαράγγι του Χάρου ή αλλιώς την κορυφή Σπανούρα σύμφωνα με το χάρτη της Ανάβασης.Σε εκείνο το σημείο 3 μαχητές του Δ.Σ.Ε βούτηξαν στο κενό για να μην πέσουν στα χέρια των αντιπάλων.
Δεν υπάρχουν επιβάτες στο ’’διαστημόπλοιο’’ που λέγεται Γη, είμαστε όλοι πλήρωμα (Marshal Mac Luhan)

Οτάνις
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ 16 Νοέμ 2012, 14:07

Re: που είναι το μέρος

Δημοσίευση από Οτάνις » Σάβ 01 Δεκ 2012, 21:23

Έτσι είναι.
Την ιστορία την έχω ακούσει και σε άλλες παραλλαγές.
Το παλιότερο μνημείο (μια λιτή πλάκα) ανέφερε, αν δεν απατώμαι, τέσσερα ονόματα.
Το τωρινό, με περισσότερες καλλιτεχνικές αξιώσεις, οι οποίες ενοχλούν κάπως το μάτι, δεν αναφέρει ονόματα.
Κάποιος μου είχε πει και για μια αντάρτισσα που αιχμαλωτίστηκε τελικά.
Από επαϊοντα παππού (αξιωματικό στο αντάρτικο) άκουσα τον ισχυρισμό ότι, κάποια στιγμή, χρόνια μετά το συμβάν ('48), κατέβηκε και μάζεψε τα κόκκαλα. Δεν πιστεύω λέξη του, η Πολιτεία του γνωστή.
Από εξίσου επιτόπιες έρευνες έμαθα ότι Χάρος ονομάζεται κανονικά το μονοπάτι που οδηγούσε στο σημείο.
Έχει κι άλλα τέτοια σημεία (γκρεμούς και Ζάλογγα) ο Γράμος, λιγότερο mainstream, ο Χάρος είναι το γνωστότερο.
Συνεχίζεις.

Άβαταρ μέλους
Teobe!
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:12
Επικοινωνία:

Re: που είναι το μέρος

Δημοσίευση από Teobe! » Σάβ 01 Δεκ 2012, 21:27

Το ύψωμα Χάρος Κοτύλης (1627 μ.) και η Σπανούρα είναι δύο διαφορετικά υψώματα που ανήκουν όμως στην ίδια "περιώνυμη εδαφική ασυνέχεια"...το ένα ουσιαστικά είναι συνέχεια του άλλου πάνω στον αυχένα.

Η φωτογραφία απεικονίζει τη Σπανούρα. Αν κοιτάξουμε καλά φαίνεται και πλάκα του μνημείου των τριών ΣΤΑΥΡΑΕΤΩΝ του ΔΣΕ!

Θα τολμήσω να πω ότι την τράβηξες από τον χωματόδρομο αφού άφησες πίσω σου τη Σπανούρα και μετά την γκούρμπα που κάνει ο δρόμος (εκεί και η διακλάδωση για Πύργο...).

Η απάντηση ανήκει στον Υψολάγνο προφανώς.
Απλά πέρα από την επισήμανση δεν κρατήθηκα και λόγω του μέρους!
Αυτοφυή Φυτά της Ελλάδας!
http://nativeplantsofgreece.blogspot.gr/

Οτάνις
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ 16 Νοέμ 2012, 14:07

Re: που είναι το μέρος

Δημοσίευση από Οτάνις » Σάβ 01 Δεκ 2012, 21:44

Καλώς δεν κρατήθηκες. Άμα στραγγαλίσουμε τελείως τον αυθορμητισμό μας, χαθήκαμε.
Η φωτό είναι τραβηγμένη απ' τα μαλλιά από το πρανές απέναντι (δηλ. από Δυτικά), όχι ακριβώς από τον χωματόδρομο.
Εάν ακολουθήσει κανείς τον χωματόδρομο (με Α κατεύθυνση), λίγο μετά συναντά τον ασφαλτόδρομο για Νεστόριο.
Το μνημείο που σωστά λες ότι φαίνεται να ασπρίζει στη φωτό, είναι το καινούριο (να δούμε πόση ζωή θα έχει αυτό).
Αντί της προσομοίωσης με περηφανή πτηνά (που υποσυνείδητα σχετικοποιεί τη βιαιότητα που έχει το γκρεμοτσάκισμα, καθότι οι αετοί έχουν την ιδιότητα να πετάν και δε μασάν από γκρεμούς και τέτοια), προτιμώ τη λογική προσέγγιση ότι ήταν άνθρωποι που πίστευαν πολύ αυτό που έκαναν.
Η συναισθηματική προσέγγιση -και ακόμα πιο πολύ η αποθέωση- μεταθέτει τα γεγονότα στη σφαίρα του μύθου και δεν οδηγεί στην ερμηνεία ούτε στην αναζήτηση αιτίων.
Παρεμπιπτόντως, για σταυραετούς κάνει λόγο και η τωρινή πλάκα με το γλυπτό.

Άβαταρ μέλους
thanasis daskaloudis
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Πέμ 04 Μαρ 2010, 13:16
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: που είναι το μέρος

Δημοσίευση από thanasis daskaloudis » Σάβ 01 Δεκ 2012, 23:18

Από δε την αγριάδα του τοπίου, τη συνήθεια να παίρνει το λουτρό του στη λίμνη της Μόσιας, το χαϊδευτικό του και το μέσο υψόμετρο των δραστηριοτήτων του, φαίνεται να ήταν πολύ ζόρικος αυτός ο Τσεκούρας.
:laughing: :laughing:
Τα λάθη είναι ανθρώπινα, αλλά για να τα κάνεις εντελώς θάλασσα χρειάζεσαι ηλεκτρονικό υπολογιστή.

Άβαταρ μέλους
Υψολάγνος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τετ 24 Οκτ 2012, 15:10

Re: που είναι το μέρος

Δημοσίευση από Υψολάγνος » Κυρ 02 Δεκ 2012, 02:45

To εν λόγω μέρος,τη Σπανούρα στο Γράμο το έχω επισκεφτεί αρκετά πρόσφατα(καλοκαίρι 2011) και μάλιστα έχω και εγω φωτογραφία με παρόμοια οπτική με τη δικιά σου,καθώς και εγώ το είχα φωτογραφίσει από τα δυτικά λίγο χαμηλότερα από το χωματόδρομο.Το παλιό μνημείο δεν το έχω δει,έχω δει το καινούριο που όντως γράφει για ’’σταυραετούς του Δ.Σ.Ε’’.

Λοιπόν βάζω κάτι εύκολο


Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

-ψάχνουμε το βουνό και έπειτα την κορυφή στην οποία στέκομαι εγω..
Δεν υπάρχουν επιβάτες στο ’’διαστημόπλοιο’’ που λέγεται Γη, είμαστε όλοι πλήρωμα (Marshal Mac Luhan)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελεύθερη Συζήτηση”