Δρακόλιμνη Τύμφης

Απάντηση
xristos somisa

Δρακόλιμνη Τύμφης

Δημοσίευση από xristos somisa » Παρ 18 Ιούλ 2014, 02:08

Καλησπέρα! Το λοιπόν.. Θέλω να ανέβω στην δρακόλιμνη της Τύμφης. Έχω δει πως υπάρχει μονοπάτι από το μικρό Πάπιγκο, και επίσης βρήκα την διαδρομή που έχετε δώσει στο forum. Εάν την φορτώσω στο gps μου (Garmin zumo 350lm) και με παράλληλη χρήση χάρτη, θα μπορούσα να ανέβω μόνος μου, χωρίς κάποιο οδηγό?

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Επικοινωνία:

Re: Δρακόλιμνη Τύμφης

Δημοσίευση από niki_kar » Παρ 18 Ιούλ 2014, 08:14

Πιστεύω πως ναι. Αρκεί να έχεις μια σχετική εμπειρία από βουνό. Αν τύχει και είναι ΣΚ θα βρεις και άλλους να ανεβοκατεβαίνουν. Βέβαια καλό είναι πάντα να πηγαίνουμε με παρέα στο βουνό και όχι μόνοι μας. Περνάμε πιο καλά :)

jtj

Δημοσίευση από jtj » Παρ 18 Ιούλ 2014, 10:03

Το μονοατι ειναι ξεκαθαρο δεν χανεσαι

Άβαταρ μέλους
nektaman

Δημοσίευση από nektaman » Παρ 18 Ιούλ 2014, 10:32

καλό θα είναι πάντως να έχεις και μια εξοικίωση με την χρήση-πλοήγηση με gps.... ;)

καλή αρχή και να μας πείς εντυπώσεις και φωτογραφίες.... :)
το γέλιο είναι η λάμψη της ψυχής...

xristos somisa

Δημοσίευση από xristos somisa » Παρ 18 Ιούλ 2014, 13:39

Φυσικά και θα ανέβω με παρέα.. Μια σχέση με το βουνό την έχω και επίσης ξέρω να δουλεύω το gps.
Αυτό που με απασχολούσε ήταν αν θα μπορούσα να φτάσω εκεί χωρίς την βοήθεια κάποιου γνώστη.. αυτό ξεκαθαρίστηκε πλέον. Κάτι ακόμη.. μονοήμερη ή με διανυκτέρευση στο καταφύγιο?

mirabilis

Δημοσίευση από mirabilis » Παρ 18 Ιούλ 2014, 13:46

βασικά το να ανεβαίνεις μόνος, εκτός των άλλων κινδύνων, υπάρχει και το θέμα με τα τσοπανόσκυλα... μπρρρρρ

mirabilis

Δημοσίευση από mirabilis » Παρ 18 Ιούλ 2014, 13:59

xristos somisa έγραψε:Φυσικά και θα ανέβω με παρέα.. Μια σχέση με το βουνό την έχω και επίσης ξέρω να δουλεύω το gps.
Αυτό που με απασχολούσε ήταν αν θα μπορούσα να φτάσω εκεί χωρίς την βοήθεια κάποιου γνώστη.. αυτό ξεκαθαρίστηκε πλέον. Κάτι ακόμη.. μονοήμερη ή με διανυκτέρευση στο καταφύγιο?
μπορείς να διανυκτερεύσεις στο καταφύγιο και την άλλη μέρα να ανέβεις και στην κορυφή..

νομίζω ότι το καταφύγιο της αστράκας είναι συνέχεια ανοιχτό το καλοκαίρι.. καλύτερα βεβαιώσου εδώ http://www.astrakarefuge.com/el/%CE%B1% ... E%BA%CE%AE

Άβαταρ μέλους
Μήτρου Τάκης

Δημοσίευση από Μήτρου Τάκης » Δευ 21 Ιούλ 2014, 20:53

xristos somisa έγραψε:Φυσικά και θα ανέβω με παρέα.. Μια σχέση με το βουνό την έχω και επίσης ξέρω να δουλεύω το gps.
Για 'Δρακόλιμνη' Και με μονοήμερη γίνετε άνετα.
Για διαμονή στο καταφύγιο χωρείς συνεννόηση ιδικά Σαββατοκύριακο αρκετά δύσκολο.

jtj

Δημοσίευση από jtj » Δευ 21 Ιούλ 2014, 23:30

Η συννενοηση γενικά στην αστρακα είναι δύσκολη.

Άβαταρ μέλους
ndimensi

Δημοσίευση από ndimensi » Τρί 22 Ιούλ 2014, 11:38

Από τη στιγμή που θα κάνεις την προσπάθεια να πας ως εκεί, αξίζει να μείνεις στο καταφύγιο και να περάσεις ένα βράδυ κάτω από την ορθοπλαγιά της Αστράκας. Δεν ξεχνιέται εύκολα αυτό το τοπίο...
Πάντως η διαδρομή δεν έχει δυσκολίες και η ανάβαση ως το καταφύγιο και τη δρακόλιμνη είναι στρωτή και δεν ταλαιπωρεί τον πεζοπορό.
Κάτι σημαντικό που δεν αναφέρθηκε. Το νου σας στην μεσημεριανή αστάθεια. Οι καταιγίδες εκεί το καλοκαίρι είναι σαν το μελτέμι στις Κυκλάδες...

Καλά να περάσετε!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τύμφη”