Γράμουστα – «Λεύκες» – «Σακούλι» - «Λ. Γκίστοβα».

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Μήτρου Τάκης
Δημοσιεύσεις: 636
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:08
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Γράμουστα – «Λεύκες» – «Σακούλι» - «Λ. Γκίστοβα».

Δημοσίευση από Μήτρου Τάκης » Τρί 04 Ιουν 2013, 19:23

Γράμος. 2/6/2013
Γράμουστα – «Λεύκες» – «Σακούλι» - «Λ. Γκίστοβα».
Ψάχνοντας την λίμνη Γκίστοβα, η κορυφή Σακούλι, και ο παραλίγο τραγέλαφος.
Με τους λεβέντες και τις λεβέντισσες του ΕΟΣ Νάουσας.

Μετά την οινοποσία του Σαββατόβραδο στον Grammos Lodge το πρόγραμμα την επόμενη προβλέπει ένα φιλόδοξο εγχείρημα, Γράμουστα – Γκίστοβα - 2520. Κάτι οι συνθήκες στο βουνό με τις χιονούρες, κάτι ο καιρός που μας καλημέρισε με βροχή αποφασίσαμε να ανέβουμε με τα αυτοκίνητα στις στάνες στην «Λεύκα» και από εκεί «Γκίστοβα».
Ξεκινήσαμε κατά τις 9:30 με τον καιρό να μην δείχνει τις διαθέσεις του, ανοίγματα με ήλιο χαμηλά, ομίχλη και μάλλον χιόνι πάνω από τα 2100Μ.
Όλα ξεκίνησαν καλά ώσπου περάσαμε το λιβάδι με τις λίμνες και μπήκαμε στην ομίχλη με την πλαγιά να είναι «Ζέμπρα» από τις χιονούρες. Κάτι οι χιονούρες κάτι η ομίχλη αποκλίναμε από την πορεία μας Δυτικά Βορειοδυτικά με τα φίδια να μας ζώνουν ότι ήμαστε λάθος. Αφού βάλαμε τα μεγάλα μέσα «Χάρτης & Πυξίδα» διαπιστώσαμε ότι πρέπει να διορθώσουμε την πορεία μας ή να υποχωρήσουμε, σύσκεψη της ομάδας και ομόφωνη απόφαση συνεχίζουμε.
Συνεχίζουμε προσπαθώντας να βρούμε πέρασμα ανάμεσα στις χιονούρες αλλά δυστυχώς δεν διορθώνετε η πορεία μας, δεύτερο τσεκάρισμα της θέσεις μας και διαπιστώνουμε ότι ήμαστε 100 μέτρα υψομετρικά κάτω από την κορυφή «Σακούλι» και η λύση είναι πλέον μια, κορυφή και ακολουθούμε την ράχη που θα μας πάει στην λίμνη.
Ανασύνταξη και σύσκεψη της ομάδας και ομόφωνη απόφαση συνεχίζουμε, φτάνουμε στην κορυφή με τον αέρα να λυσσομανάει και ένα «ρυζάκι» να μας χτυπάει αμμοβολή, ανασύνταξη και συνεχίζουμε στην ράχη με την πυξίδα στο χέρι και την ορατότητα άλλοτε πέντε άλλοτε πενήντα μέτρα ώσπου καταλήγουμε σε λεκάνη αλλά η λίμνη πουθενά.
Με τα φίδια να με ζώνουν ότι κάτι πήγε στραβά κάνω ένα βήμα και ξαφνικά σαν αντικατροπτισμός η λίμνη μπροστά μου και το πόδι μου στον αέρα λίγο πριν πέσει στο νερό. Στο τσακ γλύτωσα τον τραγέλαφο να πέσω μέσα στην λίμνη που ψάχνω, και ποιος με σώνει από τον Αντώνη που είναι έτυμος να με φάει.
Φτάνοντας στην λίμνη μετά 3 ώρες η κούραση και αγωνία έγιναν καπνός, έστω και με αυτές τις συνθήκες το τοπίο ήταν υπέροχο, ξεκούραση και σχετικές αναμνηστικές φωτογραφίες και σε μιάμιση ώρα γυρίσαμε στα αυτοκίνητα.
Συμπεράσματα.
1 Όταν είμαστε ενωμένοι και αποφασισμένοι φτάνουμε στον στόχο.
2 Οι ορειβάτες δεν χάνονται αλλά αναπροσαρμόζουν την θέση τους.
3 Ο τραγέλαφος παραμονεύει παντού.
4 Καλό είναι και το GPS αλλά αν το είχε ο Οδυσσέας δεν θα είχαμε την Οδύσσεια και την Ιθάκη.
5 Τέλος καλό όλα καλά πηγαμε και στην κορυφή «Σακούλι».
Πάντα τέτοια (Όχι ακριβώς έτσι) συνοδοιπόροι Ναουσέοι.

1 Η κοιλάδα της Γράμουστας από την «Λεύκα».
2 Ανηφορίζοντας για «το ρέμα Φρίγκας».
3 Στις Λίμνες.
4 Αρχίσανε τα ζόρια.
5 Στην κορυφή «Σακούλι».
Συνημμένα
1 Η κοιλάδα της Γράμουστας από την «Λεύκα»..JPG
2 Ανηφορίζοντας για «το ρέμα Φρίγκας»..JPG
3 Στις Λίμνες..JPG
4 Αρχίσανε τα ζόρια..JPG
5 Στην κορυφή «Σακούλι»..JPG

Άβαταρ μέλους
Μήτρου Τάκης
Δημοσιεύσεις: 636
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:08
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Γράμουστα – «Λεύκες» – «Σακούλι» - «Λ. Γκίστοβα».

Δημοσίευση από Μήτρου Τάκης » Τρί 04 Ιουν 2013, 19:24

6 Στην κορυφή «Σακούλι».
7 Άντε και φτάσαμε.
8 Στην λίμνη Γκίστοβα.
9 Όλοι ευχαριστημένοι;
10 Επιστρέφουμε.
Συνημμένα
6 Στην κορυφή «Σακούλι»..JPG
7 Άντε και φτάσαμε..JPG
8 Στην λίμνη Γκίστοβα..JPG
9 Όλοι ευχαριστημένοι;.JPG
10 Επιστρέφουμε..JPG

Άβαταρ μέλους
Μήτρου Τάκης
Δημοσιεύσεις: 636
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:08
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Γράμουστα – «Λεύκες» – «Σακούλι» - «Λ. Γκίστοβα».

Δημοσίευση από Μήτρου Τάκης » Τρί 04 Ιουν 2013, 19:25

11 Με περιμένει στην γωνία. Στο Βέρμιο θα τα πούμε !!!!!.
12 Ο Αεικίνητος Κώστας. Στο βάθος η «Κιάφα».
13 Ο Κοσμάς Στα αλπικά λιβάδια της «Λεύκας».
14 Η τελευταία και φαρμακερή χιονούρα. Χάσαμε και τα γυαλιά.
15 Η κοιλάδα της Γράμουστας. Ο Αλιάκμονας και στο βάθος η «Περήφανο».
Συνημμένα
11 Με περιμένει στην γωνία..JPG
12 Ο Αεικίνητος Κώστας. Στο βάθος η «Κιάφα»..JPG
14 Η τελευταία και φαρμακερή χιονούρα..JPG
14 Ο Κοσμάς Στα αλπικά λιβάδια της «Λεύκας»..JPG
15 Η κοιλάδα της Γράμουστας..JPG

Άβαταρ μέλους
lekat
Δημοσιεύσεις: 409
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 15:29
Τοποθεσία: Ταύρος
Επικοινωνία:

Re: Γράμουστα – «Λεύκες» – «Σακούλι» - «Λ. Γκίστοβα».

Δημοσίευση από lekat » Τετ 05 Ιουν 2013, 08:23

κι αυτο πανέμορφο, νάστε καλά να μας δίνετε εικόνες.
Πρέπει να βρεθούμε ρε τάκη, έχω να σου δώσω δυο διαδρομές να κάνεις γιατι εγώ είμαι στο αποχαιρέτα/
μια απο Σλήμνιτσα σύνορο πορτα οσμάν κι απο κει γκούμπελ σακούλι γράμμουστα έχω κανει τμήματά του ποτέ ολόκληρο.
η άλλη απο το λεβέντικο φαίνεται χαραγμένο παλιο στρατιωτικό μονοπάτι δυτικά στο κάθετο που βγάζει Σκίρτσι. Αυτό τόκανα το 95, έχει ένα μόνο σημείο που πέφτει και είναι κατά τη γνώμη μου ο καλύτερος τρόπος να κάνεις Σκίρτσι 2520 απο την ανατολική πλευρά

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γράμος”