Γράμουστα Στάνη Λάμπρου Σούφλικα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Μήτρου Τάκης
Δημοσιεύσεις: 636
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:08
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Γράμουστα Στάνη Λάμπρου Σούφλικα

Δημοσίευση από Μήτρου Τάκης » Πέμ 30 Μάιος 2013, 18:23

Δεκτές Πληροφορίες και συμβουλές για ανάβαση αυτό το Σάββατο από Γράμουστα - Στάνη Λάμπρου - Σούφλικα.
Επίσης αν κάποιος έχει πρόσφατη εικόνα για τον αν χρειάζονται grampons Piolet για ανάβαση στην 2520 από την ΒΔ πλευρά (Γράμουστα - Γκιστόβα - 2520) λόγω του ότι ο καιρός την Κυριακή δεν θα μας κάνει την χάρη.

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Γράμουστα Στάνη Λάμπρου Σούφλικα

Δημοσίευση από pankan » Παρ 31 Μάιος 2013, 08:07

Φαντάζομαι έχεις δει το helaspath.gr
Στη διεύθυση http://www.hellaspath.gr/index.php?p=2&m=1&mntid=19#250 υπάρχουν τα στοιχεία gps καθώς και μια στοιχειώδης περιγραφή για μια κυκλική διαδρομή που ξεκινάει και καταλήγει στη Γράμουστα και περνάει από Στάνη Λάμπρου και Σούλφικα.
Ακόμη κι αν η περιγραφή δεν βοηθάει αρκετά, το gps είναι τυφλοσούρτης.

Όσο για το δεύτερο που ρωτάς (αν χρειάζονται κραμπόν πιολέ για τη 2520), πιστεύω ότι όποια και να είναι η κατάσταση εκεί πάνω, την ώρα που θα φτάσετε θα έχουν μαλακώσει τα πράγματα. Με κάποια προσοχή λοιπόν, δε νομίζω ότι θα έχετε πρόβλημα. Στο κατέβασμα φυσικά η προσοχή θα πρέπει να είναι ακόμη μεγαλύτερη.
Περισσότερο θα προστεατευτείτε φορώντας ακόμη και στη λιακάδα μακρυμάνικα (ατυχήματα τριβής) παρά κουβαλώντας κραμπόν πιολέ.
Και στο κάτω κάτω αν πέσετε σε τόσο έξτρα χειμερινές συνθήκες ώστε να χρειάζεστε κραμπόν και πιολέ , ε τότε μην ανεβήτε. Εγώ αυτό θα έκανα προκειμένου να κουβαλάω κραμπόν και πιολέ και να περπατάω καλοκαιριάτικα στα λιβάδια φορώντας τα άκαμπτα αγγούρια. Κάπως ανάποδο θα μου φαινόταν.

Καλή διασκέδαση

Άβαταρ μέλους
Μήτρου Τάκης
Δημοσιεύσεις: 636
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:08
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Γράμουστα Στάνη Λάμπρου Σούφλικα

Δημοσίευση από Μήτρου Τάκης » Παρ 31 Μάιος 2013, 09:00

pankan έγραψε:Φαντάζομαι έχεις δει το helaspath.gr
Στη διεύθυση http://www.hellaspath.gr/index.php?p=2&m=1&mntid=19#250 υπάρχουν τα στοιχεία gps καθώς και μια στοιχειώδης περιγραφή για μια κυκλική διαδρομή που ξεκινάει και καταλήγει στη Γράμουστα και περνάει από Στάνη Λάμπρου και Σούλφικα.
Παναγιώτη γεια σου.
Η διαδρομή που προτείνεις είναι μεγάλη για τον χρόνο που έχουμε το Σάββατο.
Εγώ ενδιαφέρομε να πάω μέσα από την κοιλάδα της "Στάνης Λάμπρου" Σούφλικα" (Κάπου 5~5,5 Ανάβαση Κατάβαση), πάντως με ερέθισες και με αυτό που προτείνεις, θα το μελετήσω και αν δεν μου βγαίνει για αύριο θα είναι ο επόμενος στόχος γεροί να είμαστε.
Όσο για τα χιόνια εχθές χάζευα με τα κιάλια από το Σινιάτσικο έχει μπόλικο πράγμα, φαντάζομαι να είναι "γλώσσες" και να υπάρχουν ανοιχτές λουρίδες για να κινηθούμε.
Σε Ευχαριστώ Τάκης

vasilis
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τετ 17 Οκτ 2012, 07:59
Τοποθεσία: Άρτα

Re: Γράμουστα Στάνη Λάμπρου Σούφλικα

Δημοσίευση από vasilis » Παρ 31 Μάιος 2013, 09:23

Πριν ενάμησι μήνα δεν χρειαστήκαμε κραμπόν αλλά η εποχή είναι πονηρή και δεν θα το ρίσκαρα να κοιτάζω την κορυφή από κάτω για ενάμησι κιλό επιπλέον...

Άβαταρ μέλους
lekat
Δημοσιεύσεις: 409
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 15:29
Τοποθεσία: Ταύρος
Επικοινωνία:

Re: Γράμουστα Στάνη Λάμπρου Σούφλικα

Δημοσίευση από lekat » Παρ 31 Μάιος 2013, 23:32

συγνώμη για την καθυστέρηση, τώρα το είδα. Απο τη Γράμμουστα (ρωτώντας το Γιώργο στο σαλε ή οπως αλιώς το λέει) παίρνει το χώμα που σε βγάζει στη τελευταία στάνη στο αριστερό (ανατολικό) τμήμα της κορυφογραμμής που κατεβαίνει απο Κιάφα. Μέχρι εκεί πάς και με αμάξι 4χ4. Με τα πόδια κόβοντας όλες τις στροφές του δρόμου φτάνεις σε 3/4 το πολύ πάνω.
Για λίγο ακολουθάς τον χωματόδρομο ανατολικά, στρίβει μετά νότια και ξάφνου έχεις μπροστά σου την ρεματιά που κατεβαίνει απο Στάνη Λάμπρου. Επιλέγεις, η να συνεχίσεις πάνω στον χωματόδρομο (σε διάφορα σημεία έχει πέσει, αλλά αφου πας με τα ποδια δε σε νοιάζει, η κόβεις διαδρομή πιο χαμηλά για το πεζοπορικό του πράγματος. Πηγαίνοντας τρομακτικά αργά, με αρκετές στάσεις, με μπόλικα κιλά και οι τρεις της παρέας μου, βγήκαμε μια μέρα μέχρι την Αετομηλίτσα. Λογικά σε μια μέρα πηγαινε έλα είσαι πισω στη Γράμμουστα κι έχεις προλάβει να ανέβεις και Σούφλικα (γι αυτο το κομμάτι ακολουθεις το ίχνος του Σιδηρά που λέει πιο πάνω ο παναγιώτης).
Στο 2520, στη βορειοδυτικη πλευρά, μέσα αλβανία δηλαδή είχε δυο βδομάδες πριν ίσα και με 2 μέτρα χιόνι. Απο δώ μεριά περπατιέται, συμφωνώ ότι δε θα χρειαστεις γκραμπόν αν πας μέσα απο την κοιλάδα (λεβέντικο) κι ανέβεις στο αυχενάκι που είναι στα βόρεια της. Θα ζοριστείς λίγο στο τελευταίο τμήμα απο το αλβανικό για την κορφή. με σκαφτό βήμα θα κατέβεις. Αν πας απο Γκίστοβα έχεις ένα θέμα καθώς έχει γκρέμια και δε ξέρω τι κρατάει απο πάγο εκεί.
Καλό δρόμο σε κάθε περίπτωση

Άβαταρ μέλους
Μήτρου Τάκης
Δημοσιεύσεις: 636
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:08
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Γράμουστα Στάνη Λάμπρου Σούφλικα

Δημοσίευση από Μήτρου Τάκης » Κυρ 02 Ιουν 2013, 21:15

lekat έγραψε: Καλό δρόμο σε κάθε περίπτωση
.
Θανάση ευχαριστώ. Μόλις επέστρεψα. Ο καιρός τα είχε όλα.
Και καλόν ήλιο στα χαμηλά, και βροχούλα και χαλαζάκι και χιονάκι με ζόρικο αέρα ευτυχώς όμως ήπια.
grampons οπωσδήποτε εάν δεν θέλεις να κάνεις ζικ ζακ για να αποφύγεις τις χιονούρες.
Ρεπορτάζ και φώτο σε άλλο post

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γράμος”