πληροφορίες για Αετομηλίτσα Στάνη Λάμπρου Γράμμουστα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
lekat
Δημοσιεύσεις: 409
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 15:29
Τοποθεσία: Ταύρος
Επικοινωνία:

πληροφορίες για Αετομηλίτσα Στάνη Λάμπρου Γράμμουστα

Δημοσίευση από lekat » Δευ 11 Απρ 2011, 22:19

γεια χαρά
έχω κάνει με τετρακίνητο όλη τη διαδρομή, με τα πόδια τμήματά της, και τώρα θέλω να την κάνω ολόκληρη με τα πόδια. Την έχει περπατήσει κάποιος ώστε να κουβεντιάσουμε για πραγματικά δεδομένα; Ψάχνω τους χρόνους που χρειάζονται απο Αετομηλίτσα μέχρι τη ράχη και απο Γράμμουστα μέχρι τη ράχη. Εχω δει την περιγραφή που περνά απο Φαρμάκι, ψάχνω όμως τη διαδρομή που ακολουθεί τον χωματόδρομο. Το περπάτημα θα γίνει απο μη ορειβατική ομάδα σε εξαιρετικά αργούς ρυθμούς.
ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε πληροφορία
Θανάσης

Παπαευαγγέλου
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ 24 Φεβ 2012, 08:49
Τοποθεσία: ΠΡΕΒΕΖΑ

τοποθεσιες Γραμμου

Δημοσίευση από Παπαευαγγέλου » Παρ 24 Φεβ 2012, 09:07

Έχω παλιά φωτογραφία απο μνημείο πολέμου 1946-1949 που πολέμησε ο πατέρας μου. Είναι αδύνατο να βρω που είναι. αναγράφονται μέρη όπως: Γραμος, σκιρψη, 3 σύνορα , ταμπούρια, νιαφα ή νιαψα, προφήτης Ηλίας. Πρόκειται για μνημείο του 596 Τ.Π., δίπλα σε εκκλησάκι μάλλον ζωοδόχου Πηγής. Θέλω να επισκεφθώ αυτά τα μέρη, μπορεί να βοηθήσει κανείς ?

Άβαταρ μέλους
lekat
Δημοσιεύσεις: 409
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 15:29
Τοποθεσία: Ταύρος
Επικοινωνία:

Re: πληροφορίες για Αετομηλίτσα Στάνη Λάμπρου Γράμμουστα

Δημοσίευση από lekat » Τρί 27 Μαρ 2012, 13:19

τα ονόματα που αναφέρεις αφορούν όλον τον κεντρικό και ανατολικο γράμμο. το μόνο στοιχείο προσδιορισμού είναι το τάγμα και η Ζ. Πηγή. να το ψάξουμε...

ο πρ. Ηλίας είναι βόρεια του Μυροβλήτη
τα Τρία Συνορα νότια του Μυροβλήτη
η Νιάφα, είναι η Κιάφα ανατολικά της Σκίρτσης που στους χάρτες γράφεται Περήφανο
Ζωοδόχο Πηγή δεν βρίσκω ούτε σε παλιούς χάρτες (συμπλήρωμα στις 6 Απρίλη: στραβομάρα μου, γιατι υπάρχει και παραυπάρχει, γράφω στη βάση αναλυτικά)
αν δε σου είναι πρόβλημα στείλε μου τη φωτό μπας και βγάλω άκρη
email: lekat@rizospastis.gr

άλλος τρόπος να το ψάξεις είναι με τηλ. στη Διεύθυνση Ιστορίας Στρατού απο όπου θα ζητήσεις να μάθεις για τις κινήσεις του συγκεκριμένου τάγματος τη περιοδο που θέλεις.

υγ. στον χάρτης της Ανάβασης για τον Γράμμο υπάρχουν όλα τα τοπονύμια που ζητάς
Για Σκιρτσι - Κιάφα πρόσβαση απο νότια, απο τον δρόμο Κόνιτσα - Νεστόριο
για Τρία Συνορα Πρ Ηλία πρόσβαση απο ανατολικά, καλύτερα απο Νεστόριο.
τα Ταμπούρια, είναι πολλά, πιθανά αυτό που ζητάς να είναι μια απο τις τοποθεσίες του Τσάρνου, πρόσβαση απο Πεύκο.
υγ2: σ' αυτόν τον σύνδεσμο επισυνάπτω δύο εικόνες απο χάρτες της ΔΙΣ που περιέχουν τις κινήσεις του 596 https://picasaweb.google.com/109860041641856875641/596

συμπλήρωμα στις 6 Απρίλη:
Η Ζωοδόχος Πηγή είναι το εκκλησάκι που ξέραμε σαν μοναστήρι στη διαδρομή απο Πεύκο για Λιανοτόπι. Μετά το Πεύκο στη πρώτη δεξιά διασταύρωση (φουρκέτα χώμα) ανεβαίνεις και πριν φτάσεις στη διασταύρωση της Παναγιάς στο δεξί σου χέρι θα δείς μικρή ταμπελίτσα που σε στέλνει στο εκκλησάκι.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γράμος”