Από το Βίτσι, στον Γράμμο κι απο κεί στον Σμόλικα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
lekat
Δημοσιεύσεις: 409
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 15:29
Τοποθεσία: Ταύρος
Επικοινωνία:

Από το Βίτσι, στον Γράμμο κι απο κεί στον Σμόλικα

Δημοσίευση από lekat » Τετ 03 Ιουν 2015, 04:13

θα ήταν καλά να ήταν με τα πόδια, αλλά δεν έγινε έτσι...

Κρατώντας την παράδοση που θέλει να εκμεταλευόμαστε το τριήμερο του Αγ. Πνεύματος για την μεγάλη εξόρμηση, βρεθήκαμε και φέτος στα γνώριμα μέρη. Το ιδιαίτερο του πράγματος είχε να κάνει με μια διαδικασία παράδοσης - παραλαβής: στην κλασική σχετικά γεροντική τετράδα μας προστέθηκαν άλλοι ...30! Νέα παιδιά που ακούγανε ιστορίες, ζητάγανε νάρθουν, οργανώθηκε το πράμα και το μεσημέρι της Παρασκευής έγινε η συνάντηση στη Φλώρινα. Ανεβήκαμε με αυτοκίνητα από Τριανταφυλιά (γιατί ο δρόμος Φλώρινα - Καστοριά από Πόρτες ήταν κλειστός από κατολίσθηση) στον αυχένα Κούλα - Πλατύ. Φύγαμε νότια, κάναμε το γύρο απ' τα Γκλάβατα και σταματήσαμε σε μια μεγάλη χιονούρα στα ανατολικά της κορφής 2128 του Βιτσίου. Το πήραμε με το πόδι και φτάσαμε στο συρματόπλεγμα του ραντάρ που είναι στη κορφή. Περιδιαβήκαμε για λίγο στα χαλάσματα των παλιών εγκαταστάσεων (του ΔΣΕ και του αστικού στρατού) και κατεβήκαμε από τη βόρεια πλευρά στη διασταύρωση που φεύγει αριστερά νότια δασικός για Πόρτες. Φύγαμε με τα κάρα μας βόρεια και μετά δυτικά διασχίζοντας το Ρότο μέχρι να πέσουμε στα Κορέστια. Από κεί στο Τίρνοβο (Πράσινο) μπήκαμε με τα πόδια στο δάσος και με βάση τις περιγραφές του Τζαμαλούκα φτάσαμε στο μεγάλο νοσοκομείο του ΔΣΕ (30 θαλάμοι 6χ5 και 3 χειρουργεία 15χ5), συγκλονιστικό. Το βράδυ μας βρήκε στο Πληκάτι του Γράμμου. Κατασκήνωση και το ξημέρωμα πάλι με τα κάρα φτάνουμε στον Γκέσο. Τα "πιτσιρίκια" (άντρες σωστοί και γυναίκες που όμως στην πλειοψηφία τους ανέβαιναν πρώτη φορά σε βουνό) πήραν τον ανήφορο κι ανέβηκαν στο κολωνάκι της Σκίρτσης. Επιστροφή για όλους στο Πληκάτι, με μένα να την κοπανάω για τα υπόλοιπά μου. Ανέβηκα στο "Σαπούν" πάνω από το Πληκάτι, βόρεια της Μπάτρας κι έψαξα και βρήκα το παλιό μονοπάτι που συνέδεε Πληκάτι με Μπάτρα, τώρα πιά μου μένουν δυο μικρά τμήματα για να ολοκληρώσω την καταγραφή από Καβάσιλα στο νότο ως το Μονόπυλο στο βορά, όλο πάνω στο σύνορο (του χρόνου ίσως). Επιστροφή στη βάση. Η τρίτη μέρα είχε για τους "μικρούς" ανάβαση στο 2520 από την κλασική Πληκάτι, σύνορο, Μαύρη Πέτρα, 2520. Την έβγαλαν παληκαρίσια αφού φάγανε στην επιστροφή βρόχα, κεραυνούς και χαλάζι, μια ομάδα μάλιστα έκανε κατάβαση ντιρέκτ από το 2520 κάτω στο ρέμα. Η δική μου ομάδα την ίδια ώρα πήγε απέναντι στο Σμόλικα κι αφου περιδιαβήκαμε λίγο στα μονοπάτια της Μπολιάνας εξηγώντας το στρατηγικό του σημείου στη μεγάλη μάχη του Γράμμου το 1948, ανεβήκαμε στη Γυφτισσα. Μπορεί και νάναι τα γηρατιά αλλά μου φάνηκε ό,τι πιο σκληρό έχω κάνει εκεί πάνω. Διαδρομή με μεγάλη κλίση, γκρεμό αριστερά - δεξιά και βήματα αβέβαια σε πολλά σημεία. Ανταμοιβή ένα καλό τσιμπούσι με "ελιές Γράμμου" και τσίπουρα στη Καστάνιανη. Το βράδυ μας βρήκε σ' ένα γερό γλέντι στο Κεφαλοχώρι στο φιλόξενο μαγαζί του Τάκη και της Ναυσικάς να μη θέλουμε να τελειώσει η βραδιά. Πρωϊνό επιστροφής με στάση στο Δοτσικό κι αποχαιρετισμό των κορφών με σύντομη ανάβαση στη Σκούρτζα (βόρεια της Ανίτσας). Τυρί για το σπίτι από την Αετιά, στάση στο Δρούγο κι άντε πάλι στο καβούκι μας.
Δείγμα από τις διαδρομές εδώ:
https://picasaweb.google.com/1098600416 ... redirect=1
Συνημμένα
sinostismos.jpg
συνοστισμός διαδρομών φέτος

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 719
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 08:50
Τοποθεσία: Έδεσσα
Επικοινωνία:

Re: Από το Βίτσι, στον Γράμμο κι απο κεί στον Σμόλικα

Δημοσίευση από niki_kar » Τετ 03 Ιουν 2015, 08:09

Εύγε! Σας έβλεπα από Καστοριά :p

Άβαταρ μέλους
nektaman
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Δευ 06 Δεκ 2010, 23:41
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτη

Re: Από το Βίτσι, στον Γράμμο κι απο κεί στον Σμόλικα

Δημοσίευση από nektaman » Τετ 03 Ιουν 2015, 09:28

ωραιότατα !!!....μια χαρά σας είδα εκεί πάνω, πάντα ψηλά πάιδες ... ;)
το γέλιο είναι η λάμψη της ψυχής...

Άβαταρ μέλους
lekat
Δημοσιεύσεις: 409
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 15:29
Τοποθεσία: Ταύρος
Επικοινωνία:

Re: Από το Βίτσι, στον Γράμμο κι απο κεί στον Σμόλικα

Δημοσίευση από lekat » Τετ 03 Ιουν 2015, 10:17

niki_kar έγραψε:Εύγε! Σας έβλεπα από Καστοριά :p
σε σκεφτόμουνα, αλλά ήταν όλα τρέχοντας, θα ανέβω πάλι μάλλον την πρώτη βδομάδα του Σεπτέμβρη, κανόνισε να περπατήσουμε λίγο. Είδες εκείνον τον Γιαννόπουλο; μαθαίνω ότι έχει απογειωθεί με κάτι τρελές αποδόσεις στο τρέξιμο.

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 719
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 08:50
Τοποθεσία: Έδεσσα
Επικοινωνία:

Re: Από το Βίτσι, στον Γράμμο κι απο κεί στον Σμόλικα

Δημοσίευση από niki_kar » Τετ 03 Ιουν 2015, 10:56

Όχι Θανάση, δεν τον είδα τον Κώστα. Έχει ξεφύγει το άτομο!!!

Άβαταρ μέλους
Μήτρου Τάκης
Δημοσιεύσεις: 636
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:08
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Από το Βίτσι, στον Γράμμο κι απο κεί στον Σμόλικα

Δημοσίευση από Μήτρου Τάκης » Τετ 03 Ιουν 2015, 14:05

Καλά ρε φιλαράκι εκανατε επανάστασην και εμάς δεν μας είπατε τίποτα.
Τριανταφυλλιά ήμουν Σάββατο γειτονικός γαμπρός γαρ.
Αυτό με το Νοσοκομείο θέλω παραπάνω οδηγίες να πάω να το δω.
Διάβασα ένα βιβλίο του γιατρού Φιλίππου Φυλακτού ο οποίος υπηρέτησε και σε αυτό και στο άλλο στο Βροντερό. Έχω μπερδευτεί λίγο γιατί γίνετε αναφορά για τα Νοσοκομεία στο Βίτσι αλλά τα συγκεκριμένα περισσότερο στην περιοχή τον Πρεσπών μπορείς να τα κατατάξεις.
Το ερώτημα είναι λοιπόν, υπάρχουν και άλλα νοσοκομεία στην περιοχή του Βίτσιου πέρα από αυτά τα δυο;

Άβαταρ μέλους
lekat
Δημοσιεύσεις: 409
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 15:29
Τοποθεσία: Ταύρος
Επικοινωνία:

Re: Από το Βίτσι, στον Γράμμο κι απο κεί στον Σμόλικα

Δημοσίευση από lekat » Τετ 03 Ιουν 2015, 19:23

Μήτρου Τάκης έγραψε:Καλά ρε φιλαράκι εκανατε επανάστασην και εμάς δεν μας είπατε τίποτα.
Τριανταφυλλιά ήμουν Σάββατο γειτονικός γαμπρός γαρ.
Αυτό με το Νοσοκομείο θέλω παραπάνω οδηγίες να πάω να το δω.
Διάβασα ένα βιβλίο του γιατρού Φιλίππου Φυλακτού ο οποίος υπηρέτησε και σε αυτό και στο άλλο στο Βροντερό. Έχω μπερδευτεί λίγο γιατί γίνετε αναφορά για τα Νοσοκομεία στο Βίτσι αλλά τα συγκεκριμένα περισσότερο στην περιοχή τον Πρεσπών μπορείς να τα κατατάξεις.
Το ερώτημα είναι λοιπόν, υπάρχουν και άλλα νοσοκομεία στην περιοχή του Βίτσιου πέρα από αυτά τα δυο;
το συγκεκριμένο είναι στην περιοχή που αναφέρεται σαν μύλοι Τύρνοβου. Σε άλλη στιγμή που θάχω χρόνο θα κάτσω να στο βάλω στον χάρτη. Νοσοκομείο υπήρχε επίσης πριν από τις Καριές μόλις κατέβεις από το Περβόλ. Γενικά την Πρέσπα την αντιμετωπιζαν ως Βίτσι κι έτσι την δουλεύουμε κι εμείς στην έρευνα για να μπορούμε να συντονίσουμε γραπτά με το σήμερα.
Συνημμένα
nos_tirn.jpg
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lekat την Τετ 03 Ιουν 2015, 22:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
yannisdelta
Δημοσιεύσεις: 666
Εγγραφή: Πέμ 11 Οκτ 2012, 17:35

Re: Από το Βίτσι, στον Γράμμο κι απο κεί στον Σμόλικα

Δημοσίευση από yannisdelta » Τετ 03 Ιουν 2015, 22:32

Την Παρασκευή ήσασταν στο Πληκάτι; πού την είχατε πέσει; εμείς φτάσαμε στις 3.30 το βράδυ και τη πέσαμε στην αυλή του σχολείου και στις 7.00 φύγαμε.

Άβαταρ μέλους
lekat
Δημοσιεύσεις: 409
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 15:29
Τοποθεσία: Ταύρος
Επικοινωνία:

Re: Από το Βίτσι, στον Γράμμο κι απο κεί στον Σμόλικα

Δημοσίευση από lekat » Τετ 03 Ιουν 2015, 22:36

yannisdelta έγραψε:Την Παρασκευή ήσασταν στο Πληκάτι; πού την είχατε πέσει; εμείς φτάσαμε στις 3.30 το βράδυ και τη πέσαμε στην αυλή του σχολείου και στις 7.00 φύγαμε.
Ημασταν οι τέσσερεις σκηνές στην αυλή του "Αγριολούλουδου", οι άλλοι σε δωμάτια. Ησουνα με την ΕΥΔΑΠ; Το πρωί του Σαββάτου φύγαμε στις 6 για Γκέσο και το βράδυ του Σαββάτου ένας δικός μας μίλησε με τον Τάσσο για να πάρει πληροφορίες για τη Μαύρη Πέτρα.

Άβαταρ μέλους
yannisdelta
Δημοσιεύσεις: 666
Εγγραφή: Πέμ 11 Οκτ 2012, 17:35

Re: Από το Βίτσι, στον Γράμμο κι απο κεί στον Σμόλικα

Δημοσίευση από yannisdelta » Πέμ 04 Ιουν 2015, 11:06

Ναί ήμουν με το Τάσο. Κρίμα που δεν ανταμώσαμε ...την επόμενη φορά

Άβαταρ μέλους
Teobe!
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:12
Επικοινωνία:

Re: Από το Βίτσι, στον Γράμμο κι απο κεί στον Σμόλικα

Δημοσίευση από Teobe! » Παρ 05 Ιουν 2015, 01:39

Μια χαρά ήτανε...το ευχαριστήθηκαν ΟΛΟΙ!
Γνώρισε το βουνό πολύς νέος κόσμος...
Επαναλάβαμε τα καθέκαστα...για να μην ξεχνιόμαστε!!!
Εγώ γνώρισα από κοντά μια διαδρομή που θέλω να την κάνω χειμώνα και "καβάτζωσα" και μία πιθανή έξοδο από την κορυφογραμμή για ταχύτητα, για στιγμή ανάγκης ή έτσι...για αλλαγή!

Όλα καλά λοιπόν!
Αυτοφυή Φυτά της Ελλάδας!
http://nativeplantsofgreece.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
lekat
Δημοσιεύσεις: 409
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 15:29
Τοποθεσία: Ταύρος
Επικοινωνία:

Re: Από το Βίτσι, στον Γράμμο κι απο κεί στον Σμόλικα

Δημοσίευση από lekat » Παρ 05 Ιουν 2015, 13:36

Teobe! έγραψε: "καβάτζωσα" και μία πιθανή έξοδο από την κορυφογραμμή για ταχύτητα, για στιγμή ανάγκης ή έτσι...για αλλαγή!
το καινούργιο στοιχείο είναι ακριβώς αυτή η κάθετη κάθοδος στο ρέμα και την οποία νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να την προσπαθήσουμε έναν σεπτέμβρη στο ανέβασμα ώστε να κατοχυρωθεί και σαν πεζοπορική, ξέρω ότι την κάνουν ομάδες που προπονούνται σε παγωμένο πεδίο.
υγ. έχουν συγκεντρωθεί επτά cd με υλικό, δεν μπορώ να στείλω mail, πρέπει να βρείτε τρόπο να τα αντιγράψετε, τάχει όλα ο τάσος.

stamatis
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Δευ 16 Δεκ 2013, 23:25
Τοποθεσία: Πυλαία

Re: Από το Βίτσι, στον Γράμμο κι απο κεί στον Σμόλικα

Δημοσίευση από stamatis » Τετ 10 Ιουν 2015, 21:25

Ειμασταν και εμείς εκεί. Καναμε την διαδρομή Γραμουστα - Γκιστωβα. Υπεροχα. Δυστυχως φυγαμε αρον αρον λογω βροχής. Δεν θελαμε να μεινουμε σε σκηνη και με βροχή.
Μαζι μας ανεβηκαν και 3 ακομη φιλοι.
Η ανταμοιβη μας .. η τρομερη θεα της λιμνη μεσα στις χιονουρες . και βληματα ολμου ...
Συνημμένα
limnh.jpg

stamatis
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Δευ 16 Δεκ 2013, 23:25
Τοποθεσία: Πυλαία

Re: Από το Βίτσι, στον Γράμμο κι απο κεί στον Σμόλικα

Δημοσίευση από stamatis » Τετ 10 Ιουν 2015, 21:28

και τα βληματα
Συνημμένα
P1020405.jpg
P1020402.jpg

Pant Ellis
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ 25 Ιούλ 2015, 18:05

Re: Από το Βίτσι, στον Γράμμο κι απο κεί στον Σμόλικα

Δημοσίευση από Pant Ellis » Σάβ 25 Ιούλ 2015, 19:06

Μόλις γύρισα από την περιοχή του Γράμμου. Πανέμορφο μέρος με πολύ καλές διαδρομές.
Σκοπός της ομάδας ήταν να κατασκηνώσουμε στα Μουτσάλια και από εκεί να κάνουμε όσες πιο πολλές διαδρομές μπορούσαμε σε 2 ημέρες και την 3η να πάμε στην Αετομιλήτσα και να ανέβουμε στη "Τσούκα", διανυχτέρευση στη Γκιστόβα, επιστρέφοντας από Γράμμουτσα όπου οι οδηγοί των αυτοκινήτων θα μας περίμεναν.
Τελικά στάθηκε αδύνατο καθώς τα οχήματά μας ξέμεναν από καύσιμα και το πιο κοντινό βενζινάδικο ήταν αρκετά χιλιόμετρα μακριά (Νεστόριο) και ήταν μεγάλος κύκλος καθώς μετά θέλαμε να συνεχίσουμε για Βόιο.
Αναφέρετε στην περιγραφή πως κάνατε διάφορες διαδρομές στα γύρω χωριά, υπάρχει κάποιο βενζινάδικο πιο κοντά ή όντως ισχύει η πληροφορία των ντόπιων (Ταβέρνα Αετομιλήτσας) πως το ποιο κοντινό είναι στο Νεστόριο ή στη Κόνιτσα;
Είναι σημαντικό να αναφέρουμε τη συγκεκριμένη πληροφορία στους μελλοντικούς επισκέπτες καθώς τα τελευταία 3 χρόνια φαίνετε να έχουν αλλάξει πολλά στην περιοχή και καλό θα είναι κάποιος που θέλει να την επισκεφθεί κάνοντας αρκετές διαδρομές να έχει εξτρα καύσιμα μαζί του..

Άβαταρ μέλους
lekat
Δημοσιεύσεις: 409
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 15:29
Τοποθεσία: Ταύρος
Επικοινωνία:

Re: Από το Βίτσι, στον Γράμμο κι απο κεί στον Σμόλικα

Δημοσίευση από lekat » Κυρ 26 Ιούλ 2015, 22:25

μόνο Κόνιτσα και Νεστόριο οι πιο κοντινές βενζίνες. Αυτό ισχύει από τότε που έκλεισε το βενζινάδικο στο Επταχώρι, δηλαδή χρόνια πίσω.
Για όποιον έρχεται απο Γρεβενά Δοτσικό Επταχώρι η τελευταία βενζίνη είναι στους Μαυραναίους.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γράμος”