Ανάβαση στο Σόκολ 1827μ. του Καϊμάκτσαλαν

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 719
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 08:50
Τοποθεσία: Έδεσσα
Επικοινωνία:

Ανάβαση στο Σόκολ 1827μ. του Καϊμάκτσαλαν

Δημοσίευση από niki_kar » Πέμ 25 Μαρ 2010, 22:39

Σήμερα 25/3 ανεβήκαμε με το Γιώργο στο Σόκολ του Καϊμάκτσαλαν. Το αρχικό σχέδιο ήταν να επιχειρούσαμε για Κιλιντέρκα (1726μ.) από Ά. Λουτράκι. Θα καταγράφαμε με την ευκαιρία και το μονοπάτι από τη διασταύρωση και πέρα (ως εδώ είναι κοινή η ανάβαση και προς το Σόκολ) και θα ανεβάζαμε και την διαδρομή στο site μας. Λίγο όμως που περνούσε η ώρα, λίγο το μακρυνάρι της διαδρομής και λίγο τα σύννεφα που καταπλάκωναν την Κιλιντέρκα μας έκαναν να συνεχίσουμε για το Σόκολ. Χιόνια βρήκαμε λίγα και αυτά από τα 1450μ. και πάνω.
Ανεβήκαμε με το αμάξι μέχρι το φυλάκιο στο Άνω Λουτράκι και από εκεί συνεχίσαμε με τα πόδια τον βαρετό χωματόδρομο (5χλμ περίπου)μέχρι τη στάνη από όπου ξεκινάει το μονοπάτι με καλή κλίση. Για καλή μας τύχη συναντήσαμε ένα τρακτέρ με καρότσα και μας πήρε μέχρι λίγα μέτρα πριν τη στάνη :jumpy: Από 'κει σε 2 ώρες και 3 τέταρτα ήμασταν στην κορυφή. Η μέρα ήταν πολύ καλή με μόνο λίγα σύννεφα να φλερτάρουν τις γύρω κορυφές και να μη μας αφήνουν να τις θαυμάσουμε... Η επιστροφή έγινε απ 'τα ίδια συμπεριλαμβανομένου και του χωματόδρομου :yucky:

Highlight της ημέρας: η διάσωση της φωτογραφικής μηχανής του Γιώργου που έπεσε μαζί με τον τρίποδα μέσα στην χαρακτηριστική τρύπα που βρίσκεται στην κορυφή :yeah:
Ακολουθεί αναλυτικό ρεπορτάζ :lol:

Η τελευταία πόζα
Εικόνα

Η φωτογραφική με τον τρίποδα κατακρυμνίζονται στην τρύπα
Εικόνα

Ο Γιώργος δηλώνει αυστηρά πως χωρίς τη μηχανή δε γυρίζει πίσω και αναλαμβάνει δράση
Εικόνα

Ξεκορδόνιασμα παπουτσιών
Εικόνα

Το καλάμι ψαρέματος έτοιμο :chinese:
Εικόνα

και μετά από πολλές προσπάθειες και αφού θρηνήσαμε ένα καραμπινεράκι (ευτυχώς ήταν της πλάκας), επήλθε η δικαίωση των προσπαθειών :clap3:


Περισσότερες φωτο http://picasaweb.google.com/magissaN/SokolMarch2010#.

Άβαταρ μέλους
thanasis daskaloudis
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Πέμ 04 Μαρ 2010, 13:16
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Ανάβαση στο Σόκολ 1827μ. του Καϊμάκτσαλαν

Δημοσίευση από thanasis daskaloudis » Δευ 12 Απρ 2010, 23:52

Η τρύπα αυτή (Σοκολότρυπα όπως την λέμε αστειευόμενοι) είναι πολύ επικίνδυνη τον χειμώνα γιατί καλύπτεται από χιόνι και δεν φαίνεται καθόλου. Γιαυτό προσοχή.!!!!!
Τα λάθη είναι ανθρώπινα, αλλά για να τα κάνεις εντελώς θάλασσα χρειάζεσαι ηλεκτρονικό υπολογιστή.

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 719
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 08:50
Τοποθεσία: Έδεσσα
Επικοινωνία:

Re: Ανάβαση στο Σόκολ 1827μ. του Καϊμάκτσαλαν

Δημοσίευση από niki_kar » Τρί 13 Απρ 2010, 00:29

Αυτό σκέφτηκα και εγώ! Βέβαια επικοινωνεί με την πλαγιά από δίπλα, αλλά άμα έχει χιόνι... Θεός φυλάξοι!

Άβαταρ μέλους
Μήτρου Τάκης
Δημοσιεύσεις: 636
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:08
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Ανάβαση στο Σόκολ 1827μ. του Καϊμάκτσαλαν

Δημοσίευση από Μήτρου Τάκης » Τρί 11 Δεκ 2012, 21:53

niki_kar έγραψε:Αυτό σκέφτηκα και εγώ! Βέβαια επικοινωνεί με την πλαγιά από δίπλα, αλλά άμα έχει χιόνι... Θεός φυλάξοι!
Εισαι σίγουρη :lac: :no: :doh: ;;;;;

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 719
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 08:50
Τοποθεσία: Έδεσσα
Επικοινωνία:

Re: Ανάβαση στο Σόκολ 1827μ. του Καϊμάκτσαλαν

Δημοσίευση από niki_kar » Τρί 11 Δεκ 2012, 22:51

Έτσι μου φάνηκε, ξέρω 'γω...

Άβαταρ μέλους
Μήτρου Τάκης
Δημοσιεύσεις: 636
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:08
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Ανάβαση στο Σόκολ 1827μ. του Καϊμάκτσαλαν

Δημοσίευση από Μήτρου Τάκης » Τρί 11 Δεκ 2012, 23:19

niki_kar έγραψε:Έτσι μου φάνηκε, ξέρω 'γω...
Στην Νότια πλευρά έχει δυο οριζόντιες μικρές σήραγγες, η μια είναι διαμπερής, και η άλλη "τυφλή". Όλες οι τρύπες είναι κατασκευές που εξυπηρετούσαν τις οχυρώσεις κατά τον πρώτο Παγκόσμιο πόλεμο. Η κάθετη τρύπα που έγινε το ψάρεμα σίγουρα δεν επικοινωνεί. Μπορεί και να κάνω λάθος αλλά προφανώς ήταν πηγάδι που συγκέντρωνε νερά, σε αυτό το συμπέρασμα καταλήγω γιατί αντίστοιχο πηγάδι έχει και στον Πρ. Ηλία. Από τις φωτ. που είδα είχατε χιόνια και ίσως να ήταν σκεπασμένα και δεν τα πρόσεξες.
Το βέβαιο είναι ότι η τρύπα έτσι όπως χάσκει είναι πάρα πολύ επικίνδυνη, την βλέπεις ξαφνικά μπροστά σου και αν κοιτάς κάπου αλλού φουντάρεις.
Συνημμένα
P9229843.JPG
P9229842.JPG

vasilis
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τετ 17 Οκτ 2012, 07:59
Τοποθεσία: Άρτα

Re: Ανάβαση στο Σόκολ 1827μ. του Καϊμάκτσαλαν

Δημοσίευση από vasilis » Σάβ 22 Δεκ 2012, 18:31

Το πηγάδι επικοινωνεί με την πλαγιά μέσω μιας σήραγγας. Το τσεκάραμε όταν ήταν ξέχιονο. Αλλά δε θα 'θελα να πέσω εκεί μέσα έστω κι αν βγάζει στην πλαγιά!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βόρας”