Εμφάνιση διαδρομών πέραν του ενός βουνού

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 719
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 08:50
Τοποθεσία: Έδεσσα
Επικοινωνία:

Εμφάνιση διαδρομών πέραν του ενός βουνού

Δημοσίευση από niki_kar » Πέμ 13 Ιουν 2013, 13:40

Με αφορμή τις τελευταίες αλλαγές που έγιναν στην προβολή των διαδρομών, αναρωτιέμαι κατά πόσο θα ήταν εύκολο να μπορούσαμε να βλέπαμε ταυτόχρονα διαδρομές πέραν του ενός βουνού. Δηλαδή σε έναν χάρτη να βλέπουμε διαδρομές από 2 ή 3 ή x βουνά.
Πχ, να φορτώνονται όλες οι διαδρομές του Πινόβου και όλες της Τζένας σε ένα view.

Άβαταρ μέλους
Μήτρου Τάκης
Δημοσιεύσεις: 636
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:08
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Εμφάνιση διαδρομών πέραν του ενός βουνού

Δημοσίευση από Μήτρου Τάκης » Πέμ 13 Ιουν 2013, 13:59

niki_kar έγραψε:Με αφορμή τις τελευταίες αλλαγές που έγιναν στην προβολή των διαδρομών, αναρωτιέμαι κατά πόσο θα ήταν εύκολο να μπορούσαμε να βλέπαμε ταυτόχρονα διαδρομές πέραν του ενός βουνού. Δηλαδή σε έναν χάρτη να βλέπουμε διαδρομές από 2 ή 3 ή x βουνά.
Πχ, να φορτώνονται όλες οι διαδρομές του Πινόβου και όλες της Τζένας σε ένα view.
Μήπως θα χάναμε τον στόχο; Εμείς οι παππούδες έχουμε ένα πρόβλημα επεξεργασίας πολύπλευρων εικόνων.
"Μαζούτ".Φιλάκια :msn-tongue: :msn-tongue:

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Εμφάνιση διαδρομών πέραν του ενός βουνού

Δημοσίευση από nkroup » Παρ 14 Ιουν 2013, 09:11

Αυτό μπορεί να γίνει για όλη την Ελλάδα, δηλαδή στο χάρτη της Ελλάδας να εμφανίζει όλα το waypoint και όλα τα tracks όλων των βουνών.
Το αρχέιο όμως θα είναι >10 Μbyte, γιατί έτσι που είναι φτιαγμένο απλά κάνεί εκτύπωση ο client τα δεδομενα πάνω στο χάρτη.
Για να γίνει σωστά αυτό χρειάζεται ένα map server κάτι που έχει υλοποιήσει πριν χρόνια ο sotiris για τις δικές του διαδρομές.
Θέλουμε πολύ ακόμα για να φτάσουμε εκεί.

Μιχαλης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί 04 Δεκ 2012, 21:12

Re: Εμφάνιση διαδρομών πέραν του ενός βουνού

Δημοσίευση από Μιχαλης » Πέμ 04 Ιούλ 2013, 06:28

Πολυ καθυστεριμενη η απαντηση μου.
Δεν ειμαι ιδιαιτερα εμπειρος και ισως δεν καταλαβα τι εννοεις.
Με το Ozi>Load from file>Append from file εχω κανει ολες τις διαδρομες της Παρνηθας ενα track.
Ετσι τις βλεπω ολες μαζι στο gps. Βεβαια στο δικο μου gps δεν εχω τον περιορισμο των 500 trackpoints

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Εμφάνιση διαδρομών πέραν του ενός βουνού

Δημοσίευση από nkroup » Πέμ 04 Ιούλ 2013, 07:51

Μιχάλη,
Η niki_kar εννοούσε το να εμφανίζονται "στη σελίδα του hellaspath" στον ίδιο χαρτη διαδρομές από πολλά βουνά. Ωστόσο να ξέρεις ότι στη σελίδα του κάθε βουνού/περιοχής υπάρχει ένα νέο link
Aρχείο Σημείων Προορισμού με όλες τις Διαδρομές: Voio_total.kml
Το οποίο κατεβάζει όλα τα σημεία προορισμού και όλες τις διαδρομές του βουνού μαζί.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Απορίες & προτάσεις για το hellaspath.gr”