Πρόταση για περισσότερους χάρτες στις περιγραφές διαδρομών

Απάντηση
GLA
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: Τετ 03 Οκτ 2012, 08:26
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Πρόταση για περισσότερους χάρτες στις περιγραφές διαδρομών

Δημοσίευση από GLA » Σάβ 20 Απρ 2013, 03:08

Θα ήθελα στις διαδρομές που περιγράφουν τα μέλη να αναρτούν και αποσπάσματα από χάρτες της ευρύτερης περιοχής, ώστε εύκολα να καταλαβαίνουμε που βρίσκεται η διαδρομή.
Κάτι αντίστοιχο με τα αποσπάσματα από χάρτες που ανάρτησα για τα βουνά της Πελοποννήσου.

Άβαταρ μέλους
nektaman
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Δευ 06 Δεκ 2010, 23:41
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτη

Re: Πρόταση για περισσότερους χάρτες στις περιγραφές διαδρο

Δημοσίευση από nektaman » Σάβ 20 Απρ 2013, 19:17

δεν θα υπάρξει πρόβλημα με την αναδημοσιευση στο φόρουμ "ξένου" υλικού, πνευματικά δικαιώματα κλπ ???
το γέλιο είναι η λάμψη της ψυχής...

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση για περισσότερους χάρτες στις περιγραφές διαδρο

Δημοσίευση από nkroup » Σάβ 20 Απρ 2013, 19:49

Θα ήταν πολύ χρήσιμο να υπάρχουν και χάρτες σε μορφή εικόνας.
Αναμφισβήτητα, οι χάρτες έχουν πολλά επιπλέον στοιχεία τα οποία δεν υπάρχουν σε αυτούς της google.
Επίσης οι καλοί χάρτες είναι εμπορικοί και θα υπάρχει πρόβλημα με την δημοσίευση ακόμα και τμήματος χάρτη. Εγώ είμαι κατά σε κάτι τέτοιο, δε θα ήθελα να προκύψουν θέματα με πνευματικά δικαιώματα κτλ.

Ωστόσο, αν κάποιος έχει καμία καλύτερη ιδέα στην προβολή των διαδρομών να μας την προτείνει.

GLA
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: Τετ 03 Οκτ 2012, 08:26
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Πρόταση για περισσότερους χάρτες στις περιγραφές διαδρο

Δημοσίευση από GLA » Κυρ 21 Απρ 2013, 00:39

Για τα πνευματικά νομίζω ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα, λόγο της περιορισμένης ανάλυσης των εικόνων των χαρτών, που προκύπτουν από των περιορισμού που υπάρχει στο μέγεθος των αρχείων που μπορούμε να ανεβάσουμε στο σάιτ.
Για κάθε ενδεχόμενο όμως, η διαχείριση ας σβήσει τα <θέματα>.

Εγώ όμως θα ήθελα σε για κάθε βουνό, να υπάρχουν σε ένα <θέμα>
1) Αποσπάσματα από χάρτες..
2) Φωτογραφίες του βουνού όπως φαίνεται όταν το πλησιάζεις, ώστε να μπορεί να το αναγνωρίσει ο καθένας.
3) Μια γενική περιγραφή, όπως π.χ. σε μία εγκυκλοπαίδεια. ή σε ένα τουριστικό οδηγό.

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Πρόταση για περισσότερους χάρτες στις περιγραφές διαδρο

Δημοσίευση από pankan » Κυρ 21 Απρ 2013, 08:23

Εγώ θα συμφωνήσω με το Νίκο. Γιατί να είμαστε μαξιμαλιστές βρε παιδιά; Καλά θα ήταν να υπάρχει σε κάθε βουνό κι ο χάρτης του. Αλλά αν μας πάρουν τηλέφωνο (καλή περίπτωση) μετά δεν θα μπορούμε να βάλουμε ούτε σκαρίφημα.
Νομίζω ότι χάρτες (αποσπάσματα) μπορούν να μπαίνουν σε περιγραφές διαδρομών μαζί με τη χάραξη της διαδρομής. Και με αναφορά προέλευσης. Έτσι όπως μπήκαν νομίζω ότι περισσότερο μας εκθέτουν παρά βοηθάνε.

Άβαταρ μέλους
lekat
Δημοσιεύσεις: 409
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 15:29
Τοποθεσία: Ταύρος
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση για περισσότερους χάρτες στις περιγραφές διαδρο

Δημοσίευση από lekat » Κυρ 21 Απρ 2013, 10:37

pankan έγραψε:Εγώ θα συμφωνήσω με το Νίκο. Γιατί να είμαστε μαξιμαλιστές βρε παιδιά; Καλά θα ήταν να υπάρχει σε κάθε βουνό κι ο χάρτης του. Αλλά αν μας πάρουν τηλέφωνο (καλή περίπτωση) μετά δεν θα μπορούμε να βάλουμε ούτε σκαρίφημα.
Νομίζω ότι χάρτες (αποσπάσματα) μπορούν να μπαίνουν σε περιγραφές διαδρομών μαζί με τη χάραξη της διαδρομής. Και με αναφορά προέλευσης. Έτσι όπως μπήκαν νομίζω ότι περισσότερο μας εκθέτουν παρά βοηθάνε.
1. πράγματι, είναι σημαντικό να αναγράφεται η προέλευση του χάρτη
2. επίσης να μη γίνεται κατάχρηση
3. για τον gla: καταλαβαινω ότι για να αποφύγεις το υδατογράφημα της Ανάβασης κάνεις πριντσκριν, αλλα σωστό ειναι να γίνεται κανονική εκτύπωση με το υδατογράφημα
4. ακόμα πιο σωστό νομίζω ειναι να κάνουμε χρηση του openstreetmap που είναι ελεύθερο. Στην οθόνη πάνω δεξιά έχει επιλογή για το υπόβαθρο, παίρνεις το cucle. Καλιμπράρεις στο Οζι τον χάρτη με βάση τρεις γνωστες κορφές ενσωματώνεις και τις πορείες (είτε απο το hellaspath είτε δικές σου κι έχεις (εδώ με πριντσκριν) έναν χάρτη πάλι με αναφορά πηγής δεν δημουργει πρόβλημα πνευματικών δικαιωμάτων.
5. τα παιδιά στην Ανάβαση είναι εξαιρετικά συζητήσιμα, μια κουβέντα απο κοντά θα επιτρέψει χρήση χαρτών τους...
Συνημμένα
deigma.jpg

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 719
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 08:50
Τοποθεσία: Έδεσσα
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση για περισσότερους χάρτες στις περιγραφές διαδρο

Δημοσίευση από niki_kar » Κυρ 21 Απρ 2013, 17:36

Μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα για τα βουνά (με χάρτες, φωτογραφίες, εγκυκλοπαιδικές γνώσεις κλπ) παίρνει κανείς από τον "οδηγό πεδίου" στο σάιτ του hellaspath. Εκεί βρίσκεται η πιο ουσιαστική και ολοκληρωμένη πληροφορία.
Στο forum συζητάμε, σχολιάζουμε, κάνουμε πλάκες κλπ. Από ένα μικρό απόσπασμα χάρτη, πάλι δε βγαίνει και πολλή νόημα διότι θα λείπουν τα υπόλοιπα τμήματα του φύλλου. Νομίζω πως οι χάρτες που υπάρχουν στο σάιτ είναι ήδη κατατοπιστικοί για το που πέφτει το κάθε βουνό. Για περισσότερη μελέτη ο καθένας ας προμηθεύεται νόμιμα και τον ανάλογο χάρτη.

Τέλος, θα ήθελα να παροτρύνω όλους όσους χρησιμοποιούν gps να στέλνουν τις διαδρομές τους στο σάιτ πρωτίστως και δευτερευόντως στο forum. Στο σάιτ η πληροφορία παρουσιάζεται όπως πρέπει. Αντίθετα στο forum πρέπει να ψάξεις περισσότερο για να τη βρεις.

ΥΓ. Επισυνάπτω και ένα χρήσιμο αρχείο για το google με κάμποσα βουνά της Ελλάδας. Νομίζω πως το είχε ποστάρει κάποτε ο blades στο oreibasia.
Συνημμένα
ΒΟΥΝΑ.kmz
(14.37 KiB) Μεταφορτώθηκε 173 φορές

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση για περισσότερους χάρτες στις περιγραφές διαδρο

Δημοσίευση από nkroup » Κυρ 21 Απρ 2013, 21:30

Αν προσέξει κανείς σε μερικά από τα βουνά που παρουσιάζονται στο hellaspath θα δει τα εξής:
1. Σε κάθε βουνό υπάρχει περιγραφή και παρουσίαση του βουνού τόσο με κείμενο
όσο και με φωτογραφίες.
2. Σε κάθε διαδρομή εκτός από τα αρχεία gps υπάρχουν η περιγραφή της διαδρομής και φωτογραφίες.

Ο καλύτερο τρόπος είναι κάθε ένας που έχει πληροφορίες για κάποιο βουνό να τις στείλει για να εμπλουτίσουμε τη σελίδα του κάθε βουνού.
Το φόρουμ είναι για να ανταλλάσσουμε πληροφορίες και σχόλια, στο σαιτ μπορούμε να αναρτούμε πληροφορίες γενικές και χρήσιμες για οποιοδήποτε.

Άβαταρ μέλους
Μήτρου Τάκης
Δημοσιεύσεις: 636
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:08
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Πρόταση για περισσότερους χάρτες στις περιγραφές διαδρο

Δημοσίευση από Μήτρου Τάκης » Κυρ 21 Απρ 2013, 22:07

nkroup έγραψε:Το φόρουμ είναι για να ανταλλάσσουμε πληροφορίες και σχόλια, στο σαιτ μπορούμε να αναρτούμε πληροφορίες γενικές και χρήσιμες για οποιοδήποτε.
Η πρόταση του GLA έχει αξία αν κάποια πράγματα είναι δυνατόν να ξεπεραστούν, παίρνοντας υπόψιν ότι δεν αποτελούν και κόπο σε κάθε συντάκτη, Κείμενα, χάρτες, συμπίεση, φωτογραφιών κλπ, το θεμα είναι το υλικό που ανεβαίνει να έχει σχετική επάρκεια στο να κινηθείς με ασφάλεια στο πεδίο, να σου δίνει το ερέθισμα να επισκεφτείς το πεδίο, και άμα υπάρχει όρεξη Ψάχνοντας και ρωτώντας πας στην πόλη.

Άβαταρ μέλους
dimoschris
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί 15 Ιαν 2013, 10:53
Τοποθεσία: Αλιάκμονας Κοζάνης. Μένω Λάρισα

Re: Πρόταση για περισσότερους χάρτες στις περιγραφές διαδρο

Δημοσίευση από dimoschris » Παρ 31 Μάιος 2013, 10:26

4. ακόμα πιο σωστό νομίζω ειναι να κάνουμε χρηση του openstreetmap που είναι ελεύθερο. Στην οθόνη πάνω δεξιά έχει επιλογή για το υπόβαθρο, παίρνεις το cucle.
to lecat.. Εδώ εννοείς τα (τετράγωνα) layers που έχει πάνω δεξιά (κανονικός, κτλ)
Καλιμπράρεις στο Οζι τον χάρτη με βάση τρεις γνωστες κορφές
Αυτό εδώ κάντο πιο λιανά, που βρίσκεις τις 3 κορυφές, που αναφέρεις? Λογικά, πρέπει να έχουν το ίδιο Datum? για το καλιμπράρισμα ξέρω..

Άβαταρ μέλους
lekat
Δημοσιεύσεις: 409
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 15:29
Τοποθεσία: Ταύρος
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση για περισσότερους χάρτες στις περιγραφές διαδρο

Δημοσίευση από lekat » Παρ 13 Σεπ 2013, 23:07

dimoschris έγραψε: 4. ακόμα πιο σωστό νομίζω ειναι να κάνουμε χρηση του openstreetmap που είναι ελεύθερο. Στην οθόνη πάνω δεξιά έχει επιλογή για το υπόβαθρο, παίρνεις το cucle.

to lecat.. Εδώ εννοείς τα (τετράγωνα) layers που έχει πάνω δεξιά (κανονικός, κτλ)

Καλιμπράρεις στο Οζι τον χάρτη με βάση τρεις γνωστες κορφές
Αυτό εδώ κάντο πιο λιανά, που βρίσκεις τις 3 κορυφές, που αναφέρεις? Λογικά, πρέπει να έχουν το ίδιο Datum? για το καλιμπράρισμα ξέρω..
συγνώμη, δεν είχα δει τις απορίες.
Τα προβλήματα έχουν στο μεταξύ λυθεί με την χρήση αυτού εδώ:
viewtopic.php?f=4&p=3900#p3900
που σου δίνει έτοιμο καλιμπραρισμένο υπόβαθρο σε πολλές μορφές και το κάνεις ό,τι θέλεις στο Ozi.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Απορίες & προτάσεις για το forum”