Πρόταση για νέο θέμα:Για το βουνό και την ορειβασία Γενικά

Απάντηση
ice_warm
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ 28 Οκτ 2012, 02:16

Πρόταση για νέο θέμα:Για το βουνό και την ορειβασία Γενικά

Δημοσίευση από ice_warm » Σάβ 03 Νοέμ 2012, 01:21

Καλησπέρα και Ευχαριστώ τους διαχειριστές για την προσπάθεια να στηθεί ένας νέος τόπος
(μη εμπορικός) για το βουνό.
Ονομάζομαι Νικόλαος Ρούσσης και με το ίδιο ψευδώνυμο απαντούσα και στο Ορειβασία .
Έχω να προτείνω να δημιουργηθεί ένα θέμα με τίτλο" Ηθική και δεοντολογία στο Βουνό " μέσα στο κομμάτι που λέει "Για το βουνό και την ορειβασία γενικά".
Κάτω από αυτό το θέμα θα μπορούσαν να ανοιχθούν συζητήσεις για το θεμιτό η όχι της, σήμανσης μονοπατιών (και πόση θα πρέπει να είναι), της χρήσης τεχνικών μέσων στις αναβάσεις , του πόσους πεζοπόρους και με τι ρυθμό επίσκεψης αντέχει ένα βουνό, στις παρεμβάσεις που κάνουμε εμείς οι "φυσιολάτρες" (εντός και εκτός παρένθεσης), τέλος πάντων σε ότι αφορά το βουνό και αυτούς που το επισκέπτονται.
Συγνώμη που παίρνω το θάρρος να προτείνω ένα θέμα που ίσως είναι πηγή αντιπαράθεσης αλλά
πρέπει να ομολογήσω ότι με την αντιπαράθεση εγώ διαμόρφωνα γνώμη ακούγοντας και μαθαίνοντας τις απόψεις και των άλλων. {Ξέρω ότι ίσως δημιουργηθούν κόντρες όπως είχε γίνει κατ΄ επανάληψη στο Ορειβασία (και μάλιστα είχαν γραφτεί και χαρακτηρισμοί που με ξένισε λίγο) αλλά νομίζω πως είναι θεμιτό να ακούγονται όλοι}.
Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ και φανεί πως επιδιώκω την βαβούρα ,το αντίθετο (απλά γνωρίζοντας πως αντιδράμε σαν λαός, είπα πως θα υπάρχει αντιπαράθεση) .

Άβαταρ μέλους
thanasis daskaloudis
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Πέμ 04 Μαρ 2010, 13:16
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση για νέο θέμα:Για το βουνό και την ορειβασία Γενι

Δημοσίευση από thanasis daskaloudis » Σάβ 03 Νοέμ 2012, 01:57

Φίλε Νίκο καλώς ήρθες στην παρέα μας. Έχω υποστηρίξει και σε άλλη συζήτηση πως γενικά δεν είναι πρακτικό να έχεις πολλές ενότητες με ελάχιστα ή και καθόλου θέματα. Έχεις την εντύπωση πως βοηθάνε στο εντοπισμό ενός θέματος αλλά ουσιαστικά κάνουν το ακριβώς αντίθετο.
Γιαυτό μπορείς να ανοίξεις κάποιο από τα θέματα που αναφέρεις στην ενότητα Άλλα βουνίσια θέματα. Αν με την πάροδο του χρόνου υπάρξει η ανάγκη να δημιουργηθεί κάποια νέα ενότητα επειδή έχουν μαζευτεί αρκετά παρόμοια θέματα τότε μπορούμε να την δημιουργήσουμε. :).
Όσο για τις αντιπαραθέσεις που αναφέρεις, δεν είναι υποχρεωτικό όλοι να συμφωνούμε. Αρκεί η διαφορετικότητα των απόψεων να μη καταλήγει σε ανούσιους σκυλοκαβγάδες.
Τα λάθη είναι ανθρώπινα, αλλά για να τα κάνεις εντελώς θάλασσα χρειάζεσαι ηλεκτρονικό υπολογιστή.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Απορίες & προτάσεις για το forum”