Αντιγραφή των θεμάτων του Oreibasia.gr

GLA
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: Τετ 03 Οκτ 2012, 08:26
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Αντιγραφή των θεμάτων του Oreibasia.gr

Δημοσίευση από GLA » Κυρ 28 Οκτ 2012, 08:43

Νομίζω ότι πρέπει να αρχίσει μια συστηματική και οργανωμένη αντιγραφή των θεμάτων του Oreibasia.gr.
Θα είμαστε ασυγχώρητοι εάν κλείσει πάλι το Oreibasia.gr και χαθούν αυτές οι μοναδικές πληροφορίες που έχουν συγκεντρωθεί. Νομίζω ότι και οι ίδιοι οι άνθρωποι δεν θα έχουν το κουράγιο να τα ψαναγράψουν.

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Αντιγραφή των θεμάτων του Oreibasia.gr

Δημοσίευση από pankan » Κυρ 28 Οκτ 2012, 09:40

Προσοχή.
Το oreibasia.gr καλύπτει ότι υπάρχει εκεί μέσα με copyright. Έχει ολόκληρη παράγραφο στους κανονισμούς του με τις σχετικές απαγορεύσεις.
Οι ίδιοι οι συγγραφείς μπορούν αν θέλουν κάποιο κείμενό τους να υπάρχει και εδώ, να κάνουν νέα καταχώριση.

Άβαταρ μέλους
nektaman
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Δευ 06 Δεκ 2010, 23:41
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτη

Re: Αντιγραφή των θεμάτων του Oreibasia.gr

Δημοσίευση από nektaman » Κυρ 28 Οκτ 2012, 09:42

pankan έγραψε:Προσοχή.
Το oreibasia.gr καλύπτει ότι υπάρχει εκεί μέσα με copyright. Έχει ολόκληρη παράγραφο στους κανονισμούς του με τις σχετικές απαγορεύσεις.
Οι ίδιοι οι συγγραφείς μπορούν αν θέλουν κάποιο κείμενό τους να υπάρχει και εδώ, να κάνουν νέα καταχώριση.
σωστό και αυτό....
το γέλιο είναι η λάμψη της ψυχής...

Άβαταρ μέλους
blades
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τετ 28 Απρ 2010, 16:24
Επικοινωνία:

Re: Αντιγραφή των θεμάτων του Oreibasia.gr

Δημοσίευση από blades » Κυρ 28 Οκτ 2012, 09:45

Απο το λογαριασμό του "blades", εμένα δηλαδή, επιτρέπεται η μεταφορά θεμάτων στο hellaspath.gr.
Αν ασχοληθεί κάποιος με τη μεταφορά ας με ενημερώσει ώστε να σβήσω τα θέματα μου στο oreibasia.gr

GLA
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: Τετ 03 Οκτ 2012, 08:26
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Αντιγραφή των θεμάτων του Oreibasia.gr

Δημοσίευση από GLA » Κυρ 28 Οκτ 2012, 10:42

Προτείνω η δομή του φόρουμ να γίνει αντίστοιχη με αυτή του Oreibasia.gr που είναι πολύ πετυχημένη. Βέβαια να υπάρχουν και διαφοροποιήσεις μετά από κατάθεση προτάσεων και συζήτηση.
Μετά ο καθένας να αντιγράφει τα θέματα που έχει γράψει στο Oreibasia.gr.

jtj
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Παρ 26 Οκτ 2012, 00:40
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Αντιγραφή των θεμάτων του Oreibasia.gr

Δημοσίευση από jtj » Κυρ 28 Οκτ 2012, 11:08

μαζι σου ειμαι αλλα απο την στιγμη που το ορειβασια λειτουργει ισως αυτό να μην ειναι τοσο ηθικο. να δουμε πρωτα λεω τι θα γινει και μετα. νομιζω και οι ανθρωποι του hellaspath δεν θα ηθελαν να γινουν τα ορφανα του ορειβασια.

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Αντιγραφή των θεμάτων του Oreibasia.gr

Δημοσίευση από pankan » Κυρ 28 Οκτ 2012, 11:15

Αντί να αναλωνόμαστε με τα ξένα καλύτερα να κοιτάμε να φτιάξουμε όμορφα τα δικά μας.
Αν κάποιος έχει κάποια πρόταση για τη δομή του φόρουμ μπορεί να ανοίξει συζήτηση στη κατηγορία "Απορίες & προτάσεις για το forum".
Σημαντικώτερη κι από τη συγκέντρωση παλιών συζητήσεων που έγιναν κάπου αλλού, είναι η ενημέρωση όσο το δυνατόν περισσότερων ορειβατών για το φόρουμ του hellaspath. Και τα νέα μέλη θα φέρουν μαζί τους και τις φρέσκες επικαιρες συζητήσεις και τις ουσιαστικές περιγραφές.

Άβαταρ μέλους
nektaman
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Δευ 06 Δεκ 2010, 23:41
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτη

Re: Αντιγραφή των θεμάτων του Oreibasia.gr

Δημοσίευση από nektaman » Κυρ 28 Οκτ 2012, 11:21

καί πάλι σωστός ο pan, υπομονή παιδιά, έρχεται μακρύς χειμώνας και θα έχουμε άπλετο χρόνο να ξαναγράψουμε πολλές διαδρομές,...και μην μου πήτε ότι δεν σας αρέσει... ;)
το γέλιο είναι η λάμψη της ψυχής...

Άβαταρ μέλους
Μήτρου Τάκης
Δημοσιεύσεις: 636
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:08
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αντιγραφή των θεμάτων του Oreibasia.gr

Δημοσίευση από Μήτρου Τάκης » Κυρ 28 Οκτ 2012, 12:55

Δεν αισθάνομαι ορφανό του oreibasia, κάθε αλλο, για την άποψη για το θέμα έχω αναφερθεί σε αλλο post. Αντίθετα αυτό που αισθανομαι είναι ότι "επένδυσα" την εθελοντική δουλεια σε κάτι αρκετά αμφίβολο, που όχι με δικιά μου ευθύνη δεν μπορεί να συνεχιστεί.
Στον νέο διαχειριστή του oreibasia αφού τον ευχαρίστησα για την φιλοξενια, ζήτησα να διαγράψει κάθε θέμα που έχει ξεκινήσει από εμένα, και πιστεύω να το κάνει. Αυτό δεν το έκανα από λόγους πικρίας αλλα από καθαρά πρακτικούς λόγους με την έννοια ότι δεν μπορεί ένα θέμα που πρέπει να το παρακολουθεις και να το ανανεώνεις οπως είναι οι περιγραφές διαδρομών να είναι σε δυο sait, οπως επισης κάτι τετοιο δεν διευκολύνει και τους χρήστες των θεμάτων.
Στο Hellaspath και από την αρχή λοιπόν.

Άβαταρ μέλους
lekat
Δημοσιεύσεις: 409
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 15:29
Τοποθεσία: Ταύρος
Επικοινωνία:

Re: Αντιγραφή των θεμάτων του Oreibasia.gr

Δημοσίευση από lekat » Δευ 29 Οκτ 2012, 09:25

Μήτρου Τάκης έγραψε:Δεν αισθάνομαι ορφανό του oreibasia, κάθε αλλο, για την άποψη για το θέμα έχω αναφερθεί σε αλλο post. Αντίθετα αυτό που αισθανομαι είναι ότι "επένδυσα" την εθελοντική δουλεια σε κάτι αρκετά αμφίβολο, που όχι με δικιά μου ευθύνη δεν μπορεί να συνεχιστεί.
Στον νέο διαχειριστή του oreibasia αφού τον ευχαρίστησα για την φιλοξενια, ζήτησα να διαγράψει κάθε θέμα που έχει ξεκινήσει από εμένα, και πιστεύω να το κάνει. Αυτό δεν το έκανα από λόγους πικρίας αλλα από καθαρά πρακτικούς λόγους με την έννοια ότι δεν μπορεί ένα θέμα που πρέπει να το παρακολουθεις και να το ανανεώνεις οπως είναι οι περιγραφές διαδρομών να είναι σε δυο sait, οπως επισης κάτι τετοιο δεν διευκολύνει και τους χρήστες των θεμάτων.
Στο Hellaspath και από την αρχή λοιπόν.
συγνώμη που μπαίνω σε ξένα χωράφια (δεν έχω δα καταθέσει και καμιά τεράστια "περιουσία" στο άλλο μαγαζί). Το σωστό νομίζω είναι:
1. Οποιος έχει γραμμένο εκεί κάτι και θέλει να το έχει και εδώ, να κάνει την αντιγραφή (ή με τον τρόπο που λέει ο blade, όποιος τρίτος έχει την άδεια απο τον πρώτο).
2. Δεν είναι σωστό να διαγραφούν πρώτα θέματα απο το άλλο μαγαζί γιατι κάτω απο κάθε θέμα ακολουθεί μια ολόκληρη συζήτηση, θάναι ξεκρέμαστη η κουβέντα.
3. Μερικά πράγματα είναι σαν τους έρωτες, όταν τελειώνουν δεν μπορείς να πάς πίσω και να πάρεις ό,τι έχεις ακουμπήσει εκεί.
4. ο χρόνος συνήθως λύνει προβλήματα. Ετσι κι εδώ, θα χτίζουμε το hellaspath, αρκετοί θα δουλεύουν και στο άλλο μαγαζί (όπως όταν έγραφες παράλληλα στο "ανεβαίνοντας") και σιγά σιγά το πράγμα θα έρχεται στο ίσο του. Που ξέρεις, μπορεί οι νέοι διαχειριστές του άλλου μαγαζιού να καταλάβουν ότι το συλλογικό είναι καλύτερο απ το ατομικό και να ψάξουν να βρούν τρόπο να ζήσουμε όλοι μαζί σαν άνθρωποι.

:hammer:
μ' αρέσει να βάζω διαφορετικά ανθρωπάκια έχουν πλάκα

Άβαταρ μέλους
thanasis daskaloudis
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Πέμ 04 Μαρ 2010, 13:16
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Αντιγραφή των θεμάτων του Oreibasia.gr

Δημοσίευση από thanasis daskaloudis » Δευ 29 Οκτ 2012, 09:44

:hammer:
μ' αρέσει να βάζω διαφορετικά ανθρωπάκια έχουν πλάκα
Είσαι φοβερός ρε συνονόματε. :laughing: :laughing:
Και συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες. :thmbup:
Τα λάθη είναι ανθρώπινα, αλλά για να τα κάνεις εντελώς θάλασσα χρειάζεσαι ηλεκτρονικό υπολογιστή.

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Αντιγραφή των θεμάτων του Oreibasia.gr

Δημοσίευση από pankan » Δευ 29 Οκτ 2012, 09:59

lekat έγραψε:2. Δεν είναι σωστό να διαγραφούν πρώτα θέματα απο το άλλο μαγαζί γιατι κάτω απο κάθε θέμα ακολουθεί μια ολόκληρη συζήτηση, θάναι ξεκρέμαστη η κουβέντα.
3. Μερικά πράγματα είναι σαν τους έρωτες, όταν τελειώνουν δεν μπορείς να πάς πίσω και να πάρεις ό,τι έχεις ακουμπήσει εκεί.
+1000
οι παλιές αγάπες πάνε στον παράδεισο

kpaschalo
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τετ 17 Οκτ 2012, 12:23
Τοποθεσία: Αθήνα, Βέροια

Re: Αντιγραφή των θεμάτων του Oreibasia.gr

Δημοσίευση από kpaschalo » Δευ 29 Οκτ 2012, 13:46

καλησπέρα, σε κάθε περίπτωση πάντως το copy - paste δουλευει μια χαρά, οποτε μπορουμε να αντιγραψουμε όσα θέλουμε για να τα μεταφέρουμε εδώ.

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 719
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 08:50
Τοποθεσία: Έδεσσα
Επικοινωνία:

Re: Αντιγραφή των θεμάτων του Oreibasia.gr

Δημοσίευση από niki_kar » Δευ 29 Οκτ 2012, 14:00

Νομίζω πως το θέμα έχει εξαντληθεί. Ατομικά όποιος θέλει μπορεί να ανοίξει θέματα εδώ. Εμείς σαν διαχείριση δεν πρόκειται να προβούμε σε καμία μαζική ή μεμονωμένη μεταφορά. Ο καθένας είναι αυτόνομος και υπεύθυνος για τις δημοδιεύσεις του ειτε εδώ είτε οπουδήποτε αλλού.

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Αντιγραφή των θεμάτων του Oreibasia.gr

Δημοσίευση από pankan » Δευ 29 Οκτ 2012, 15:04

Να σας τονίσω επίσης το εξής στους αγριεμένους που ετοιμάζονται να αρχίσουν τις αντιγραφές.
Ακόμη κι αν ένα κείμενο που θέλετε να αντιγράψετε είναι δικό σας, σας θυμίζω ότι το γράψατε κάτω από την ανωνυμία ενός φευδώνυμου.
Και πιθανόν να είναι δυνατόν να αποδειχθεί ότι είναι δικό σας μέσω email και σύνδεσής του με το ψευδώνυμο και τρέχα γύρευε. Στη πράξη όμως παρ' τ' αυγό και κούρευτο.
Στη πράξη ότι δημοσιεύετε ανώνυμα σε ένα μέσο που καλύπτεται από copyright είναι σαν να το χαρίζετε σε αυτό το μέσο.
Ας τελειώνουμε λοιπόν με αυτό το θέμα κι ας πάμε μπροστά.

kpaschalo
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τετ 17 Οκτ 2012, 12:23
Τοποθεσία: Αθήνα, Βέροια

Re: Αντιγραφή των θεμάτων του Oreibasia.gr

Δημοσίευση από kpaschalo » Δευ 29 Οκτ 2012, 15:15

[quote="pankan"]Να σας τονίσω επίσης το εξής στους αγριεμένους που ετοιμάζονται να αρχίσουν τις αντιγραφές.
Ακόμη κι αν ένα κείμενο που θέλετε να αντιγράψετε είναι δικό σας, σας θυμίζω ότι το γράψατε κάτω από την ανωνυμία ενός φευδώνυμου.
Και πιθανόν να είναι δυνατόν να αποδειχθεί ότι είναι δικό σας μέσω email και σύνδεσής του με το ψευδώνυμο και τρέχα γύρευε. Στη πράξη όμως παρ' τ' αυγό και κούρευτο.
Στη πράξη ότι δημοσιεύετε ανώνυμα σε ένα μέσο που καλύπτεται από copyright είναι σαν να το χαρίζετε σε αυτό το μέσο.
Ας τελειώνουμε λοιπόν με αυτό το θέμα κι ας πάμε μπροστά.[/quote]

Είναι δυνατόν να μου απαγορεψει κάποιος να δημοσιευσω και άλλου ένα κείμενο που έχω γράψει εγώ ο ίδιος?
Μου ακουγέται πολύ νταβατζιλίκι αυτό πάντως.
Άλλωστε, πολύς κόσμος εμπαινε στο φορουμ με το κανονικό του όνομα, ουτε αυτος δεν μπορεί να αποδείξει την ταυτότητά του? Εν πάσει περιπτώσει αρχίζει να γελοιοποιήται το θέμα νομίζω..

ahiako
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Τετ 24 Οκτ 2012, 13:33

Re: Αντιγραφή των θεμάτων του Oreibasia.gr

Δημοσίευση από ahiako » Δευ 29 Οκτ 2012, 16:24

Το oreibasia μας κηρύσσει απ' ότι φαίνεται τον πόλεμο (εμάς τα μέλη που το αναδείξαμε). Αφαίρεσε την δυνατότητα επεξεργασίας των κειμένων μας και το copy.

GLA
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: Τετ 03 Οκτ 2012, 08:26
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Αντιγραφή των θεμάτων του Oreibasia.gr

Δημοσίευση από GLA » Δευ 29 Οκτ 2012, 17:05

Το oreibasia σταμάτησε πάλι να λειτουργεί.
Καταλάβανε ότι αρχίζουν οι διαρροές.

GLA
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: Τετ 03 Οκτ 2012, 08:26
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Αντιγραφή των θεμάτων του Oreibasia.gr

Δημοσίευση από GLA » Δευ 29 Οκτ 2012, 17:37

ahiako έγραψε:Το oreibasia μας κηρύσσει απ' ότι φαίνεται τον πόλεμο (εμάς τα μέλη που το αναδείξαμε). Αφαίρεσε την δυνατότητα επεξεργασίας των κειμένων μας και το copy.
Δεν είναι πόλεμος, είναι καραγκιοζιλίκια.
Άντε μετά από αυτά να έχεις εμπιστοσύνη στο νέο διαχειριστή.
Μου αρέσει που ο blades διαμαρτύρεται όταν ο διαχειριστής ενός φόρουμ μπορεί να σβήνει δημοσιεύσεις. Εδώ κάποιοι διαχειριστές σβήνουν όλο το φόρουμ.

Άβαταρ μέλους
Μήτρου Τάκης
Δημοσιεύσεις: 636
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:08
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αντιγραφή των θεμάτων του Oreibasia.gr

Δημοσίευση από Μήτρου Τάκης » Δευ 29 Οκτ 2012, 18:13

Τελειώστε το λεβέντες. Με μπάζα όσο μεράκι και να έχεις δεν χτίζετε σπίτι. Θυμάστε τις παλιές "Αναδομήσεις".
Θανάση το κεφάλι μου!!!! :bye2:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Απορίες & προτάσεις για το forum”