Ζερμάτ - Ελβετικές Άλπεις

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
bluek
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ 24 Ιουν 2013, 13:00

Ζερμάτ - Ελβετικές Άλπεις

Δημοσίευση από bluek » Δευ 24 Ιουν 2013, 13:19

Καλησπέρα στο φόρουμ και πραγματικά σας αξίζουν συγχαρητήρια γι'αυτό που συντηρείτε εδώ μέσα.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχει πάει κάποιος (για hiking πάντα μιλάω) στο Ζερμάτ της Ελβετίας, μία κωμόπολη στη βάση του Μάτερχορν. Έχω κλείσει με την κοπέλα μου για μέσα Ιουλίου και αυτό που θα με ενδιέφερε είναι ποια είναι η πιο εφικτή μη-τεχνική κορυφή της περιοχής. Η φυσική μας κατάσταση και η εμπειρία μας είναι μέτρια, ούτε εξαιρετική, ούτε όμως και χάλια. Για όλες τις υπόλοιπες δραστηριότητες γενικά βρήκα πληροφορίες είτε τηλεφωνικά είτε μέσω διαδικτύου αλλά δε μπορώ να βρω κάτι αξιόπιστο για τις κορυφές τριγύρω. Έχει πολλές 4άρες κορυφές (γύρω στις 20 αν θυμάμαι καλά) που δεσπόζουν πάνω από την κοιλάδα του Ζερμάτ και είναι σχεδόν όνειρο ζωής για μένα μία από αυτές. Αν κάποιος έχει πάει και θέλει-μπορεί να με βοηθήσει, στο περίπου να τον κατατοπίσω: ψάχνω μια δυνατή κορυφή στο Ζερμάτ που θα πάω μονάχα με τα ποδαράκια μου, με δείκτη δυσκολίας από Κακόσκαλα Ολύμπου και κάτω. Αν υπάρχει τίποτε ακόμη πιο λάιτ σε 4άρα, ακόμα καλύτερα γιατί θα έχω και την γυναίκα...
Θα με βοηθούσατε αρκετά γιατί εκεί πέρα αυτοί οι μπουνταλάδες μέχρι και την ερώτηση μπορεί να στην χρεώσουν κανα 100-200Ε :D :D
Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
yannisdelta
Δημοσιεύσεις: 666
Εγγραφή: Πέμ 11 Οκτ 2012, 17:35

Re: Ζερμάτ - Ελβετικές Άλπεις

Δημοσίευση από yannisdelta » Τρί 25 Ιουν 2013, 01:07

Κατ' αρχήν τις 4άρες να τις ξεχάσεις αν δεν κάνεις χειμερινή εκπαίδευση κι αποκτήσεις και πολύ εμπειρία στο χειμερινό βουνό (κι όχι μόνο).
Θα σου πρότεινα 2 πεζοπορικές κορυφές γύρω από το Zermatt την Oberrothorn 3415 και την Mettelhorn 3406.
Στη πρώτη μπορείς να χρεισιμοποιήσεις και το τελεφερίκ Sunegga ως τα 2288 ή ως τα 2571 και να λιγοστέψεις την ανάβαση. Από τα 2288 η κορυφή απέχει γύρω στις 4 ώρες, ενώ από τα 2571 3 ώρες. Αν ξεκινήσεις από το Zermatt υπολόγιζε τουλάχιστον 6.
Για το Mettelhorn ξεκινάς από το χωριό κάτι που σημαίνει 1800μ ανάβαση που θα χρειαστείς 6-7 ώρες.
Και οι δύο κορυφές δεν έχουν τεχνικές δυσκολίες και σε μέρες με καθαρό καιρό προσφέρουν απίστευτη θέα στις διάσημες 4άρες.
Όταν θα φτάσεις στο zermatt οι "μπουνταλάδες" στο σπίτι των οδηγών θα σου δώσουν ότι πληροφορία ζητήσεις χωρίς χρέωση.
Απαραίτητο θεωρώ να αγοράσεις πεζοπορικό χάρτη για τα βουνά που θα επισκεφθείς κι όλα τ' άλλα θα έλθουν πολύ εύκολα καθότι διαθέτουν αξιοπιστία 100%.
Καλά να περάσετε και καλές αναβάσεις :thmbup: .
Εγώ θα είμαι εκεί τον Αύγουστο :yeah: .

Άβαταρ μέλους
bluek
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ 24 Ιουν 2013, 13:00

Re: Ζερμάτ - Ελβετικές Άλπεις

Δημοσίευση από bluek » Τετ 26 Ιουν 2013, 02:53

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις χρήσιμες πληροφορίες, θα το ψάξω γι'αυτές τις δύο λοιπόν και τεσσάρα κάποια άλλη φορά!
Το μπουνταλάδες δε θα το πάρω πίσω προς το παρόν εώς ότου αποδειχθεί το αντίθετο. Ότι δηλαδή θα υπάρχουν τιμές έστω ανθρώπινες σε κάποιο προϊόν ή κάποια υπηρεσία (πολύ δύσκολα) ή εάν πια είναι τόσο φιλόξενοι και τόσο γ....ατοι που αξίζουν τα αστρονομικά ποσά που σε χρεώνουν για το κάθε τι. Το αν αξίζει η περιοχή ή όχι δεν το θεωρώ κριτήριο για υψηλές τιμές 1ον διότι υπάρχουν άψογα μέρη με φθηνές τιμές ή έστω έχεις επιλογές και 2ον διότι δεν έχτισαν οι Ζερματιανοί το Μάτερχορν πέτρα πέτρα για να τους πούμε και μπράβο, απλά γεννήθηκαν από κάτω του.
Τώρα θα μου πείτε εντάξει τι νταλκά τραβάς ρε ψηλέ βραδιάτικα, άλλωστε εσύ το επέλεξες να πας. Δυστυχώς έκλεισα πριν την ψυλλιαστώ καλά τη δουλειά και τώρα είναι αργά. Ψάξτε λίγο τιμές και θα καραφλιάσετε όπως και εγώ...

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Ζερμάτ - Ελβετικές Άλπεις

Δημοσίευση από pankan » Τετ 26 Ιουν 2013, 09:05

Έπρεπε να πας από Ιταλία μεριά στο Βαλτουρνές.
Άμα θες πρώτο τραπέζι πίστα με θέα Ακρόπολη, πληρώνεις ανάλογα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξωτερικό”