Εθνικά Μονοπάτια - Μπορούμε να κάνουμε κάτι ?

Ε4, Ε6, 01, 02, 03 κλπ μόνο όταν η διαδρομή εκτείνεται σε περισσότερα από ένα βουνά
Απάντηση
peternik99
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 12:48

Εθνικά Μονοπάτια - Μπορούμε να κάνουμε κάτι ?

Δημοσίευση από peternik99 » Πέμ 12 Ιουν 2014, 14:06

Η Petra και ο Dick ένα ζευγάρι Ολλανδών πεζοπόρων μου έστειλαν e-mail ότι θα ήθελαν να περπατήσουν στο μονοπάτι Ο4 την χαράξη του οποίου έκανα πριν 4 χρόνια από Θεσσαλονίκη ώς Αμφίπολη. Πράγματι ξεκίνησαν στις 24 Μαίου από Θεσσαλονίκη και έφτασαν στην Καβάλα στις 5 Ιουνίου παρά τον άστατο καιρό και έχοντας περπατήσει περισσότερο από 200χλμ. Αυτοσχεδίασαν χρησιμοποιώντας ΚΤΕΛ και ταξί για να αντιμετωπίσουν το πρόβλημα της έλλειψης καταφυγίων. Όταν συναντηθήκαμε στην Θεσσαλονίκη πριν λίγες μέρες μου εξέφρασαν τον ενθουσιασμό τους για την ποικιλομορφία των τοπίων που περπάτησαν άλλα κυρίως για την φιλοξενία των ανθρώπων που συνάντησαν στον δρόμο τους (η Petra μιλά λίγα Ελληνικά). Το όλο εγχείρημα έγινε δυνατό χάρη σε ένα GPS track της διαδρομής και κάποια συνοπτική περιγραφή.

Η παραπάνω ιστορία με έκανε να δω με άλλο μάτι το θέμα Εθνικα - Διεθνή μονοπάτια στην Ελλάδα. Θεωρώ απαράδεκτο να μην υπάρχει έστω μια καταγραφή της πορείας του μονοπατιού. Ναι, ξέρω ότι το Ε4-Ε6 βαδίζει επί το πλείστον σε δρόμους άλλα το ίδιο υποθέτω συμβαίνει και για την Ολλανδία την Γερμανία ή την Γαλλία. Υπάρχει ήδη μια κατά προσέγγιση καταγραφή στις Κορφές και σε χάρτες της Ανάβασης. Αυτή θα πρέπει να επιβεβαιωθεί και να διορθωθεί. To Hellaspath θα μπορούσε να αναλάβει συλλογικά αυτήν την προσπάθεια και να τα φιλοξενήσει στο portal του. Η προσπάθεια μοιάζει τιτάνια άλλα θα μπορούσε να ολοκληρωθεί σταδιακά σε βάθος χρόνου. Μπορούμε να κάνουμε κάτι ?

Άβαταρ μέλους
nektaman
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Δευ 06 Δεκ 2010, 23:41
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτη

Re: Εθνικά Μονοπάτια - Μπορούμε να κάνουμε κάτι ?

Δημοσίευση από nektaman » Πέμ 12 Ιουν 2014, 14:27

Τι ακριβώς εννοείς, προτείνεις να γίνει καταγραφή των μονοπατιων μεγάλων αποστάσεων η οποία καταγραφή να περιλαμβάνει και τα οδικά τμήματα??..ρωτάω γιατί οι αποστάσεις είναι μεγάλες και υπάρχει θέμα, η καταγραφή του οδικου τμήματος για ευκολία μπορεί να γίνει έστω και με όχημα και όχι πεζοπορώντας ??
το γέλιο είναι η λάμψη της ψυχής...

peternik99
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 12:48

Re: Εθνικά Μονοπάτια - Μπορούμε να κάνουμε κάτι ?

Δημοσίευση από peternik99 » Πέμ 12 Ιουν 2014, 16:17

Προφανώς οδικά τμήματα μπορούν να καταγραφούν και από αεροφωτογραφίες ή με αυτοκίνητο.

mirabilis
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2014, 22:39

Re: Εθνικά Μονοπάτια - Μπορούμε να κάνουμε κάτι ?

Δημοσίευση από mirabilis » Δευ 16 Ιουν 2014, 18:20

μήπως είναι ευκαιρία έτσι να συντηρηθούν τα μονοπάτια αυτά; τόσοι σύλλογοι θα μπορούσαν να συνδράμουν..

mirabilis
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2014, 22:39

Re: Εθνικά Μονοπάτια - Μπορούμε να κάνουμε κάτι ?

Δημοσίευση από mirabilis » Τετ 18 Ιουν 2014, 18:01

αν συνδυάσουμε αυτό το θέμα με το θέμα για το toponavigator imapper
viewtopic.php?f=3&t=904

θα δούμε ότι ο toponavigator έχει πάνω του τα εθνικά μονοπάτια.. και αυτά μπορούν να εξαχθούν (με λίγο κόπο βέβαια, αφού πρέπει να ζωγραφιστούν) ηλεκτρονικά..

Άβαταρ μέλους
nektaman
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Δευ 06 Δεκ 2010, 23:41
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτη

Re: Εθνικά Μονοπάτια - Μπορούμε να κάνουμε κάτι ?

Δημοσίευση από nektaman » Τετ 18 Ιουν 2014, 22:20

έχεις δίκιο αλλα δεν νομίζω ότι μπορούμε να ανεβάσουμε εδώ διαδρομές ζωγραφισμένες απο χάρτη γιατί θα έχουμε ένα θέμα με την ακρίβεια, έχουμε όμως ένα καλό μπούσουλα για την γενική εικόνα του κάθε κομματιού των μονοπατιών είτε έχουμε να κάνουμε με οδικά τμήματα είτε με ορειβατικά-πεζοπορικά. Οπως το βλέπω εγώ τώρα απλά πρέπει να βγούμε να καταγράψουμε σιγά σιγά τα μεγάλα αυτά μονοπάτια και στο τέλος θα κάνουμε την σούμα...
το γέλιο είναι η λάμψη της ψυχής...

peternik99
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 12:48

Re: Εθνικά Μονοπάτια - Μπορούμε να κάνουμε κάτι ?

Δημοσίευση από peternik99 » Πέμ 19 Ιουν 2014, 09:11

Σωστά, στο TopoNavigator υπάρχει η χάραξη όπως αποτυπώνεται στους χάρτες από τις Κορφές και από επιτόπια έρευνα κάποιων τμημάτων. Σε πολλές περιπτώσεις η χάραξη είναι μόνο στα χαρτιά. Για παράδειγμα Ε6 από Καπνόφυτο για Λαιλιά είναι καλά σηματοδοτημένο άλλα ακολουθεί τον χωματόδρομο και όχι όπως το δείχνει η Ανάβαση ευθεία πάνω από μονοπάτι (το έχω επιβεβαιώσει επιτόπου, τέτοιο μονοπάτι δεν υπάρχει). Σε άλλα σημεία μπορεί να υπήρχε μονοπάτι που να έχει κλείσει (π.χ. Αγία Παρασκευή - Δροσοπηγή στον Σμόλικα) και χωρίς σήμανση.

Αυτό που προτείνω είναι:

1. Χρησιμοποιούμαι το αρχικό σκαρίφημα σαν μπούσουλα για να μην ψάχνουμε στα τυφλά. Εδώ χρειαζόμαστε gpx για κάθε μονοπάτι (π.χ. Ε6-verified.gpx, E6-unknown.gpx, E6-unverified.gpx) όπου verified = έχει επιβεβαιωθεί με επιτόπια έρευνα, unknown = σκαρίφημα μόνο η πραγματική πορεία είναι άγνωστη, unverified = η πορεία είναι γνωστή άλλα χρειάζεται επιτόπια καταγραφή.

2. Σπάσιμο της πορείας σε μικρά σκέλη (από χωριό σε χωριό ή καταφύγιο). Για κάθε σκέλος θα μπορούμε να συγκεντρώσουμε πληροφορίες (περιγραφή, φωτογραφίες, δυνατότητες διανυκτέρευσης, συγκοινωνίες κτλ).

3. Τμήματα που προφανώς είναι οδικά επειδή δεν υπάρχει απλά μονοπάτι απλά τα κάνουμε πατιτούρα από αεροφωτογραφίες (εγω χρησιμοποιώ το josm με υπόβαθρο Κτηματολόγιο). Αν περνάμε από εκεί με το αμάξι η με τα πόδια κάνουμε μια επαλήθευση άλλα σε κάθε περίπτωση δεν είναι προτεραιότητα.

4. Σε μερικά τμήματα θα χρειαστεί επαναχάραξη. Μπορεί να γνωρίζουμε μια καλύτερη διαδρομή από αυτήν που φαίνεται στο σκαρίφημα ή απλά η αρχική χάραξη να είναι αδιάβατη (βρήκα τέτοια κομμάτια στις Σάτρες στα Πομακοχωρια και αλλού) και η πορεία να μην είναι προφανής.

Από την πλευρά μου και για να βοηθήσω να ξεκινήσει το project θα ετοιμάσω μέσα στο καλοκαίρι ένα απλό CMS για να συγκεντρώνουμε αυτές τις πληροφορίες. Επίσης θα ξεκινήσω και θα κάνω διαθέσιμα τα tracks για το σκαρίφημα του Ε6 αρχικά και στην συνέχεια από άλλα μονοπάτια συνδυάζοντας διάφορες πηγές.

peternik99
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 12:48

Re: Εθνικά Μονοπάτια - Μπορούμε να κάνουμε κάτι ?

Δημοσίευση από peternik99 » Τετ 17 Σεπ 2014, 15:41

Η εφαρμογή για το μονοπάτι Ε6 είναι έτοιμη στο http://vision.iti.gr/trails/e6/. Η επέκταση σε άλλα μονοπάτια είναι εύκολη. Όποιος επιθυμεί να συνεισφέρει ας μου στείλει email.

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Εθνικά Μονοπάτια - Μπορούμε να κάνουμε κάτι ?

Δημοσίευση από pankan » Πέμ 18 Σεπ 2014, 12:12

Με μια πρόχειρη ματιά βλέπω ότι στο κομμάτι Μηλιά-Βάλια Κάλντα (που είναι κόκκινο-μη επιβεβαιωμένο) θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις αρχεία από το hellaspath που λίγο-πολύ είναι σωστά.
Ίσως να υπάρχει κάποιο κομμάτι και στο wikiloc.

peternik99
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 12:48

Re: Εθνικά Μονοπάτια - Μπορούμε να κάνουμε κάτι ?

Δημοσίευση από peternik99 » Πέμ 18 Σεπ 2014, 15:33

Ναι το έχω δεί, θα το περάσω. Υπάρχει στο wikiloc και το μονοπάτι από Μηλιά άλλα διασταωρώνεται πολλές φορες με δρόμο και δεν μπορώ μονο από τα track να φτιάξω τον χάρτη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μονοπάτια Μεγάλων Αποστάσεων”