Εθνικό Μονοπάτι 22 (Πάρνηθα - Παρνασσός)

Ε4, Ε6, 01, 02, 03 κλπ μόνο όταν η διαδρομή εκτείνεται σε περισσότερα από ένα βουνά
Άβαταρ μέλους
Teobe!
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:12
Επικοινωνία:

Εθνικό Μονοπάτι 22 (Πάρνηθα - Παρνασσός)

Δημοσίευση από Teobe! » Πέμ 08 Νοέμ 2012, 23:35

Παλιότερα είχα κάνει μια απόπειρα να συλλέξω στοιχεία αλλά δεν συνεχίστηκε! Η πεποίθηση όμως ότι αξίζει μια πολυήμερη ορειβατική διάσχιση παραμένει. Το "Εθνικό Μονοπάτι 22" συνεχίζει λοιπόν να αποτελεί στόχο και λέω να το πάρω από την αρχή μιας και μια σειρά υλικά, πληροφορίες, τηλέφωνα κ.α...χάθηκαν! :w00t:

ΕΘΝΙΚΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ 22
Πάρνηθα - Πάστρα - Κιθαιρώνας - Ελικώνας - Κίρφη -Παρνασσός

Ανοίγω αυτό το θέμα με στόχο να συλλέξω από την αρχή και σωστά κάθε χρήσιμη πληροφορία:
- Κομμάτια που έχουν περπατηθεί και υπάρχει η πληροφορία μαζί με το αρχείο της.
- Κομμάτια που θα περπατηθούν για προετοιμασία και για να αποκτηθεί και η πληροφορία.
- Χρόνοι, αποστάσεις, σημεία διανυκτέρευσης, νερά, εναλλακτικές, διαφυγές κτλ κτλ

Ιδανική κατάληξη θεωρώ πρώτον να ξεκινήσω με καλό παρεάκι κάποια στιγμή το εγχείρημα, δεύτερον να το τελειώσουμε σώοι κι ευτυχισμένοι, τρίτον έναν σούπερ χάρτη* που θα προκύψει από ανταλλαγή, επεξεργασία, συρραφή και προφανώς από την ίδια την διάσχιση!!!

* Αυτός είναι ο έτερος σκοπός μου..με συμβουλές και υποδείξεις και δική μου πρακτική εξάσκηση να αποκτήσω επιτέλους ιδία γνώση στην χαρτογραφία, τα gps και όλα τα συναφή χρήσιμα!

Βάλτε ένα χεράκι...και κρατήστε παρέα να μην τα παρατήσω! :thmbup:
Αυτοφυή Φυτά της Ελλάδας!
http://nativeplantsofgreece.blogspot.gr/

geobat
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2012, 21:14

Re: Εθνικό Μονοπάτι 22 (Πάρνηθα - Παρνασσός)

Δημοσίευση από geobat » Σάβ 10 Νοέμ 2012, 08:13

Xαίρε Τεομπέ.

Το 22 είναι ένα από τα μονοπάτια που θα ήθελα να προσπαθήσω να ολοκληρώσω κάποια στιγμή (ελπίζω αρκετά σύντομα). Από τα στοιχεία που έχω στο μυαλό μου και χωρίς να έχω ολοκληρωμένη άποψη λέω.

Η καλύτερη εποχή είναι είτε Ιούνιο, που μπορεί να φας ζέστη χαμηλά αλλά θα γλυτώσεις τα χιόνια στον Παρνασσό, είτε Οκτώβρη-Νοέμβρη που όυτε ζέστη έχει ούτε χιόνια.
Το κομμάτι Πάρνηθα-υπώρειες Πάστρα δεν μπορεί να ακολουθηθεί με την υπάρχον χάραξη νομίζω, λογω της φωτιάς και χαλασμένων σημάνσεων από ένα σημείο και έπειτα. Καλύτερα να γίνει κατά την άποψή μου μέσω Βούντημα και χωματόδρομων.
Επίσης μετά τον Κιθαιρώνα έχει πολύ άσφαλτο-χώμα και ειλικρινά δε ξέρω καθόλου τις περιοχές από εκεί, κατ'εμέ ίσως θέλει οτοστόπ σε κάποια κομμάτια.
Τέλος το κομμάτι του Παρνασσού ανάλογα τον εξοπλισμό που κουβαλάς και της ποσότητας της τροφής θέλει λίγο προσοχή στο χρόνο περάσματος.

Από χάρτες και gps δεν έχω κάτι ιδιαίτερο αλλά αυτά βρίσκονται νομίζω. Όρεξη να υπάρχει...
Συζητάμε όποτε θές και από κοντά (αν μένεις Αθήνα) ή εδώ ή αν έχει πληροφορίες ηλεκτρονικές στο gbatis77 ατ τζιμέιλ.

Άβαταρ μέλους
Teobe!
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:12
Επικοινωνία:

Re: Εθνικό Μονοπάτι 22 (Πάρνηθα - Παρνασσός)

Δημοσίευση από Teobe! » Σάβ 10 Νοέμ 2012, 17:28

Το κόβω για τέλη Άνοιξης (μακάρι του 2013...).
Θεωρείς μεγάλο μειονέκτημα τα χιόνια στον Παρνασσό; Θα τα συναντήσουμε ψηλά και με καλό καιρό ίσως να είναι και κερασάκι... Δεν γνωρίζω όμως ακριβώς από που περνάει το μονοπάτι γι αυτό διαφώτισε με αν κατέχεις για να το σκέφτομαι πιο σωστά από δω και στο εξής!

Έχω διάθεση για "διερευνητικό" περπάτημα σε δόσεις:
1η δόση: Κομμάτι Πάρνηθας
2η δόση: Διάσχιση Πάστρας
3η δόση: Κιθαιρώνας
4η δόση: Ελικώνας
5η δόση: Κίρφη
6η δόση: Παρνασσός
και...
7η δόση: ΟΧΙ περπάτημα αλλά αμάξι σε όλα αυτά τα πήγαινε έλα με σκοπό να τα "συνδέσουμε" και να βρούμε διάφορες λύσεις (ανεφοδιασμός, διανυκτέρευση, ντόπιους "συνδέσμους" κτλ).

Το κομμάτι μετά τον Κιθαιρώνα έχω τη διάθεση να το κάνω περπατητό ΜΟΝΟ όμως μέσα από τον κάμπο και τους αγροτικούς. Θεωρώ ότι έχει κι αυτό τη φάση του αλλά για να ξέρω σίγουρα θα πρέπει πρώτα να "διερευνήσω" όπως λέω παραπάνω...
Αυτοφυή Φυτά της Ελλάδας!
http://nativeplantsofgreece.blogspot.gr/

geobat
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2012, 21:14

Re: Εθνικό Μονοπάτι 22 (Πάρνηθα - Παρνασσός)

Δημοσίευση από geobat » Σάβ 10 Νοέμ 2012, 20:33

Με βάση το χειμώνα που πέρασε, ναι νομίζω ότι θα υπήρχε θέμα με το χιόνι, ακόμα και τέλη άνοιξης. Το μονοπάτι πηγαίνει αρκετά χλμ σε μεγάλο υψόμετρο. Αν δε το πας όλο με τη μία μέχρι το χιονοδρομικό, σίγουρα θες μια διανυκτέρευση στα ψηλά.
Στη τμηματική αντιμετώπιση του 22, είμαστε σύμφωνοι.
Προσωπικά σκεφτόμουνα κάνα ΣΚ μέχρι Πάστρα ή Κιθαιρώνα (πέσιμο με σκηνή ή κάνα ξωκλήσι κτλ) και γυρισμό με κάνα κτελ από Θήβα ή Λιβαδειά (καθότι τελευταία στέρεψε η πετρελαιοπηγή και μέχρι να πάω σε μεγαλύτερο βάθος βλέπεις ...)

Νεότερο: ίσως ένα καλό σημείο είναι, αφού έχει ανέβεις από το Ζεμενό, στο χωματόδρομο, υπάρχει η Αγία Κυριακή. Οπότε μπορείς εκεί να διανυκτερεύσεις και να κάνεις το επόμενο κομμάτι μέχρι το χιονοδρομικό με τη μία.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geobat την Παρ 16 Νοέμ 2012, 10:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Teobe!
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:12
Επικοινωνία:

Re: Εθνικό Μονοπάτι 22 (Πάρνηθα - Παρνασσός)

Δημοσίευση από Teobe! » Κυρ 11 Νοέμ 2012, 12:21

:laughing: Ναι όντως...Καλώς με διόρθωσες!
Ώρες ώρες πιάνω τον εαυτό μου να ξεφεύγει!
Γιατί άραγε;;; Μόνο τα φυτά και τα αγριολούλουδα μου το προκαλούν αυτό η μήπως είναι τυχαίο;;;
Αυτοφυή Φυτά της Ελλάδας!
http://nativeplantsofgreece.blogspot.gr/

sklentzas
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ 15 Οκτ 2012, 23:30

Re: Εθνικό Μονοπάτι 22 (Πάρνηθα - Παρνασσός)

Δημοσίευση από sklentzas » Τετ 14 Νοέμ 2012, 16:41

Εγώ θα έλεγα όχι άνοιξη.
Οκτώβρη- Νοέμβρη θα είναι καλύτερα. Θα έχουμε βρεί κάθε χρήσιμο στοιχείο, πληροφορία, θα έχουμε προετοιμαστεί τέλεια κλπ... και φυσικά θα μπορώ εγώ! :gunsmilie:
Θες άλλα επιχειρήματα;;

Άβαταρ μέλους
Teobe!
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:12
Επικοινωνία:

Re: Εθνικό Μονοπάτι 22 (Πάρνηθα - Παρνασσός)

Δημοσίευση από Teobe! » Τετ 14 Νοέμ 2012, 22:58

αααα...Σωστά!!!
Εσένα που σε πας;;;
Αυτοφυή Φυτά της Ελλάδας!
http://nativeplantsofgreece.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
Υψολάγνος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τετ 24 Οκτ 2012, 15:10

Re: Εθνικό Μονοπάτι 22 (Πάρνηθα - Παρνασσός)

Δημοσίευση από Υψολάγνος » Παρ 16 Νοέμ 2012, 01:32

Ενδιαφέρουσα διαδρομή ακούγεται και είναι,αλλά πρέπει να έχει και αρκετά βαρετά κατ’εμέ κομμάτια,ειδικά στο κομμάτι ανάμεσα Κιθαιρώνα-Ελικώνα.Ανάμεσα στα 2 αυτά βουνά μεσολαβεί αρκετός κάμπο και η χάραξη λογικά θα είναι σε δασικούς χωματόδρομους μπορεί και σε άσφαλτο.
Δεν υπάρχουν επιβάτες στο ’’διαστημόπλοιο’’ που λέγεται Γη, είμαστε όλοι πλήρωμα (Marshal Mac Luhan)

geobat
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2012, 21:14

Re: Εθνικό Μονοπάτι 22 (Πάρνηθα - Παρνασσός)

Δημοσίευση από geobat » Παρ 16 Νοέμ 2012, 10:34

Ναι σίγουρα, το κομμάτι Κιθαιρώνας Ελικώνας παίζει να είναι άχαρο. Βέβαια αυτά έχουν τα μεγάλα μονοπάτια και επιπλέον είναι ευκαιρία για πατριδογνωσία.
Λοιπόν προς όλους τους ενδιαφερόμενους πότε θα κανονίσουμε μια πρώτη συνάντηση για διερευνητικό περπάτημα και να βάλουμε κάποια στοιχεία επί τάπητος;

Άβαταρ μέλους
Teobe!
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:12
Επικοινωνία:

Re: Εθνικό Μονοπάτι 22 (Πάρνηθα - Παρνασσός)

Δημοσίευση από Teobe! » Σάβ 17 Νοέμ 2012, 04:18

Δηλώνω προθυμία αφενός...και αδυναμία αφετέρου για τις επόμενες 15 ημέρες!
Το πάμε για Δεκέμβρη;
Ποια λες να είναι η πρώτη εξόρμηση ας πούμε;
Αυτοφυή Φυτά της Ελλάδας!
http://nativeplantsofgreece.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
Teobe!
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:12
Επικοινωνία:

Re: Εθνικό Μονοπάτι 22 (Πάρνηθα - Παρνασσός)

Δημοσίευση από Teobe! » Τρί 20 Νοέμ 2012, 13:17

Μια πρόταση: Μπορεί για την ώρα να μην μπορώ αλλά έριξα μια ματιά στα προγράμματα συλλόγων και είδα ότι και στους βασικούς αλλά και στους λιγότερο γνωστούς μονίμως περιλαμβλανονται κομμάτια από Ελικώνα, Κιθαιρώνα, Παρνασσό και Κίρφη...

Ας έχουμε λοιπόν το νου μας για τις διαδρομές που μας ενδιαφέρουν! Μπορεί να κολήσουμε με αυτούς....

ΕΠΙΣΗΣ Θέλω όποιος έχει την γενική χάραξη (σε χάρτη, πίνακα ή κείμενο) να την ανεβάσει! Για την ώρα ξέρω μόνο τα βουνά που διασχίζει και λίγα ακόμη! Πρέπει να μάθω πιο πολλά! Στείλτε ότι έχετε!!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Teobe! την Τρί 20 Νοέμ 2012, 18:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αυτοφυή Φυτά της Ελλάδας!
http://nativeplantsofgreece.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
yannisdelta
Δημοσιεύσεις: 666
Εγγραφή: Πέμ 11 Οκτ 2012, 17:35

Re: Εθνικό Μονοπάτι 22 (Πάρνηθα - Παρνασσός)

Δημοσίευση από yannisdelta » Τρί 20 Νοέμ 2012, 15:00

Έχω κάνει αρκετά κομμάτια του και νομίζω τα πιο ενδιαφέροντα είναι αυτά που κινούντε καθαρά πάνω στα βουνά. Τα άλλα είναι σαρκοτυρανία σε χωματόδρομους.
Υπάρχει όλο το μονοπάτι χαραγμένο στον 1:50.000 άτλαντα Στερεας Ελλάδας της Ανάβασης.
Αν ψήνεστε για κάτι καλό κι ανάλογο, τέλος Ιουνίου θα κάνω μια διάσχιση όλων των βουνών της Ρούμελης.
Με τον καιρό θα ανοίξω θέμα.

Άβαταρ μέλους
Teobe!
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:12
Επικοινωνία:

Re: Εθνικό Μονοπάτι 22 (Πάρνηθα - Παρνασσός)

Δημοσίευση από Teobe! » Κυρ 23 Δεκ 2012, 20:48

Επανέρχομαι....

Παρακάτω, στο συνημμένο, βλέπουμε την γενική χάραξη του μονοπατιού προφανώς από γνωστό πρόγραμμα γνωστής εταιρείας με χάρτες. Το συγκεκριμένο μου το είχε στείλει φίλος, συμφορουμίτης (τρομάζω με αυτές τις νεο - λέξεις!!!) παλαιότερα...

Θέλω να ξέρω αν μπορεί κάποιος να μου στείλει αυτό το πράγμα, δηλαδή την "Γενική Χάραξη" που υπάρχει και όχι διαδρομή καταγεγραμμένη από τον ίδιο σε μορφή αρχείου για το Google Earth.

Θα με διευκόλυνε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για να ξεθολώσει λίγο η αντίληψή μου και έπειτα να αναζητήσω συγεκριμένα κομμάτια -έγκυρα δηλαδή.

Με αυτόν τον τρόπο θα ξέρω τι ψάχνω, τι έχω & τι μου λείπει κάθε στιγμή!
Επίσης θα μπορέσω να ιεραρχήσω τις εξορμήσεις προετοιμασίας μας μέχρι την εκτέλεση της διαδρομής πάνω στα πιο θολά ή πιο δύσκολα κομμάτια...εποχή που είναι ας γίνουμε πιο οργανωτικοί για να γλιτώσουμε έξοδα!

Περιμένω νέα σας, για το αν είναι δυνατόν και για το ποιος θα μου το στείλει!!!
Συνημμένα
MONOPATI22epipedo5.jpg
Αυτοφυή Φυτά της Ελλάδας!
http://nativeplantsofgreece.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
Teobe!
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:12
Επικοινωνία:

Re: Εθνικό Μονοπάτι 22 (Πάρνηθα - Παρνασσός)

Δημοσίευση από Teobe! » Τετ 16 Ιαν 2013, 19:09

Κανείς;
Μήπως αυτό που ζητάω δεν υπάρχει ή δεν μπορεί να φτιαχτεί και τζάμπα περιμένω...;
Αυτοφυή Φυτά της Ελλάδας!
http://nativeplantsofgreece.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
lekat
Δημοσιεύσεις: 409
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 15:29
Τοποθεσία: Ταύρος
Επικοινωνία:

Re: Εθνικό Μονοπάτι 22 (Πάρνηθα - Παρνασσός)

Δημοσίευση από lekat » Τετ 16 Ιαν 2013, 21:20

Μ' αρέσεις που περπατάγαμε 8 ώρες και δεν είπες κουβέντα και τώρα πρέπει να απαντήσω ηλεκτρονικά. Λοιπόν, μπορεί να γίνει, αν δεν βιάζεσαι θέλω λίγο χρόνο για να ξαναστήσω ένα μηχανάκι που έχει τα εργαλεία. Με την ευκαιρία είδα σε άλλο ποστ ότι έχεις το Αρκγις, θυμήσου όταν βρεθούμε να σου πω κάτι για κινέζικα υπόβαθρα.

υγ μερικες ώρες μετά:
αν ανέβει, έχεις το αρχείο που θέλεις
Συνημμένα
22_monopati.kml
(87.27 KiB) Μεταφορτώθηκε 408 φορές
22_monopati.plt
(249.41 KiB) Μεταφορτώθηκε 286 φορές

geobat
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2012, 21:14

Re: Εθνικό Μονοπάτι 22 (Πάρνηθα - Παρνασσός)

Δημοσίευση από geobat » Τρί 05 Φεβ 2013, 15:03

Ξαναμαναχαίρεται.
Συγγνώμη για τη μη ανταπόκριση τόσο καιρό. Αν "παίξει" καμιά πεζοπορία για κουβέντα περί του 22 ή γενικότερα είμαι μέσα.

Άβαταρ μέλους
lekat
Δημοσιεύσεις: 409
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 15:29
Τοποθεσία: Ταύρος
Επικοινωνία:

Re: Εθνικό Μονοπάτι 22 (Πάρνηθα - Παρνασσός)

Δημοσίευση από lekat » Τετ 06 Φεβ 2013, 08:09

geobat έγραψε:Ξαναμαναχαίρεται.
Συγγνώμη για τη μη ανταπόκριση τόσο καιρό. Αν "παίξει" καμιά πεζοπορία για κουβέντα περί του 22 ή γενικότερα είμαι μέσα.
γειά σου Γιώργη, σε θυμήθηκα δυο κυριακές πρίν, κάναμε με δυο φιλους τη διαδρομή Μόλα - Λοιμικό απ το μονοπατι μέσα σε φουλ ομίχλη, πανέμορφα, σιγά σιγά επανερχόμαστε...

georgebak
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ 16 Νοέμ 2011, 02:18

Re: Εθνικό Μονοπάτι 22 (Πάρνηθα - Παρνασσός)

Δημοσίευση από georgebak » Κυρ 19 Ιούλ 2015, 23:31

Το εχει κανει καποιος προσφατα?? σκεφτομαι να το προσπαθησω το δευτερο 10ημερο του αυγουστου..

γενικα απο σηματοδωτηση σε τι κατασταση ειναι??βλεπω αρκετους χωματοδρομους στο αρχειο που εχει ανεβει.. εκει να υπαρχουν σημαδια ή να πρεπει να εισαι συνεχεια με το gps??

Άβαταρ μέλους
valkaniosagrotis
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ 20 Μάιος 2015, 15:20
Επικοινωνία:

Re: Εθνικό Μονοπάτι 22 (Πάρνηθα - Παρνασσός)

Δημοσίευση από valkaniosagrotis » Τρί 21 Ιούλ 2015, 14:48

αλήθεια πως πηγαίνει αυτό το πρότζεκτ, δέχεστε συμμετοχές;

Άβαταρ μέλους
Teobe!
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:12
Επικοινωνία:

Re: Εθνικό Μονοπάτι 22 (Πάρνηθα - Παρνασσός)

Δημοσίευση από Teobe! » Σάβ 22 Αύγ 2015, 13:30

Παραμένει project δυστυχως όχι τόσο με δική μου ευθύνη θα έλεγα αλλά ας αφήσουμε τις δικαιολογίες....

Γενικά μιλωντας είναι ζητούμενο να καλλιεργήσω "κουλτούρα" μεγάλων αποστάσεων στην παρέα μιας και δεν έχει πολύ διάθεση....
Αυτοφυή Φυτά της Ελλάδας!
http://nativeplantsofgreece.blogspot.gr/

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μονοπάτια Μεγάλων Αποστάσεων”