Απο το Ιονιο στο Αιγαιο

Ε4, Ε6, 01, 02, 03 κλπ μόνο όταν η διαδρομή εκτείνεται σε περισσότερα από ένα βουνά
Απάντηση
peternik99
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 12:48

Απο το Ιονιο στο Αιγαιο

Δημοσίευση από peternik99 » Πέμ 09 Φεβ 2017, 14:33

Μου έστειλαν e-mail ένα ζευγάρι Γάλλων (συνταξιουχων?) που θέλουν να διασχίσουν την Ελλάδα από Δυτικά προς Ανατολικά. Έχουν περπατήσει την Ιταλία μέχρι το Μπάρι και τον Μάιο θέλουν να περάσουν απέναντι Ηγουμενίτσα καταλήγοντας στην Κατερίνη. Αφού ματαίως προσπάθησα να τους αποτρέψω, τους υποσχέθηκα να προτείνω μια πιθανή διαδρομή. Αν έχετε κάποιες προτάσεις ειδικά για το τμήμα Ιωάννινα - Καλαμπάκα (που να μην είναι εξοντωτικές) θα με βοηθούσατε πολύ. Από την Καλαμπάκα και μετά νομίζω η καλύτερη επιλογή είναι να ακολουθήσουν το υποτιθέμενο Ε4 (Δεσκάτη, Κοκκινοπυλο, Λιτόχωρο) ενώ μέχρι τα Ιωάννινα - Μέτσοβο το υποτιθέμενο Ε6.

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Απο το Ιονιο στο Αιγαιο

Δημοσίευση από nkroup » Δευ 13 Φεβ 2017, 08:22

Αν και δεν έχω περπατήσει τη συγκεκριμένη περιοχή εγώ προτείνω αν είναι να έρθουν από τη περιοχή του Μετσόβου και δεν θελουν να ακολουθήσουν ασφαλόδτομο να πάνε πάνω από τις κορυφογραμμές που ξεκινούν από το χιονοδρομικό του Ανηλίου και φτάνουν μέχρι την Τριγγία. Πριν την Τριγγία κατηφορίζουν προς το χωριό Καστανιά.
Επισυνάπτω και ένα αρχείο με τη νέα χάραξη του Ε4 όπως την προτείνω εγώ αφού δεν υπάρχει ίχνος της παλιάς χάραξης για τη διαδρμή μετά τα Μετέωρα ακολουθώντας μικρούς χωματόδρομους.
Συνημμένα
E4 115χλμ.kmz
(423.24 KiB) Μεταφορτώθηκε 57 φορές

peternik99
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 12:48

Re: Απο το Ιονιο στο Αιγαιο

Δημοσίευση από peternik99 » Δευ 13 Φεβ 2017, 09:59

Ευχαριστώ πολύ Νικο,
Το κομμάτι στον Κοζιακα είναι ανοικτό ?
Ναι και εγώ σκεφτόμουν από Δοκίμι κορυφογραμμή. Υπάρχει και το Ursus trail, για να σε βγάλει από το Μέτσοβο και το μπλέξιμο με την Εγνατια. Άλλη εναλλακτική είναι νοτιότερα από Ματσούκι, Κακαρδιτσα για Αγια Παρασκευή. Απο εκει ο δρομος μεχρι Περτουλι.

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Απο το Ιονιο στο Αιγαιο

Δημοσίευση από nkroup » Κυρ 19 Φεβ 2017, 21:34

Στον Κόζιακα είναι ανοιχτά όλα τα μονοπάτια του νοτίου τμήματος του βουνού από τη κορυφή Χατζηπέτρου μέχρι την Πιαλεία. Ωστόσο δε μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην προκειμένη περίπτωση διότι μπορεί να γίνει διάσχιση μόνο από Χιονοδρομικό - Πιαλεία και δεν περνά καθόλου από Καλαμπάκα.
Αν κάνουν διάσχιση από δυτικά προς ανατολικά την Κακαρδίτσα μετά μόνο από το δρόμο φτάνουν Κόζιακα για να περπατήσουν σχεδόν ελάχιστά. Η μόνη εναλακτική είναι από Πολυθέα να ανεβούν Κάπ Γκράς και από κορυφογραμμές να φτάσουν Χιονοδρομικό ή από Μπριτσίσα να πάνε προς Τριγγία Καλαμπάκα.
Εγώ προτείνω το αρχικό διότι ειναι πιο ήπιο σαν αναβοκατέβασμα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μονοπάτια Μεγάλων Αποστάσεων”