Φαράγγι Δικτάμου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nektaman

Φαράγγι Δικτάμου

Δημοσίευση από nektaman » Σάβ 24 Αύγ 2013, 16:28

Μια και οι ρυθμοί μας είναι ακόμα σχετικά χαλαροί λόγω του καλοκαιριού θα σας δείξω μερικές φωτογραφίες από το φαράγγι του Δικτάμου από παλαιότερη εξόρμηση στους πρόποδες των Λευκών Ορέων.

Το φαράγγι απέχει 20 χλμ περίπου από τα Χανιά, ένα τέταρτο της ώρας δηλαδή με το αυτοκίνητο, έχει είσοδο από το χωριό Στύλος (οικισμός «φαράγγι») και έξοδο στο χωριό Κατωχώρι . Το μήκος του είναι περίπου 8 χλμ η δε υψομετρική διακύμανση του είναι 40 μ στην είσοδο και 300 μ στην έξοδο. Θα χρειαστείτε ένα 3 ώρο για να το ανεβείτε και άλλες 2 ώρες για να επιστρέψετε εκτός και σας περιμένει μεταφορικό μέσο στην έξοδο. Η ιδιαιτερότητα του φαραγγιού αυτού είναι ότι έχει προσανατολισμό από δύση προς ανατολή παράλληλα δηλαδή με το νησί πράγμα μοναδικό στην Κρήτη όπου όλα τα φαράγγια εξελίσσονται από βορρά προς νότο. Η διάσχιση του γίνεται εξολοκλήρου σχεδόν στην κοίτη πάνω σε κροκάλες, δεν θα συναντήσετε κανένα πρόβλημα αφού υπάρχει και σχετική σήμανση στα σημεία που χρειάζεται. Δεν έχει στενά και εντυπωσιακά σημεία όπως άλλα φαράγγια του νησιού (πχ Ίμπρος) είναι όμως καταπράσινο και πλούσιο σε πανίδα, στις πλαγιές του λένε μάλιστα ότι φυτρώνει το φυτό Δίκταμος (δεν το αναγνώρισα να σας πω ) απ όπου παίρνει την ονομασία του το φαράγγι. Καλύτερη περίοδος για να το διασχίσεις είναι νομίζω η άνοιξη, εμάς μας έκατσε Φεβρουάριος , βροχή και από τσικουδοκατάνυξη, γι αυτό η μουντάδα και η λάθος ημερομηνία :doh: στις φώτο ανάλογα δε με την χρονιά θα δείτε και ένα ρυάκι να κυλάει μέσα.

Εάν σας ανοίξει η όρεξη οι ταβέρνες στο χωριό Στύλος φημίζονται για τα κρεατικά τους και όλα τα παρελκόμενα δηλαδή, στάκες, απάκια, σύγκλινα κλπ. Τέλος να διευκρινίσουμε ότι η είσοδος και η έξοδος ορίζονται έτσι γιατί είναι πρακτικότερο. Η είσοδος στο φαράγγι από την μεριά του Κατωχωρίου είναι πιο χρονοβόρα μια και μπλέκουμε σε φουρκετοειδή δρόμο.
Συνημμένα
1. Bράχινο μπλόκο.JPG
2.Αιωνόβια πλατάνια.JPG
3. Εξολοκλήρου σε κοίτη.JPG
4.Το ρυάκι στην αρχή του φαραγγιού.JPG
5.Παρασιτικά αναριχώμενα.JPG
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nektaman την Τετ 28 Αύγ 2013, 16:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
το γέλιο είναι η λάμψη της ψυχής...

Άβαταρ μέλους
nektaman

Re: Φαράγγι Δίκταμου

Δημοσίευση από nektaman » Σάβ 24 Αύγ 2013, 16:30

...
Συνημμένα
6.Αυτοσχεδιασμοί πάνω στις κροκάλες.JPG
7.Υποψίες αναριχητικών διαδρομών.JPG
8.Υποψίες αναριχητικών διαδρομών.JPG
9. Σήμανση.JPG
10.Κοίτη συνέχεια.JPG

Άβαταρ μέλους
nektaman

Re: Φαράγγι Δίκταμου

Δημοσίευση από nektaman » Σάβ 24 Αύγ 2013, 16:32

...
Συνημμένα
11.Στενά.JPG
12.Φορέστε και κανένα κράνος αν το έχετε μαζί.JPG
13.Απο τον οικισμό φαράγγι.JPG
14.Νά και το θηρίο.JPG

Xaris

Re: Φαράγγι Δικτάμου

Δημοσίευση από Xaris » Πέμ 01 Νοέμ 2018, 23:52

Το εχω περασει και εγω δυο φορες.Η μια μαλιστα το καλοκαιρι που πηγαμε Χανια με WorldVentures. Ακριβως λογω ελλειψης στενων κτλ θεωρω πως ειναι αρκετα ευκολο,ακομα και ατομα αρχαρια που ειχαμε στην παρεα δεν δυσκολευτηκαν ιδιαιτερα.Βεβαια ειχαμε οπως λες μεταφορικο μεσο στον γυρισμο που μας μετεφερε κατευθειαν για ρακες.Δικταμο ουτε εγω μπορεσα να βρω,μεταξυ μας βεβαια δεν εχω και ιδεα πως ειναι,ειχα βρει βεβαια καποιες φωτογραφιες αλλα δεν εντοπισα κατι εκει...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρήτη”