Ανάβαση από Βρυσοπούλες

Περιγραφές διαδρομών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
yannisdelta
Δημοσιεύσεις: 666
Εγγραφή: Πέμ 11 Οκτ 2012, 17:35

Ανάβαση από Βρυσοπούλες

Δημοσίευση από yannisdelta » Τετ 10 Απρ 2013, 18:18

Το πσκ λέμε να ανεβούμε Όλυμπο από Βρυσοπούλες. Διανυκτέρευση στον Αγ. Αντώνη και αναβάσεις καταβάσεις στις τριγύρω κορυφές.
Αν υπάρχει κανένας με διάθεση να μας κάνει παρέα θα είναι ευπρόσδεκτος.

Άβαταρ μέλους
yannisdelta
Δημοσιεύσεις: 666
Εγγραφή: Πέμ 11 Οκτ 2012, 17:35

Re: Ανάβαση από Βρυσοπούλες

Δημοσίευση από yannisdelta » Τρί 16 Απρ 2013, 17:47

Μιας και πήγαμε λοιπόν το πσκ στον Όλυμπο ας δώσουμε και μια αναφορά.
Το Σαββα΄το λοιπόν με πολύ καλό καιρό ξεκινήσαμε πολύ πρωί από τη Μονή Σπαρμού που είχαμε στήσει το αντίσκηνό μας και στις 8.00 περνούσαμε τη πύλη του ΚΕΟΑΧ. Σχετικά σύντομα βρήκαμε το πρώτο χιόνι, ακριβώς στο πρώτο πυλώνα του λίφτ. Σε 3 ώρες με τα βαριά σακίδιά μας φτάσαμε στο καταφύγιο του Αγ. Αντώνη. Αφού ξεφορτώσαμε, ξεκινήσαμε πανάλαφροι τη κατάβασή μας από τη ΒΑ πλευρά του Αγ. Αντώνη. Το χιόνι πολύ καλό μας βοήθησε να φτάσουμε άνετα μέχρι τη λάκκα στις Σταυροϊτιές, όπου ξεκινά το καλοκαιρινό μονοπάτι για τη Σκάλα. Μέσα από τη ρεματιά και ψηλότερα από τη πλαγιά, φτάσαμε στη Σκάλα σε 1 ώρα περίπου, λίγες φωτό για τον Κρίστιαν που έβλεπε για πρώτη φορά το Μύτικα και συνεχίσαμε για το διπλανό Σκολιό. Η Μεγάλη Γούρνα από κάτω μας μας έκλεινε το μάτι, κι έτσι άλλη μια φανταστική κατάβαση ξεκίνησε. Ξεκούραση στη στέγη της "καλύβας" του Χρηστάκη, πριν πάρουμε πάλι τον ανήφορο για τον Αγ. Αντώνη. Η διανυκτέρευση στο καταφύγιο είναι πολύ καλή πια, αφού τα παιδιά της ΕΟΔ το έχουν αναβαθμίσει απίστευτα, και τους αξίζουν συγχαρητήρια. Την Κυριακή κάτι ο κλειστός καιρός προς το Καλόγερο κάτι η δέστρα του Κρίστιαν που του έκανε νερά, κατέληξε να πάω μόνος μου στο κοντινό Χότζα, μετά από μια κατάβαση της παγωμένης Ν πλευράς του Αγ. Αντώνη. Η προσήλια πλαγιά όμως του Χότζα μου χάρισε μια άνετη ανάβαση και μια ακόμα πιο ευχάριστη κατάβαση μέχρι τις Βρυσοπούλες.
Μπορώ να πω οτι ήταν από τις πιο όμορφες εξορμήσεις με σκι της φετινής χρονιάς, που θέλω να ελπίζω οτι δεν τελείωσε ακόμα ..............
Συνημμένα
Ο ΚΡΙΣΤΙΑΝ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΦΟΝΤΟ ΤΙΣ Ν ΚΟΡΥΦΕΣ.jpg
ΤΑ ΙΧΝΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΗ ΛΑΚΚΑ ΤΩΝ ΣΤΑΥΡΟΙΤΙΩΝ.jpg
Ο ΚΡΙΣΤΙΑΝ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΦΟΝΤΟ ΤΗ ΜΠΑΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟΓΕΡΟ.jpg
Ο ΜΥΤΙΚΑΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΕΔΗΛΑ ΜΟΥ.jpg
ΟΙ ΨΗΛΕΣ ΚΟΡΦΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΟΛΕΙΟ.jpg
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yannisdelta την Τρί 16 Απρ 2013, 17:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
yannisdelta
Δημοσιεύσεις: 666
Εγγραφή: Πέμ 11 Οκτ 2012, 17:35

Re: Ανάβαση από Βρυσοπούλες

Δημοσίευση από yannisdelta » Τρί 16 Απρ 2013, 17:50

Και λίγες ακόμα
Συνημμένα
Η ΛΑΚΚΑ ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΑΚΗ.jpg
Η ΚΑΛΥΒΑ ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΑΚΗ.jpg
ΕΓΩ ΚΙ Ο ΚΡΙΣΤΙΑΝ ΣΤΟ ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ.jpg
ΑΠΟ ΤΟ ΧΟΤΖΑ ΠΡΟΣ ΤΗ ΚΟΙΛΑΔΑ ΤΟΥ.jpg
ΟΙ ΨΗΛΕΣ ΚΟΡΦΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΧΟΤΖΑ.jpg

Άβαταρ μέλους
nektaman
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Δευ 06 Δεκ 2010, 23:41
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτη

Re: Ανάβαση από Βρυσοπούλες

Δημοσίευση από nektaman » Τρί 16 Απρ 2013, 18:09

μπράβο γιάννη, όμορφες χειμερινές (ακόμα) εικόνες, σε ευχαριστούμε που τις μοιράστηκες μαζί μας... :thmbup:
το γέλιο είναι η λάμψη της ψυχής...

Άβαταρ μέλους
Μήτρου Τάκης
Δημοσιεύσεις: 636
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:08
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Ανάβαση από Βρυσοπούλες

Δημοσίευση από Μήτρου Τάκης » Τρί 16 Απρ 2013, 19:46

Μπράβο λεβέντες.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορειβατικό Σκι”