Ακρίβεια Garmin 62s

Συζήτηση για τις διάφορες συσκευές που κυκλοφορούν και χρησιμοποιούμε στις καταγραφές μας
Απάντηση
ggont

Ακρίβεια Garmin 62s

Δημοσίευση από ggont » Κυρ 21 Ιούλ 2013, 06:43

Πριν από αρκετούς μήνες αγόρασα το Garmin 62s. Η εμπειρία μου με άλλα gps είναι μικρή. Είχα κυρίως χρησιμοποιήσει δανεικό ένα garmin 60csx το προηγούμενο μοντέλο δηλαδή.

Το 62s έχει αρκετά μικρό-προβλήματα αλλά αυτό που με ανησυχεί ειναι η ακρίβεια του.
Θεωρητικά είναι το καλύτερο μοντέλο για χρήση ορειβατική.

Η αλήθεια είναι ότι δεν το εία πολυχρησιμοποιήσει μιας και το μέρος που μένω δεν έχει βουνά. Είμαι όμως εδώ και μερικές εβδομάδες στη πολιτεία Washington και έχω κάνει αρκετές διαδρομές.

Όταν συγκρίνω στο σπίτι το track με τη προβολή του στο google earth βλέπω αποκλίσεις, ανάλογα και με το περιβάλλον. Σήμερα σε κάποια στιγμή έχασε εντελώς τους δορυφόρους.

Παραθέτω λινκς από διαδρομές:

Πάνω-κάτω η ίδια διαδρομή μέσα από πυκνό δάσος και δέντρα υψους ~30μ. Τέλειος καιρός.
http://connect.garmin.com/activity/345633664

Διαδρομή σε αλπικό τοπίο. Λιακάδα και πάλι
http://connect.garmin.com/activity/339184454

Διαδρομή δίπλα σε κάθετους βράχους. Συνεφιά
http://connect.garmin.com/activity/316666234

Άβαταρ μέλους
pankan

Re: Ακρίβεια Garmin 62s

Δημοσίευση από pankan » Κυρ 21 Ιούλ 2013, 10:32

Εγώ δεν βλέπω κανένα πρόβλημα. Αν εννοείς τη διαφορά μερικών μέτρων από τη γραμμή που είναι ζωγραφισμένη στο Google maps να σου πω ότι το σωστό είναι το δικό σου. Ή μάλλον πιο σωστά να σου πω ότι τέτοιου τύπου διαφορές οφείλονται και στο αν περπατάς στην αριστερή ή τη δεξιά μεριά του μονοπατιού. Και κυρίως στο "τεντωμα" της γραμμής στο Google.
Αν πας αύριο και κάνεις την ίδια διαδρομή, η νέα καταγραφή σου θα έχει διαφορές τέτοιου μεγέθους και με το Google και με τη προηγούμενη καταγραφή σου.
Όσο για την απώλεια του σήματος μπορεί να συμβεί για διάφορους λόγους. Από τη θέση του gps πανω μας μέχρι τη διαμόρφωση του περιβάλλοντος (δεντρα, βράχια, φαράγγια, κλπ)
Μην ανησυχείς, πιστεύω κι εγώ ότι έχεις ότι καλύτερο κυκλοφορεί (αν και η garmin μετά τα πρώτα 60άρια άλλαξε το εξαιρετικό τσιπάκι sirfstar που χρησιμοποιούσε αρχικά).
Τι άλλα προβλήματα έχεις; Κάνε μας μια περιγραφή των διαφορων του 62 από το 60. Πώς φορτώνει χάρτες; Πώς σώζει τα δεδομένα;

ggont

Δημοσίευση από ggont » Κυρ 21 Ιούλ 2013, 19:38

Στο πρώτο αρχείο φαίνεται ξεκάθαρα ότι μπερδεύεται και το στίγμα πετάγεται από το ένα σημειο στο άλλο στην αρχή της διαδρομής. Επίσης παρατηρησε ενα spike στη ταχύτητ ~50χαω προς το τέλος.

Δεν γνωρίζω αν είναι λογικό μέσα σε δάσος με τόσο ψηλά δέντρα να συμβαίνει...Το 60 csx δεν το είχα χρησιμποιήσει για να καταγράψω διαδρομες όποτε δεν μπορώ να συγκρίνω...Ελπίζω να με βοηθούσαν τα μέλη σε αυτο.

Άλλα μικρο προβλήματα:

1) Το trip computer κάτι παθαίνει και δείχνει τρελά νουμερα στην απόσταση παρόλο που το μηδενίζω στην αρχή.

2) Όταν επιλέγω show track on map κατα την καταγραφή, μερικές φορες κολλάει και δεν δείχνει τη γραμμη καθώς περπατάω. Το ίχνος μετακινηται κανονικά.

3) Είδα μια φορά πρόβλημα με την ακρίβεια του υψόμετρου. Επειδη δεν είμαι συχνά κοντά στη θάλασσα δεν το έχω δοκιμάσει πολύ όμως...

Άβαταρ μέλους
pankan

Δημοσίευση από pankan » Τετ 24 Ιούλ 2013, 09:55

Αυτά που περιγράφεις και βλέπω είναι μέσα στα πλαίσια ακριβείας των εμπορικών συσκευών gps. Αυτά τα δεξιά-αριστερά που περιγράφεις είναι απολύτως μέσα στα αποδεκτά πλαίσια λειτουργίας. Ή να πω καλύτερα στα συνηθισμένα. Τώρα αν ήσουν βέβαια ο Αμερικανικός στρατός θα είχες άλλα επίπεδα ακριβείας. Για να το δεις αυτό που σε προβληματίζει πιο παραστατικά πήγαινε σε ένα μέρος με ανοικτό ουρανό και άφησε τη συσκευή στην ίδια θέση για μερικές ώρες. Και μετά κοίτα να δεις τι κατέγραψε. Ένα χάος. Γι' αυτό όταν στέλνουν μια διαδρομή για δημοσίευση στο hellaspath περνάει από έλεγχο και αυτά τα πέρα-δώθε σβήνονται.
Τα τρελλά νούμερα που λες ότι δείχνει το trip computer μπορεί να συνδέονται με το παραπάνω πρόβλημα. Επειδή χρησιμοποιώ τη συσκευή μόνο στο βουνό δεν πολυχρησιμοποιώ το trip computer.
Έχω το 60csx. Όταν είμαι στη σελίδα του χάρτη βλέπω ταυτόχρονα όλες τις σωμένες διαδρομές καθώς και τη θέση μου μαζί με το τρέχον ίχνος (active track). Δεν χρειάζεται να κάνω κάτι για να δώ τα παραπάνω. Όταν είμαι στη σελίδα με τα tracks μπορώ να επιλέξω για οποιοδήποτε σωμένο track να μου το δείξει στον χάρτη (show track on map). Τότε ανοίγει τον χάρτη στον οποίο όμως φαίνεται μόνο το συγκεκριμένο track. Για το track log (active track) δεν υπάρχει τέτοια επιλογή αφού έτσι κι αλλιώς εμφανίζεται στη κύρια σελίδα με τον χάρτη.
Το 62s έχει βαρομετρικό αλτίμετρο που είναι πολύ ακριβέστερο από το υψόμετρο που δίνει το gps. Παρόλα αυτά θέλει κι αυτό καλιμπράρισμα. Ψάξτο κάπου θα είναι η συγκεκριμένη επιλογή και θα σου δίνει δυνατότητα για διάφορες μεθόδους καλιμπραρίσματος. Διάλεξε αυτή που δεν απαιτεί συνεχή καλιμπραρίσματα. Να περιμένεις βέβαια μια σχετική ανακρίβεια γιατί ούτε το βαρομετρικό αλτίμετρο είναι απόλυτα ακριβές (εξαρτάται από τον καιρό) ούτε πολυ περισσότερο το αλτίμετρο του gps (το οποίο εγώ χρησιμοποιώ για το καλιμπράρισμα του βαρομετρικού αλτίμετρου) είναι πάντα ακριβές.
Αυτά.
Για καλύτερα στον Αμερικάνικο στρατό.

Mountaineer

Δημοσίευση από Mountaineer » Παρ 08 Αύγ 2014, 01:08

---------
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mountaineer την Σάβ 24 Μαρ 2018, 20:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Mountaineer

Δημοσίευση από Mountaineer » Παρ 08 Αύγ 2014, 22:23

-----------------
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mountaineer την Σάβ 24 Μαρ 2018, 20:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkroup » Σάβ 09 Αύγ 2014, 08:37

Το GPS από τη φύση του έχει εσκεμένες αποκλίσεις γιατί ο ίδιος ο αμερικανικός στρατός προσθέτει μέσα μια ψευδοτυχαία συνάτηση μετατόπισης. Το πρόβλημα αυτό λείνετε μόνο με DGPS με σταθερό σταθμό που στέλενει το σφάλμα στο κινητό για να κάνει τη διόρθωση.
Ενα χαρακτηριστικό περάδειγμα ήταν στον πόλεμο της Γιουγκοσλαβίας, εκείνο το διάστημα η απόκλιση στην Ελλάδα ήταν της τάξης των 100 μέτρων και πάνω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συσκευές GPS”