Ποια συσκευή προτείνετε;

Συζήτηση για τις διάφορες συσκευές που κυκλοφορούν και χρησιμοποιούμε στις καταγραφές μας
rodotheos

Ποια συσκευή προτείνετε;

Δημοσίευση από rodotheos » Παρ 30 Απρ 2010, 16:39

Για σας,
είμαι ορειβάτης και ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια συσκευή GPS, για τις οποίες δεν γνωρίζω τίποτα. Το ποσό που σκέφτομαι να δαπανήσω είναι από 200 - 300 Ευρώ.
Ποιες μάρκες και ποια μοντέλα θα προτείνατε;
Σας ευχαριστώ,
Θοδωρής.

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Επικοινωνία:

Re: Ποια συσκευή προτείνετε;

Δημοσίευση από niki_kar » Σάβ 01 Μάιος 2010, 00:02

Θοδωρή :welcome:
Έχω δει πως το Garmin Legend Hcx κάνει πολύ καλές καταγραφές και είναι και οικονομικό, στα λεφτά που διαθέτεις και λιγότερο.
Πολλά δεν ξέρω εγώ οπότε ας μιλήσουν και οι εμπειρότεροι.

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkroup » Δευ 03 Μάιος 2010, 12:52

Επειδή έχω χρησιμοποιήσει garmin κατα 99% αλλά έχω δεί και τα megellan θα προτειμούσα Garmin. Είμαι πολύ ικανοποιημένος και τα θεωρώ αξιόπιστα.
Από όσο έχω ακούσει η σειρά H έχει πολύ καλή λήψη σε σχέση με τα άλλα μοντέλα και πολύ θα ήθελα να έχω μια τέτοια συσκευή για τις καταγραφές αφού πολλές φορές η καταγραφή διακόπτετε ακόμα και με το σχετικά καλό GPS76CSx που έχω.
Οι τιμές έχουν πέσει πάρα πολύ και με τα λεφτά που διαθέτεις μπορείς να πάρεις ένα πολύ καλό GPS.
Καλές καταγραφές εύχομαι
Νίκος

giannis28

Δημοσίευση από giannis28 » Δευ 14 Φεβ 2011, 18:13

παιδιά θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει τα φώτα του σχετικά με gps.Είδα το garmin Hc venture θα μπορούσε να μου πεί κάποιος αν αυτό το μοντέλο είναι καλό;Ανάμεσα σε αυτό και στο garmin Hc Vista ποιό θα μου προτείνατε;

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από niki_kar » Πέμ 17 Φεβ 2011, 18:01

Ανάμεσα στα δυο θα διάλεγα το vista το HCx (όχι το HC).
https://buy.garmin.com/shop/compare.do? ... oduct=8703

Άβαταρ μέλους
Σταύρος Αλέξογλου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Σταύρος Αλέξογλου » Σάβ 17 Νοέμ 2012, 12:55

Ενδιαφέρομαι κι εγώ για συσκευή GPS.
Το θέμα είναι ότι προσανατολίζομαι στην αγορά του Garmin Forerunner 10 με στόχο τη βελτίωση στο ορεινό τρέξιμο,αλλά θα δώσω που θα δώσω χρήματα,δεν είναι πιο λογικό να αγοράσω μία ''αληθινή'' συσκευή GPS και να καλύψω όλα τα πεδία,από μία διάσχιση μέχρι δεδομένα Trail Running?
Ποια είναι η άποψή σας;
Θα πρέπει επίσης να σχολιάσω την έλλειψη Ελληνικών χαρακτήρων στα Garmin,κάτι που με εκνευρίζει αφάνταστα.Νομίζω ότι τα Magellan διαθέτουν ελληνικούς χαρακτήρες.
Τί προτείνετε λοιπόν μέχρι 150€;
''Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να συνεχίσω την αναζήτηση για κάτι που δεν είμαι βέβαιος πως υπάρχει...''

Άβαταρ μέλους
pankan

Δημοσίευση από pankan » Σάβ 17 Νοέμ 2012, 13:43

Μιας και ασχολείσαι με το τρέξιμο, η γνώμη μου είναι να μαζέψεις άλλα τόσα και να πάρεις το Garmin Fenix. Δεν είναι το καλύτερο για βουνό αλλά υποστηρίζει είδικά χαρακτηριστικά για τρέξιμο (heart rate monitor) που δεν θα τα βρεις σε ένα gps βουνού. Φοριέται σαν ρολόι οπότε βολεύει στο τρέξιμο κλπ κλπ.
Τώρα αν μπορείς να κάνεις και χωρίς heart rate monitor, να πας καρφί για κάποιο από τα etrex 10, 20, 30. Το 10 είναι λιγότερο από τα λεφτά σου. To 30 είναι 100 ευρά πάνω από τα λεφτά σου αλλά είναι κορυφαίο gps. To σημαντικότερο σε αυτό είναι ότι υποστηρίζει το custom maps που δυστυχώς δεν υποστηρίζουν τα φτηνότερα μοντέλα. Εγώ θα μάζευα λεφτά να το πάρω μόνο και μόνο για το custom maps.

Edit: Τώρα είδα ότι υποστηρίζει και το etrex 20 το custom maps. Σχεδόν στα λεφτά σου. Μη το σκέφτεσαι καθόλου.

Άβαταρ μέλους
dadan

Δημοσίευση από dadan » Σάβ 17 Νοέμ 2012, 15:00

Σταύρος Αλέξογλου έγραψε:Ενδιαφέρομαι κι εγώ για συσκευή GPS.
Το θέμα είναι ότι προσανατολίζομαι στην αγορά του Garmin Forerunner 10 με στόχο τη βελτίωση στο ορεινό τρέξιμο,αλλά θα δώσω που θα δώσω χρήματα,δεν είναι πιο λογικό να αγοράσω μία ''αληθινή'' συσκευή GPS και να καλύψω όλα τα πεδία,από μία διάσχιση μέχρι δεδομένα Trail Running?
Ποια είναι η άποψή σας;
Θα πρέπει επίσης να σχολιάσω την έλλειψη Ελληνικών χαρακτήρων στα Garmin,κάτι που με εκνευρίζει αφάνταστα.Νομίζω ότι τα Magellan διαθέτουν ελληνικούς χαρακτήρες.
Τί προτείνετε λοιπόν μέχρι 150€;
Σταύρο μην βιάζεσαι να αγοράσεις GPS
Τα καινούρια smartphone κάνουν θαύματα. Το μονό μειονέκτημα είναι ότι δεν κρατάει αρκετά η μπαταρία, αλλά αν το θέλεις για το τρέξιμο είσαι οκ.
Θα σου δείξω το δικό μου την Κυριακή από κοντά και θα καταλάβεις τι λέω. ;)
:summit:
Το κρεβάτι είναι το πιο επικίνδυνο μέρος του κόσμου.
Ενενήντα τοις εκατό των ανθρώπων πεθαίνουν εκεί.

Άβαταρ μέλους
Σταύρος Αλέξογλου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Σταύρος Αλέξογλου » Τετ 21 Νοέμ 2012, 14:10

Ευχαριστώ παικταράδες!
Καταλήγω εδώ,το ψάχνω λίγο ακόμη και θα αποφασίσω τα Χριστούγεννα.
Χρειάζομαι και φωτογραφική μηχανή (γλυκοκοιτάζω την Olympus TG1),επομένως με 150€ έχω τα πάντα όλα...
http://www.birdphone.gr/gr/prdid/0171e2 ... tinfo.aspx
''Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να συνεχίσω την αναζήτηση για κάτι που δεν είμαι βέβαιος πως υπάρχει...''

Άβαταρ μέλους
pankan

Δημοσίευση από pankan » Τετ 21 Νοέμ 2012, 14:38

Να προσέξεις να έχει κανονικό gps γιατί καμμιά φορά λένε agps και εννοούν ότι εντοπίζει τη θέση μόνο (και όχι συμπλρωματικά) από το δίκτυο κινητής. Έτσι κι αλλιώς να ξέρεις ότι το agps χρεώνεται από τις εταιρείες κινητής σαν κατέβασμα data.
Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω. Λες ότι με 150 ευρώ θα τα έχεις όλα. Εγώ πιστεύω ότι δεν θα έχεις τίποτα. Μόνο 150 ευρώ λιγώτερα και εξασφαλισμένο σπάσιμο νεύρων. Δεν θα έχεις ούτε καν τηλέφωνο μετά από 1-2 ώρες με το gps αναμένο.
Με ένα τηλέφωνο των 25-50 ευρώ και με ένα gps 100-150 ευρώ κάνεις απείρως καλύτερα τη δουλειά σου. Και προπαντός με αξιοπιστία.

Άβαταρ μέλους
thanasis daskaloudis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από thanasis daskaloudis » Τετ 21 Νοέμ 2012, 17:06

To Agps είναι υποβοηθητικό του κανονικού gps. Δεν υπάρχει κινητό που δεν έχει κανονικό gps αλλά έχει αgps.
Τι είναι το A-GPS;
Το σύστημα A-GPS (υποβοήθηση GPS) είναι μια ενισχυμένη έκδοση του GPS. Το A-GPS ανακτά δεδομένα βοήθειας μέσω σύνδεσης δεδομένων (όπως GPRS ή 3G), η οποία βοηθά το GPS στη συσκευή σας να υπολογίσει τις συντεταγμένες της τρέχουσας τοποθεσίας σας όταν η συσκευή σας λαμβάνει σήματα από δορυφόρους.

Ποια είναι τα οφέλη του A-GPS;
Το A-GPS έχει σχεδιαστεί για να εντοπίζει γρηγορότερα και πιο αξιόπιστα τους δορυφόρους, πράγμα που σημαίνει ότι είναι πιο ομαλή η εμπειρία GPS που έχει ο κάτοχος. Μειώνει το χρόνο που απαιτεί μια
συσκευή με δυνατότητα GPS για να εντοπίσει την τρέχουσα θέση της, που είναι γνωστή ως χρόνος έως τον πρώτο εντοπισμό (Time To First Fix ή TTFF), για τις περισσότερες γεωγραφικές θέσεις στον κόσμο.
Το A-GPS είναι ιδιαίτερα χρήσιμο στις αστικές περιοχές, όπου μπορείτε να πλοηγείστε μέσα από "αστικά φαράγγια" ή μέσα σε ένα αυτοκίνητο εν κινήσει. Το A-GPS βελτιώνει την εμπειρία του κατόχου σε όλες τις εφαρμογές που χρησιμοποιούν ενσωματωμένο GPS στη συσκευή σας.

Υπάρχει επιπλέον κόστος για τη χρήση του A-GPS;
Πληρώνετε την υπηρεσία παροχής για τα δεδομένα που μεταφέρονται μέσω του δικτύου κινητής τηλεφωνίας. Θα πρέπει να λαμβάνετε υπόψη ότι οι χρεώσεις μπορεί να είναι υψηλότερες κατά τη διάρκεια περιαγωγής.
Πηγή: http://www.naviusers.net/t460-topic
Σταύρο αν το θέλεις μόνο για την προπόνηση θα κάνει την δουλειά του. Για τις χρεώσεις του agps δεν υπάρχει πρόβλημα αν το πακέτο της τηλεφωνίας σου περιλαμβάνει και δωρεάν ΜΒ, διαφορετικά θα δεις τον λογαριασμό σου να εκτοξεύεται. Αν όμως θέλεις να το χρησιμοποιείς στο βουνό σε πολύωρες διαδρομές θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους. Μάλλον θα σε απογοητεύσει. Δύσκολος χειρισμός και μικρή διάρκεια μπαταρίας.
Τα λάθη είναι ανθρώπινα, αλλά για να τα κάνεις εντελώς θάλασσα χρειάζεσαι ηλεκτρονικό υπολογιστή.

Άβαταρ μέλους
Σταύρος Αλέξογλου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Σταύρος Αλέξογλου » Πέμ 22 Νοέμ 2012, 13:16

Ευχαριστώ και πάλι! :(

Άβαταρ μέλους
dadan

Δημοσίευση από dadan » Πέμ 22 Νοέμ 2012, 15:02

thanasis daskaloudis έγραψε:To Agps είναι υποβοηθητικό του κανονικού gps. Δεν υπάρχει κινητό που δεν έχει κανονικό gps αλλά έχει αgps.
Θανάση θα διαφωνήσω μαζί σου.
Έχω από το 2006 κινητό με δέκτη GPS και δεν μου έχει γίνει ποτέ καμιά χρέωση γιατί πολύ απλά κάνει σύνδεση με τους δορυφόρους και όχι με το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας.
Υπάρχουν πολλά προγράμματα για τρέξιμο, ποδήλατο και άλλες αθλητικές δραστηριότητες όπως το Endomondo, Runtastic, Sports Tracker κ.α. που μετράνε τον χρόνο,την απόσταση,το υψόμετρο,τις καμένες θερμίδες και πολλά άλλα.
Επίσης σου δείχνουν την διαδρομή που έκανες στο Google Maps και με την προσθήκη μια ζώνης καρδιοσυχνότητας τους καρδιακούς παλμούς!!!
Το μονό που χρειάζεται είναι μια συσκευή που διαθέτει δέκτη GPS, λειτουργικό Android και WiFi για να κατεβάσεις από το Google Play την εφαρμογή.
Δεν χρειάζεται ούτε ιντερνετ να έχεις στο κινητό αλλά ούτε και κάρτα SIM στο κινητό

Άβαταρ μέλους
pankan

Δημοσίευση από pankan » Πέμ 22 Νοέμ 2012, 17:09

dadan έγραψε: Έχω από το 2006 κινητό με δέκτη GPS και δεν μου έχει γίνει ποτέ καμιά χρέωση γιατί πολύ απλά κάνει σύνδεση με τους δορυφόρους και όχι με το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας.
Μη ξεχνάς το "a" μπροστά από το gps. Το agps χρεώνεται. Εκτός αν απενεργοποιείται και η συσκευή ψάχνει αποκλειστικά δορυφόρους.

Άβαταρ μέλους
dadan

Δημοσίευση από dadan » Πέμ 22 Νοέμ 2012, 18:09

Τα χαρακτηριστικά του κινητού που είχα το 2006 και μια φωτογραφία από τα Ιμαλάϊα το 2009
http://www.gsmarena.com/htc_p3300-1693.php
Συνημμένα
IMG_4366.jpg

Άβαταρ μέλους
thanasis daskaloudis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από thanasis daskaloudis » Πέμ 22 Νοέμ 2012, 18:33

Ντάνη δεν μπορώ να καταλάβω που διαφωνούμε. Αντίθετα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. :yes:
Όπως είπε και ο Παναγιώτης άλλο το gps και άλλο το Agps.
Τα λάθη είναι ανθρώπινα, αλλά για να τα κάνεις εντελώς θάλασσα χρειάζεσαι ηλεκτρονικό υπολογιστή.

Άβαταρ μέλους
High_Land

Δημοσίευση από High_Land » Παρ 23 Νοέμ 2012, 11:49

dadan έγραψε: Το μονό που χρειάζεται είναι μια συσκευή που διαθέτει δέκτη GPS, λειτουργικό Android και WiFi για να κατεβάσεις από το Google Play την εφαρμογή.
Δεν χρειάζεται ούτε ιντερνετ να έχεις στο κινητό αλλά ούτε και κάρτα SIM στο κινητό
Θα συμφωνήσω απόλυτα, έχω το - επιτρέπεται να το αναφέρω?-..... , το αγόρασα πριν από 3 μήνες 300 ευρώ χωρίς επιδότηση και κάνει όλα τα παραπάνω εκτός του ότι είναι κινητό τηλέφωνο.

Παραμένει μεγάλο πρόβλημα η μπαταρία
Ν' αγαπάς τα βουνά και τα πέλαγα, τους γνωστούς και τους άγνωρους τόπους,
τα πουλιά, τα λουλούδια, τα σύννεφα, και πολύ ν' αγαπάς τους ανθρώπους.

Άβαταρ μέλους
capricorn
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από capricorn » Τετ 12 Δεκ 2012, 21:21

παιδες καλησπερα ..μετα απο πολλα που ειδα και διαβασα κατεληξα στο Garmin etrex 30 ..θα θελα την γνωμη σας μιας και μεχρι τωρα δεν ειχα gps και ειναι η πρωτη αγορα που κανω...προσωπικα το χρειαζομαι για πεζοπορια/ορειβασια,μαρκαρισμα μανιταροτοπων, καταγραφη νεων διαδρομων στο βουνο κτλ... ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
thanasis daskaloudis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από thanasis daskaloudis » Πέμ 13 Δεκ 2012, 00:23

.μετα απο πολλα που ειδα και διαβασα κατεληξα στο Garmin etrex 30
Πολύ καλή επιλογή, αν δεν σε ενοχλεί η μικρή οθόνη. Προσωπικά το δικό μου που είναι ένα παλιό e-trex Legent με την ίδια μικρή οθόνη δεν με προβλημάτισε ποτέ. Αν δεν χρειάζεσαι και το αλτίμετρο/βαρόμετρο μπορείς να πας στο e-trex 20 και να γλιτώσεις κάποια χρήματα. Όπως και να 'χει σου εύχομαι καλές καταγραφές.

Άβαταρ μέλους
pankan

Δημοσίευση από pankan » Πέμ 13 Δεκ 2012, 06:41

Πολύ καλή επιλογή. Και σύγχρονη. Θα μπορούσες τη δουλειά σου να τη κάνεις και με τη παλιότερη σειρά των etrex. Και φαντάζομαι και φτηνότερα. Αλλά καλά κάνεις και πας στα τελευταία μοντέλα.
Το βαρομετρικό αλτίμετρο είναι μια πολυτέλεια αλλά να ξέρεις ότι είναι ο μόνος τρόπος για να σου δείξει το gps σχετικά αξιόπιστο υψόμετρο. Για λόγους που έχουν να κάνουν με τον τρόπο που εντοπίζονται οι δορυφόροι, το σύστημα gps έχει πολύ μεγάλη πιθανότητα ανακρίβειας στον κάθετο άξονα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συσκευές GPS”