Καινούργιο Garmin vs μεταχειρισμένο Magellan

Συζήτηση για τις διάφορες συσκευές που κυκλοφορούν και χρησιμοποιούμε στις καταγραφές μας
lneam

Re: Καινούργιο Garmin vs μεταχειρισμένο Magellan

Δημοσίευση από lneam » Πέμ 30 Ιαν 2020, 12:02

ευχαριστω πολυ, κανενα προβλημα.

lneam

Δημοσίευση από lneam » Πέμ 30 Ιαν 2020, 12:27

pankan έγραψε:
Πέμ 30 Ιαν 2020, 11:45
Αυτά που γράφονται σε αξιόπιστα φόρουμ συζητήσεων, πολλές φορές άνθρωποι με μικρότερη εμπειρία ή γνώση τα χρησιμοποιούν ως μπούσουλα.
Αν λοιπόν ξεκινήσει ένας κακομοίρης να ανέβει στη Γκαμήλα το χειμώνα ή να περιπλανηθεί στα Λευκά Όρη το καλοκαίρι, στηριγμένος στη μπαταρία ενός κινητού, επειδή έτσι διάβασε εδώ μέσα, τότε υπάρχει πρόβλημα. Πρέπει να διαβάσει και την αντίθετη άποψη και τα γεγονότα που τη στηρίζουν.
click για μεγενθυση
https://imgur.com/a/NGifnpZ.jpg

αυτη ηταν η αγορα των PND το 2013. Απο το 2011 και τα 33 εκατομυρια, σημερα εχουμε φτασει 10, ισως και λιγοτερα συντομα. Κανενας δεν ειπε πως αυτοι οι ανθρωποι δεν εχουν δυσκολες συνθηκες να αντιμετωπισουν, ωστε να αγορασουν αυτες τις συσκευες που πληρουν τις δικες τους αναγκες.
Εαν λοιπον εχουμε αυτη την τεραστια μετακινηση του καταναλωτη σε αλλες μορφες συσκευων πλοηγησης, καποιος λογος θα υπαρχει. Και πρεπει να ειναι απο ολους σεβαστο. Και κατι ακομα, αυτοι οι αριθμοι ειναι γενικοι και οχι μονο για τα mountain GPS

Βγαζω λοιπον το συμπερασμα οτι καποιοι μπερδευουν
- οι δικες τους αναγκες δεν ειναι και του αλλου καταναλωτη
- οτι υπαρχουν νεες κατηγοριες συσκευων για αλλους πελατες και οχι για αυτους
εκει λοιπον φτανουμε σε επικες κοντρες αναμεσα σε αντιπαλα στρατοπεδα, που προσωπικα δεν το βρισκω λογικο.

Υ.Γ.
ποιος ειμαι εγω που θα κρινω τον αλλο ως κακομοίρη

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkroup » Πέμ 25 Ιουν 2020, 08:47

Στις τελευταίες αναβάσεις μου προσπαθώ να μην παίρνω μαζί μου το παλιό GPS garmin που έχω αλλά να χρησιμοποιώ μόνο το κινητό μου Xiaomi Note 4. Στις 6 αναβάσεις δε μπόρεσα να κάνω καμιά σωστή καταγραφή. Όλες έχουν πολλά τμήματα που δεν καταγράφηκαν.
Μήπως είναι θέμα τηλεφώνου? αν ναι ποια συσκευή μπορεί να λειτουργεί αδιάλειπτα κατά την καταγραφή.
Επίσης, ένα μεγάλο πρόβλημα που έχω είναι ότι όταν έβρεχε δε μπορούσα να το ξεκλειδώσω το τηλέφωνο, μάλλον επειδή είχε νερά η οθόνη.
Υπάρχει λύση για αυτό?
Σας ευχαριστώ
Νίκος

lneam

Δημοσίευση από lneam » Πέμ 25 Ιουν 2020, 10:46

καλημερα Νικο,

πριν απαντησω στις ερωτησεις σου, να αναφερω οτι πρακτικα ειμαστε απο το ποστ Νο 3, ολοι μας εκτος θεματος. Θα προτεινα εαν θελεις να μεταφερεις την ερωτηση σου μαζι με την απαντηση μου εδω
ακριβεια καταγραφης διαδρομης σε συσκευη πλοηγησης
viewtopic.php?f=5&t=1343
--------------

επι του προβληματος που περιγραφεις

1. εαν ειμουν στη θεση σου για λογους ασφαλειας, θα ειχα παντα μαζι μου και την συσκευη garmin. Αλλο ειναι να αγορασω κατι και αλλο ειναι αστο στο σπιτι να καθεται.

2. Απο το 2012, οι 4 συσκευες πλοηγησης που ειχα τυπου android smartphone χωρις καρτα sim, ποτε δεν παρουσιασαν προβλημα κατα την καταγραφη διαδρομης. Ειτε πεζος ή με οχημα, ειτε με σβηστη ή με ανοικτη οθονη. Εχουν τρεξει εφαρμογες οπως
- mireo don't panic
- sygic aura
- sygic in car
- navitel
- orux maps
- locus maps
- osmand
ουτε εχω διαβασει οτι υπαρχουν γενικα προβληματα σε κατι που ειναι σχεδιασμενο και δοκιμασμενο απο τον προγραμματιστη. Παραδεχομαι οτι εχουν υπαρξει μεμονομενα προβληματα σε συσκευες (μοντελα). Οταν ομως ο κατοχος που ειχε προβλημα το ανεφερε στο φορουμ της εταιρειας με την εφαρμογη, στην επομενη εκδοση το προβλημα λυθηκε.

Δυστυχως οι συσκευες μου δεν ηταν rugged με προδιαγραφες IPX και mil std 810g. Για την προστασια απο τις πτωσεις δεν μπορω να κανω κατι. Για ολα τα αλλα κατι εχω καταφερει. Εχω παντα τις συσκευες μου μεσα σε σακουλακια τυπου zip.
Ετσι θεματα οπως νερο, σκονη, λασπη, φαγητο, μικρες γρατζουνιες, κ.τ.λ δεν υπαρχουν σε 'μενα. Τα αγοραζω απο το μοναστηρακι 100τεμ περιπου 4,5 € και φτασουν για αρκετα χρονια
https://www.skroutz.gr/c/3998/sakoulaki ... asias.html

Σε ανθρωπους που οι αναγκες τους ειναι παραπλησιες με τις δικες μου και θα ηθελαν να αγορασουν σημερα συσκευη πλοηγησης προτεινω στα 190€ που εχει σημερα
https://www.skroutz.gr/s/19360715/Samsu ... =xcover+4s

peternik99

Δημοσίευση από peternik99 » Πέμ 25 Ιουν 2020, 12:29

Νικο δοκίμασε επίσης να παίξεις με τις ρυθμίσεις καταγραφής. Υπάρχει το χρονικό διάστημα ανάμεσα σε καταγραφές, η ελάχιστη απόσταση ανάμεσα σε καταγραφές, η ελάχιστη ακρίβεια και άλλα φίλτρα που πιθανόν να έχει κάθε εφαρμογή. Μπορεί δηλαδή η συσκευή να υπολογίζει μέτρηση άλλα να την απορρίπτει εκ των υστέρων αν δεν τηρούνται οι παραπάνω απαιτήσεις. Αυτές υπάρχουν για εξοικονόμηση μπαταρίας. Δοκίμασε επίσης εφαρμογές όπως GPStest που σου δίνουν raw ενδείξεις.

lneam

Δημοσίευση από lneam » Πέμ 25 Ιουν 2020, 12:54

Καλησπερα Σωτηρη,
χωρις να θελω να αμφισβητησω την ορθοτητα της απαντησης σου, θα ηθελα να συμπληρωσω
Ο Νικος δεν μας ειπε ποια ή ποιες εφαρμογες εχουν προβλημα, Ουτε εαν εχει αλλαξει τις ρυθμισεις. Δεν πρεπει ομως οι τυπικες ρυθμισεις να λειτουργουν απροβληματιστα ? Επισης φανταζομαι οτι ο Νικος βρισκεται σε κινηση και οχι σταματημενος.
Για το τελος αφησα το πιθανον προβλημα της υγρασιας - νερου, που αντιμετωπιζει η συσκευη του

lneam

Δημοσίευση από lneam » Πέμ 25 Ιουν 2020, 13:55

Νικο, επειδη οπως ειπες "είμαι παλιομοδίτης" στο ποστ 2 και χωρις να γνωριζω πως βρισκονται σημερα τα οικονομικα σου, νομιζω πως η καλυτερη λυση για τις δικες σου αναγκες θα ηταν το garmin etrex 32x
review
https://www.navigation-professionell.de ... 2x-review/
τιμη
https://www.skroutz.gr/s/19200756/Garmi ... uropa.html

εχει μπαταριες ΑΑ
patch antenna
rugged

lneam

Δημοσίευση από lneam » Δευ 10 Αύγ 2020, 10:22

GLA έγραψε:
Κυρ 26 Ιαν 2020, 21:05
Ποιές είναι οι αυτονομίες για συσκευές android χωρίς κάρτα sim;
Εσύ τι αυτονομία έχεις;

Υπάρχουν συσκευές πλοήγησης σαν τα Garmin Outdoor GPS αλλά με android;
τυχαια πριν απο λιγες μερες βρηκα σε ενα αλλο θεμα την ιδια ερωτηση και δυστυχως τωρα καταλαβα και τις δυο μαζι απο τον ιδιο χρηστη. Τοτε ειχε παει αλλου το μυαλο μου ....

να απαντησω για τις αυτονομιες του 2020 σε γενικο βαθμο.
Εχουμε μια συσκευη του 2017 με SoC στα 10nm, μπαταρια 3300mAh και οθονη amoled στα 2Κ. Την ιδια περιοδο μια χαμηλης τιμης κινεζικη συσκευη εχει SoC στα 28nm με μπαταρια 5000mAh, οθονη LCD 2K. Η πρωτη συσκευη καταλαβαινουμε οτι ειναι flagship και η αλλη χαμηλης τιμης. Την ιδια στιγμη, η πρωτη εχει ram ddr4 και rom UFS 2.1, ενω η αλλη ddr3 και rom emmc.

ο τυπικος καταναλωτης θα την πατησει απο την μεγαλης χωρητικοτητας μπαταριας της φθηνης συσκευης και θα την επιλεξει για το βουνο. Ομως αυτο ειναι λαθος.

Οταν τρεξουμε και στις δυο μια εφαρμογη τυπου benchmark, θα δουμε στην ακριβη score 250000 και στην αλλη 70000 (στο περιπου)
πριν καποιος πει, εγω δεν παιζω παιχνιδια, ας περιμενει. Καθε λειτουργια που "τρεχει" ειτε αυτοματα απο το λειτουργικο + προεγκατεστημενες bloatware, ή απο τον χρηστη πχ εφαρμογη locus maps, υπαρχει καταναλωση. Οταν ολα αυτα που τρεχουν ταυτοχρονα, εαν τρεξουν πολυ πιο γρηγορα αλλα και απο hardware μικροτερης καταναλωσης (νανομετρα hardware) θα εχουμε "αδειασει" λιγοτερο την μπαταρια ανα ωρα χρησης. Ενα τυπικο παραδειγμα ειναι ο χρονος που θελουν να φορτωσουν οι ιδιες εφαρμογες σε φθηνες και ακριβες συσκευες.

Σε αυτη την προσωπικη αναλυση να προσθεσω τις προσφατες εξελιξεις απο την garmin. Ειδαμε την νεα PND σειρα συσκευων montana 700 να λέιτουργουν μονο απο μεγαλες μπαταριες λιθιου. Η χρηση ΑΑ ειναι σχεδον ανικανη να ανταποκριθει. Η garmin δεν εχει ανταγωνισμο απο αλλους, οπως στα smartphone που σημερα δοκιμαζουν τις νεες συσκευες στα 5mn στα R&D labs και της αρεσει "ο παλιος ειναι αλλιως" δηλ. mediatek στα 28nm. Ναι δουλευουν, αλλα λιγοι τις αγοραζουν πλεον (αναγκαστικα)

lneam

Δημοσίευση από lneam » Δευ 10 Αύγ 2020, 15:10

για οσους διαβασαν το προηγουμενο ποστ, υπαρχει ενα τεχνικο τυπογραφικο λαθος απο την μερια μου. Εχει γινει διορθωση
απο "του 2017 με SoC στα 7nm" σε "του 2017 με SoC στα 10nm"

ευχαριστω για την κατανοηση

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συσκευές GPS”