Garmin Dakota 10

Συζήτηση για τις διάφορες συσκευές που κυκλοφορούν και χρησιμοποιούμε στις καταγραφές μας
Απάντηση
kostinos
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ 23 Απρ 2017, 21:25

Garmin Dakota 10

Δημοσίευση από kostinos » Τρί 25 Απρ 2017, 02:56

Καλησπέρα σε όλους!
Καινουργιο μέλος.

Εχω ένα Garmin Dakota 10 για ναυτική χρήση.
Πως μπορώ να το χρησιμοποιήσω στο βουνό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Κωστας

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Garmin Dakota 10

Δημοσίευση από pankan » Τρί 25 Απρ 2017, 07:41

Κατεβάζεις μια από τις 466 διαδρομές που θα βρεις στο hellaspath.gr, τη φορτώνεις στο gps σου κι αρχίζεις να περπατάς.

kostinos
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ 23 Απρ 2017, 21:25

Re: Garmin Dakota 10

Δημοσίευση από kostinos » Τρί 25 Απρ 2017, 10:38

Ωραία!
Με ποιον τρόπο?

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Garmin Dakota 10

Δημοσίευση από pankan » Τρί 25 Απρ 2017, 11:28

Εγώ χρησιμοποιώ το πρόγραμμα Ozi Explorer που απ' ότι είδα συνεργάζεται με το Dakota.
Υπάρχουν όμως πλήθος προγράμματα που σου δίνουν τη δυνατότητα να ανεβοκατεβάσεις δεδομένα (tracks, waypoints) στο gps.
Και η Garmin έχει τα δικά της προγράμματα http://www.garmin.com/en-US/software.
Δεν ξέρω ποιο από αυτά είναι κατάλληλο για το Dakota. Ίσως το basecamp. Ίσως να μη χρειάζεσαι καν κάποιο πρόγραμμα και να αρκεί η απλή αντιγραφή ενός gpx αρχείου* σε κάποιο σημείο της μνήμης του Dakota. Αυτό θα στο πει κάποιος που έχει το Dakota. Το δικό μου είναι παλιότερο και χρειάζεται κάποιο ενδιάμεσο πρόγραμμα όπως το Ozi Explorer ή το Basecamp.
Θα πρέπει να έχει οδηγίες για ανεβοκατέβασμα δεδομένων και στα βιβλιαράκια που συνόδευαν τη συσκευή.

*Tο gpx είναι πια η βασική μορφή αρχείων για gps. To Ozi χρησιμοποιεί και αρχεία plt, wpt , κά.

kostinos
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ 23 Απρ 2017, 21:25

Re: Garmin Dakota 10

Δημοσίευση από kostinos » Παρ 05 Μάιος 2017, 22:49

Προχώρησα αρκετά!
Κατέβασα το base camp κ την διαδρομη βαρβαρα σταυρος.
πως μπορω να την βρω στο GPS?

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Garmin Dakota 10

Δημοσίευση από pankan » Σάβ 06 Μάιος 2017, 08:08

Πατάς where to > tracks.
Μάλλον, γιατί δεν το εχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου.
Πάντως πριν ξεχυθείς πρέπει να το παίζεις στα δάχτυλα για να μη βρεθείς προ εκπληξεων.
Διαβασε προσεκτικά το manual. Εγώ εκεί βρήκα την απάντηση που σου έδωσα (σελ. 15).
Δες και άλλες πηγές.
Πχ: http://www.gpsinformation.org/penrod/dakota/dakota.html

Ένα σημείο που πρέπει να δώσεις πολύ μεγάλη προσοχή είναι ο αριθμός των trackpoints που μπορεί να έχει ένα track.
Και αυτό δεν θα το βρεις στο manual.
Στα παλιότερα μοντελα υπήρχε περιορισμός. Ετσι αν ανέβαζες ένα track με 1000 trackpoints και η συσκευή δεχόταν μέχρι 500, τα παραπανήσια τα έκοβε. Γι' αυτό στο hellaspath αναφέρεται ο αριθμός των trackpoints καθε διαδρομής. Αν δεν βρεις κάποια αναφορά κάνε δοκιμές.

peternik99
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 12:48

Re: Garmin Dakota 10

Δημοσίευση από peternik99 » Δευ 08 Μάιος 2017, 16:50

Φόρτωσε στο basecamp το track (File -> import into ...).
Επέλεξε το και κανε (Device->Send to Device->Send Selection to Device)

Πρακτικά η ίδια διαδικασία μπορεί να γίνει και αντιγράφοντας το αρχειο (GPX) στον κατάλληλο φάκελο της συσκευής σου (μπορεί να διαφέρει από συσκευή σε συσκευή).

Τώρα στο GPS πρέπει να έχει κάποια επιλογή (π.χ. στο μενού tracks) που σου δείχνει όλα τα tracks που έχεις ανεβασμένα. Επιλέγεις αυτό που ανέβασες και στην συνέχεια επιλέγεις Show on map η κάτι αντίστοιχο. Μπορείς να ελέγχεις στην συνέχεια αν όντως φαίνεται μετακινώντας (pan) την θεση στον χάρτη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συσκευές GPS”