Garmin Vista HCx και basemap

Συζήτηση για τις διάφορες συσκευές που κυκλοφορούν και χρησιμοποιούμε στις καταγραφές μας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Επικοινωνία:

Garmin Vista HCx και basemap

Δημοσίευση από niki_kar » Πέμ 30 Δεκ 2010, 20:56

Παιδιά γεια χαρά και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!

Η ερώτησή μου έχει να κάνει με ένα gps της Garmin το Vista HCx που ήρθε από Αμερική και συνεπώς έχει basemap με πολύ μικρή λεπτομέρεια στην Ευρώπη και δη στην Ελλάδα.
Έστω ότι φορτώνουμε έναν ελληνικό χάρτη. Ο χάρτης αυτός αρχίζει και φαίνεται από τα 12km και κάτω. Από εκεί και πάνω φορτώνεται ο basemap ο οποίος δεν μας ικανοποιεί.

Μπορώ να ρυθμίσω από πιο ζουμ θα αρχίσει να χρησιμοποιείται ο ελληνικός;

Σας ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
lekat
Επικοινωνία:

Re: Garmin Vista HCx και basemap

Δημοσίευση από lekat » Σάβ 01 Ιαν 2011, 20:02

niki_kar έγραψε:Παιδιά γεια χαρά και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!

Η ερώτησή μου έχει να κάνει με ένα gps της Garmin το Vista HCx που ήρθε από Αμερική και συνεπώς έχει basemap με πολύ μικρή λεπτομέρεια στην Ευρώπη και δη στην Ελλάδα.
Έστω ότι φορτώνουμε έναν ελληνικό χάρτη. Ο χάρτης αυτός αρχίζει και φαίνεται από τα 12km και κάτω. Από εκεί και πάνω φορτώνεται ο basemap ο οποίος δεν μας ικανοποιεί.

Μπορώ να ρυθμίσω από πιο ζουμ θα αρχίσει να χρησιμοποιείται ο ελληνικός;

Σας ευχαριστώ.
Νίκη, απ' όσο θυμάμαι, έχεις το navigator, άρα μπορείς να μεταφέρεις στο gps τα πλακίδια των περιοχών που κάθε φορά θες να χρησιμοποιήσεις. Οταν τα φορτώσεις, σου δίνουν στην οθόνη του gps όλες τις λεπτομέρειες που έχεις ήδη δει στον χάρτη πριν τις φορτώσεις στο gps. Αυτό, τουλάχιστον συμβαίνει σε μένα σ ' ένα garmin 276 C που έχω δανειστεί. Αν το gps που έχεις, έχει και αρκετή μνήμη, μπορείς να φορτώσεις όλα μαζί τα πλακίδια του συνόλου της χώρας κι έτσι έχεις ένα βασικό χάρτη αναλυτικό εξαρχής. Ετσι νομίζω ότι γίνεται (εμπειρική γνώση)
υγ. υπάρχει, ίσως, ένα ζήτημα, με το γεγονός ότι το navigator έρχεται με άδεια για σύνδεση ενός μόνο gps. Οπότε, αν του έχεις αναφέρει το προηγούμενο gps, να μη δέχεται να σου περάσει στοιχεία στο νέο. Μια επαφή με την Ανάβαση, το λύνει.

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από niki_kar » Σάβ 01 Ιαν 2011, 22:51

Τα "πλακίδια" που λες έχουν φορτωθεί. Το θέμα είναι πως ο basemap παραμένει (νομίζω δεν γίνεται να σβήσει) και το θέμα είναι ότι "υπερισχύει" πάνω από τα 12km zoom. Από τα 12 και κάτω έχω τη λεπτομέρεια του αναλυτικού χάρτη που θέλω. Πάνω από τα 12 βγαίνει ο basemap. Αυτό είναι το θέμα μου. Θέλω και σε ακόμα "υψηλότερο" ζουμ (δηλ. 20, 30, 50km) να έχω τον ελληνικό λεπτομερή και όχι τον basemap.

Άβαταρ μέλους
pankan

Δημοσίευση από pankan » Κυρ 02 Ιαν 2011, 12:26

niki_kar έγραψε:Από τα 12 και κάτω έχω τη λεπτομέρεια του αναλυτικού χάρτη που θέλω. Πάνω από τα 12 βγαίνει ο basemap. Αυτό είναι το θέμα μου. Θέλω και σε ακόμα "υψηλότερο" ζουμ (δηλ. 20, 30, 50km) να έχω τον ελληνικό λεπτομερή και όχι τον basemap.
Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος νομίζω ότι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα και πρέπει να συμβιβαστείς. Το σίγουρο είναι ότι το basemap δεν αλλάζει. Και αν δεν κάνω λάθος ο κάθε χάρτης εμφανίζεται από μια συγκεκριμένη μεγένθυση και κάτω που την ορίζει ο κατασκευαστής. Αλλιώς, ακόμη κι αν ρυθμίζαμε το gps στη χαμηλότερη λεπτομέρεια, όσο μεγάλωνε η μεγένθυση θα πύκνωνε η λεπτομέρεια, με αποτέλεσμα να βλέπουμε σε μεγάλες μεγενθύσεις μια μουτζούρα.
Ένας φίλος είχε φέρει παλιότερα ένα αμερικάνικο garmin και το basemap του ήταν πολύ χάλια. Αν δεν ήταν έτσι θα έφερναν όλοι συσκευές από την Αμερική στη μισή τιμή.
Κάνε μια προσπάθεια να φορτώσεις ένα άλλο χάρτη ανάμεσα στο basemap και το χάρτη της Ανάβασης. Ένα χάρτη φτιαγμένο για μεγάλες μεγενθύσεις. Μια πρόταση είναι ο γνωστός Garmin World Routable Basemap v3 http://www.elsinga.net/maps.html . Δεν τον έχω δοκιμάσει για να ξέρω αν είναι καλύτερος από το αμερικάνικο basemap ούτε είμαι σίγουρος ότι το κόλπο θα δουλέψει.
Πάντως για ότι κάνεις ενημέρωσέ μας για τα αποτελέσματα γιατί φαντάζομαι ότι είναι αρκετοί αυτοί που θα έφερναν φτηνές συσκευές από την Αμερική αν μπορούσαν να παρακάμψουν το πρόβλημα του basemap

Άβαταρ μέλους
pankan

Δημοσίευση από pankan » Κυρ 02 Ιαν 2011, 12:39

pankan έγραψε:Μια πρόταση είναι ο γνωστός Garmin World Routable Basemap v3 http://www.elsinga.net/maps.html .
Μόλις είδα ότι ο χάρτης αυτός δεν φορτώνεται στο gps, είναι μόνο για να τον βλέπεις στον υπολογιστή. Δοκίμασε με το χάρτη του Peter http://www.elsinga.net/map_greece.html.

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από niki_kar » Δευ 03 Ιαν 2011, 23:01

Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει και πολλά.
Ο χάρτης του Peter πάλι εμφανίζεται από τα 12km και κάτω.
Βρήκα και ένα ντεμέκ basemap ευρωπαϊκό της garmin αλλά και αυτός τοποθετείται ως συμπληρωματικός και εμφανίζεται από τα 12 και κάτω πάλι...

Αφού ορίζεται από τον κατασκευαστή το ζουμ από το οποίο θα εμφανίζεται ο χάρτης μάλλον καταλαβαίνω πως δεν υπάρχουν και πολλές ελπίδες...

Άβαταρ μέλους
pankan

Δημοσίευση από pankan » Τρί 04 Ιαν 2011, 10:27

Νομίζω ότι σου βρήκα λύση.
Αν κοιτάξεις στο κατάλογο που εγκαταστάθηκαν οι χάρτες του Peter θα βρεις το αρχείο GRIECHEN.img που είναι ο χάρτης ολόκληρης της Ελλάδας. Μάλλον χρησιμοποιείται ως index γιατί απ' ότι είδα δεν είναι επιλέξιμος από το mapsource όπου μπορείς να επιλέξεις μόνο τους επιμέρους χάρτες. Ό χάρτης αυτός εμφανίζεται από τα 50 χλμ και κάτω. Για να τον χρησιμοποιήσεις θα δουλέψεις με τις μεθόδους που περιγράφονται εδώ : http://utopia.duth.gr/~elatanis/garmin_img/ (τα λινκ μας είναι σωτήρια).
Εγώ έκανα δοκιμή με το GMapTool και ήταν επιτυχημένη. Μέχρι τα 2 χλμ βλέπω Ανάβαση, από τα 2-50 χλμ βλέπω Peter, πάνω από τα 50 χλμ βλέπω basemap. Νομίζω ότι είναι μια χαρά. Στο gps η λεπτομέρεια είναι στο normal. Αν χρησιμοποιήσεις το GMapTool πρόσεξε ότι πρέπει να υπάρχει ο κατάλογος που θα του ορίσεις ως προορισμό. Δεν τον δημιουργεί μόνο του και βγάζει μηνύματα λάθους.
Αν επιλέξεις να χρησιμοποιήσεις το MapSetToolKit για να βάλεις το αποτέλεσμα στο mapsource, κάνε μας ενημέρωση για τα αποτελέσματα.
Επίσης πιστεύω ότι μπορεί κανείς κανεις να αλλάξει τα όρια μεγένθυσης στα οποία διακρίνεται ένας χάρτης αλλά δεν είμαι σίγουρος πως ακριβώς γίνεται αυτό. Ίσως με το gpsmapedit και αγγίζοντας τα properties/levels του χάρτη.

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από niki_kar » Τρί 04 Ιαν 2011, 17:37

Τέλειααααααααααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τα κατάφερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Χρησιμοποίησα το MapSetToolKit, εισάγοντας τα επιμέρους img της Ανάβασης και το GRIECHEN.img. Χρειάστηκε να μετονομάσω το GRIECHEN.img σε κάτι του στυλ 12345678.img επειδή δεν το δεχόταν το MapSetToolKit. Τα κατέβασα στο gps με το mapsource.
Σημειωτέον, πως αν αλλάξουμε το detail σε More ή Most ο του Πετερ φένεται και από ακόμη πιο μακριά! Πρακτικά βέβαια είναι άχρηστο κάτι τέτοιο στο Vista με τη minimal οθονίτσα του!

Παναγιώτη, ειλικρινά σε ευχαριστώ :)
Νώντα, τα προγραμματάκια ΤΑ ΣΠΑΝΕ! Είναι μαγικά :)
Παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ και πάλι για τη βοήθειά σας!

Άβαταρ μέλους
pankan

Δημοσίευση από pankan » Τρί 04 Ιαν 2011, 18:30

Και μετά από όλα αυτά η ερώτηση είναι φυσικά:
από που πήρες την αμερικάνικη συσκευή και πόσο σου στοίχισε;

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από niki_kar » Τρί 04 Ιαν 2011, 22:36

χαχαχαχαχα, καλό!!!
Δεν είναι δικό μου το gps. Πρόκειται για φίλο που του το έφερε ένας συγγενής του από 'κει. Όταν μάθω περισσότερα θα ενημερώσω! Stay tuned ;)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συσκευές GPS”