Κινητό Smartphones κατάλληλο για το ύπαιθρο

Συζήτηση για τις διάφορες συσκευές που κυκλοφορούν και χρησιμοποιούμε στις καταγραφές μας
Απάντηση
GLA
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: Τετ 03 Οκτ 2012, 08:26
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Κινητό Smartphones κατάλληλο για το ύπαιθρο

Δημοσίευση από GLA » Παρ 27 Μάιος 2022, 21:06

Έχω χρόνια τώρα το Samsung Galaxy Xcover 4, αλλά πρέπει να το αντικαταστήσω γιατί δυσλειτουργεί.
Ένα κινητό με βασικές λειτουργίες ήταν, αλλά είχε τρία πλεονεκτήματα για εμένα που δεν τα είχε άλλο.
1) Στο κάτω μέρος είχε τρία φυσικά κουμπιά, αντί για κουμπιά στην οθόνη. Αυτό το κάνει εύκολο στο χειρισμό με γάντια, δεν πατιούνται κατά λάθος τα κουμπιά και τα χειρίζομαι εύκολα μόνο με την αφή.
2) Αποσπόμενη μπαταρία (αν και μικρή). Μεγάλο πλεονέκτημα γιατί μπορούσα να έχω μαζί μου 2 ακόμη μπαταρίες (πάμφθηνες και ελαφριές) για να έχω μεγάλη αυτονομία. Επίσης όταν έπεσε η απόδοση της αρχικής μπαταρίας, πανεύκολα την άλλαξα.
3) Παρότι σχετικά ανθεκτικό, είναι λεπτό και ελαφρύ. Το μισό από τα πραγματικά ανθεκτικά.

Κοιτάω τώρα τι κυκλοφορεί και βλέπω το νεότερο μοντέλο της Samsung, το Galaxy Xcover 5, έχει τις ίδιες διαστάσεις, με την ίδια αποσπόμενη μπαταρία, με βελτιωμένες δυνατότητες πάλι όμως βασικές για την εποχή του που εμένα δεν με πειράζει, αλλά έχουν καταργήσει 3 τα φυσικά πλήκτρα.
Ψάχνω σε όλα τα ανθεκτικά που κυκλοφορούν και βλέπω ότι κανένα δεν έχει φυσικά πλήκτρα, ούτε αποσπόμενη μπαταρία.

Έχει κάποιος να κάνει κάποια πρόταση;

GLA
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: Τετ 03 Οκτ 2012, 08:26
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Κινητό Smartphones κατάλληλο για το ύπαιθρο

Δημοσίευση από GLA » Πέμ 28 Ιούλ 2022, 00:33

Κυκλοφορεί το Samsung Galaxy Xcover 6. Χειροτέρεψαν τα πράγματα, καταργήθηκε και η αποσπόμενη μπαταρία.
Οπότε το Xcover δεν θα διαφέρει σε τίποτα από τα υπόλοιπα ανθεκτικά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συσκευές GPS”