Καινούργιο Garmin vs μεταχειρισμένο Magellan

Συζήτηση για τις διάφορες συσκευές που κυκλοφορούν και χρησιμοποιούμε στις καταγραφές μας
Απάντηση
armstas

Καινούργιο Garmin vs μεταχειρισμένο Magellan

Δημοσίευση από armstas » Παρ 20 Σεπ 2019, 11:45

Καλημέρα σας.

Θα ήθελα τη γνώμη σας για την αγορά ενός GPS.

Έχω βρει το Magellan Meridian μεταχειρισμένο στα 120 Ευρώ.
https://vendora.gr/items/v71gxj/gps-mag ... color.html
Έχω ακούσει καλά λόγια γι'αυτό το μοντέλο αλλά η τιμή μου φαίνεται λίγο τσιμπημένη για μεταχειρισμένο.

Αντίστοιχα καινούργια Garmin στο Skroutz είναι αρκετά πιο ακριβά (με κουμπιά, δεν εμπιστεύομαι τα all touch).
https://www.skroutz.gr/s/4396722/Garmin-GPSMAP-64.html

Τι μου προτείνετε;
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Επικοινωνία:

Re: Καινούργιο Garmin vs μεταχειρισμένο Magellan

Δημοσίευση από nkroup » Παρ 20 Σεπ 2019, 14:15

Εγώ έχω δουλέψει μόνο garmin από παλιά μέχρι σήμερα, και μόνο παλιά megellan.
Τα garmin με τα κουμπιά τα θεωρώ πολύ αξιόπιστα και δε με έχουν αφήσει ποτέ ακόμα και σε
δύσκολες συνθήκες.
Βέβαια είμαι παλιομοδίτης αλλά ούτως ή άλλως στο κινητό μου έχω πολλά σύγχρονα προγράμματα για GPS.
Αυτό που δε μου προσφέρει το κινητό είναι η αξιοπιστία και η αντοχή.
Οπότε μάλλον καλύτερα GPS αντοχής.
Νίκος

lneam

Δημοσίευση από lneam » Τρί 31 Δεκ 2019, 11:03

διαβασα στο προηγουμενο ποστ την εξης αποψη
"Αυτό που δε μου προσφέρει το κινητό είναι η αξιοπιστία και η αντοχή."
καθε ανθρωπος εχει το δικαιωμα να εκφραζει την προσωπικη του αποψη, ταυτοχρονα με την εμπειρια του (γνωση). Ομως, μερικες φορες ειναι δυσκολο για τους αλλους να ξεχωρισουν ποτε μια απαντηση ειναι υποκειμενικη και ποτε αντικειμενικη. Θα ηθελα εαν ειναι ευκολο να υπαρξουν μερικες προσθετες πληροφοριες, οσο αφορα αυτες τις 2 λεξεις "αξιοπιστία + αντοχή", ωστε να εχουμε μια αντικειμενικη αποψη για τις υποψηφιες επιλογες πλοηγησης στο βουνο σημερα (2020).

πριν κλεισω το ποστ αυτο να πω τι γνωριζω, για αυτες τις 2 λεξεις.

1. αντοχή
οτον κανουμε συγκριση αναμεσα σε 2 συσκευες, αυτες πρεπει να ειναι "ανταγωνιστικες" ή αλλιως στην ιδια κατηγορια. Οταν λοιπον εχουμε μια garmin rugged συσκευη, τοτε θα πρεπει και η συσκευη smartphone να ειναι rugged. Εαν χωρισουμε την τιμη σε 3 κατηγοριες, χαμηλη - μεσαια - υψηλη, τοτε στις 2 πρωτες που αφορουν την πλειοψηφια του καταναλωτη, στα rugged smartphone εχουμε 2 πιθανες επιλογες.
- Samsung Xcover 4s
- Land Rover Explore
στο παρακατω βιντεο, βλεπουμε την αντοχη μιας rugged συσκευης πλοηγησης με android
www.youtube.com/watch?v=EjELl7kP8uM

2. αξιοπιστία
εδω δεν ειμαι σε θεση να καταλαβω εαν εχει να κανει με την ακριβεια στο στιγμα απο τους δορυφορους ή εαν μια τυπικη γυαλινη smartphone android συσκευη (οχι rugged) στις δυσκολες καιρικες συνθηκες στο βουνο, θα λειτουργει 100% σωστα. Εαν εχει να κανει με το πρωτο, τοτε ενα συγχρονο smartphone L1 band ή L1 + L5, δεν εχουν καμια διαφορα απο την λυση με συσκευη Garmin. Εννοειται πως το smartphone θα ειναι σε λειτουργεια airplane mode - χωρις καρτα sim.

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkroup » Τρί 14 Ιαν 2020, 10:44

Αγαπητέ φίλε πολύ καλά αναφέρεις λεπτομέρειες για τις δυο παραμέτρους.
Έχω να προσθέσω τα εξής:
Όταν κάποιος λέει για κινητό αναφέρει τα σύνηθες κινητά που έχουμε με 100-200 ευρώ.
Το δικό μου, μόλις βραχεί η οθόνη δεν λειτουργεί σχεδόν καθόλου.
Το γεγονός ότι υπάρχου και εξειδικευμένα κινητά αυτό αφορά αυτούς που το ψάχνουν και έχουν ιδιαίτερες ανάγκες.
Αυτοί σίγουρα θα το ψάξουν για να ικανοποιήσουν τις ιδιαίτερες ανάγκες τους.

Το δικό μου κινητό Xiaomi των 240 ευρώ θεωρώ πολύ αργό στον εντοπισμό σε σxέση με το GPS Garmin GPSMAP76
Δεν θεωρώ ότι θα με βοηθήσει αν μέσω κακών καιρικών συνθηκών όταν και για μια απλή τηλεφωνική κλήση με παιδεύει.

Επίσης να σας αναφέρω ότι από φυσικής οι καλύτερες διαστάσεις απόδοσης των κεραιών είναι αυτές κοντά στο μέγεθος του μισού μήκους κύματος. Αν έχετε προσέξει το μέγεθός των κεραιών των GPS είναι μεγάλο πάνω από μερικά εκατοστά:
Το μήκος κύματος στο σήματος είναι λ/2 = 9,5 εκατοστά άρα η μέγιστη απόδοση θα είναι με κεραίες λήψης αυτού του μεγέθους.
Νίκος

lneam

Δημοσίευση από lneam » Τετ 15 Ιαν 2020, 15:45

1. δεν υπαρχει καμια αποδειξη πως οι κεραιες στα PND ειναι καλυτερες - μεγαλυτερες - σωστες, σε σχεση με τα smartphone. Οπως μπορουμε να δουμε στις παρακατω φωτογραφιες 1,2,3 απο PND σε σχεση με των smartphone φωτο. 4 που τις εχει "διπλωμενες".
click για μεγενθυση στις φωτογραφιες
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

2. υπαρχουν περιπτωσεις μικρων κεραιων με αριστη ληψη σηματος. Σε αυτη την περιπτωση, το κυκλωμα ενισχυσης εχει μεγαλυτερο βαθμο (x10 x100 x 1000) σε dB

3. Απο την αλλη, μην τις μπερδευουμε με τις εξωτερικες. Αυτες εχουν την καλυτερη ληψη, ειναι ενεργητικες και τεραστιες. Εαν παρουμε ως παραδειγμα ενα PND με connector για external antenna. Δεν υπαρχει καμια διαφορα στην ποιοτητα - ακριβεια στο στιγμα κατα την πλοηγηση. Ο μονος λογος της εξωτερικης κεραιας ειναι για τις περιπτωσης που η συσκευη δεν εχει αμεση προσβαση στον ουρανο, οπως π.χ. σε ενα σκαφος. Σε αντιθετη περιπτωση, ενα handheld PND δεν θα εχει διαφορετικες μετρησεις. Το παραδειγμα αφορα την συσκευη Garmin 276Cx (accuracy 3m) και οι πληροφοριες ειναι επισημες, οχι προσωπικες.

lneam

Δημοσίευση από lneam » Τετ 15 Ιαν 2020, 16:10

κατι ακομα που θελω να προσθεσω
1. ειναι η προχειρη και βιαστικη σχεδιαση των smartphone απο τους κατασκευαστες που δινουν βαρυτητα στα νουμερα των benchmark και τα megapixels στις καμερες. Εαν λοιπον καθε λιγους μηνες παρουσιαζουν νεες συσκευες, τοτε δεν εχουν κανενα λογο ανησυχιας.
Ομως παντα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις. Οπως αυτο https://www.notebookcheck.net/Rugged-Sm ... 745.0.html
εαν λοιπον ψαξουμε αρκετα, θα βρουμε καλοσχεδιασμενα smartphone με στοχο την πλοηγηση

2. δεν ξεχναμε πως μια PND συσκευη εχει μονο ενα κυκλωμα δεκτη, ενω μια συσκευη smartphone εχει επιπλεον 3 κυκλωματα πομπος + δεκτης
- gsm modem
- Bluetooth
- wi-fi
που 100% στα review κανενας δεν βαζει την συσκευη σε airplane mode, ωστε να εχουμε τις ελαχιστες παρεμβολες εντος της συσκευης. Προσωπικα το θεωρω αδικο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συσκευές GPS”