Αγορά GPS

Συζήτηση για τις διάφορες συσκευές που κυκλοφορούν και χρησιμοποιούμε στις καταγραφές μας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
katerina
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ 11 Ιουν 2017, 10:54
Τοποθεσία: Κρήτη

Αγορά GPS

Δημοσίευση από katerina » Τετ 14 Ιουν 2017, 15:50

Καθώς δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει GPS για τις εξορμήσεις μου, θα ήθελα μια συμβουλή (πρόταση) οικονομικής αλλά αξιόπιστης συσκευής, ώστε να καταγράφω τις πορείες μου, αλλά και να αποθηκεύω από το site ώστε να τις ακολουθήσω. Ευχαριστώ!
Το τρέξιμο είναι υγεία... και στην παρθένα φύση μαγεία!!

peternik99
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 12:48

Re: Αγορά GPS

Δημοσίευση από peternik99 » Τετ 14 Ιουν 2017, 16:23

To Garmin eTreX 20 είναι γύρω στα 150 Ευρω και έχει τα βασικά που χρειάζεσαι. Αν πάλι έχεις κάποιο καλό smartphone μπορείς να κάνεις την ίδια δουλειά με το μειονέκτημα της αυτονομίας και της ευθραυστότητας.

Άβαταρ μέλους
HortomarisB
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Δευ 09 Δεκ 2013, 13:24
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Αγορά GPS

Δημοσίευση από HortomarisB » Δευ 19 Ιουν 2017, 18:28

Συμβουλές - προτάσεις :
1) Το πιο σημαντικό για έναν ορειβάτη είναι να παρατηρεί κατά την διάρκεια της πορείας, να καταγράφει στο μυαλό του και να "φαντάζεται" τη συνέχεια. Οι περισσότεροι απλώς ακολουθούν του πρώτους χωρίς να σκέφτονται, κάτι το οποίο είναι λάθος (μασημένη τροφή).
2) η τεχνολογία προχωρά τόσο γρήγορα που πλέον τα smartphones έχουν τεράστια πλεονεκτήματα έναντι των κλασικών συσκευών gps (garmin κτλ). Όσο για την αυτονομία, με 1 powerbank λύνεις το πρόβλημα. Θέμα υπάρχει στις χειμερινές συνθήκες που δεν μπορείς να το λειτουργήσεις με ευκολία. (Χιόνια, κρυο κτλ με γάντια).
3) η χρήση όλων των υλικών απαιτεί γνώση των βασικών αρχών τους ώστε να είναι ωφέλιμα. Καλό είναι πριν ασχοληθείς με τις καταγραφές gps ή την αγορά κάποιας συσκευής να ψάξεις τους βασικούς κανόνες του προσανατολισμού. (Ανάγλυφο, κλίμακες, αζιμούθιο, κτλ)


Καλές αναβάσεις, πάντα ψηλά και προπάντων με ασφάλεια!
Never stop exploring.

Άβαταρ μέλους
katerina
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ 11 Ιουν 2017, 10:54
Τοποθεσία: Κρήτη

Re: Αγορά GPS

Δημοσίευση από katerina » Δευ 19 Ιουν 2017, 21:02

Το GPS δε το θέλω για να πηγαίνω με κλειστά μάτια... (τέρμα λάθος) αλλά για έξτρα βοήθεια σε περίπτωση που χρειαστεί. Με καλύπτει τελικά το smartphone και το powerbank που είναι η λύση που έχω βρει και για την actioncamera.

Ευχαριστώ πολύ κι επίσης καλές αναβάσεις!!
Το τρέξιμο είναι υγεία... και στην παρθένα φύση μαγεία!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συσκευές GPS”