Δίδυμα Αργολίδας

Απάντηση
kpaschalo
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τετ 17 Οκτ 2012, 12:23
Τοποθεσία: Αθήνα, Βέροια

Δίδυμα Αργολίδας

Δημοσίευση από kpaschalo » Τετ 23 Απρ 2014, 09:07

Στο παρακάτω λινκ μπόρεσα να βρω τις διαδρομές του πεδίου
http://www.climbing-greece.com/el/about ... ihisis/220

Ξέρει κάποιος να μου πει αν υπάρχει χώρος για κατασκήνωση (είτε ελευθερη είτε όχι) σχετικά κοντά στο πεδίο,
Αν υπάρχει πηγή με νερό κοντά στην κατασκήνωση
Σε τί κατάσταση βρίσκονται οι ασφάλειες και τα ρελέ των διαδρομών

Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία δεκτή

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Δίδυμα Αργολίδας

Δημοσίευση από pankan » Τετ 23 Απρ 2014, 19:53

Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.climbargolis.com/TheClimbing.htm
Θα βρεις πληροφορίες και τον πληρέστερο οδηγό που υπάρχει για την Αργολίδα σε pdf. Θα βρείς και τεχνικά στοιχεία για τα καρφιά.
Η σημαντικότερη πληροφορία όμως νομίζω ότι είναι ότι ο Jim Titt που έφτιαξε αυτά τα παράξενα καρφιά και κάρφωσε τις περισσότερες διαδρομές, έχει φύγει πολλά χρόνια από την Ελλάδα. Και δεν νομίζω να τα έχει ελέγξει-συντηρήσει (τα καρφιά) κανείς από τότε.
Νερό κοντά στις διαδρομές δεν έχει. Και η μεγάλη διαδρομή μέχρι εκεί (καταμεσής της Αργολίδας) δεν είναι και η ομορφότερη του κόσμου. Παρκάρεις από πάνω στις κεραίες και κατηφορίζεις στις διαδρομές. Ποτέ δεν αναρωτήθηκα για ακτινοβολία από τις κεραίες και άλλα τέτοια κουλτουριάρικα. Η αρχική εντύπωση δηλαδή δεν είναι ότι είσαι και στο πιο ευχάριστο μέρος του κόσμου. Στις διαδρομές καλυτερεύουν τα πράγματα. Ή μπορεί να αρχίσεις να σκέφτεσαι γιατί κουβαλήθηκες εκεί πάνω για αυτές τις διαδρομές. Οπότε βέβαια τα πράγματα θα χειροτερέψουν.
Δεν ξέρω για κατασκήνωση, γιατί όταν πηγαίναμε (προ αμνημονεύτων χρόνων), μετά το σκαρφάλωμα κατεβαίναμε σε ένα άσχημο κάμπινγκ στην Κοιλάδα (κάτω από το Κρανίδι, στη μεριά του Αργολικού). Είχε και εκεί σκαρφάλωμα, αλλά όπως και να το κάνεις ο ύπνος ήταν μια απόσταση με το αυτοκίνητο από τις διαδρομές που είναι κι αυτές στην άκρη του κόσμου. Από τότε όμως και αυτό το κάμπινγκ έκλεισε και έγινε πάρκινγκ για βάρκες. Οπότε το που θα κοιμηθείς είναι ένα θέμα που δεν μπορώ να στο λύσω.
Αν θες να πας για σκαρφάλωμα στην Αργολίδα εγώ θα σου πρότεινα να πας προς Βιβάρι-Κάντια-Ίρια.
Έχει και εκεί καρφωμένα από τον Titt στη παραλία Κονδύλι (o Titt τη γράφει λανθασμένα Kolidi) ανάμεσα στο Βιβάρι και την Κάντια. Εδώ βέβαια τα βράχια είναι παραθαλάσσια και το (πιθανό) πρόβλημα με τα παλιά καρφιά ίσως να είναι μεγαλύτερο. Πάντως πέρσι το καλοκαίρι δύο φίλοι (ο ένας βαριούτσικος) πήγαν εκεί για σκαρφάλωμα και δεν είχαν πρόβλημα.
Στα θετικά είναι ότι το όμορφο Ναύπλιο απέχει μόνο 25 χλμ (30') από τα Ίρια και έχει και εκεί σκαρφάλωμα όπως και στη διπλανή Καραθώνα.
Ο ύπνος εδώ είναι εύκολος σε κάποιο από τα πολλά κάμπινγκ της περιοχής. Το Δρέπανο έχει αρκετά κάμπινγκ που είναι όμως πολυσύχναστα και γι' αυτό μάλλον απωθητικά. Το κοντινότερο είναι το κάμπινγκ "Λεύκα" μετά το Βιβάρι, που είναι σε ωραία τοποθεσία και πολύ κοντά στις διαδρομές, αλλά είναι πολύ μεγάλοι κερατάδες και εγώ προσωπικά δεν θα τους άφηνα ούτε φράγκο. Θα σου πρότεινα να πας στα Ίρια, στο καμπινγκ "Ποσειδών". Είναι πάνω στη θάλασσα και εντελώς παρακμιακό, γι' αυτό μου αρέσει (και μου ταιριάζει).
Να έχεις πάντως υπόψη σου ότι η μεγαλύτερη ορθοπλαγιά της Αργολίδας είναι εντελώς ασκαρφάλωτη. Είναι η ορθοπλαγιά του Άγιου Αντώνη που είναι μάλιστα μόνο δυο βήματα από το δρόμο. Είναι σχεδόν πάνω στο δρόμο που ενώνει το δρόμο της Επιδαύρου με την Κάντια. Η τοποθεσία σημειώνεται και στο google earth. Σου βάζω δυο φωτογραφίες της ορθοπλαγιάς τραβηγμένες από το δρόμο.
Συνημμένα
DSCN1098.jpg
Panorama_001.jpg

Άβαταρ μέλους
yannisdelta
Δημοσιεύσεις: 666
Εγγραφή: Πέμ 11 Οκτ 2012, 17:35

Re: Δίδυμα Αργολίδας

Δημοσίευση από yannisdelta » Τετ 23 Απρ 2014, 23:28

Τη Μεγάλη Τετάρτη ήμουν στο φαράγγι Καταφύκι, έξω από την Ερμιόνη και είδα οτι υπάρχει αναρριχητικό πεδίο, με ολοκαίνουργιες πλακέτες. Για να πας στο φαράγγι έχει ταμπέλα έξω από την Ερμιόνη και το αυτοκίνητο φτάνει σχεδόν μέχρι τη βάση των διαδρομών, δίπλα σ΄ένα εκκλησάκι όπου μπορείς να διανυκτερεύσεις άνετα, και θα έχεις και το αυτοκίνητο δίπλα με όλα σου τα καλούδια και τις ανέσεις. Τώρα πληροφορίες για το πεδίο και τις διαδρομές δεν ξέρω που μπορείς να βρεις. Ψάξτο.

kpaschalo
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τετ 17 Οκτ 2012, 12:23
Τοποθεσία: Αθήνα, Βέροια

Re: Δίδυμα Αργολίδας

Δημοσίευση από kpaschalo » Πέμ 24 Απρ 2014, 00:58

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά, η έρευνα συνεχίζεται...

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Δίδυμα Αργολίδας

Δημοσίευση από pankan » Πέμ 24 Απρ 2014, 09:27

Και στο Καταφύκι νομίζω ότι τα έχει καρφώσει ο Titt. Το πεδίο πάντως περιλαμβάνεται στον οδηγό του που σου έδωσα πιο πάνω. Ο τύπος είχε γαζώσει όλη την Αργολίδα. Ηταν απώλεια που έφυγε από την Ελλάδα. Μπορεί βέβαια να υπάρχουν και πιο πρόσφατες διαδρομές αλλά αυτό δεν το ξέρω.

kpaschalo
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τετ 17 Οκτ 2012, 12:23
Τοποθεσία: Αθήνα, Βέροια

Re: Δίδυμα Αργολίδας

Δημοσίευση από kpaschalo » Πέμ 24 Απρ 2014, 09:36

τον διαβασα στα πεταχτά τον οδηγό pankan, ευχαριστώ, αναλυτικότερα το βράδυ μετά τη δουλειά

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Δίδυμα Αργολίδας

Δημοσίευση από pankan » Πέμ 24 Απρ 2014, 19:38

Για να βοηθήσω λίγο ακόμη, να σου πω ότι μόλις είδα ότι ο ΕΠΟΣ Φυλής έχει σε ένα μήνα εκδήλωση της σχολής αναρρίχησης που οργανώνει, στα Δίδυμα και στο Καταφύκι.
Φαίνεται ότι τα καρφιά του Titt είναι αθάνατα.
http://www.eposfilis.gr/2014-02-20-18-55-37.html

kpaschalo
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τετ 17 Οκτ 2012, 12:23
Τοποθεσία: Αθήνα, Βέροια

Re: Δίδυμα Αργολίδας

Δημοσίευση από kpaschalo » Δευ 08 Ιουν 2015, 15:50

επανέρχομαι στο θέμα μετά από καιρό, στο http://www.vrahomania.gr/ έχουν αρκετές πληροφορίες και για την Καραθώνα και για το Καταφύκι

http://www.vrahomania.gr/%CE%BA%CE%B1%C ... %B1%CF%82/

http://www.vrahomania.gr/%CE%BD%CE%B1%C ... %BD%CE%B1/

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρρίχηση trad & sport”