Η "ομορφιά" του σκαρφαλώματος στα Μετέωρα

Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Πέμ 15 Νοέμ 2012, 21:03

Re: Η "ομορφιά" του σκαρφαλώματος στα Μετέωρα

Δημοσίευση από Nikolas_A » Τρί 11 Μαρ 2014, 23:11

Το "η πτώση απαγορεύεται" είναι ακόμα πιο παλιά σχολή από τη δική σου. Τότε που σκαρφάλωναν με κανάβινα σχοινιά. Υπάρχουν σημεία σε βουνίσιες διαδρομές που σε παίρνει να πέσεις, και σπορ διαδρομές που αν χάσεις το τρίτο κλιπάρισμα σκας κάτω. Αυτό είναι το ωραίο με την αναρρίχηση, ότι θέλει κρίση και αντίληψη.

Άβαταρ μέλους
Γιάννης Τζίμας
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Τετ 17 Οκτ 2012, 15:26

Re: Η "ομορφιά" του σκαρφαλώματος στα Μετέωρα

Δημοσίευση από Γιάννης Τζίμας » Τρί 11 Μαρ 2014, 23:48

jtj έγραψε:Με την καλή έννοια βρε!
Συγνώμη jtj, σε παρεξήγησα...


_____________
Η Γνώση Απελευθερώνει

jtj
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Παρ 26 Οκτ 2012, 00:40
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Η "ομορφιά" του σκαρφαλώματος στα Μετέωρα

Δημοσίευση από jtj » Τετ 12 Μαρ 2014, 10:00

Με την έννοια της καλής τρέλας! :thmbup: :thmbup:

Άβαταρ μέλους
Γιάννης Τζίμας
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Τετ 17 Οκτ 2012, 15:26

Re: Η "ομορφιά" του σκαρφαλώματος στα Μετέωρα

Δημοσίευση από Γιάννης Τζίμας » Τετ 12 Μαρ 2014, 14:26

Επειδή έχω κάνει τουλάχιστον 100 σημαντικές διαδρομές στα Μετέωρα, αν κάποιος φίλος θέλει επί πλέον πληροφορίες για κάποια διαδρομή, ας γράψει κάτι, ή ας στείλει ΡΜ (έρχεται κι η Άνοιξη που είναι η "Χρυσή Εποχή" των Μετεώρων, αν και προσωπικά προτιμάω το Φθινόπωρο).

Υ.Γ. Προτείνω τις εξής διαδρομές (μιλάμε για όχι υψηλής δυσκολίας) και εννοείται ότι τις γνωρίζω:

1. ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ, Traumpfeiler (V+, 250 m), η must διαδρομή των Μετεώρων. Μεγάλη διαδρομή, θέλει "τσαγανό"και επιμονή.
2. ΥΨΗΛΟΤΕΡΑ, Westkante (VI- ή V A1, 120 m), ανεβαίνεις πολύ ψηλά, σχεδόν στο ύψος των Μοναστηριών. Πολύ προσιτή διαδρομή, μόλις ξεπεράσεις το VI- χαμηλά.
3. ΣΟΥΡΛΩΤΗ, Fallenden Tropfens (VI, 170 m), απαιτητική διαδρομή, σχεδόν συνεχώς κοντά στο VI, αλλά πολύ σωστά ασφαλισμένη από τον μεγάλο Dietrich Hasse.
4. ΠΥΡΓΟΣ ΚΑΣΤΡΑΚΙΟΥ, Pindoskante (V, 160 m), προσιτή και όμορφη διαδρομή, βγαίνεις σε μια πολύ ψηλή κορυφή (πρέπει να βρεις και τον κρίκο του ραπέλ που είναι πολύ έξω στην καμινάδα).
5. ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΙΑ, Ανάβαση από αναρριχητικό, σχετικά εκτεθειμένο μονοπάτι (ξεκινάει από το "Αδράχτι") στο πλάτωμα της Μεγάλης Αγιάς (ΙΙ). Στη συνέχεια ανάβαση στην ψηλότερη κορυφή των Μετεώρων (630 m) από τη διαδρομή Alter Weg (III, 70 m).

Φυσικά υπάρχουν πολλές ακόμη επιλογές για σχετικά μικρές διαδρομές ΙV+, V+ (αρκετά καλά ασφαλισμένες) στη Ντούπιανη, στα Αμπάρια και σε άλλους βράχους.


________________
Η Γνώση Απελευθερώνει
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γιάννης Τζίμας την Πέμ 13 Μαρ 2014, 14:04, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

jtj
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Παρ 26 Οκτ 2012, 00:40
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Η "ομορφιά" του σκαρφαλώματος στα Μετέωρα

Δημοσίευση από jtj » Τετ 12 Μαρ 2014, 21:45

Δεν μπορείς να φανταστείς πως περιμένω το πασχα

Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Πέμ 15 Νοέμ 2012, 21:03

Re: Η "ομορφιά" του σκαρφαλώματος στα Μετέωρα

Δημοσίευση από Nikolas_A » Τετ 12 Μαρ 2014, 22:36

Μπείτε σε κανα VII που έχει και καμια ασφάλεια!

jtj
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Παρ 26 Οκτ 2012, 00:40
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Η "ομορφιά" του σκαρφαλώματος στα Μετέωρα

Δημοσίευση από jtj » Τετ 12 Μαρ 2014, 23:33

7 δεν μπορούμε!!!

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Η "ομορφιά" του σκαρφαλώματος στα Μετέωρα

Δημοσίευση από pankan » Πέμ 13 Μαρ 2014, 07:02

jtj έγραψε:7 δεν μπορούμε!!!
πέστα χρυσόστομε

jtj
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Παρ 26 Οκτ 2012, 00:40
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Η "ομορφιά" του σκαρφαλώματος στα Μετέωρα

Δημοσίευση από jtj » Πέμ 13 Μαρ 2014, 08:59

pankan έγραψε: πέστα χρυσόστομε
χα χα!

Άβαταρ μέλους
Γιάννης Τζίμας
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Τετ 17 Οκτ 2012, 15:26

Re: Η "ομορφιά" του σκαρφαλώματος στα Μετέωρα

Δημοσίευση από Γιάννης Τζίμας » Πέμ 13 Μαρ 2014, 13:48

Πάνε εκείνες οι εποχές που κάναμε κανά VII- σαν δεύτεροι (καμια φορά "κλέβαμε" και λίγο!).
jtj έγραψε:Δεν μπορείς να φανταστείς πως περιμένω το πασχα
Αν τυχόν τα καταφέρω και έρθω (λίγο δύσκολο), θα χαρώ πολύ να γνωριστούμε από κοντά!

________________
Η Γνώση Απελευθερώνει

jtj
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Παρ 26 Οκτ 2012, 00:40
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Η "ομορφιά" του σκαρφαλώματος στα Μετέωρα

Δημοσίευση από jtj » Παρ 14 Μαρ 2014, 00:42

Πες αν έρθεις να σου στείλω το όνομα σε πμ και τηλ. Θα χαρώ

jtj
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Παρ 26 Οκτ 2012, 00:40
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Η "ομορφιά" του σκαρφαλώματος στα Μετέωρα

Δημοσίευση από jtj » Πέμ 20 Μαρ 2014, 00:28

Λοιπόν το βλέπω μπροστά μου. Μεγάλη Τετάρτη Χορός των αυγών. Το πήρα απόφαση τέλος!

Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Πέμ 15 Νοέμ 2012, 21:03

Re: Η "ομορφιά" του σκαρφαλώματος στα Μετέωρα

Δημοσίευση από Nikolas_A » Πέμ 20 Μαρ 2014, 23:51

Η μοιρασιά που κάναμε με τον γιαννηδέλτα στην τελευταία πανελλήνια ήταν απλή και δίκαια. Εγώ τις 7άρες σχοινιές που μπορώ κι αυτός τις 3άρες που τολμάει...

jtj
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Παρ 26 Οκτ 2012, 00:40
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Η "ομορφιά" του σκαρφαλώματος στα Μετέωρα

Δημοσίευση από jtj » Πέμ 20 Μαρ 2014, 23:55

Nikolas_A έγραψε:Η μοιρασιά που κάναμε με τον γιαννηδέλτα στην τελευταία πανελλήνια ήταν απλή και δίκαια. Εγώ τις 7άρες σχοινιές που μπορώ κι αυτός τις 3άρες που τολμάει...
Θεϊκό χα χα!

Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Πέμ 15 Νοέμ 2012, 21:03

Re: Η "ομορφιά" του σκαρφαλώματος στα Μετέωρα

Δημοσίευση από Nikolas_A » Παρ 25 Ιούλ 2014, 09:13

Γιάννης Τζίμας έγραψε:Στις καλύτερες αναρριχητικές μου στιγμές έκανα στα Μετέωρα μέχρι και VI+ (ισορροπιστικό, όχι υναμικό) ως επικεφαλής, πάλευα και κάτι παραπάνω ως δεύτερος. Στον ασβεστόλιθο όμως ποτέ δεν ξεπέρασα το V+ ως επικεφαλής (onsight), άντε και κανα εξάρι σαν δεύτερος. Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει αυτό; Θα προσθέσω μόνο ότι είχα εξοικειωθεί πολύ με το "μετεωρικό" στυλ αναρρίχησης.
Ο συνήθης trad σχοινιοσύντροφός μου αγωνίζεται να ανέβει δεύτερος αυτά που κάνω επικεφαλής στον ασβεστόλιθο. Στα Μετέωρα είναι ίσως ένα κλικ πάνω από μένα... Είναι θέμα στυλ αναρρίχησης και τι πάει στον καθένα

Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Πέμ 15 Νοέμ 2012, 21:03

Re: Η "ομορφιά" του σκαρφαλώματος στα Μετέωρα

Δημοσίευση από Nikolas_A » Δευ 14 Δεκ 2015, 12:38

Το σ/κ που πέρασε πήγα στα Μετέωρα για... διαλογισμό. Συγκεκριμενοποίησα μια σκέψη που είχα πάντα όταν σκαρφάλωνα εκεί. Νομίζω ότι το ιδιαίτερο με το σκαρφάλωμα στα Μετέωρα είναι μια λυτρωτική στιγμή όταν είσαι τόσο μακρυά από την προηγούμενη ασφάλεια που δεν υπάρχει επιστροφή.

Όσο είσαι κοντά σκέφτεσαι να κάνεις Α0, να εγκαταλείψεις, να αρμέξεις. Όταν το σετάκι φαίνεται σαν μπρελόκ πίσω σου σταματάς να το κοιτάς, μαζεύεις τις σκέψεις σου και συνεχίζεις. Και επαναλαμβάνεις στο επόμενο βύσμα...

jtj
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Παρ 26 Οκτ 2012, 00:40
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Η "ομορφιά" του σκαρφαλώματος στα Μετέωρα

Δημοσίευση από jtj » Πέμ 17 Δεκ 2015, 01:12

[*]
Nikolas_A έγραψε:Το σ/κ που πέρασε πήγα στα Μετέωρα για... διαλογισμό. Συγκεκριμενοποίησα μια σκέψη που είχα πάντα όταν σκαρφάλωνα εκεί. Νομίζω ότι το ιδιαίτερο με το σκαρφάλωμα στα Μετέωρα είναι μια λυτρωτική στιγμή όταν είσαι τόσο μακρυά από την προηγούμενη ασφάλεια που δεν υπάρχει επιστροφή.

Όσο είσαι κοντά σκέφτεσαι να κάνεις Α0, να εγκαταλείψεις, να αρμέξεις. Όταν το σετάκι φαίνεται σαν μπρελόκ πίσω σου σταματάς να το κοιτάς, μαζεύεις τις σκέψεις σου και συνεχίζεις. Και επαναλαμβάνεις στο επόμενο βύσμα...
Το έχω σκεφτεί και εγω έτσι πολλές φορές. Η απόλυτη αυτοσυγκέντρωση.

Άβαταρ μέλους
lekat
Δημοσιεύσεις: 409
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 15:29
Τοποθεσία: Ταύρος
Επικοινωνία:

Re: Η "ομορφιά" του σκαρφαλώματος στα Μετέωρα

Δημοσίευση από lekat » Πέμ 17 Δεκ 2015, 21:14

Nikolas_A έγραψε:Το σ/κ που πέρασε πήγα στα Μετέωρα για... διαλογισμό. Συγκεκριμενοποίησα μια σκέψη που είχα πάντα όταν σκαρφάλωνα εκεί. Νομίζω ότι το ιδιαίτερο με το σκαρφάλωμα στα Μετέωρα είναι μια λυτρωτική στιγμή όταν είσαι τόσο μακρυά από την προηγούμενη ασφάλεια που δεν υπάρχει επιστροφή.

Όσο είσαι κοντά σκέφτεσαι να κάνεις Α0, να εγκαταλείψεις, να αρμέξεις. Όταν το σετάκι φαίνεται σαν μπρελόκ πίσω σου σταματάς να το κοιτάς, μαζεύεις τις σκέψεις σου και συνεχίζεις. Και επαναλαμβάνεις στο επόμενο βύσμα...
παρότι δε τόχω με το σκαρφάλωμα, μ' αρέσει πάρα πολύ αυτή η σκέψη μ' όλες τις προεκτάσεις της στη ζωή...

fon
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ 14 Φεβ 2016, 21:50

Re: Η "ομορφιά" του σκαρφαλώματος στα Μετέωρα

Δημοσίευση από fon » Παρ 19 Φεβ 2016, 00:55

Στα Μετεωρα, οπως και σε ολα τα παραδοσιακα πεδια, υπαρχουν σημεια στις διαδρομες που ΔΕΝ πεφτεις. Και αυτο δεν εχει να κανει μονο με την πυκνοτητα των ασφαλειων, οπως νομιζουν οι ''σποραδες'', αλλα και με το ιδιαιτερο αναγλυφο του πεδιου (πολυ θετικη κλιση, εξεχουσες κροκαλες, παταρια κλπ). Δηλαδη το να γαζωθει μια σχοινια τοιχου τριτου βαθμου με ασφαλειες πχ ανα 3 μετρα, αυτο δεν σημαινει οτι αυτοματα γινεται ασφαλεστερη, αλλα ισως να εχει χειροτερα αποτελεσματα καθως δημιουργειται η ψευδαισθηση της ασφαλειας. Οποτε αν πεσει καποιος 5-6 μετρα θα εχει δυσαρεστες συνεπειες..

fon
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ 14 Φεβ 2016, 21:50

Re: Η "ομορφιά" του σκαρφαλώματος στα Μετέωρα

Δημοσίευση από fon » Παρ 19 Φεβ 2016, 00:58

Βεβαια υπαρχουν καποιες διαδρομες ''χαροι'' στα Μετεωρα που οι ασφαλειες (αν υπαρχουν) ειναι πραγματικα ''στο θεο''. Γι αυτο και πρεπει καποιος να γνωριζει καλα τι προκειται να σκαρφαλωσει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρρίχηση trad & sport”