Toponavigator + Garmin GPSmap 60CSx

Συζήτηση για προγράμματα ψηφιακού χάρτη όπως είναι το Ozi Explorer, το TopoView κ.α.
Απάντηση
megasony
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ 05 Απρ 2012, 02:15

Toponavigator + Garmin GPSmap 60CSx

Δημοσίευση από megasony » Πέμ 05 Απρ 2012, 02:19

Γεια σας παιδια! Να μπω κατευθειαν στο ζουμι. Συμβαινει το εξης. Εχω την εκδοση 3.4.3 του TopoNavigator™. Το GPS μου ειναι ενα Garmin GPSmap 60CSx. Προσπαθω να περασω τα αρχεια kml apo to site του hellaspath μεσα αλλα τζιφος! Ενω δλδ βλεπω την διαδρομη στον χαρτη του TopoNavigator™ και μου βγαζει οτι εγινε η μεταφορα, οταν μπω στο GPS, δεν υπαρχουν πουθενα αποθηκευμενες οι διαδρομες. Παρατηρησα το εξης βεβαια. Οτι οταν παω να κανω αποστολη βασικου χαρτη στο Garmin, μου λεει οτι δεν ειναι συνδεδεμενο το GPS, ενω ειναι ολα οκ μιας και drivers ειναι περασμενα και οταν πατας αποστολη tracks ή waypoints μου βγαζει μηνυμα το gps oti εγινε η μεταφορα, αρα υπαρχει επικοινωνια. Σκεφτηκα να αναβαθμησω το TopoNavigator στην 3.9, μηπως και φταιει αυτο. Πηγα στο anavasis, βρηκα το λινκ, αλλα δεν δουλευει! Επισης εχω κανει το update του GPS, ολα οκ και με αυτο. Εχετε να μου προτεινετε τιποτα? Ευχαριστω!

Υ.Γ. Εχω δοκιμασει και με το Ozi Explorer που προτεινεται, αλλα εκει απο την αλλη μιας και δεν ειναι full η εκδοση, δεν εχω καποιο χαρτη της Ελλαδος, παρα μονο τον demo παγκοσμιο που εχει μεσα, και δεν καταλαβαινω τι γινεται, μιας και δεν βλεπω τιποτα στον χαρτη.

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 719
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 08:50
Τοποθεσία: Έδεσσα
Επικοινωνία:

Re: Toponavigator + Garmin GPSmap 60CSx

Δημοσίευση από niki_kar » Δευ 09 Απρ 2012, 12:13

Δεν πειράζει, ας μη βλέπεις τιποτα στο χάρτη στο ozi explorer. Φόρτωσε τον world map, φόρτωσε και τα .wpt, .plt και κάνε αποστολή στο gps σου. Θα πάνε και ας μην τα βλέπεις ξεκάθαρα στο ozi. Αν κάνεις φουλ ζουμ τον χάρτη κάτι θα δεις να κοκκινίζει αλλά και πάλι δε θα καταλάβεις τπτ.

Σχετικά με τη μεταφορά από το toponavigator, άμα πας στο gps σου στον χάρτη και ζουμάρεις στην περιοχή που βρίσκεται η διαδρομή δε σου εμφανίζει το ίχνος; Δοκίμασε στο topo να φορτώσεις το .plt αρχείο και όχι το .kml.

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Toponavigator + Garmin GPSmap 60CSx

Δημοσίευση από nkroup » Τετ 11 Απρ 2012, 08:43

Τα plt αρχεία είναι τα ποιο απλά στη μορφοποίηση και συνήθως λειτουργούν παντού. αν θέλετε αντί του παγ΄σμιου χάρτη μπορείτε να χησιμοποιήσετε της ελλάδας.
Εγώ για απλές μεταφορές δεδομένων χρησιμοποιώ τον χάρτη
http://www.lib.utexas.edu/maps/europe/greece_rel96.jpg
νίκος

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προγράμματα ψηφιακού χάρτη”