συνολικη υψομετρικη

Συζήτηση για προγράμματα ψηφιακού χάρτη όπως είναι το Ozi Explorer, το TopoView κ.α.
Απάντηση
kostas-nt
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ 15 Ιαν 2012, 20:52

συνολικη υψομετρικη

Δημοσίευση από kostas-nt » Κυρ 15 Ιαν 2012, 21:02

γεια χαρα,
εχω ενα magellan explorist 600.
πως μπορω να βλεπω τη συνολικη θετικη αναβαση απο μια καταγεγραμμενη διαδρομη ?
διοτι στο ozi δινει επιλογες μονο για ελαχιστο και μεγιστο υψομετρο .
υπαρχει καποια σελιδα που μπορω να ανεβαζω τις διαδρομες και να εμφανιζει καποιον πινακα με στοιχεια?
ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 719
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 08:50
Τοποθεσία: Έδεσσα
Επικοινωνία:

Re: συνολικη υψομετρικη

Δημοσίευση από niki_kar » Κυρ 15 Ιαν 2012, 23:44

Αυτό μπορείς να το δεις και στο Google Earth. Αφού φορτώσεις τη διαδρομή, πάνω στο ίχνος κάνεις δεξί κλικ και επιλέγεις Show Elevation Profile. Κάτω κάτω σου βγάζει μια γραφική παράσταση που είναι η απόσταση συναρτήσει του υψομέτρου και εκεί αναφέρει και αυτό που ζητάς.

Και στο hellaspath άμα στείλεις μια διαδρομή για δημοσίευση θα δεις τέτοια στοιχεία. Να ένα παράδειγμα αναλυτικού προφίλ μιας διαδρομής http://hellaspath.gr/gpxflash/gpxflash.php?id=290

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: συνολικη υψομετρικη

Δημοσίευση από nkroup » Τρί 17 Ιαν 2012, 13:29

Στο hellaspath επίσης κατά τη δημοσίευση μιας διαδρομής έχω φτιάξει μια συνάρτηση υπολογισμού της συνολική ανάβασης και κατάβασης της διαδρομής. Αυτά φαίνεται σε κάθε διαδρομή στο hellaspath.
Δεν ξέρω εάν υπάρχει κανένα άλλο προγραμματάκι που να μπορεί να σου τα υπολογίζει. Δυστυχώς αυτό που έγραψα είναι σε php και δεν τρέχει στα windows. Αυτό που προτείνει η νίκη είναι καλό.

Μήκος: 31362 μ.
Υψ. Ανάβαση: 1393 μ.
Υψ. Κατάβαση: 1604 μ.
Μέγιστο Υψόμετρο: 1807 μ.
Ελάχιστο Υψόμετρο: 1016 μ.
Τrackpoints: 1100

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προγράμματα ψηφιακού χάρτη”