Ερωτήσεις αρχάριου

Συζήτηση για προγράμματα ψηφιακού χάρτη όπως είναι το Ozi Explorer, το TopoView κ.α.
Απάντηση
ggont
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί 18 Ιαν 2011, 11:18

Ερωτήσεις αρχάριου

Δημοσίευση από ggont » Πέμ 03 Φεβ 2011, 23:16

Γεια σας!

Είμαι νεο μέλος στο forum αν και παρακολουθώ το hellaspath αρκετό καιρο. Καταρχας να σας συγχαρώ για την πραγματικά αξιόλογη προσπάθεια σας. Το site ειναι ευκολο στη χρήση, κατατοπιστικό και το περιεχόμενο που παρουσιάζεται είναι πλήρες και πολύ πλούσιο. Η καταγραφή των ορεινών διαδρομών της Ελλάδας είναι ενας πλούτος ανοικτός και διαθέσιμος σε όλους τους ορειβάτες και μακάρι να αυξηθούν οι άνθρωποι που συνεισφέρουν σε αυτη τη προσπάθεια.

Στα τετριμμένα τώρα....είμαι χρήστης ενος garmin 60csx το τελευταίο καιρό με χάρτη της ανάβασης. Δεν έχω εγκαταστήσει το toponavigator και ώς υπέρμαχος του open source - license free προσπαθώ να το αποφύγω. Παρόλο που πιστεύω οτι έχω κάποια εξοικείωση με τη τεχνολογία, με τα gps έχω φάει μεγάλη ήττα!

Αρχικά δεν πίστευα οτι θα υπήρχαν τόσα διαφορετικά φορμάτς για αρχεία που απλά καταγράφουν μια σειρά απο σημεία!!!

Αν έχω καταλάβει καλά .plt είναι η μορφή που χρησιμοποιεί το Ozi ενώ .gpx ένα στάνταρ για ανταλλάγη αρχείων στο ιντερνετ. Στο hellaspath υπάρχουν και οι δύο μορφές (σωστά!). Επίσης το 60csx όταν σώζει τα ίχνη στη κάρτα το κάνει σε μορφή .gpx.

Αρχικά προσπάθησα να χρησιμοποιήσω το Ozi όμως αντιμετώπισα τα εξής προβλήματα:
1) Αρχικά, και σε αντίθεση με τη εικόνα που σχημάτισα απο το site, δεν είναι δωρεάν!
2) Δε βρίσκω χάρτη και αν εβρισκά δεν μπορώ να τον ανεβασω αν δεν αγοράσω την αδεια.
3) Μπόρεσα να ανεβάσω ένα plt στα ίχνη, όμως έχω πρόβλημα με τις γραμματοσειρές (τα παρουσιάζει "κινέζικα") και επίσης ενώ φορτώνω πολλά ιχνη ταυτόχρονα στο Ozi, δεν μπορώ παρα να τα ανεβάσω ενα-ενα στο gps.

Αυτά είναι αρκετά σημαντικά προβλήματα, ειδικά όταν υπάρχει το .gpx που είναι και το φορματ των αρχείων που γράφει το gps.

Εγκατέστησα μετά το mapsource.
1) Βρήκα σχετικά εύκολα χάρτες της Ελλάδας με υψομετρικές αλλά χωρις μονοπάτια
2) Μπόρεσα να κατεβάσω και να ξανανεβάσω τα ίχνη μου απο το gps.
3) Μπορεσα να δημιουργήσω ίχνη στο το χάρτη και να τα μεταφέρω στο gps
4) ΔΕΝ μπορώ να ανεβάσω ίχνη απο το hellaspath .gpx! Αρχικά νόμιζα οτι ένα απλό drag n drop του αρχείου στο mapsource θα ήταν αρκετό όπως σε τοσα άλλα προγραμματα διαχείρισης αρχείων....αμ δε.

Σήμερα δοκιμασα μια τελευταία λύση, να ανεβάσω τα περιεχόμενα του gpx με ένα gpx file uploader και το garmin communicator pluggin, αλλά απέτυχα ξανα!!!

Θα εκτιμούσα πραγματικά τη βοήθεια σας!

Ευχαριστώ
Γιώργος

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Ερωτήσεις αρχάριου

Δημοσίευση από pankan » Παρ 04 Φεβ 2011, 09:50

ggont έγραψε: Αρχικά δεν πίστευα οτι θα υπήρχαν τόσα διαφορετικά φορμάτς για αρχεία που απλά καταγράφουν μια σειρά απο σημεία!!!

Αν έχω καταλάβει καλά .plt είναι η μορφή που χρησιμοποιεί το Ozi ενώ .gpx ένα στάνταρ για ανταλλάγη αρχείων στο ιντερνετ. Στο hellaspath υπάρχουν και οι δύο μορφές (σωστά!). Επίσης το 60csx όταν σώζει τα ίχνη στη κάρτα το κάνει σε μορφή .gpx.

Αρχικά προσπάθησα να χρησιμοποιήσω το Ozi όμως αντιμετώπισα τα εξής προβλήματα:
1) Αρχικά, και σε αντίθεση με τη εικόνα που σχημάτισα απο το site, δεν είναι δωρεάν!
2) Δε βρίσκω χάρτη και αν εβρισκά δεν μπορώ να τον ανεβασω αν δεν αγοράσω την αδεια.
3) Μπόρεσα να ανεβάσω ένα plt στα ίχνη, όμως έχω πρόβλημα με τις γραμματοσειρές (τα παρουσιάζει "κινέζικα") και επίσης ενώ φορτώνω πολλά ιχνη ταυτόχρονα στο Ozi, δεν μπορώ παρα να τα ανεβάσω ενα-ενα στο gps.

Αυτά είναι αρκετά σημαντικά προβλήματα, ειδικά όταν υπάρχει το .gpx που είναι και το φορματ των αρχείων που γράφει το gps.
Τα δεδομένα που χρησιμοποιoύμε εμείς είναι κυρίως δύο ειδών: τα tracks και τα waypoints. Παλιότερα υπήρχαν διαφόρων μορφών αρχεία για αυτά τα δύο και κυριαρχούσαν τα αρχεία plt και wpt επειδή κυριαρχούσε και ακόμη κυριαρχεί το ozi explorer. Εξαιτίας της πλατιάς διάδοσής τους, σχεδόν όλα τα προγράμμα μπορούσαν να χειριστούν εκτός από τα δικά τους αρχεία και τα plt, wpt. Τελευταία ήρθε το νέο πρότυπο gpx που ενσωματώνει και tracks και waypoints στο ίδιο αρχείο και σιγά σιγά κυριαρχεί.
Πράγματι το Ozi έχει ένα μικρό κόστος αλά νομίζω ότι τα χρήματα που έδωσα για την άδεια ήταν από τα καλύτερα έξοδα που έχω κάνει.
Για δωρεάν λογισμικό κοίτα εδώ http://www.maps-gps-info.com/fgpfw.html.
Τα EasyGPS, G7toWin, GPSBabel είναι πολύ καλά για ανεβοκατέβασμα δεδομένων αλλά δεν υποστηρίζουν χάρτη ώστε να φτιάξεις μια διαδρομή και να τη φορτώσεις στο gps. Πιστεύω ότι αν το ψάξεις λίγο κάτι θα υπάρχει σε freeware.
Στο Ozi μπορείς να ανεβάσεις και χάρτες που θα σκανάρεις σπίτι σου και θα τους καλιμπράρεις κατά την εισαγωγή τους στο πρόγραμμα. Υπάρχουν και δωρεάν χάρτες. Ρίξε μια ματιά στα links του hellaspath και ειδικά την ενότητα "ΨΗΦΙΑΚΟΙ ΧΑΡΤΕΣ (RASTER) - ΓΙΑ ΦΟΡΤΩΜΑ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ".
Στο 60csx μπορείς να φορτώσεις 20 διαδρομές ταυτόχρονα. Μη σώζεις στο tracklog που είναι μόνο ένα αλλά στα saved tracks. Εδώ υπάρχει ένα σοβαρό πρόβλημα που πρέπει να υπολογίσεις. Κάθε ένα από τα saved tracks έχει μέχρι 500 trackpoints. Πολλές όμως από τις διαδρομές έχουν περισσότερα trackpoints. Αν τις φορτώσεις όπως είναι θα τις κόψει το gps και θα σου βγάλει μήνυμα track truncated ή κατι τέτοιο. Θα χάσεις το τέλος της διαδρομής σου. Η λύση είναι είτε να κοψεις μια μεγάλη διαδρομή σε 2-3 μικρότερες και να τις φορτώσεις χώρια ή να συμπιέσεις τη διαδρομή σε λιγότερα σημεία. Και τα δύο γίνονται εύκολα με το ozi και ίσως και με άλλα προγράμματα. Υπάρχει και σχετική αναφορά στο hellaspath: "Σημαντικό!!! Τα διάφορα GPS της αγοράς μπορούν να αποθηκεύσουν tracks με συγκεκριμένο και διαφορετικό για το καθένα αριθμό trackpoints. Kάποια GPS αποθηκεύουν 10 tracks των 750 trackpoints, άλλα 10 tracks των 10000 trackpoints, άλλα 1 track των 2000 trackpoints και πάει λέγοντας. Αν προσπαθήσουμε να αποθηκεύσουμε στο GPS μας μια διαδρομή με περισσότερα trackpoints από τις προδιαγραφές του, θα την κόψει. Υπάρχουν διάφορες τεχνικές για τον περιορισμό των trackpoints σε όποιον αριθμό εμείς θέλουμε. Για αυτό επιλέξαμε να μη περιορίσουμε τα trackpoints των δημοσιευμένων διαδρομών μας.
Απλά τα μετρήσαμε και αναφέρουμε τον αριθμό τους δίπλα σε κάθε διαδρομή, έτσι ώστε οι χρήστες να είναι ενήμεροι και να λάβουν τα μέτρα τους!"

Για τα κινέζικα δεν ξέρω. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το ozi και τα αρχεία του hellaspath. Έχω δει τέτοιο πρόβλημα με τα αρχεία του wikiloc. Υπέθεσα ότι φταίει η κωδικοποίηση και δεν το έψαξα περισσότερο
ggont έγραψε: Εγκατέστησα μετά το mapsource.
1) Βρήκα σχετικά εύκολα χάρτες της Ελλάδας με υψομετρικές αλλά χωρις μονοπάτια
2) Μπόρεσα να κατεβάσω και να ξανανεβάσω τα ίχνη μου απο το gps.
3) Μπορεσα να δημιουργήσω ίχνη στο το χάρτη και να τα μεταφέρω στο gps
4) ΔΕΝ μπορώ να ανεβάσω ίχνη απο το hellaspath .gpx! Αρχικά νόμιζα οτι ένα απλό drag n drop του αρχείου στο mapsource θα ήταν αρκετό όπως σε τοσα άλλα προγραμματα διαχείρισης αρχείων....αμ δε.
Σήμερα δοκιμασα μια τελευταία λύση, να ανεβάσω τα περιεχόμενα του gpx με ένα gpx file uploader και το garmin communicator pluggin, αλλά απέτυχα ξανα!!!
Για χάρτες vector ριξε μια ματιά στα links του hellaspath στην ενότητα: ΨΗΦΙΑΚΟΙ ΧΑΡΤΕΣ (VECTOR) - ΓΙΑ ΦΟΡΤΩΜΑ ΣΤΟ GPS
Έχεις δίκιο για την αδυναμία φορτώματος των gpx του hellaspath στο mapsource. Επειδή το mapsource είναι περισσότερο για το χειρισμό των χαρτών και όχι tracks-waypoints δεν το είχα πάρει είδηση ως τώρα. Θα μας εξηγήσει ο Νίκος.
Πάντως φορτώνονται μια χαρά στο ozi.

ggont
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί 18 Ιαν 2011, 11:18

Re: Ερωτήσεις αρχάριου

Δημοσίευση από ggont » Παρ 04 Φεβ 2011, 10:56

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Το θέμα με τον μέγιστο αριθμό σημείων δεν το γνώριζα και θα το κοιτάξω άμεσα. Τώρα που θυμάμαι, μου είχε κόψει το τέλος σε μία ανάβαση που φόρτωσα από το hellaspath με 600+ σημεία! Πώς να τα χωρίσω σε περισσότερα αρχεία? Αν το επεξεργαστώ το αρχικό σε notepad και να το χωρίσω σε μικρότερα θα δουλέψει?

Το Όζι, κατάλαβα είναι αυτό που προτιμάτε οι περισσότεροι. Η διαδικασία που προτείνεις με το σκανάρισμα χαρτών είναι αρκετά advanced για το επίπεδο μου. Χτές διάβασα οτι η νέα έκδοση υποστηρίζει ιντερνετικούς χάρτες πχ google maps αλλά είναι σε δοκιμαστικό στάδιο.

Τη διαφορά saved tracks και track log δεν τη κατάλαβα. Πρέπει να ανατρέξω στο, οχι και τόσο καλό, manual.

Αυτό που κατάλαβα είναι οτι μπορείς να ανεβάσεις έως και 20 ίχνη στη μνήμη του GPS, να καταγράψεις ίχνη (η πράσινη μπάρα στο πάνω μέρος) και να σώσεις ίχνη στη κάρτα μνήμης που όμως δεν μπορείς να ανοίξεις από το gps (μάλλον δεν έχει file system το gps για να δεί τη κάρτα σαν σκληρό όπως κάνουν ακόμα και τα πιο φτηνά τηλέφωνα!!!!).

Θα δοκιμάσω τα προγράμματα μεταφοράς αρχείων χωρίς χάρτη και θα σας πω.

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Ερωτήσεις αρχάριου

Δημοσίευση από nkroup » Παρ 04 Φεβ 2011, 14:27

Γεια και από εμένα.
Για να μειώσεις το αριθμό των σημείων από ένα track με >500 σημεία χρεισιμοποιήσει το φίλτρο του Ozi.
Η Νίκη έχει περιγράψει αναλητικά το φιλτράρισμα των διαδρομών για τη μείωση του αριθμού των σημείων αλλά και για την διόρθωση των σφαλμάτων.
http://www.hellaspath.gr/forum/viewtopic.php?f=4&t=50

Το όριο των 500 σημειών για τα SAVED TRACKS ισχύει για όλες τις συσκευές. Αλλα κατά την γνώμη μου δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα.

Το Ozi μπορεί να το χρεισιμοποιήσει κανείς δωράν απλός δεν κάνει όλες τις λειτουργίες. Οι βασικές όμως γίνννται κανονικά.

Καλή προσπάθεια.
Νίκος

ggont
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί 18 Ιαν 2011, 11:18

Re: Ερωτήσεις αρχάριου

Δημοσίευση από ggont » Παρ 04 Φεβ 2011, 14:38

Σε ευχαριστώ Νίκο,

δηλαδή η πρόταση σας είναι να χρησιμοποιήσω το Ozi explorer, σαν το πιο εύχρηστο είτε στη δοκιμαστική έκδοση είτε αγοράζοντας την άδεια.

Update: Πρόσθεσα μια εικόνα απο το Οζι με το πρόβλημα που έχω με τα ονόματα των ιχνών. Το ίχνος αυτο είναι κατεβασμένο απο το hellaspath.
ozi_track.JPG

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 719
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 08:50
Τοποθεσία: Έδεσσα
Επικοινωνία:

Re: Ερωτήσεις αρχάριου

Δημοσίευση από niki_kar » Παρ 04 Φεβ 2011, 15:53

Το πρόβλημα με τα "κινέζικα" ενδεχομένως να προέρχεται από τα windows.
Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο Control Panel --> Regional & Language Options και να τσεκάρεις τις ρυθμίσεις στις καρτέλες Regional Options και Advanced.
Κάποιες ενδεικτικές ρυθμίσεις φαίνονται στις δυο εικόνες που ακολοθούν.
Συνημμένα
regset1.jpg
regset2.jpg

ggont
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί 18 Ιαν 2011, 11:18

Re: Ερωτήσεις αρχάριου

Δημοσίευση από ggont » Παρ 04 Φεβ 2011, 18:41

Καλησπέρα,

Το δοκίμασα σε άλλο υπολογιστή και δεν έχω πια πρόβλημα με τη γραμματοσειρα.
Άνοιξα ενα κενό χάρτη, φόρτωσα ενα .plt και μετά φίλτραρα τα σημεία σε 500.
Το αποθήκευσα αρχικά στο active log αλλά επειδή ο χώρος αυτός είναι περιορισμένος το ανέβασα ξανά στα saved tracks.
Θα ψάξω στη συνέχεια για χάρτες και ίσως ξεκινήσω να σκανάρω τους χάρτες της ανάβασης που έχω.

Σας ευχαριστώ για την υποστήριξη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προγράμματα ψηφιακού χάρτη”