Ομάδες ορειβασιας-πεζοπορίας FB

Απάντηση
geka
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ 10 Οκτ 2016, 14:17

Ομάδες ορειβασιας-πεζοπορίας FB

Δημοσίευση από geka » Δευ 10 Οκτ 2016, 15:05

Το παρόν έχει αναρτηθεί σε διάφορους ιστοτόπους με πολλές και διαφορετικές απόψεις.

Παρακολουθώ εδώ και καιρό μια καταιγίδα δεκάδων ομάδων του fb οι οποίες διοργανώνουν εκδρομές -αναβάσεις σε διαφορά μέρη της Ελλάδας και του εξωτερικού συνοδεύοντας κόσμο στο βουνό πεζοπορικης και ορειβατικης φύσεως όπως και διάφορες δραστηριότητες όπως αναρρίχηση,γιόγκα,σεμινάρια κλπ και αναρωτιέμαι.

1ον Αυτές οι ομάδες τι ακριβώς ομάδες είναι τουριστικές; ;;;;επαγγελματικές; ;;;;; Και αν ναι γιατί κόβουν αποδείξεις σε άλλο όνομα από αυτής της ομάδος;;; και ο δε συνοδός γιατί δεν είναι υπάλληλος του πρακτορείου η συνεργάτης ο οποίος θα κόβει απόδειξη παροχής υπηρεσιών;;;;;

2ον.Γιατί εφόσον είναι εκδρομές των πρακτορείων όπως υποστηρίζουν οι διαχειριστές των αναβασεων ΔΕΝ υπάρχει πρόγραμμα στον επίσημο ιστότοπο του πρακτορείου;;;;;;

3ον. Είναι σύλλογοι που απλά έχουν κάνει και μια ομάδα στο fb ;;;;;Και αν ναι γιατί δεν έχουν κάποια γραφεία κλπ και γιατί η απόδειξη δεν γράφει το Όνομα του συλλόγου -ομάδος;;;;;

4ον.Εφόσον είναι μια όμορφη παρέα όπως κάποιοι αναφέρουν γιατί το ποσό της συμμετοχής δεν διαιρείται ανάλογα των συμμετοχών και της τιμής του μισθωμένου πούλμαν;;;;;;; πχ 400 ευρώ ÷ 50 άτομα = 8 ευρώ συμμετοχή ο καθένας.

5ον. Κατά πόσο αυτοί οι συνοδοί -αρχηγοί έχουν εκπαιδευτεί και είναι πιστοποιημένοι επαγγελματίες του χώρου ώστε να πηγαίνουν κόσμο στο βουνό με ασφάλεια;;;;;;(εξαιρούνται οι σύλλογοι.)

6ον.Όλες αυτές οι ομάδες είναι νόμιμες η υπάρχει νομικό κενό και καθένας μπορεί να φτιάχνει μια ομάδα στο fb και να πηγαίνει κόσμο στο βουνό και μάλιστα επί πληρωμή;;;;;

7ον.Οι σύλλογοι και οι δύο ομοσπονδίες που ασχολούνται με το βουνό (ΕΟΟΑ,ΟΦΟΕΣΕ) γιατι δεν αντιδρούν και αν και εφόσον υπάρχει κάποιο Θέμα και όντως αυτές οι ομάδες δεν είναι και τόσο νόμιμες;;;;;;

8ον.Κατά πόσο ηθικό είναι κάποιος να είναι σε κάποιο σύλλογο (είτε απλό μέλος είτε μέλος ΔΣ) και ταυτόχρονα να έχει δημιουργήσει και μια ομάδα ψαρευοντας κόσμο για την ομάδα του;;;;;

9ον. Είναι ηθικό κάποιοι να πληρώνουν εφορία κάθε 2μηνο ως επαγγελματίες του βουνού και άλλοι να μην του αγγίζει τίποτα κάνοντας στα κρυφά και δευτερο επάγγελμα (συνοδός-οδηγός βουνού)και μάλιστα ενώ είναι ήδη σε κάποια θέση στο Δημόσιο;;;;;;

Αυτά και άλλα ερωτήματα θα πρέπει να απαντηθούν απο τους ειδικούς σύντομα γιατί το πράγμα έχει αρχίσει να ξεφεύγει και ο κόσμος ίσως στο τέλος να εγκαταλείψει εντελώς τους συλλόγους.

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Ομάδες ορειβασιας-πεζοπορίας FB

Δημοσίευση από pankan » Τρί 11 Οκτ 2016, 07:58

Νομίζω ότι το σκεπτικό σου αντιμετωπίζει τους συλλόγους αποκλειστικά ως εκδρομικά σωματεία.

Οι σύλλογοι θα κλεισουν όταν δεν θα έχουν πια λόγο ύπαρξης.
Αν τελικά προσφέρουν ότι και οι διάφορες ομάδες του fb, με αυτές θα ανταγωνίζονται για μια θέση στον ήλιο. Αλλά αυτό (το τι θα προσφέρουν και με ποιόν θα ανταγωνίζονται) είναι ξεκάθαρα μια επιλογή των ίδιων των συλλόγων. Και ως γνωστόν όλοι πληρώνουμε τις επιλογές μας.

Για το αν μπορεί κάποιος να είναι μέλος συλλόγου ή ΔΣ συλλόγου και τυτόχρονα επαγγελματίας, υπάρχουν όροι στα καταστατικά των συλλόγων. Εγώ δεν βλέπω προβλημα για τα απλά μέλη. Για τα μέλη ΔΣ ίσως πράγματι να υπάρχει ηθικό ασυμβίβαστο. Αλλά όχι γιατί θα λειτουργεί αθέμιτα προς το σύλλογο. Αλλά γιατί θα λειτουργεί αθέμιτα προς τους άλλους επαγγελματίες οργανωτές εκδρομών.

Από τη στιγμή που κόβονται αποδείξεις για αυτή τη δραστηριότητα, εγώ δεν βλέπω πρόβλημα στη δημιουργία μιας ομάδας στο fb για την διαφήμιση και την υποστήριξή της. Στην πραγματικότητα η στήριξη μιας επαγγελματικής δραστηριότητας είναι και η μόνη χρήση του fb που μπορώ να καταλάβω.

Και τέλος γιατί δεν λες τα πράγματα με το όνομά τους;
Ποιές είναι αυτές οι ομάδες του fb; Ποιοί είναι αυτοι οι δημόσιοι υπάλληλοι που χωρίς να κόβει κανείς αποδείξεις οργανώνουν εκδρομές στο βουνο;
Νομίζω ότι αν υπάχουν τέτοιοι επαγγελματίες περισσότερο ενδιαφέρουν τον Σύνδεσμο Τουριστικών και Ταξιδιωτικών Γραφείων Ελλάδος (HATTA) παρά τους συλόγους και τους ορειβάτες. Στο κάτω κάτω με τα τουριστικά γραφεία ανταγωνίζονται αθέμιτα.
Αλλά θα μπορούσε να πει κανείς ότι και οι σύλλογοι-εκδρομικά σωματεία ανταγωνίζονται κι αυτοί αθέμιτα τα τουριστικά γραφεία. Είναι τρελό το χρήμα που πρέπει να καταθέσει κανείς και οι προυποθέσεις για να ανοίξει τουριστικό γραφείο.

geka
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ 10 Οκτ 2016, 14:17

Re: Ομάδες ορειβασιας-πεζοπορίας FB

Δημοσίευση από geka » Τρί 11 Οκτ 2016, 16:54

Στην σελίδα "ελεύθερη ορεβατες στο facebook" έγιναν επί του θέματος πολλές επεξηγήσεις και τοποθετήσεις όπως και αναφορές σε κάποιες από αυτές ,δυστυχώς ουδείς απο τις σελίδες αυτές δεν απάντησε .Επίσης καμία απάντηση δεν υπήρχε ούτε από τον ΣΕΟΒ ούτε από κάποιον σύλλογο και ούτε από καμία γνωστή εταιρία υπαίθριων δραστηριοτήτων .Προς το τέλος της συζήτησης και μετά από περίπου 300 απαντήσεις ένας επαγγελματίας του χώρου απάντησε ως εξής:

George ο πιο νομιμος τροπος αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα (οχι απαραιτητα και ο πιο σωςτος ομως!) ειναι να εχεις κανει εναρξη στην εφορια και να εχεις παρει αδεια λειτουργιας γραφειου εναλλακτικου τουρισμου απο τον ΕΟΤ. Αυτα εχω κανει εγω για την δικη μου επιχειρηση. Αυτα βεβαια προυποθετουν και 6.000€ τα οποια προφανως καποιοι δεν ειναι διατεθιμενοι να δωσουν. Οπως και τα υπολοιπα εξοδα που εχουν ολες οι επιχειρησεις. Ολοι οι συμμετεχοντες εχουν ασφαλιση (αλλο ενα εξοδο για τον επιχειρηματια) και το χαρτι οτι ερχεται ο καθενας με δικη του ευθυνη δεν εχει καμια ισχυ,το εχω ρωτησει σε δικηγορο. Οσον αφορα την εκπαιδευση, πολλοι απο εμας εχουμε πιστοποιησεις απο εξωτερικο (outdoor instructor training) η ισχυ των οποιων ειναι μαλλον αμφιβολη στην Ελλαδα (αλλα εδω δεν σου ζηταει κανεις τιποτα!). Και ολα αυτα ισχυουν αν εχεις και χαρτι για πρωτες βοηθειες. Για παραδειγμα εχω χαρτι για ορεινη ποδηλαςια που με πιςτοποιει να ανεβαζω ενηλικες και παιδια με τα ποδηλατα στο βουνο με αςφαλεια. Αυτο φανταζομαι οτι ισχυει και για αλλες μεγαλυτερες εταιρειες. Σε περιπτωση που παει κατι πολυ στραβα πραγματικα δεν ξερω κατα ποσο ειμαι καλυμενος με αυτα. Η αληθεια ειναι αυτη.
Οι αλλοι οι "ταλιμπαν" με τις ομαδες στο fb φλερταρουν με πολλα ρισκα. Ειναι ξεβρακωτοι τελειως οτιδηποτε κι αν γινει.

Ακριβως George. Σωστα στα ειπε. Και την αδεια λειτουργιας την παιρνεις δειχνοντας χαρτια: Λευκου ποινικου μητρωου, μη πτωχευσης, εγγυητικης επιστολης απο τραπεζα ή απο το Παρακαταθηκων υψους 5.000€ υπερ του ΕΟΤ και καποια αλλα που δεν τα θυμαμαι τωρα αλλα ευκολα τα βρισκεις στα γραφεια του ΕΟΤ ανα την Ελλαδα. Αυτα ισχυουν για την απλη μορφη τουΤουριστικου Γραφειο μεσω ιντερνετ. Εαν θες να υπαρχει και χωρος λογικα θα χρειαζονται και λιγα ακομη χαρτια.

"Η παραπάνω ομάδα ΔΕΝ διοργανώνει εκδρομές "

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορειβατικοί σύλλογοι, Σχολές, Προγράμματα-Ανακοινώσεις”