Marmot jacket από Polo - μια ιστορία

Απάντηση
sokin_p
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ 12 Μαρ 2014, 10:47

Marmot jacket από Polo - μια ιστορία

Δημοσίευση από sokin_p » Τετ 12 Μαρ 2014, 11:07

θα ήθελα να αναφέρω μια ιστορία που διαδραματίστηκε με την αγορά ενός Marmot Minimalist από την εταιρεία Polo.

με την απόφαση να αγοράσω το εν λόγω τζάκετ πήγα στην Polo στην Πατησίων.
ρώτησα τους πωλητές αν είναι φετινό μοντέλο 2013.
μου λένε ναι είναι και μάλιστα πιάσαμε κουβέντα για τον χρόνο κατασκευής και τα υλικά και τεχνολογίες που αλλάζουν και την αντοχή αυτών στον χρόνο.
ο πωλητής μάλιστα μου είπε ότι αντέχουν γύρω στα 5 χρόνια.

αγόρασα το τζάκετ, το φόρεσα σε μια εκδρομή σε ένα βουνό με βροχή και με ένα σακίδιο σχεδόν άδειο. το τζάκετ παρουσίασε διαφορά χρωματισμού πίσω στην πλάτη και έντονη υγρασία απο μέσα.
πάω το τζάκετ στην Polo απογοητευμένος από την επίδοση και το πρόβλημα που παρουσιάστηκε.
το αφήνω για έλεγχο.
στέλνω μέιλ στην Marmot Europe ρωτώντας για το θέμα αυτό καθώς και την ημ/νια παραγωγής του συγκεκριμένου τζάκετ.
μου απαντάνε ότι το τζάκετ είναι παραγωγής άνοιξη 2012.

στέλνω μήνυμα στα κεντρικά στην Polo Φαλήρου για το εν λόγω θέμα.

Πώς γίνεται ο πωλητής να μου λέει ότι το τζάκετ είναι φετινό, ενώ είναι περσινό ;

μου απάντησαν ότι ο πωλητής δεν γίνεται να γνωρίζει ποιας χρονιάς είναι το μοντέλο.
τους ρωτάω τότε πώς ο πωλητής ισχυρίζεται κάτι ενω δεν γίνεται να το γνωρίζει;

το τζάκετ μου έστειλαν μήνυμα να το παραλάβω σήμερα μετά από τις 29/01 που το παρέδωσα για έλεγχο. 1 1/2 μήνα μετά ! μιλώντας για after sales.


κάπου εδώ μπορώ να αφήσω το θέμα στην κρίση σας...

Άβαταρ μέλους
nektaman
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Δευ 06 Δεκ 2010, 23:41
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτη

Re: Marmot jacket από Polo - μια ιστορία

Δημοσίευση από nektaman » Τετ 12 Μαρ 2014, 12:01

εμένα πάντως δεν θα με πείραζε να αγοράσω ένα jacket περσινό ή προπέρσινο για φετινό....θα με διαόλιζε όμως να πλήρωνα ποιότητα marmot και να παρουσίαζε το jacket τα χάλια που περιέγραψες....δεν καταλαβα όμως τελικά στο αντικατέστησαν απο την polo ???
το γέλιο είναι η λάμψη της ψυχής...

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Marmot jacket από Polo - μια ιστορία

Δημοσίευση από pankan » Τετ 12 Μαρ 2014, 13:24

Τελικά υπήρχε πρόβλημα στο ρούχο και τι πρόβλημα ήταν αυτό;
Πάντως το συγκεκριμένο τζάκετ φτιάχνεται ακόμα και τώρα. Και δεν ταυτίζεται το μοντέλο (χρονιά σχεδίασης-πρώτης κυκλοφορίας) με το χρόνο κατασκευής ενός συγκεκριμένου είδους. Εκτός βέβαια και υπήρχε κάποια μικροδιαφορά στο σχέδιο που δείχνει και την ημερομηνία κατασκευής του (όχι πρώτης κυκλοφορίας).

Άβαταρ μέλους
kyro
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Τετ 17 Οκτ 2012, 11:54
Τοποθεσία: Γαλάτσι (196μ)

Re: Marmot jacket από Polo - μια ιστορία

Δημοσίευση από kyro » Τετ 12 Μαρ 2014, 14:11

pankan έγραψε:Τελικά υπήρχε πρόβλημα στο ρούχο και τι πρόβλημα ήταν αυτό;
Γεια πες μας γιατί με την εξυπηρέτηση στην πόλο εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος. Βεβαια πρόσφατα δεν έχει συμβεί κάτι αλλά παλιότερα και χρήματα μου έχουν επιστρέψει και αντικατάσταση σε χειμερινές μπότες έχουν κάνει σε μέλος του φόρουμ.

GLA
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: Τετ 03 Οκτ 2012, 08:26
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Marmot jacket από Polo - μια ιστορία

Δημοσίευση από GLA » Τετ 12 Μαρ 2014, 20:29

Το σημαντικότερο κατά την γνώμη μου είναι άμα σου αντικαταστήσουν το τζάκετ.
Το ότι ήταν παραγωγής 2012 και όχι 2013, για μένα δεν θα ήταν τόσο σημαντικό εκτός αν είχε γίνει αναβάθμιση στο τζάκετ.
Έχω πολύ καλή άποψή για την Πόλο, αλλά έχω δύο χρόνια να την επισκεφτώ και δεν ξέρω άμα έχει αλλάξει κάτι στην εταιρία.

vasilis
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τετ 17 Οκτ 2012, 07:59
Τοποθεσία: Άρτα

Re: Marmot jacket από Polo - μια ιστορία

Δημοσίευση από vasilis » Τετ 12 Μαρ 2014, 20:37

Η Marmot Europe τι απάντησε για το ουσιαστικό πρόβλημα, αυτό της αδιαβροχότητας;
Γενικά μιλώντας κάθε σοβαρή εταιρία μπορεί και πρέπει να παρακάμπτει τις τοπικές αντιπροσωπείες και να επιλύει τα προβλήματα των πελατών της!

kpaschalo
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τετ 17 Οκτ 2012, 12:23
Τοποθεσία: Αθήνα, Βέροια

Re: Marmot jacket από Polo - μια ιστορία

Δημοσίευση από kpaschalo » Τετ 12 Μαρ 2014, 20:40

Είναι πολύ πίθανό να έπεσες σε ελλατωματική παρτίδα υλικών, συμβαίνει και αυτό.
Συγκεκριμένα αυτό είχε συμβεί σε μένα -το "άλλο μέλος του φόρουμ που αναφέρει ο Kyro- με ένα μοντέλο χειμερινών μποτών, μου τις αντικατέστησαν αρκετά γρήγορα αφού τηρήθηκαν κάποιες διαδικασίες.

sokin_p
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ 12 Μαρ 2014, 10:47

Re: Marmot jacket από Polo - μια ιστορία

Δημοσίευση από sokin_p » Τετ 19 Μαρ 2014, 10:51

η POLO το έδωσε για έλεγχο στην RESOUL (εισαγωγέα MARMOT) και μου είπαν ότι το τζάκετ δεν έχει ελαττωματικά στοιχεία και είναι θέμα δικό μου η διαφορά χρωματισμού. Η RESOUL είπε ότι μάλλον προέκυψε από σάκο που είχα και ότι μπορώ να το πλύνω με ένα nikwax.

Ο σάκος είναι ούτε χρόνου και λίγες φορές χρησιμοποιημένος, είναι Terra που τον έχω φορέσει και σε άλλα τζάκετ και δεν έχω παρατηρήσει ποτέ κάτι παρόμοιο να συμβαίνει από τον σάκο.

Η POLO στηρίχτηκε στην απάντηση της RESOUL λέγοντάς μου ότι σας απάντησε ο αντιπρόσωπος της Marmot και πάπαλα (μπορείτε να το παραλάβετε από το κατάστημα..)


από την Marmot Europe περιμένω απάντηση.

για μένα εξακολουθεί να είναι θέμα και η χρονιά κατασκευής του τζάκετ και τί λένε όταν το πουλάνε. εξηγούμαι : άλλο πότε παρέλαβες ένα τζάκετ ή όποιο προιόν και άλλο ποιας χρονιάς μοντέλο είναι. ξεκάθαρη διαφορά. ο πωλητής έχει άλλη άποψη και μου το επιβεβαίωσε κατά την παραλαβή του τζάκετ.

είχα επιλέξει να αγοράσω το τζάκετ από την POLO συνειδητά για διάφορους λόγους, ενώ η τιμή είναι ίδια και σε αντίστοιχα στην Αθήνα μαγαζιά.
για μένα το after sales παίζει σημαντικό ρόλο, όπως και η ειλικρίνεια.
και με αυτά τα δεδομένα, πλέον δεν θα ξαναγοράσω τίποτα από την POLO.

jtj
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Παρ 26 Οκτ 2012, 00:40
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Marmot jacket από Polo - μια ιστορία

Δημοσίευση από jtj » Πέμ 20 Μαρ 2014, 00:33

Καλα μην τρελαινεσαι συμβαίνει. Μην γινόμαστε και αμερικανακια με τους πωλητές. Όλοι μας έχουμε πει και καμία μαλακια παραπανω σε κάποια εμπορική συναλλαγή.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υλικά και τεχνολογία με εφαρμογή στο ύπαιθρο και την ορειβασία”