Αναρριχητικό Μαδέρι.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kyro

Αναρριχητικό Μαδέρι.

Δημοσίευση από kyro » Πέμ 06 Ιουν 2013, 00:27

Η πόρτα μου έκλεισε πονηρά το μάτι. Θα αναβαθμίζοταν πλέον καθώς θα είχε συμμετοχή στα προπονητικά παιχνίδια μου. Ήταν έτοιμη να παίξει το ρόλο της...

Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Το μονόζυγό μου είναι κρεμαστό από 4 σχοινάκια. Και κυλινδρικό, άρα μπορεί και περιστρέφεται μέσα στα 4 οχτάρια (κόμπους) που το κρατάνε στον αέρα.
Αυτό δεν μου επιτρέπει να δουλεύω δάκτυλα παρά μόνο κλειστές λαβές.
Και ενώ δεν ενοχλούσα κανέναν το παρακάτω βιντεάκι, τοκ τοκ, μου χτυπούσε την οθόνη.

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... tr0#t=127s
(ο σύνδεσμος οδηγεί κατευθείαν στο πρώτο από τα 10 δευτερόλεπτα που έχουν την πληροφορία)

Ιδέα για ένα ξύλο, πάνω από μια πόρτα για έλξεις και μικροτραβέρσες. Βρήκα ένα κομμάτι με διαστάσεις 1,20μ x 10εκ x 7εκ από μια παλιά πέργολα. Του έκοψα το πάνω μέρος για μην είναι παράλληλο με το έδαφος (όταν τοποθετηθεί) και να μοιάζει με φάπα. Κρεμάστηκε με τρία στριφώνια και όλα μια χαρά. Το ξύλο όμως έχει αρκετό ψωμί (υλικό) για να σκαφτούν πάνω του πιασιματάκια. Έτσι ξεκίνησα να το στολίζω και έχει πολύ δουλειά ακόμη. Αλλά ποιος βιάζεται.
Παρέα με τα πιασίματα θα πήγαιναν και μερικά πατήματα για μερικές κινήσεις και για να παίρνουν και λίγο βάρος από τα δάκτυλα. Πήρα λοιπόν μερικές πέτρες (ιδέα GLA) οι οποίες τρυπήθηκαν εύκολα και βιδώθηκαν στον τοίχο. Δεξιά της πόρτας υπάρχει ψυγείο (!) και δεν χωρούσε πάτημα εσωτερικά, έτσι μπήκε έξω από την πόρτα. Το οποίο με κλειστή την τελευταία είναι λίγο ξεκάρφωτο αλλά δεν πειράζει.

Το παιχνίδι πέτυχε και έγινε με απλά υλικά που βρήκα στην αποθήκη και στον δρόμο. Έχει μέλλον ακόμη, σιγά σιγά θα ολοκληρωθεί με πιασίματα ή και πατήματα όπου χρειαστεί.
Αχ, πόρτα...
Συνημμένα
MaderiProject_01.JPG
MaderiProject_02.JPG
MaderiProject_03.JPG
MaderiProject_06.JPG
MaderiProject_04.JPG
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kyro την Πέμ 06 Ιουν 2013, 00:34, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
kyro

Re: Αναρριχητικό Μαδέρι.

Δημοσίευση από kyro » Πέμ 06 Ιουν 2013, 00:30

Πατήματα...
Συνημμένα
MaderiProject_05.JPG
MaderiProject_07.JPG
MaderiProject_08.JPG

Άβαταρ μέλους
Teobe!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Teobe! » Παρ 07 Ιουν 2013, 00:55

Αυτά είναι...

Όταν με το καλό μπω στο μελλοντικό τσαρδί ΜΟΥ (χωρίς μαμά, και ααα και ουου...) θα πέσει πολύ αντιγραφή σε σένα και σε κάποιους άλλους που έχουν την υπομονή να φτιάχνουν ενδιαφέρουσες πατέντες και την διάθεση να τις μοιράζονται με εμάς...τους υπόλοιπους!
Αυτοφυή Φυτά της Ελλάδας!
http://nativeplantsofgreece.blogspot.gr/

GLA

Δημοσίευση από GLA » Δευ 10 Ιουν 2013, 00:29

Νομίζω ότι οι βίδες που έβαλες για να στερεώσεις τις πέτρες είναι λεπτές και εύκαμπτες με αποτέλεσμα σιγά-σιγά να χαλαρώσει το βύσμα στον τοίχο, προτείνω στριφώνι 10 χιλιοστών.
Αλλά επειδή ο τοίχος θα λερώνεται γύρω από τις πέτρες, προτείνω καλύτερα μία όρθια σανίδα στο τοίχο και επάνω στη σανίδα στερεωμένες οι πέτρες ή αντί για πέτρες κομμάτια ξύλο ή μαδέρι αντί για σανίδα και διαμόρφωση πατημάτων στο ίδιο το ξύλο.
Teobe!: Όταν με το καλό μπω στο μελλοντικό τσαρδί ΜΟΥ (χωρίς μαμά, και ααα και ουου...)...
Χειρότερα θα είναι όταν θα έχεις γυναίκα στο τσαρδί σου.

Άβαταρ μέλους
Teobe!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Teobe! » Τρί 11 Ιουν 2013, 01:49

Μπα δε νομίζω, η δική μου είναι αναρριχήτρια μεν και της αρέσουν οι κατασκευές με ξύλο δε... :D ...
Αυτοφυή Φυτά της Ελλάδας!
http://nativeplantsofgreece.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
kyro

Δημοσίευση από kyro » Τρί 11 Ιουν 2013, 10:43

Αν της αρέσει το ξύλο καλά είναι.... χεχε.

Για τις βίδες, είναι 6mm, οι 2 είναι τρυπανόβιδες (με κομμένο τρυπάνι) που είχαν περισσέψει από αλλού. Λες να πάρουν; Επειδή δεν είναι διαδρομή απλά θέλω τα πατήματα για να παίρνω βάρος από τα χέρια ίσως την βγάλουν. Πάντως να σπάσουν ή να βγουν από τον τοίχο δεν κινδυνεύουν. Σε επόμενο επεισόδιο έσκαψα λίγο το σοβά από πίσω για να πάρει το σχήμα της πέτρας και έβαλα λασπίτσα (πλούσια). Δεν έχω ίσιο τοίχο από πίσω και δεν έκοψα επίπεδες της πέτρες, άρα αυτές είχαν την τάση να μην κάθονται στα αυγά τους.

Ο τοίχος δεν νομίζω να μαυρίσει τριγύρω γιατί τα πατήματα είναι γενναία και δεν προβλέπεται χρήση παπουτσακίων. Πιο πολύ για ξυπόλητος το βλέπω ή για ότι υπάρχει στα πόδια μου την στιγμή που θέλω να παίξω. Βέβαια "μεγάλη πτώση φάε, μεγάλη κουβέντα μην πεις" θα δούμε πως θα καταλήξει το παιχνίδι.

Άβαταρ μέλους
kyro

Δημοσίευση από kyro » Τετ 26 Ιουν 2013, 00:33

Νέο επεισόδιο.
Τα πατήματα έχουν μπει με λάσπη στον τοίχο για να μην στριφογυρνάνε χωρίς λόγο. Αμέσως πριν ο τοίχος πήρε το σχήμα τους με την βοήθεια σφυροκάλεμου.
MaderiProject_ 09.JPG

Στο μαδέρι μπήκαν δυο πιασιματάκια από κόντρα πλακε 12mm, μόνο για δάκτυλα.
MaderiProject_ 10.JPG
Επίσης μια πλακέτα (γκολό) από όπου μπορώ να κρεμάω βάρος για να διευκολύνονται ασκήσεις όπως εδώ http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... Mfp4#t=70s
MaderiProject_ 11.JPG
Εντάξει, εγώ δεν θα σηκωθώ φέτος με το ένα χέρι αλλά μπορώ να δένω το βάρος στο μποντριέ και να ...είμαι ελαφρύτερος.

Nikolas_A

Δημοσίευση από Nikolas_A » Κυρ 07 Δεκ 2014, 20:00

Έφτιαξα κι εγώ ένα μαδεράκι, δώρο στον εαυτό μου για τη γιορτή μου...
Συνημμένα
IMG_0431[1].jpg

Άβαταρ μέλους
kyro

Δημοσίευση από kyro » Δευ 08 Δεκ 2014, 20:16

Ωραία δώρο, να σε χαίρεσαι.

Το βλέπω αρνητικό και τα πιασίματα ... κάπως "μίζερα", γκουχ γκουχ.

Τι σκελετό έβαλες από πίσω;

Nikolas_A

Δημοσίευση από Nikolas_A » Τρί 09 Δεκ 2014, 00:28

kyro έγραψε:Το βλέπω αρνητικό και τα πιασίματα ... κάπως "μίζερα", γκουχ γκουχ.
Ε, ναι, για να ζορίζομαι στην προπόνηση το έφτιαξα, όχι για να κάνω βόλτα... Σκοπεύω να κάνω τους πλαϊνούς τοίχους ακόμα πιο αρνητικούς!
kyro έγραψε:Τι σκελετό έβαλες από πίσω;
Στραντζαριστά ενισχυμένου τύπου, 38x38x1.5mm

Άβαταρ μέλους
kyro

Δημοσίευση από kyro » Τρί 09 Δεκ 2014, 19:43

Μια χαρά. Καλές προπονήσεις, περιμένουμε και το επόμενο τεύχος.
Βγάλε καμια φωτογραφία πριν βάλεις το ξύλο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υλικά και τεχνολογία με εφαρμογή στο ύπαιθρο και την ορειβασία”