Κάτι φέρνει το lidl

kpaschalo
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τετ 17 Οκτ 2012, 12:23
Τοποθεσία: Αθήνα, Βέροια

Re: Κάτι φέρνει το lidl

Δημοσίευση από kpaschalo » Δευ 15 Σεπ 2014, 14:57

το ρολογάκι τα αξίζει τα λεφτά του? έχουμε feedback από κανέναν?

Άβαταρ μέλους
nektaman
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Δευ 06 Δεκ 2010, 23:41
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτη

Re: Κάτι φέρνει το lidl

Δημοσίευση από nektaman » Δευ 15 Σεπ 2014, 16:00

ο Γιάννης αν θυμάμαι καλά έχει αναφέρει θετικά σχόλια πιό πάνω.....
το γέλιο είναι η λάμψη της ψυχής...

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Κάτι φέρνει το lidl

Δημοσίευση από pankan » Δευ 15 Σεπ 2014, 16:30

Το έχω κι εγώ. Το πρόβλημά του είναι η εξαιρετικά δυσδιάκριτη-σκοτεινή οθόνη. Πρέπει να έχεις και τα δύο χέρια ελεύθερα για να πατήσεις και το φωτάκι αλλιώς δεν βλέπεις τίποτα. Ή να έχεις το μάτι του αετού.

kpaschalo
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τετ 17 Οκτ 2012, 12:23
Τοποθεσία: Αθήνα, Βέροια

Re: Κάτι φέρνει το lidl

Δημοσίευση από kpaschalo » Δευ 15 Σεπ 2014, 16:33

καταλαβα..

Άβαταρ μέλους
kyro
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Τετ 17 Οκτ 2012, 11:54
Τοποθεσία: Γαλάτσι (196μ)

Re: Κάτι φέρνει το lidl

Δημοσίευση από kyro » Τετ 17 Σεπ 2014, 14:45

kyro έγραψε:Πήρα τον φακό κεφαλής των 5 ευρώ, για τον κήπο, δουλειές κτλ.
Καλός φωτισμός αντίστοιχος του petzl tikka, άβολος ιμάντας, μεγάλος όγκος, δύο σκάλες λειτουργίας.
Δεν έχω μετρήσει κατανάλωση, αν τα πάει καλά δεν θα επιστραφεί.

Η σύγκριση στον φωτισμό ήταν με τον Τικκα να έχει επαναφορτιζόμενες όχι στα καλύτερά τους (που δεν φτάνουν την τάση των αλκαλικών) και τον λιντλ να έχει νέες αλκαλικές.
Η μέτρηση της κατανάλωσης έγινε με σταθεροποιημένο τροφοδοτικό και στους δύο.

ο Lidl θέλει 95mA και 70mA στην, μεγάλη και μικρή σκάλα αντίστοιχα.
ο Petzl θέλει 200mA και 50mA.

Μια χαρά λοιπόν αφού αν οι μπαταρίες έχουν χωρητικότητα 700mAh ο ένας έχει διάρκεια θεωρητικά 10ώρες και ο άλλος 14. Ο lidl στην μικρή σκάλα δεν κάνει "διαμόρφωση" απλά ανάβει λιγότερα led.

Άρα παραμένει.

Άβαταρ μέλους
yannisdelta
Δημοσιεύσεις: 666
Εγγραφή: Πέμ 11 Οκτ 2012, 17:35

Re: Κάτι φέρνει το lidl

Δημοσίευση από yannisdelta » Τετ 17 Σεπ 2014, 16:33

nektaman έγραψε:ο Γιάννης αν θυμάμαι καλά έχει αναφέρει θετικά σχόλια πιό πάνω.....
Εγώ έχω το παλιό μοντέλο, και από άποψης ακρίβειας μέτρησης δεν έχω κανένα πρόβλημα, αλλά ούτε πρόβλημα φωτεινότητας. Το μόνο πρόβλημα του είναι οτι τελειώνει γρήγορα η μπαταρία του. Αλλά ξαναλέω οτι έχω το παλιό μοντέλο. Από οτι έχω δει από φίλο το καινούργιο είναι πολύ καλύτερο και χωρίς να του τελειώνει γρήγορα η μπαταρία.

Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Πέμ 15 Νοέμ 2012, 21:03

Αναβάθμιση αντίσκηνου LIDL

Δημοσίευση από Nikolas_A » Πέμ 29 Δεκ 2016, 16:06

Είχα πάρει το αντισκηνάκι (σαν αυτό) και το χρησιμοποίησα σε 4ήμερο με κουβάλημα του Αγίου Πνεύματος (Βίτσα, Βίκος, Πάπιγκο, Δρακόλιμνη, Γκαμήλα, Βραδέτο, Σκάλα Βραδέτου, ξέρετε... Δημητρακιάδα!). Πολύ ελαφρύ, ακόμα πιο ελαφρύ αν αντί για τις δύο μπροστινές μπανέλες χρησιμοποιήσεις μπατόν. Δύο ατόμων στριμωχτά.

Είπα να την αναβαθμίσω μήπως την δοκιμάσω και σε πιο δύσκολα. Πήρα μπανέλες αλουμινίου από τον Κινέζο και έφτιαξα το εξάρτημα της φωτογραφίας για να αντικαταστήσω το αντίστοιχο πλαστικό. Υπολόγιζα ότι με μια μικρή ποινή σε βάρος θα είχα σημαντική ενίσχυση της αντοχής. Η έκπληξη ήταν στη ζυγαριά: οι αλουμινένιες είναι ελαφρύτερες! 331gr αντί 465gr οι fiberglass. Και 719gr το πανί, στα 1050gr χωρίς πασαλάκια! Ή 904gr αν κουβαλάς ήδη μπατόν.

Η αεροδυναμική βέβαια είναι καλή μόνο προς μια διεύθυνση, οπότε θέλει προσοχή στο στήσιμο και να παρακαλάς να μη γυρίχει ο καιρός. Η δοκιμή θα δείξει...
Συνημμένα
IMG_0549[1].jpg

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υλικά και τεχνολογία με εφαρμογή στο ύπαιθρο και την ορειβασία”