Επισκευη μπουφαν σκι αδιαβροχου

Απάντηση
fon
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ 14 Φεβ 2016, 21:50

Επισκευη μπουφαν σκι αδιαβροχου

Δημοσίευση από fon » Δευ 27 Φεβ 2017, 00:15

Γνωριζει καποιος που μπορω να παω μπουφαν σκι αδιαβροχο για επισκευη;
εχει σκιστει η εξωτερικη μεμβρανη και το μπουφαν ειναι ακριβο.
Γενικα αν ξερετε καποιον που να κανει καλη δουλεια.
ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Επισκευη μπουφαν σκι αδιαβροχου

Δημοσίευση από pankan » Δευ 27 Φεβ 2017, 18:46

ΠΑΠΟΥΤΣΙ EXPRESS (Βλαχανδρέας Γεώργιος)
Επισκευές Αναρριχητικών Υποδημάτων
Θησέως 29, Μαρούσι, 15124,
2108023452

Είναι ο γνωστός τσαγγάρης στο Μαρούσι που πρωτοξεκίνησε τις επισκευές και τα σολιάσματα σε ορειβατικά και αναρριχητκά.
Μαζί είχε και μηχάνημα για επιδιόρθωση-σφράγισμα goretex.
Ράβανε πάνω στις μεμβράνες λογότυπα ή σήματα και ο Βλαχανδρέας τα μόνωνε από πίσω και ήταν σαν να βγήκε από το εργοστάσιο.
Το πρόβλημα είναι ότι έχουν ανοίξει οι δουλειές του και μάλλον θέλει να τα διώξει τα ορειβατικά. Του ζήτησα να μου φτιάξει τις αρβύλες και μου έδωσε ένα τρελό χρόνο παράδοσης για δουλειά που τελικά έγινε αλλού σε μια μέρα. Τα goretex μπορεί να τα έχει αφήσει εντελώς.
Και πρόσεξε. Μιλάω για μεμβράνες 3ply (χωρίς φόδρα). Αν το μπουφάν σου είναι 2ply (λεπτό με φόδρα) τότε τα πράγματα ζορίζουν. Πρέπει να κοπεί η φόδρα για να προσεγγίσεις τη ζημιά η οποία δε νομίζω να επιδιορθώνεται με τον ίδιο τρόπο. Κι αν επιδιορθώνεται.

Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Πέμ 15 Νοέμ 2012, 21:03

Re: Επισκευη μπουφαν σκι αδιαβροχου

Δημοσίευση από Nikolas_A » Δευ 27 Φεβ 2017, 22:53

Μπουφάν σκι λέει, άρα με επένδυση-μόνωση μάλλον

fon
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ 14 Φεβ 2016, 21:50

Re: Επισκευη μπουφαν σκι αδιαβροχου

Δημοσίευση από fon » Τρί 28 Φεβ 2017, 00:38

Ναι ειναι μπουφαν σκι. Εχει υφασμα σαν μεμβρανη εξωτερικα που εχει σκιστει, και απο μεσα εχει μονωση ενα υλικο σαν βαμβακι.

Άβαταρ μέλους
Cele
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2012, 20:12
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Επισκευη μπουφαν σκι αδιαβροχου

Δημοσίευση από Cele » Τρί 28 Φεβ 2017, 11:52

Καλημέρα,

Αφού πρόκειται για μπουφάν ski με μόνωση, είναι λίγο δύσκολο για αδιαβροχοποίηση στο εσωτερικό. Μια καλή λύση είναι το παρακάτω αυτοκόλλητο αδιάβροχο GoreTex ύφασμα της ΜcNett που κυκλοφορεί ευρέως στην ελληνική αγορά ( καταστήματα ορειβατικού εξοπλισμού ). Το έχω χρησιμοποιήσει σε μεμβράνη Goretex 3L που χρησιμοποιώ αρκετά την χειμερινή περίοδο, και οι επιδιορθώσεις έχουν κρατήσει δυο χρόνια τώρα, ενώ παρεμβλήθηκαν και ορισμένα πλυσίματα. Εαν το χρησιμοποιήσεις, σημαντικό είναι να στρογγυλέψεις τις γωνίες. ( περιέχονται όδηγίες στην συσκευασία ή στον παρακάτω διασύνδεσμο ). Δυστυχώς κυκλοφορεί πλέον μόνο σε μαύρο χρώμα- θα πρέπει να ψάξεις πολύ για να βρείς άλλο χρωματισμό. Στην ελληνική αγορά κυκλοφορεί η έκδοση που το ύφασμα βρίσκεται σε κυλινδρική πλαστική θήκη και απ' όσο θυμάμαι κοστίζει 8 € περίπου. Τέλος καλό είναι πριν τοποθετήσεις το αυτοκόλλητο αδιάβροχο ύφασμα, να επιδιορθώσεις το σκίσιμο, είτε με κλωστή στο χέρι ( οι ραφές δεν πρέπει να περάσουν στην μόνωση και στην φόδρα), είτε με εξειδικευμένη κόλλα - μια που έχω δοκιμάσει είναι επίσης McNett, Seam Grip.

http://outdoor.mcnett.eu/outdoor/gore-t ... epair-kit/

fon
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ 14 Φεβ 2016, 21:50

Re: Επισκευη μπουφαν σκι αδιαβροχου

Δημοσίευση από fon » Τετ 01 Μαρ 2017, 17:22

Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Δυστυχως το μπουφαν ειναι ενα columbia πρασινο. Δυσκολα τα πραγματα...

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Επισκευη μπουφαν σκι αδιαβροχου

Δημοσίευση από pankan » Παρ 03 Μαρ 2017, 08:59

Δες στο youtube διάφορα βίντεο με τίτλο "how to fix ..." ή "how to repair ...".
Θα διαπιστώσεις ότι επειδή τα ρούχα αυτά θεωρούνται τεχνικά, το ενδιαφέρον είναι να αποκατασταθεί η λειτουργικότητα και όχι η ομορφιά. Βάλε μαύρο μπάλωμα goretex. Εγώ έχω ένα τέτοιο μπάλωμα σε μπουφάν πόλης εδώ και χρόνια.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υλικά και τεχνολογία με εφαρμογή στο ύπαιθρο και την ορειβασία”