Αγορά σχοινιού

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nektaman
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Δευ 06 Δεκ 2010, 23:41
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτη

Αγορά σχοινιού

Δημοσίευση από nektaman » Παρ 11 Νοέμ 2016, 09:37

Εμπλουτίζοντας σιγά σιγά τις γνώσεις μου αλλά και τον ορειβατικό εξοπλισμό μου έχω φθάσει στο θέμα της απόκτησης ενός σχοινιού. Δεν εχω σκοπό να ασχοληθώ προς το παρόν με canyoning, σπηλαιολογία αναρρίχηση και τα λοιπά, απλά ψάχνω το θέμα της ¨ασφάλισης¨ στο βουνό. Με λίγα λόγια,τι σχοινί πρέπει να έχει μια μικρή παρέα 2-3 ατόμων μαζί της προκειμένου να περάσει με ασφάλεια από σημεία κάποιας σχετικής δυσκολίας ;.....Εσείς που εχετε περάσει απο σχολές για ρίξτε τα φώτα σας !!!

Eυχαριστώ εκ των προτέρων...
το γέλιο είναι η λάμψη της ψυχής...

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Αγορά σχοινιού

Δημοσίευση από nkroup » Παρ 11 Νοέμ 2016, 10:17

Εγώ πιστεύω ότι ένα σχοινί 20-30 μέτρα είναι υπερ αρκετό για τα περισσότερα περάσματα.
Αν πας σε μεγαλύτερο μήκος σχοινιού, τότε καλύτερα να χρησιμοποιήσεις αναρριχιτκό (50 ή 60 μέτρα) αλλά θα είναι για κάτι τεχνικό που ξεφεύγει από την πεζοπορία.

Τα σχοινιά νέας είναι μεγάλης αντοχής σε χρόνο και τάση, έτσι ακόμα αι ένα σχοινί 6 mm είναι εντάξη.
Εγώ προσωπικά για περάσματα κτλ, έχω στο σακίδο ένα κορδολέτο 6mm μήκους 18 μέτρων,
η ασφάλιση γίνετε χωρίς ζώνη (μπορντιέ) με καντιλήτσα από τη μέση.

Το να κουβαλάει κάποιος μποντριέ και ασφαλιστήρι και καραμπίνερ τότε το βάρος αυξάνεται πολύ και τελικά το σχοινί δε θα κάνει τη διαφορά (μικρό ή μεγάλο).

Άβαταρ μέλους
nektaman
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Δευ 06 Δεκ 2010, 23:41
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτη

Re: Αγορά σχοινιού

Δημοσίευση από nektaman » Παρ 11 Νοέμ 2016, 20:16

Νίκο για την περίπτωση που κουβεντιάζουμε το σχοινί πρεπει να είναι dynamic ή semi-static ???
το γέλιο είναι η λάμψη της ψυχής...

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Αγορά σχοινιού

Δημοσίευση από nkroup » Σάβ 12 Νοέμ 2016, 12:18

Πάντα στο δυναμικό είναι καλύτερο, αλλά στην χρήση που το θες δε πρόκειται να έχεις κατακόρυφη πτώση και απότομη τάση για να δει τι διαφορά με το ημιστατικό.
Έτσι ακόμα και στατικό να έχει τη δουλεία του την κάνει σε περιπτώσει που δε έχεις ρελέ και σταθερές ασφάλειες για να προκύψει μεγάλη τάση.
Άποψή μου είναι ότι όσο πιο ελαστικό είναι τόσο καλύτερα.
Νίκος

Άβαταρ μέλους
nektaman
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Δευ 06 Δεκ 2010, 23:41
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτη

Re: Αγορά σχοινιού

Δημοσίευση από nektaman » Κυρ 13 Νοέμ 2016, 11:59

Νικόλα ,το ίδιο σχοινί, ποιότητα και μήκος, χρησιμοποιήτε και για τα ραπέλ ????
το γέλιο είναι η λάμψη της ψυχής...

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Αγορά σχοινιού

Δημοσίευση από nkroup » Δευ 14 Νοέμ 2016, 14:11

Για κατάβαση με ραπέλ σε απότομο πεδιό καλό είναι να έχεις πιο χοντρα σχοινιά (>7.5mm) κατά την απόψή μου για δυο λόγους:
1. Για να φρενάρει καλύτερα στο ασφαλιστήρι
2. Πολλές φορές κανοντας ραπέλ σε σαθρά πέφτουν πέτρες και ένα λεπτό σχοινι μπορεί ακόμα και να κοπεί (μου έτυχε να πληγοθεί σχοινι σε ραπελ)

Άβαταρ μέλους
dimoschris
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί 15 Ιαν 2013, 10:53
Τοποθεσία: Αλιάκμονας Κοζάνης. Μένω Λάρισα

Re: Αγορά σχοινιού

Δημοσίευση από dimoschris » Τετ 30 Νοέμ 2016, 14:11

nkroup έγραψε:Τα σχοινιά νέας είναι μεγάλης αντοχής σε χρόνο και τάση, έτσι ακόμα αι ένα σχοινί 6 mm είναι εντάξη.
Εγώ προσωπικά για περάσματα κτλ, έχω στο σακίδο ένα κορδολέτο 6mm μήκους 18 μέτρων,
η ασφάλιση γίνετε χωρίς ζώνη (μπορντιέ) με καντιλήτσα από τη μέση.
Κάνε πιο λιάνα το "καντιλήτσα από τη μέση"..

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Αγορά σχοινιού

Δημοσίευση από nkroup » Πέμ 01 Δεκ 2016, 22:13

Η καντηλίτσα είναι ένα είδος κόμπου. Τη χρησιμοποιούσαν παλιά (πριν τη χρήση ζώνης)
για να δένονται μεταξύ τους, έτσι αντί για ζώνη δενόνταν περικυκλώνοντας το τη μέση του σώματος με το σχοινή και δένοντας το με το κόμπο καντηλίτσα.
Πιθανόν να υπάρχει περιγραφή στο βιβλίο Η Τέχνη του Βουνού ή κάποιο αντίστοιχο.
Ελπίζω να έγινα κατανοητός
Νίκος

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Αγορά σχοινιού

Δημοσίευση από pankan » Παρ 02 Δεκ 2016, 07:57

nkroup έγραψε:Η καντηλίτσα είναι ένα είδος κόμπου. Τη χρησιμοποιούσαν παλιά (πριν τη χρήση ζώνης)
για να δένονται μεταξύ τους, έτσι αντί για ζώνη δενόνταν περικυκλώνοντας το τη μέση του σώματος με το σχοινή και δένοντας το με το κόμπο καντηλίτσα.
Πιθανόν να υπάρχει περιγραφή στο βιβλίο Η Τέχνη του Βουνού ή κάποιο αντίστοιχο.
Ελπίζω να έγινα κατανοητός
Νίκος
Για να δείτε τι παλιός που είμαι, μέχρι και πτώση έχω κάνει δεμένος στη μέση με καντηλίτσα (στη Βαράσοβα).
Αλλά ακόμη κι όταν αρχίσαμε να χρησιμοποιούμε μποντριέ (σχεδόν αμέσως για μένα), το σχοινί το δέναμε στο μποντριέ με καντηλίτσα. Το οχτάρι ήρθε αρκετά χρόνια αργότερα.

Άβαταρ μέλους
dimoschris
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί 15 Ιαν 2013, 10:53
Τοποθεσία: Αλιάκμονας Κοζάνης. Μένω Λάρισα

Re: Αγορά σχοινιού

Δημοσίευση από dimoschris » Παρ 02 Δεκ 2016, 08:48

nkroup έγραψε:Η καντηλίτσα είναι ένα είδος κόμπου. Τη χρησιμοποιούσαν παλιά (πριν τη χρήση ζώνης)
για να δένονται μεταξύ τους, έτσι αντί για ζώνη δενόνταν περικυκλώνοντας το τη μέση του σώματος με το σχοινή και δένοντας το με το κόμπο καντηλίτσα.
Πιθανόν να υπάρχει περιγραφή στο βιβλίο Η Τέχνη του Βουνού ή κάποιο αντίστοιχο.
Ελπίζω να έγινα κατανοητός
Νίκος

Ναι, κατάλαβα Νίκο..Ευχαριστώ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υλικά και τεχνολογία με εφαρμογή στο ύπαιθρο και την ορειβασία”