Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γνώμες

(συνθήκες στο βουνό, καιρός, εκπαίδευση, τεχνικές, απορίες, ιστορία, κλπ)
Άβαταρ μέλους
Υψολάγνος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τετ 24 Οκτ 2012, 15:10

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Δημοσίευση από Υψολάγνος » Τετ 11 Ιουν 2014, 19:43

jtj έγραψε:Έχεις δίκιο για την Τραπεζίτσα. Αν και επειδή δεν είναι εκτεθημενο και γενικά είναι μέσα σε δέντρα δεν σε αγριευει.
Οντως δεν σε αγριεύει για τουσ παραπάνω λόγους δεν παύει να χρειάζεται όμως εύκολη αναρρίχηση οπότε πιστεύω ότι η ψηλότερη κορυφή της Τραπεζίτσασ πρέπει να μπεί στη λίστα μας.
Δεν υπάρχουν επιβάτες στο ’’διαστημόπλοιο’’ που λέγεται Γη, είμαστε όλοι πλήρωμα (Marshal Mac Luhan)

Άβαταρ μέλους
Υψολάγνος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τετ 24 Οκτ 2012, 15:10

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Δημοσίευση από Υψολάγνος » Τετ 11 Ιουν 2014, 20:13

Μια και πιάσαμε αυτό το θέμα που τόσο με έχει απασχολήσει και εμένα κατά καιρούς έχω κάποιες απορίες-προτάσεις και άλλων κορυφών που μπορούν να μπουν στη λίστα.Αυτές οι κορυφές που θα πω παρακάτω δεν τις έχω ανέβει για να έχω δική μου άποψη για τεχνική δυσκολία,πρόσβαση κ.τ.λ σε αντίθεση με τις προηγούμενες 2 που ανέφερα για τις οποίες εχω ιδία εμπειρία.

Στα Βαρδούσια η κορυφή στα Σκόρδα Μουσουνίτσας δε θα πρέπει να μπεί και αυτή στη λίστα;Η πρόσβαση απο Κόρακα είναι η γνωστή κόψη,απο Κοπρισιές πάλι είναι γκρεμοτόπι,τα Σκορδα έχουν βράχινα σκαλοπάτια σε μερικά σημεία...οπότε λογικά και εκεί θέλει αναρρίχηση..

Στη Γκαμήλα πέρα από την Τσούκα Ρόσσα υπάρχουν αρκετά αποκομμένα μυτίκια-κορυφές στην ορθοπλαγιά της Γκούρας που λογικά κάποια απο αυτά θα εξέχουν σίγουρα 30μ. από το ψηλότερο διάσελο
Στο Σμόλικα υπάρχουν 2 βραχώδεις πολύ απότομες κορυφές που λίγοι τις προσέχουν καθότι είναι λίγο κάτω από 2000μ. υψόμετρο.Συγκεκριμένα βρίσκονται ΒΑ της ανώνυμης κορυφής 2217 και ΝΔ μιας απότομη ανώνυμης κορυφής με 1550μ. υψόμετρο.Η τελευταία κορυφή είναι αυτή που συναντάμε όπως ανεβαίνουμε απο Αγ.Παρασκευή προς Δρακόλιμνη στο σημείο της πρώτης πηγής στο δεξί μας χέρι.Ανάμεσα σε αυτήν και στην 2217μ. βρίσκονται αυτές οι 2 κορυφές εκ των οποίων η μια φαίνεται κάθετη σχεδόν περιμετρικά.Θα επανέλθω με φωτογραφίες.Οποιος γνωρίζει για αυτές τις κορυφές ας πει κάτι παραπάνω.
Δεν υπάρχουν επιβάτες στο ’’διαστημόπλοιο’’ που λέγεται Γη, είμαστε όλοι πλήρωμα (Marshal Mac Luhan)

Άβαταρ μέλους
yannisdelta
Δημοσιεύσεις: 666
Εγγραφή: Πέμ 11 Οκτ 2012, 17:35

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Δημοσίευση από yannisdelta » Τετ 11 Ιουν 2014, 23:06

Νομίζω οτι κι αυτή η κορυφή πρέπει να μπει στη λίστα, την είδα το σκ και εντυπωσιάστηκα. Είναι στη κορυφογραμμή που ενώνει το Πλατανάκι με τη Τριανταφυλλιά, στην ορεινή Ναυπακτία. Ενδιαφέρον θα ήταν να μας έλεγαν τα παιδιά του Αγρινίου το όνομά της και τις δυσκολίες της.
Συνημμένα
ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ.jpg
Η ΚΟΡΥΦΟΓΡΑΜΜΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΑΤΑΝΑΚΙ.jpg

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Δημοσίευση από pankan » Πέμ 12 Ιουν 2014, 07:13

Αυτά που αναφέρει ο υψολάγνος στα Βαρδούσια δε νομίζω ότι είναι μέσα στους περιορισμούς του Νίκου. Όλα έχουν κάποια εύκολη πρόσβαση. Στις Κοπρισιές κατεβαίνουν με τα σκι και δεν θεωρείται κάτι extreme. Αρκεί να ξέρεις το δρόμο.
Τα μυτίκια της Γκούρας δε νομίζω πάλι ότι μπορούμε να τα πούμε κορυφές. Και ποιος έχει πάει να μας πει;
Νομίζω ότι το θέμα έκλεισε για τα γνωστά. Τώρα κοιτάτε για τίποτα απάτητα.

Άβαταρ μέλους
Γιάννης Τζίμας
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Τετ 17 Οκτ 2012, 15:26

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Δημοσίευση από Γιάννης Τζίμας » Παρ 13 Ιουν 2014, 08:34

vasilis έγραψε:5. Τσουκα Ρόσα / Τύμφη Δυσκολία II-
Το Σάββατο ήμουν εκεί και δεν νομίζω ότι η δυσκολία αναρρίχησης ξανά πίσω στην προκορφή είναι μόνο (ΙΙ-)... Νομίζω πάντως ότι πρέπει να'ναι γύρω στο ΙV...
Το είπα και παραπάνω: Ι έως ΙΙ η προκορφή, III+ έως IV η κύρια κορυφή (στο Ι και ΙΙ δεν υπάρχει + και -).

http://www.routes.gr/?Page=el/Grading

vasilis
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τετ 17 Οκτ 2012, 07:59
Τοποθεσία: Άρτα

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Δημοσίευση από vasilis » Παρ 13 Ιουν 2014, 14:58

το'πες εσύ αλλά στη λίστα υπάρχει το (ΙΙ-)... :)

Άβαταρ μέλους
Cele
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2012, 20:12
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Δημοσίευση από Cele » Παρ 20 Ιουν 2014, 21:58

Να συνεισφέρω στην συζήτηση, τα εξής:

Στεφάνι, Ολύμπος.
Όσον αφορά την προκορυφή, όντως, η προσέγγιση της δεν έχει ιδιαίτερη δυσκολία, και εκτός του λουκιού υπάρχει κάποιος βαθμός έκθεσης στα τελευταία μέτρα. Όμως για να φτάσει κανείς στην πραγματικά ψηλότερη κορυφή, θα πρέπει να συνεχίσει επί της κόψης, και φτάνοντας στο χαρακτηριστικό διάσελο (όπου καταλήγει και η αναρριχητική διαδρομή Comici-Escher) έχει μπροστά του ένα πέρασμα 3 μέτρων ΙΙΙ, και αμέσως μετά ένα πέρασμα ΙV ( δίεδρο) 5 μέτρων. Στο τέλος αυτού και η κορυφή με το βιβλίο κορυφής.

Ανατολική Σόυφλα, Βαρδούσια
Νομίζω πως θα μπορούσε να προστεθεί στην προαναφερθείσα λίστα, καθ' ότι ο μόνος τρόπος για να την ανεβεί κανείς, είναι από ένα χορταριασμένο λούκι-δίεδρο στην Νότια-Νοτιοανατολική της πλευρά, το οποίο αν και προσφέρει βράχινα πατήματα, θα έλεγα πως είναι βαθμού δυσκολίας ΙΙ.

Τσούκα Ρόσσα, Τύμφη.
Νομίζω πως ο μόνος τρόπος να την προσεγγίσει κανείς, όπως αναφέρθηκε πιο πρίν και από τον Γιάννη, είναι με rapel από την προ-κορυφή, και στην συνέχεια συναντόντας σημεία II βαθμού. Όμως θα πρέπει να επιστρέψει κιόλας κανείς, και το σημείο του rapel, αντιστρέφοντας το, μετατρέπεται σε αναρρίχηση 17 μέτρων IV-.

Όρνιον 2044 , Μαρόσας, Αυγό
Εύκολα προσεγγίζει κανείς την προκορυφή με το υψομετρικό στα 2022 μέτρα. Oμως για να φτάσει κανείς στην πραγματική κορυφή, είτε θα πρέπει να χρησιμοποιήσει την βόρειοδυτική ράμπα με μεγάλη έκθεση, που θα χαρακτήριζα τουλάχιστον scramble, είτε την βόρειοανατολική τραβέρσα και πλαγιά, με ανάλογης έκθεσης scramble. ( επισυνάπτω φωτό ).
Συνημμένα
OrMet110j.jpg

Άβαταρ μέλους
Γιάννης Τζίμας
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Τετ 17 Οκτ 2012, 15:26

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Δημοσίευση από Γιάννης Τζίμας » Δευ 23 Ιουν 2014, 11:56

Cele έγραψε:Στεφάνι, Ολύμπος.
... Όμως για να φτάσει κανείς στην πραγματικά ψηλότερη κορυφή, θα πρέπει να συνεχίσει επί της κόψης, και φτάνοντας στο χαρακτηριστικό διάσελο (όπου καταλήγει και η αναρριχητική διαδρομή Comici-Escher) έχει μπροστά του ένα πέρασμα 3 μέτρων ΙΙΙ, και αμέσως μετά ένα πέρασμα ΙV ( δίεδρο) 5 μέτρων...
Η κλασσική ανάβαση όμως δεν είναι από την κόψη, αλλά χαμηλώνοντας και τραβερσάροντας αριστερά (νότια) για να φτάσεις σε εμφανές πατάρι (πολύ εκτεθειμένο!). Ακολούθως σκαρφαλώνεις 2,5 - 3 μέτρα σε δυσκολία όχι πάνω από ΙΙΙ και μετά εύκολα από Ι στην κορυφή.
Πέρυσι που πήγα μέχρι το χαρακτηριστικό V της Comici, είδα πλακέτες στη συνέχεια της κόψης, άρα υπάρχουν δύο επιλογές: α) κόψη δύσκολη αλλά ασφαλισμένη, β) κλασσική ανάβαση σαφώς ευκολότερη αλλά εκτεθειμένη. Υπάρχει κι εκεί βέβαια η δυνατότητα ασφάλισης με τα παραδοσιακά μέσα.


_______________
Η Γνώση Απελευθερώνει

vasilis
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τετ 17 Οκτ 2012, 07:59
Τοποθεσία: Άρτα

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Δημοσίευση από vasilis » Δευ 23 Ιουν 2014, 14:11

Θες να πεις ότι μπορείς μετά το V πρώτα να τραβερσάρεις από αριστερά και μετά να σκαρφαλώσεις δεξιά πάνω για την κορυφή; Δεν το έχω προσέξει ποτέ να είμαι ειλικρινής...
Πάντως πηγαίνοντας ευθεία πάνω μετά το V πλακέτες υπάρχουν και στο V και στο επόμενο πατάρι μετά το περασματάκι. Ιδιαίτερα χρήσιμες και για ραπελάκι το χειμώνα θα'λεγα...

Άβαταρ μέλους
Γιάννης Τζίμας
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Τετ 17 Οκτ 2012, 15:26

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Δημοσίευση από Γιάννης Τζίμας » Δευ 23 Ιουν 2014, 16:23

vasilis έγραψε:Θες να πεις ότι μπορείς μετά το V πρώτα να τραβερσάρεις από αριστερά και μετά να σκαρφαλώσεις δεξιά πάνω για την κορυφή; Δεν το έχω προσέξει ποτέ να είμαι ειλικρινής...
Όχι μετά το V αλλά αρκετά μέτρα πιο πίσω χαμηλώνεις αριστερά και τραβερσάρεις σχετικά εύκολα μέχρι το πατάρι. Μετά δεξιά ίσια πάνω (ΙΙ - ΙΙΙ) και τελικά εύκολα στην κορυφή. Είπαμε όμως, εκτεθειμένο! Απ' όσο ξέρω, πριν μπουν οι πλακέτες, όλοι από κει ανέβαιναν, αλλοι λυτοί κι άλλοι δεμένοι. Το έχω κάνει 2 ή 3 φορές λυτός (σου φεύγει η ψυχή) ανέβα - κατέβα.


_______________
Η Γνώση Απελευθερώνει

Άβαταρ μέλους
Cele
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2012, 20:12
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Δημοσίευση από Cele » Δευ 23 Ιουν 2014, 22:02

Ναι, όντως το πατάρι είναι εκτεθειμένο.....
Πάντως το V δεν ανήκει στην Comici-Escher, επίσημα η διαδρομή ολοκληρώνεται πάνω στην κόψη στο διάσελο.

Άβαταρ μέλους
Γιάννης Τζίμας
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Τετ 17 Οκτ 2012, 15:26

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Δημοσίευση από Γιάννης Τζίμας » Δευ 23 Ιουν 2014, 22:37

Cele έγραψε:Πάντως το V δεν ανήκει στην Comici-Escher, επίσημα η διαδρομή ολοκληρώνεται πάνω στην κόψη στο διάσελο.
Παρεξήγηση... λέγοντας V εννοώ το διάσελο από το χαρακτηριστικό σχήμα του.


_______________
Η Γνώση Απελευθερώνει

vasilis
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τετ 17 Οκτ 2012, 07:59
Τοποθεσία: Άρτα

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Δημοσίευση από vasilis » Τρί 24 Ιουν 2014, 08:15

Γιάννης Τζίμας έγραψε: Όχι μετά το V αλλά αρκετά μέτρα πιο πίσω χαμηλώνεις αριστερά και τραβερσάρεις σχετικά εύκολα μέχρι το πατάρι. Μετά δεξιά ίσια πάνω (ΙΙ - ΙΙΙ) και τελικά εύκολα στην κορυφή. Είπαμε όμως, εκτεθειμένο! Απ' όσο ξέρω, πριν μπουν οι πλακέτες, όλοι από κει ανέβαιναν, αλλοι λυτοί κι άλλοι δεμένοι. Το έχω κάνει 2 ή 3 φορές λυτός (σου φεύγει η ψυχή) ανέβα - κατέβα.
_______________
Η Γνώση Απελευθερώνει
Α μάλιστα, τώρα μιλάμε για το ίδιο πράγμα! :)

Όσους έχω δει εκεί πάνω το καλοκαίρι λυτοί ήταν αλλά το χειμώνα αλλάζει το πράγμα κι εκτιμάς δεόντως τις πλακέτες!!

Άβαταρ μέλους
ndimensi
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Τετ 05 Φεβ 2014, 16:41
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αττικής

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Δημοσίευση από ndimensi » Πέμ 26 Ιουν 2014, 12:12

Καλημέρα,

να προσθέσω μια ακόμη κορυφή στο πολύ ενδιαφέρον θέμα που έχει ανοιχτεί. Πρόκειται για το Γαρδίκι Χελμού (2182m) και απεικονίζεται στην παρακάτω εικόνα σαν ένας μυτερός κώνος. Δεν το έχω ανέβει για να ξέρω από κοντά το βαθμό δυσκολίας του, αλλά από όσο έχω ακούσει εύκολο δεν το λες...

ΕικόναΤο ξεχωριστό Γαρδίκι... by ndimensi, on Flickr

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Δημοσίευση από pankan » Παρ 27 Ιουν 2014, 10:50

Το Γαρδίκι είναι εκτός. Δεν έχει πρόβλημα η ανάβασή του.

Άβαταρ μέλους
ndimensi
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Τετ 05 Φεβ 2014, 16:41
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αττικής

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Δημοσίευση από ndimensi » Παρ 27 Ιουν 2014, 10:55

pankan έγραψε:Το Γαρδίκι είναι εκτός. Δεν έχει πρόβλημα η ανάβασή του.
Γνωρίζεις κανά link που να το δείχνει από κοντά; Έψαξα στο δίκτυο, αλλά δεν βρήκα εικόνες από την κορυφή αυτή.

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Δημοσίευση από pankan » Παρ 27 Ιουν 2014, 13:03

Φωτογραφία δεν έχω, αλλά παίρνοντας τις κορυφές στη σειρά από το διάσελο του Κυνηγού μέχρι τη Ψηλή Κορφή, καμία δεν έχει πρόβλημα. Ίσως μόνο λίγο εκεί στα Χτένια.
Μια λεπτομερή περιγραφή της διάσχισης στα Χτένια του Χελμού, μπορείς να δεις στο Routes.gr

Άβαταρ μέλους
ndimensi
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Τετ 05 Φεβ 2014, 16:41
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αττικής

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Δημοσίευση από ndimensi » Παρ 27 Ιουν 2014, 14:03

pankan έγραψε:Φωτογραφία δεν έχω, αλλά παίρνοντας τις κορυφές στη σειρά από το διάσελο του Κυνηγού μέχρι τη Ψηλή Κορφή, καμία δεν έχει πρόβλημα. Ίσως μόνο λίγο εκεί στα Χτένια.
Μια λεπτομερή περιγραφή της διάσχισης στα Χτένια του Χελμού, μπορείς να δεις στο Routes.gr
Πολύ ενδιαφέρουσα διαδρομή!

Άβαταρ μέλους
Cele
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2012, 20:12
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Δημοσίευση από Cele » Παρ 27 Ιουν 2014, 16:01

Εζητήθη φωτό Γαρδικίου.
Τραβηγμένη από Νεραιδάλωνο (Νοτιοανατολικό άκρο πετάλου Αροανίων ), από προσκήνιο προς παρασκήνιο: Χτένια Χελμού, Γαρδίκι, Μαδερό, Ντουρντουβάνα
Συνημμένα
Aroania Ori φ.jpg

ChristosK
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί 22 Μαρ 2016, 00:53

Re: Ποια είναι η πιο δύσβατη κορυφή στην Ελλάδα, θέλω τις γν

Δημοσίευση από ChristosK » Δευ 15 Μάιος 2017, 17:55

Γεια σε όλους, Ξέρει κανείς για το Γεροσκίνο στα Χανιά? Πρόκειται για ενα βουνό 760 μ. υψόμετρο που βρίσκεται πάνω απο το Μπάλο. Απο κάποιες φωτογραφίες και τις ισουψείς φαίνεται πολύ απότομο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Άλλα ορειβατικά θέματα (και όχι μόνο)”