ΧΕΙΜΑΔΙΤΙΔΑ 25 σκυλιά επιτέθηκαν σε ποδηλάτη

(συνθήκες στο βουνό, καιρός, εκπαίδευση, τεχνικές, απορίες, ιστορία, κλπ)
Απάντηση
kos_gia
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ 25 Οκτ 2012, 17:28

ΧΕΙΜΑΔΙΤΙΔΑ 25 σκυλιά επιτέθηκαν σε ποδηλάτη

Δημοσίευση από kos_gia » Κυρ 14 Ιούλ 2013, 20:44


Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: ΧΕΙΜΑΔΙΤΙΔΑ 25 σκυλιά επιτέθηκαν σε ποδηλάτη

Δημοσίευση από pankan » Δευ 15 Ιούλ 2013, 08:43

Πολύ παλιό αλλά πάντα επίκαιρο.
Εγώ πάντως πέρσι το καλοκαίρι προτίμησα να σπάσω τα ποδάρια μου στα τσ'κάρια παρά να κατηφορήσω στα όμορφα λιβάδια του Λάκκου του Αυγού με τα ...τέρατα. Ήμουν και μόνος μου, ούτε κοκκαλάκι δεν θα άφηναν.

vasilis
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τετ 17 Οκτ 2012, 07:59
Τοποθεσία: Άρτα

Re: ΧΕΙΜΑΔΙΤΙΔΑ 25 σκυλιά επιτέθηκαν σε ποδηλάτη

Δημοσίευση από vasilis » Δευ 15 Ιούλ 2013, 09:18

Τόσα χρόνια στα βουνά δεν έχει τύχει κάτι τέτοιο, τυχαίο το γεγονός και σίγουρα όχι ενδεικτικό του τι συναντάς στα βουνά!

Άβαταρ μέλους
Μήτρου Τάκης
Δημοσιεύσεις: 636
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:08
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: ΧΕΙΜΑΔΙΤΙΔΑ 25 σκυλιά επιτέθηκαν σε ποδηλάτη

Δημοσίευση από Μήτρου Τάκης » Δευ 15 Ιούλ 2013, 14:19

Όταν τα σκυλιά φυλάνε το κοπάδι στα βοσκοτόπια έχεις άλλον κώδικα να τα αντιμετωπίσεις αρκεί να δείξεις ότι δεν απειλείτε το κοπάδι, και να έχεις οπτική επαφή με τον τσομπάνο.
Το χειρότερο είναι αυτό που βλέπουμε,Τα σκυλιά φυλάνε την μάντρα, θεωρούν ότι απειλείτε, είναι πολλά, ανεξέλεγκτα και απρόβλεπτα και η Ανευθυνότητα του ιδιοκτήτη εγκληματική.
Το βίντεο πάντως αν το Παρακολουθήσεις με προσοχή είναι ένα καλό μάθημα για την ψυχολογία τον σκυλιών και επιβεβαιώνει ότι δεν έχει καμιά σημασία ο αριθμός τον σκυλιών συνήθως αυτά που επιτίθενται είναι ένα ή δυο και σε αυτά πρέπει να δώσεις προσοχή αν υποχωρήσουν αυτά η μάχη έχει κερδηθεί

Άβαταρ μέλους
nektaman
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Δευ 06 Δεκ 2010, 23:41
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτη

Re: ΧΕΙΜΑΔΙΤΙΔΑ 25 σκυλιά επιτέθηκαν σε ποδηλάτη

Δημοσίευση από nektaman » Τετ 17 Ιούλ 2013, 08:30

πραγματικά δύσκολη φάση,άμα σου κάτσει θα έχεις πρόβλημα, εμείς εδώ κάτω δεν έχουμε τέτοια φρούτα και σχεδόν σε όλες τις στάνες οι σκύλοι είναι δεμένοι όταν λείπει ο βοσκός...δεν έχουμε βεβαίως λύκους ή αρκούδες στο νησί...
το γέλιο είναι η λάμψη της ψυχής...

kos_gia
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ 25 Οκτ 2012, 17:28

Re: ΧΕΙΜΑΔΙΤΙΔΑ 25 σκυλιά επιτέθηκαν σε ποδηλάτη

Δημοσίευση από kos_gia » Τετ 17 Ιούλ 2013, 12:57

όντος το βίντεο είναι παλιό,μου το έβγαλε στο yutube στην πρώτη σελίδα και νόμιζα πως έγινε πρόσφατα.

έχει ενδιαφέρρων η συζήτηση για τα τσοπανοσκύλα και πως να τα αντιμετωπίζεις
το βασικό για μένα είναι μακρυά απ'το κοπάδι και δεν θα ασχοληθούν μαζί σου
το δύσκολο είναι στις περιπτώσεις που δεν μπορείς να παρακάμψεις το μέρος που είναι

κάποιες συσκευές με υπέρυθρες που κρατάν τα σκυλιά σε απόσταση τις έχει δοκιμάσει κανείς?

Άβαταρ μέλους
capricorn
Δημοσιεύσεις: 304
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2012, 21:55
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: ΧΕΙΜΑΔΙΤΙΔΑ 25 σκυλιά επιτέθηκαν σε ποδηλάτη

Δημοσίευση από capricorn » Τρί 23 Ιούλ 2013, 09:01

για υπερυθρες δεν ξερω μηπως εννοεις υπερηχους? για αυτες τις συσκευες εχω ακουσει οτι μπορει να διωξουν σκυλια αλλα υπαρχουν περιπτωσεις που τα εξαγριωσαν περισσοτερο...

kos_gia
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Πέμ 25 Οκτ 2012, 17:28

Re: ΧΕΙΜΑΔΙΤΙΔΑ 25 σκυλιά επιτέθηκαν σε ποδηλάτη

Δημοσίευση από kos_gia » Τρί 23 Ιούλ 2013, 13:30

ναι υπέρηχους εννοώ
έγω έχω ακούσει ότι με τη συσκευή 2 διαφορετικά
1)ότι σταματούσαν στα 5 μέτρα
2)ότι μέναν μακρυά
μάλλον υπάρχουν και διαφορετικές συσκευές,λένε πως δεν κάνουν κακό αυτοί οι ήχοι στα σκυλιά

κακόφημο βουνό για άγρια σκυλιά είναι τα βαρδούσια
και στο λαζόρεμα στην γκιώνα έχουν βρεθεί γνωστοί μου σε δύσκολη κατάσταση

βόρεια πίνδο(φλέγγα,σμόλικα,γράμο)είναι σχετικά ήρεμα πάντως

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 719
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 08:50
Τοποθεσία: Έδεσσα
Επικοινωνία:

Re: ΧΕΙΜΑΔΙΤΙΔΑ 25 σκυλιά επιτέθηκαν σε ποδηλάτη

Δημοσίευση από niki_kar » Τρί 23 Ιούλ 2013, 13:50

Εναλλακτικά, υπάρχουν και σφυρίχτες που βγάζουν υπερήχους και δεν έχεις πρόβλημα να μείνεις και από μπαταρία!
Μου είχε πάρει ένας φίλος μια τέτοια σφυρίχτρα (εκπαιδευτική γράφει ότι είναι) από το ebay. Δεν έχω βρεθεί ακόμη σε τόσο δύσκολη θέση για να την χρησιμοποιήσω και να πω εντυπώσεις.
Επίσης, λένε πως και το σπρέυ πιπεριού κάνει δουλειά. Απαγορεύεται η πώληση του στην Ελλάδα, αλλά μπορείς να βρεις στο ιταλικό ebay άνετα!

Η γνώμη μου είναι πως σκοπός είναι να μη φτάσουμε να χρησιμοποιήσουμε τέτοια μέσα. Αν γίνεται να τα αποφύγουμε ή αν δεν είναι απειλητικά να μην τα δώσουμε σημασία.
Για αυτό που λέει ο capricorn, είχα δει ένα βίντεο που κάποιοι ήσαν μέσα στο αμάξι με τη συσκευή αυτή και τα σκυλιά συνέχιζαν να τους απειλούν.

Άβαταρ μέλους
capricorn
Δημοσιεύσεις: 304
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2012, 21:55
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: ΧΕΙΜΑΔΙΤΙΔΑ 25 σκυλιά επιτέθηκαν σε ποδηλάτη

Δημοσίευση από capricorn » Παρ 26 Ιούλ 2013, 12:04

...ειναι να μη σου τυχει :no: Σ'εμενα το πιο ασχημο περιστατικο συνεβει στο Γραμμο...ενω εκανα κορυφη και πηρα το δρομο του γυρισμου (για Γραμμουστα) μολις περασα την Γκιστοβα ακουσα γαυγισματα απο πολλα σκυλια , κοιταζω την πλαγια στα δεξια μου και βλεπω 5-6 τσομπανοσκυλα να κατεβαινουν με 1000!!!εγω παρολο τον πανικο μου(ημουν μονος) συνεχισα το περπατημα μεχρι που πλησιασαν επικινδυνα .. τοτε τα βλεπω εκπληκτος να με περικυκλωνουν :new_shocked: αυτο ηταν!! ετεινα τα μπατον προς το μερος τους φωναζοντας, για να τα κρατησω σε αποσταση ,αλλα δεν μ αφηναν να κανω βημα...ευτυχως απ την φασαρια ηρθε ο αλβανος βοσκος και τα μαζεψε χωρις αλλα παρατραγουδα ...... Επισης σκυλια (στα γελαδια) συναντησα και στο Πινοβο μια φορα απ τις 5-6 που εχω παει αλλα οχι πολυ αγρια...ακομα στα Αγραφα ,Τυμφη κτλ. Εχει τυχει να τα εχω απεναντι χωρις να μπορουν να με πλησιασουν αλλα να γαυγιζουν για περιπου 2ωρες κατα την διαρκεια της αναβασης!!!Παντως προσωπικα οπου συναντησα σκυλια ,η αναβαση δεν ηταν ανεμελη :doh:

mirabilis
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2014, 22:39

Re: ΧΕΙΜΑΔΙΤΙΔΑ 25 σκυλιά επιτέθηκαν σε ποδηλάτη

Δημοσίευση από mirabilis » Δευ 11 Αύγ 2014, 15:17

παραλίγο να τον κόψει φέτες..

http://www.trikalanews.gr/ta_nea_tis_po ... tikos.html

Απάντηση

Επιστροφή στο “Άλλα ορειβατικά θέματα (και όχι μόνο)”