Ορειβατικά μονοπάτια. Προβλήματα και μελλοντικές προοπτικές.

(συνθήκες στο βουνό, καιρός, εκπαίδευση, τεχνικές, απορίες, ιστορία, κλπ)
Άβαταρ μέλους
Μήτρου Τάκης

Re: Ορειβατικά μονοπάτια. Προβλήματα και μελλοντικές προοπτι

Δημοσίευση από Μήτρου Τάκης » Παρ 07 Δεκ 2012, 12:06

pankan έγραψε: Το μονοπάτι περνάει από το γεφύρι της Πορτίτσας που βρίσκεται πιο κοντά στο Σπήλιο παρά στο Τρίκωμο και μέχρι το γεφύρι έχει στρωθεί καλντερίμι. Ο
Αυτό λοιπόν το "πράγμα" που είναι και κατά τις ταμπέλες τους μισή ώρα δρόμος, στοίχισε 285.600 ευρώ!!! Για το Σπήλιο είναι στολίδι και οδηγεί στο μεγαλύτερο τουριστικό του κράχτη, το φαράγγι και το γεφύρι της Πορτίτσας.
Όπως οι περισσότεροι καταρράκτες έτσι και ο καταρράκτης του Ηλιοχωρίου βρίσκεται στο πουθενά και άρα το καλντερίμι που φτιάχτηκε δεν εξυπηρετεί τίποτα άλλο παρά κάποιους πολύ στενούς τουριστικούς λόγους.
Για το Σπήλαιο Γρεβενών. Το καλντερίμι είναι άλλο έργω και το μονοπάτι Σπήλαιο Τρίκωμο είναι από το έργω που προανέφερα.
Το καλντερίμι σωστά έγινε και μακάρι να κλείσουν τον δρόμο με το αυτοκίνητο ως την γέφυρα για να πάψουν κάποιοι ανόητοι και ανόητες να μπαίνουν στην κοίτη του ποταμού και να κάνουν ταρζανιές του κώλου.

Για το μονοπάτι τώρα αν γινόταν σοβαρή δουλεία ξεκινάει από τον Γράμο Γκιστόβα και τελειώνει στα σύνορα του Ν Γρεβενών Είναι χιλιόμετρα δικτύου που αγκαλιάζει όλη την Δυτ Μακεδονία αλλά δυστυχώς.
Για τον Καταρράκτη του Ηλιοχωρίου νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να τον επισκεφτείς με αφετηρία την πλατεία του χωριού περίπου 1,5 ώρες πορεία κατέβα.. Δεν ξέρω για πιο μονοπάτι μιλάς γιατί συζητούσαν να κάνουν ένα ψηλά από τον ασφαλτόδρομο που να είναι επισκέψιμος και με Γόβα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Μήτρου Τάκης την Παρ 07 Δεκ 2012, 22:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
pankan

Δημοσίευση από pankan » Παρ 07 Δεκ 2012, 12:50

Μήτρου Τάκης έγραψε: Για το Σπήλαιο Γρεβενών.
...
Το καλντερίμι σωστά έγινε και μακάρι να κλείσουν τον δρόμο με το αυτοκίνητο ως την γέφυρα για να πάψουν κάποιοι ανόητοι και ανόητες να μπαίνουν στην κοίτη του ποταμού και να κάνουν ταρζανιές του κώλου.
Εγώ από την άλλη λέω ότι κακώς έγινε το καλντερίμι στη θέση του παλιού μονοπατιού, και ο μόνος λόγος που έγινε ήταν για να φάνε τα 285.600 ευρώ.
Όταν λες να κλείσουν το δρόμο δεν είσαι ρεαλιστής. Αν είναι μια ευχή, κι εγώ μαζί σου να προσευχηθούμε παρέα. Αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν θα μας ακούσει κανείς.
Μήτρου Τάκης έγραψε:
Για τον Καταρράκτη του Ηλιοχωρίου νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να τον επισκεφτείς με αφετηρία την πλατεία του χωριού περίπου 1,5 ώρες πορεία κατέβα.. Δεν ξέρω για πιο μονοπάτι μιλάς γιατί συζητούσαν να κάνουν ένα ψηλά από τον ασφαλτόδρομο που να είναι επισκέψιμος και με Γόβα.
Για αυτό ακριβώς το μονοπάτι μιλάω από τη πλατεία του χωριού. Προσωπικά δεν το βρήκα απαραίτητο να γίνει καλντερίμι. Και ο μόνος λόγος που έγινε και μάλιστα από τη πλατεία του χωριού, ήταν για να φάνε τα φράγκα οι γάτοι και μετά να πηγαίνουν οι κουτόφραγκοι να αφήνουν τα ρέστα στη ταβέρνα. Αν τους ενδιέφερε η πρόσβαση στον καταρράκτη θα την έφτιαχναν από τον δρόμο που είναι δίπλα όπως πολύ σωστά λες. Αλλά ο δρόμος δεν περνάει από το Ηλιοχώρι και την ταβέρνα.

Edit. Και δεν θυμάμαι να είναι 1,5 ώρα πορεία. Πιο κοντά στο μισάωρο το θυμάμαι. Το κατέβα πάντως είναι κατέβα. Και μετά βέβαια πολύ ανέβα. Ειδικά όσοι έχουν μαζί παιδιά καλύτερα να είναι ενήμεροι.

Άβαταρ μέλους
geohnit

Δημοσίευση από geohnit » Παρ 07 Δεκ 2012, 13:02

pankan έγραψε: Εγώ από την άλλη λέω ότι κακώς έγινε το καλντερίμι στη θέση του παλιού μονοπατιού, και ο μόνος λόγος που έγινε ήταν για να φάνε τα 285.600 ευρώ.
Όταν λες να κλείσουν το δρόμο δεν είσαι ρεαλιστής. Αν είναι μια ευχή, κι εγώ μαζί σου να προσευχηθούμε παρέα. Αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν θα μας ακούσει κανείς.
Για το μονοπάτι στο Σπηλαίο...προ κρίσης πολύ γέλιο :laughing: ιδικά με τα ταμπελάκια λες και υπάρχει περίπτωση να χαθείς..... μεσούσης της κρίσης πολύ κλάμα :( για τα φράγκα που κάποιοι μάγκες μεταξύ τους τα φάγανε...... και το ίδιο έργο το είδαμε και αλλού όπως π.χ και στον δικό μας καταρράκτη στο Μπέλες.

kos_gia

Δημοσίευση από kos_gia » Παρ 07 Δεκ 2012, 13:36

Στο ηλιοχώρι το μονοπάτι για να κατέβεις στους καταρράκτες μπαλντα τι στρίγκα είναι 30 λεπτά,η επιστροφή του θα σου πάρει περισσότερο χρόνο γιατί είναι μεγάλη κόντρα.Αξίζει η επίσκεψη σε αυτούς.Δεν ξέρω πως ήταν παλιότερα το μονοπάτι αλλά αν στοίχισε αυτό το πράγμα 300 χιλιαρίκα μεγάλη λαμογιά παίζει στην μέση ή έστω κακοδιαχείριση(λέμε τώρα).Και όντως το φάρδος του είναι αχρείαστο.Εμείς προσεγγίσαμε τους καταρράκτες από κάτω περπατώντας από λάιστα και για κανένα 15λεπτο περπατούσαμε σε ζούγκλα για να φτάσουμε.

Αλλο παράδειγμα:περπατήσαμε πρόσφατα με την ευδαπ στο κίσσαβο το ρέμα βελίκας από βελίκα μέχρι μελίβοια.Τα ίδια,αχρείαστες γέφυρες,κάδοι σκουπιδιών σε περιοχές που δεν μαζεύονται ποτέ κτλ.Δεν ξέρω πόσο στοίχισε,αλλά έκανε μπαμ τουλάχιστον η ασχετοσύνη με το αντικείμενο.

Τώρα γενικότερα ζούμε σε μια χώρα που το οι διάφοροι φορείς της είναι με μαεστρία και σχέδιο για διάφορους λόγους πολύ καλά οργανωμένα ανοργάνωτοι.Εγω προσωπικά δεν περιμένω από αυτούς να ενδιαφερθούν για τα μονοπάτια και γενικότερα για το περιβάλλον και την ποιότητα ζωής των ανθρώπων που ζουν σε αυτή,ειδικότερα αυτήν την εποχή.Σε αυτόυς πρέπει να τους γυσίσουμε την πλάτη επιτέλους(και όχι νατους ψηφίζουμε),συνέχως να τους καταγγέλουμε,να μην τους αφήνουμε σε υσηχία,ούτε για καφέ να μπορούν να βγουν από το σπίτι τους.

Πλέον τα μονοπάτια δεν τα χρησιμοποιούν και οι ντόπιοι γιατί προτιμούν τα 4χ4 και της ευκολίες της εποχής(α ρε κρίση,έχουμε πολλά να δούμε).

Τα μονοπάτια θα σωθούν μόνο απ'τους ανθρώπους που τα αγαπάνε.Ο εος σπάρτης για παράδειγμα παρότι νομίζω έχει ολιγόρυθμα μέλη έχει κάνει πολύ καλά δουλεία σε ταύγετο και πάρνωνα και υπάρχουν και άλλοι σύλλογοι που καλό είναι να αναφερθούν.Επίσης υπάρχει το παράδειγμα της ΒΛΑΧΟΚΕΡΑΣΙΑΣ και ΦΑΡΑΓΓΙ ΤΟΥ ΦΑΓΓΟΥ όπου κάποιοι άνθρωποι χωρίς κονδύλια και προυπολογοσμούς, με την δική τους εργάσια και μεράκι ανοίξαν πολλή όμορφα μονοπάτια

Απάντηση

Επιστροφή στο “Άλλα ορειβατικά θέματα (και όχι μόνο)”