Διανυκτέρευση στο Πάπιγκο

(συνθήκες στο βουνό, καιρός, εκπαίδευση, τεχνικές, απορίες, ιστορία, κλπ)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Διανυκτέρευση στο Πάπιγκο

Δημοσίευση από pankan » Παρ 27 Ιούλ 2018, 15:02

Έχω πολλά χρόνια να ανέβω στο Πάπιγκο. Οπότε ζητάω τα φώτα σας.
Θέλω να μάθω αν υπάρχει κάποιο μέρος που να μπορώ να στήσω 2 ακηνές για ένα βράδυ, πριν ανηφορίσω την άλλη μέρα το πρωί για το καταφύγιο. Παλιά έστηνα όπου έβρισκα. Αλλά φαντάζομαι ότι αυτά πέρασαν.
Μη μου πείτε να πάρω την ανηφόρα γιατί δεν θέλω να κουβαλήσω τις σκηνές στη πλάτη. Θα τις αφήσω στο αυτοκίνητο πριν ανηφορίσω.
Σκεφτόμουν τα ισιώματα κάτω στο ποτάμι. Αλλά φοβάμαι μήπως έχουν κι άλλοι την ίδια ιδέα και πλακώνει η αστυνομία. Θα έχω και δύο πιτσιρίκια μαζί.
Καμμιά ιδέα;

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Διανυκτέρευση στο Πάπιγκο

Δημοσίευση από nkroup » Παρ 27 Ιούλ 2018, 23:52

Μήπως έχει λίγο μέρος πριν το Μικρό Πάπιγκο στις κολυμπύθρες.
Δηλαδή δίπλα στο δρόμο. Εγώ πιστεύω μέσα στο χωρίο δεν είναι καλή ιδέα.

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Διανυκτέρευση στο Πάπιγκο

Δημοσίευση από pankan » Σάβ 28 Ιούλ 2018, 10:30

Στις κολυμπήθρες δεν έχει μερος.
Προ αμνημονεύτων χρόνων έστηνα μέσα στο χωριό. Το μέρος μάλιστα μου το έδειξε ο Κουλης Χριστοδούλου. Μακαρίτης πια όπως έμαθα, το ξενοδοχείο-μαγαζί του που ήταν το πρώτο του χωριού το τρέχουν πια τα παιδιά του. Δεν σου γέμιζε το μάτι με την πρώτη ματιά. Ήταν διαχειριστής του καταφυγιου και η πρώτη μας γνωριμία κατέληξε σε ομηρικό καυγά με βρισίδια εκατέρωθεν, παραλίγο χειροδικιες, κλπ. Η συνέχεια όμως ήταν πολύ διαφορετική. Ανέβαινα συνεχώς στο χωριό και γνωριστήκαμε καλύτερα. Θέλω να πιστεύω ότι με συμπάθησε και εγώ σίγουρα εκτίμησα κάποια από τα προτερήματα του. Θα είχα πολλές ιστορίες να διηγηθώ για τον Κουλη, μια όμως τη λέω και την ξαναλέω. Καλοκαιράκι και ήμουν αραχτός στο μαγαζί του Κούλη χαζεύοντας τους Πύργους πριν πάρω την ανηφόρα. Το Πάπιγκο έρημο και ήξερα ότι ο Κουλης είχε μόνο ενα δωμάτιο πιασμένο. Έρχεται λοιπόν ένα ζευγαράκι και του ζητάει δωμάτιο. Και προς μεγάλη μου έκπληξη τους, λέει ότι δεν έχει και τους στέλνει σε ένα ξενώνα πιο κάτω. Για να έχει κι αυτός λίγη δουλειά. Ποιος το κάνει πια αυτό; Από την άλλη αν είχες δει κανένα αγριοκάτσικο στο βουνό δεν του έλεγες κουβέντα γιατί ήταν ικανός να τα παρατήσει ολα, να ζωστεί το δίκαννο και να πάρει την ανηφορα. Δεν ήταν της οικολογίας.
Κάμποσες φορές έχω κοιμηθεί και στο χαγιάτι της εκκλησίας. Αλλά τώρα με δύο πιτσιρίκια και το χωριό γεμάτο τουρίστες το βλέπω δύσκολο. Την ώρα που εμείς θα θέλουμε να κοιμηθούμε αυτοί θα τριγυρνάνε και θα παίρνουν φωτογραφίες.
Που να κοιμηθώ λοιπόν στο Πάπιγκο;

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Διανυκτέρευση στο Πάπιγκο

Δημοσίευση από nkroup » Δευ 30 Ιούλ 2018, 14:11

Καλύτερα να κοιμηθείς στο ποτάμι που έχει άπλα και πρωί πρωί να μαζέψεις και να ανέβεις Πάπιγκο.
Εγώ σχεδόν ποτέ δεν στήνω σε χωρία αλλά μεταξύ χωρίων και σε κάθετο χωματόδρομο τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό.

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Διανυκτέρευση στο Πάπιγκο

Δημοσίευση από pankan » Τρί 31 Ιούλ 2018, 07:38

Στο ποτάμι είναι τέλεια. Αλλά επειδή είναι πέρασμα το σκέφτομαι λίγο. Εκεί μάλλον θα στήσω και το πρωί ανηφορίζω για πάνω.

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Διανυκτέρευση στο Πάπιγκο

Δημοσίευση από pankan » Δευ 03 Σεπ 2018, 07:18

Τελικά κοιμάσαι εύκολα στο Πάπιγκο παρόλη την αίστευτη τουριστική ανάπτυξη (πλήθη ατελείωτα, gift shop, ακρίβεια, κλπ).
Εμείς (7 άτομα) κοιμηθήκαμε στο χαγιάτι της εκλησίας. Ήταν κι άλλο ένα ζευγάρι που θα ανέβαιναν κι αυτοι. Θα μπορούσαμε να στήσουμε κι από πίσω και κανείς δεν θα μας έβλεπε. Κι αν μας έβλεπε δεν φαντάζομαι να μας μίλαγε αφού δεν μας είπαν τίποτα ούτε για το χαγιάτι. Κάτω στο ποτάμι στα τεράστια πλατώματα έχει άπειρο χώρο και είδα μια σκηνή στημένη.
Αυτό που είναι πολύ δύσκολο είναι το φαί. Δεν υπάρχουν πολλές επιλογές όπως θα περίμενε κανείς, κι αυτές που υπάρχουν είναι απλησίαστες. Η λύση για αγοραστό είναι ο παλιός γνωστός Δίας στο μικρό χωριό. Και το μαγείρεμα φυσικά.

Άβαταρ μέλους
nektaman
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Δευ 06 Δεκ 2010, 23:41
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτη

Re: Διανυκτέρευση στο Πάπιγκο

Δημοσίευση από nektaman » Δευ 03 Σεπ 2018, 08:51

pankan έγραψε:
Δευ 03 Σεπ 2018, 07:18
Τελικά κοιμάσαι εύκολα στο Πάπιγκο παρόλη την αίστευτη τουριστική ανάπτυξη (πλήθη ατελείωτα, gift shop, ακρίβεια, κλπ).
Εμείς (7 άτομα) κοιμηθήκαμε στο χαγιάτι της εκλησίας. Ήταν κι άλλο ένα ζευγάρι που θα ανέβαιναν κι αυτοι. Θα μπορούσαμε να στήσουμε κι από πίσω και κανείς δεν θα μας έβλεπε. Κι αν μας έβλεπε δεν φαντάζομαι να μας μίλαγε αφού δεν μας είπαν τίποτα ούτε για το χαγιάτι. Κάτω στο ποτάμι στα τεράστια πλατώματα έχει άπειρο χώρο και είδα μια σκηνή στημένη.
Αυτό που είναι πολύ δύσκολο είναι το φαί. Δεν υπάρχουν πολλές επιλογές όπως θα περίμενε κανείς, κι αυτές που υπάρχουν είναι απλησίαστες. Η λύση για αγοραστό είναι ο παλιός γνωστός Δίας στο μικρό χωριό. Και το μαγείρεμα φυσικά.
...είμαστε τουρίστες στον τόπο μας Παναγιώτη,δυστυχώς...εδω κάτω να δεις τι γίνεται, στην καθημερινότητα και όχι μόνο το Σ/Κ...sorry for the off topic. :)
το γέλιο είναι η λάμψη της ψυχής...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Άλλα ορειβατικά θέματα (και όχι μόνο)”