Άγριες Μέλισσες του Ολύμπου

Απάντηση
prionas

Άγριες Μέλισσες του Ολύμπου

Δημοσίευση από prionas » Πέμ 20 Ιουν 2013, 11:22

Ενημερωτική Επιστολή.pdf
(316.39 KiB) Μεταφορτώθηκε 80 φορές
Αγαπητοί συνοδοιπόροι,

Όπως θα δείτε και στην επισυναπτόμενη επιστολή, στα πλαίσια της ερευνητικής εργασίας με θέμα «Άγριες Μέλισσες του Ολύμπου», ανεβαίνοντας για το Οροπέδιο των Μουσών από το μονοπάτι της Γκορτσιάς θα δείτε να υπάρχουν σε διάφορα σημεία χρωματιστά πιατάκια γεμάτα με άχρωμο υγρό τοποθετημένα σε σιδερένιους πασσάλους. Τα πιατάκια αυτά αποτελούν παγίδες συλλογής των αγρίων μελισσών προκειμένου να καταγραφούν τα διάφορα είδη που απαντώνται στον Όλυμπο.

Το υγρό που χρησιμοποιείται στις παγίδες αυτές δεν είναι νερό, αλλά συντηρητικό, και έχει μεταφερθεί με πολύ κόπο και προσωπικά έξοδα στα σημεία τοποθέτησης των παγίδων. Εκεί υπάρχει αποθηκευμένο σε φιάλες, σαν κι αυτές που χρησιμοποιούνται στους ψύκτες νερού. Μην σας ξεγελά όμως αυτό-το υγρό που περιέχουν είναι υγρό παγίδευσης εντόμων και συνεπώς ΔΕΝ ΠΙΝΕΤΑΙ!

Ευχαριστώ πολύ για την κατανόησή σας και ελπίζω να έχω τη συμπαράστασή σας για την επιτυχία της έρευνας αυτής, που θεωρώ ότι μπορεί να ισχυροποιήσει κάθε ενέργεια προς την κατεύθυνση προστασίας του περιβάλλοντος του Ολύμπου.

Είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση και ελπίζω να τα πούμε και από κοντά στον Όλυμπο.

φιλικά,

Κώστας Μιναχείλης

Άβαταρ μέλους
Teobe!
Επικοινωνία:

Re: Άγριες Μέλισσες του Ολύμπου

Δημοσίευση από Teobe! » Πέμ 20 Ιουν 2013, 14:37

Καταρχήν εύχομαι κάθε επιτυχία στην ερευνά σου! Δείχνω ενδιαφέρον σε οποιαδήποτε ερευνητική προσπάθεια έρχεται να συμβάλλει στον εμπλουτισμό της γνώσης και στην ανάπτυξη νέας σχετικά με το περιβάλλον της χώρας μας, την αυτοφυής χλωρίδα, την πανίδα και γενικότερα...

Σημείωση: Τα παραπάνω δεν ισχύουν για έρευνες ή μελέτες με αμφίβολους χορηγούς, ύπουλα δήθεν περιβαλλοντικά προγράμματα και οργανώσεις, με απώτερο σκοπό τα κέρδη κάποιων εταιρείων και πάει λέγοντας!

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και το υλικό να μείνει στη θέση του αν και νομίζω ότι θα ταλαιπωρηθείς απίστευτα γιατί δεν έχω εμπιστοσύνη μεγάλη. Κουτοπονηριά και άγνοια ίσως δυσκολέψουν το έργο σου.

Προσπάθησε να ενημερώσεις τους πάντες, όλα τα φόρουμ, τα περιοδικά, τις ομοσπονδίες, τις οργανώσεις, ντόπιους συλλόγους, βασικά όλους τους συλλόγους της Ελλάδας, εταιρείας παροχής υπηρεσιών σχετικές με βουνό και αθλήματα (υπάρχουν και τέτοιες τρομάρα τους!), τους κυνηγούς, τους μελισσοκόμους, τους τσοπαναραίους, τα δασαρχεία, την αστυνομία, τα καταφύγια και πάει λέγοντας.

Έχε στο νου σου ότι στον Όλυμπο πάνε οι ΠΑΝΤΕΣ και για ΟΛΟΥΣ τους λόγους και για ΟΛΑ τα αλήματα/δραστηριότητες και αυτό είναι ένα πολύ σύνθετο, ετερόκλητο και εντελώς ανομοιογενές πλήος ανθρώπων και άρα...λογικών και αντιλήψεων.

Δεν θέλω να σε τρομοκρατήσω, απλά σου εφιστώ την προσοχή! Έχω μια μικρή εμπειρία λόγω του ότι εκτελώ κάτι παρόμοιο (μελέτη αυτοφυούς βλάστησης).

Καλά κουράγια και καλή επιτυχία!
Αυτοφυή Φυτά της Ελλάδας!
http://nativeplantsofgreece.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
lekat
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lekat » Πέμ 20 Ιουν 2013, 23:12

τι του λες τ' ανθρώπου; είδες τι λέει το πρόγραμμά του; δυό φορές το μήνα θα ανεβοκατεβαίνει στο πεδίο επι τρία χρόνια. Τόχει. Τ' άλλα είναι ψιλά γράμματα. Καλή επιτυχία κι απο δώ Κώστα.

Teobe! έγραψε: Δεν θέλω να σε τρομοκρατήσω, απλά σου εφιστώ την προσοχή! Έχω μια μικρή εμπειρία λόγω του ότι εκτελώ κάτι παρόμοιο (μελέτη αυτοφυούς βλάστησης)

prionas

Δημοσίευση από prionas » Παρ 21 Ιουν 2013, 09:35

Ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις ευχές

Είναι αλήθεια ότι κάθε έρευνα στον Όλυμπο έχει πολλές προκλήσεις, που έχουν να κάνουν όχι μόνο με τις συνθήκες και τις δυσκολίες του πεδίου αλλά και (κυρίως) με τον ανθρώπινο παράγοντα.

Το μόνο που μπορώ να κάνω από τη μεριά μου είναι να ενημερώσω όπως μπορώ τους πάντες για το εγχείρημα.

Εύχομαι καλή επιτυχία και στη μελέτη της αυτοφυούς χλωρίδας. Άγριες μέλισσες και αυτοφυής βλάστηση είναι δύο πλευρές του νομίσματος που λέγεται ορεινό οικοσύστημα.

Ελπίζω να βρεθούμε σύντομα στον Όλυμπο ή σε κάποιο άλλο βουνό.

Κώστας

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιβάλλον”