ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΜΟΛΑ ΠΑΡΝΗΘΑ-ΠΡΟΤΑΣΗ

Απάντηση
kos_gia

ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΜΟΛΑ ΠΑΡΝΗΘΑ-ΠΡΟΤΑΣΗ

Δημοσίευση από kos_gia » Παρ 07 Δεκ 2012, 13:56

Την περασμένη κυριακή περπάτησα στην μόλα,είναι σκουπιδότος για 2 λόγους:
1)οι κλασικοί που δεν θα γίνουν άνθρωποι ποτέ,που πετάνε τα σκουπίδια χύμα
2)οι κάδοι που έχουν τοποθετηθεί(κακώς κατά την γνώμη) δεν μαζεύονται ποτέ,με αποτέλεσμα τα σκουπίδια να τα παίρνει ο αέρας κτλ

Επειδή δεν μου αρέσει η γκρίνια χωρίς δράση:
Προτείνω
1) να κανονίσουμε καθαρισμό
2)να πάμε να βρούμε αυτούς που βάλαν τους κάδους(δασαρχείο?φορέας?ποιος?)και να απαιτήσουμε και να πάρουν τα σκουπίδια και τους κάδους(αφού δεν θα μαζευτούν ποτέ).Οι κάδοι δημιουργούν στον επισκέπτη την νοοτροπία ότι εδώ αφήνουμε τα σκουπίδια.Οι περισσότεροι δεν έχουν ούτε την παιδεία ούτε έχουν φροντίσει να αναπτύξουν τον εγκεφαλό τους ώστε να σκεφτούν ότι το μέρος το αφήνω όπως το βρήκα.Αυτο που μπορεί να μπει στη θέση των κάδων είναι ταμπελίτσες που να γράφουν κάτι τέτοιο<<ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΜΑΣ ΤΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ>>
3)να πούμε και <<2 λογάκια>>στους τύπους που τα πετάνε

ελπίζω να υπάρξει ανταπόκριση άμεσα
Η ΠΑΡΝΗΘΑ ΓΙΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΜΑΣ
όποιος ορειβατάς δεν την εκτιμά θα την εκτιμήσει σύντομα με τις τιμές της βενζίνης και την μείωση μισθών-ανεργία που παίζει

Άβαταρ μέλους
pankan

Re: ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΜΟΛΑ ΠΑΡΝΗΘΑ-ΠΡΟΤΑΣΗ

Δημοσίευση από pankan » Δευ 10 Δεκ 2012, 08:53

Διάβασα τον προβληματισμό σου για τη Μόλα, είδα ότι δεν σου απάντησε κανείς, και είπα να πω τη γνώμη μου και ελπίζω να μη με παραξηγήσεις ούτε να απογοητευθείς από την έλλειψη ανταπόκρισης.

Ζητάς πρώτα να κανονίσουμε καθαρισμό και μετά να κάνουμε διάφορες ενέργειες για την απόσυρση των κάδων και το βάλσιμο πινακίδων.

Η γνώμη μου είναι ότι το πρώτο δεν έχει κανένα νόημα αν δεν γίνει πρώτα το δεύτερο. Σε περίπτωση που οργανωθεί καθαρισμός και άδειασμα των κάδων το μόνο που θα πετύχεις είναι να άνοίξεις χώρο για τις επόμενες σακκούλες. Η εμπειρία μου τουλάχιστον αυτό μου έδειξε.

Όσο αφορά το δεύτερο έχω να σου πω ένα πράγμα. Μη περιμένεις από άλλους για να ενεργήσεις για αυτό που σε ενοχλει. Να μου επιτρέψεις νά σου πω ότι το να περιμένουμε τους άλλους είναι πολλές φορές η δικαιολογία για να μη κάνουμε τίποτα. Αν βρεθούν κι άλλοι ακόμη καλύτερα. Αλλά αν δεν βρεθούν, δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτα.
Ειδικά η Πάρνηθα είναι ένας τόπος όπου έχουν παρουσία μια σειρά δημόσιες υπηρεσίες και ιδιωτικοί οργανισμοί. Υπάρχει το Υπουργείο Περιβάλλοντος, υπάρχει το Δασαρχείο, υπάρχει η Περιφέρεια, υπάρχει ο Φορέας Διαχείρισης του Δρυμού, υπάρχουν δύο ορειβατικοί σύλλογοι που έχουν καταφύγια-ταβέρνες στο βουνό και άλλος ένας με έδρα στις παρυφές του. Υπάρχει ακόμη και μια μεγάλη ιδιωτική επιχείρηση, το καζίνο.
Τι μπορείς να κάνεις; Να τους πνίξεις στις επιστολές. Στέλνε επιστολές ξανά και ξανά στους ίδιους ανθρώπους. Στείλε στον υπουργό, στον υφυπουργό, στο Γενικό Γραμματέα, στον αρμόδιο Διευθυντή, στον Περιφερειάρχη, στις αρμόδιες υπηρεσίες της Περιφέρειας, στο Δασάρχη, στο Φορέα Διαχείρισης του Δρυμού, σε κάθε έναν ξεχωριστά από τα μέλη του ΔΣ του Φορέα Διαχείρισης, κλπ. Κάθε επιστολή που στέλνεις να την κοινοποιείς και σε άλλους δέκα για να ξέρουν οι προιστάμενοι τι ρώτησες τον υφιστάμενο και για να ξέρουν οι υφιστάμενοι ότι ο προιστάμενος είναι ενήμερος. Δώσε στην επιστολή σου ύφος ανάλογο με τον παραλήπτη της. Στους διοικητικούς τόνισε τη πιθανή παρανομία και στους πολιτικούς τη βλάβη προς τους πολίτες. Διατύπωσε την επιστολή σου ως ερώτημα για να είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν. Ανάφερε συγκεκριμένους νόμους που πιστεύεις ότι παραβαίνει η διοίκηση επιτρέποντας αυτή τη κατάσταση. Πάρε τις απαντήσεις και κάνε καταγγελία στο συνήγορο του πολίτη (συνήγορο του περιβάλλοντος) κι άσε αυτόν να τους πιέσει ακόμη περισσότερο. Ψάξε βοήθεια στους ορειβατικούς συλλόγους (πάντα με γραμματάκια) κι αν σε γράψουν, γράψτους κι εσύ στα ορειβατικά φόρουμ. Και όχι γενικά κι αόριστα, ή με διάθεση κατανόησης για την αδιαφορία που θα συναντήσεις, αλλά αναφέροντας ονομαστικά με ποιόν επικοινώνησες, τι σου είπε, και τι κατάλαβες εσύ από την επικοινωνία σας. Άλλο να σε συνδέσει ο Γιώργος, ο Νίκος, ο Τάκης, κι άλλο να συναντήσεις άρνηση από μια οργανωμένη ομάδα με συμφέροντα στο βουνό.
Τέλος αν δεν βρεις άκρη πίεσε το καζίνο ή τα ΜΜΕ να οργανώσουν αυτοί το καθαρισμό του χώρου πληρώνοντας τους σχετικούς εργάτες ή οργανώνοντας εθελοντές.

Τα παραπάνω δεν ισχύουν μόνο για τη Πάρνηθα αλλά για οπουδήποτε και ιδίως όπου εμπλέκονται δημόσιοι η συλλογικοί φορείς.
Και αν πραγματικά σε ενδιαφέρει το θέμα, ξεκίνα μόνος σου.

kos_gia

Δημοσίευση από kos_gia » Δευ 10 Δεκ 2012, 14:54

Η γνώμη μου είναι ότι το πρώτο δεν έχει κανένα νόημα αν δεν γίνει πρώτα το δεύτερο. Σε περίπτωση που οργανωθεί καθαρισμός και άδειασμα των κάδων το μόνο που θα πετύχεις είναι να άνοίξεις χώρο για τις επόμενες σακκούλες. Η εμπειρία μου τουλάχιστον αυτό μου έδειξε.

σε αυτό έχεις δίκιο,γι αυτό μια παρέμβαση στον υπεύθυνο φορέα(αλήθεια ποιος είναι?)και απαίτηση μάζεμα σκουπιδιών και κάδων πρέπει να είναι πρωταρχική.

Σε αυτό που μου λες για τις επιστολές πιστεύω ότι δεν έχει νόημα θα σε γράψουν κανονικά.

Τις λύσεις δεν τις περιμένω από το καζίνο ή τα μμε,αυτοί αν κάνουν κάτι θα το κάνουν ή για διαφημισή τους ή για δικούς λόγους συμφέροντος.Αυτό θα είναι προσωρινό και δεν θα δώσει κάποια ουσιαστική λύση.Εμένα με ενδιαφέρει η οργάνωση και η συμμετοχή αυτών που αγαπάνε την πάρνηθα.Αν οργανωθούν και είναι εκει με συνέπεια μπορεί κάτι να γίνει.
Και δυστηχώς στην πάρνηθα χρόννια τώρα βρίσκονται διάφοροι που καταστρέφουν το βουνό από μεγάλα κεφάλαια(π.χ καζίνο)μέχρι τους τζιπάτους με τα σκουπίδια τους.Οι μόνοι που απουσιάζουν είναι οι <<ορειβάτες>>(αυτοί προτιμούν φωτογραφίες στα κολονάκια και μετά ταβέρνα).Οι μόνοι που ενδιαφέρονται είναι εθελοντές του εδασα και κάποιοι άλλοι λίγοι άνθρωποι.

Πιστεύω ότι στο φόρουμ υπάρχουν άνθρωποι που μπορεί να ενδιαφερθούν γι αυτό και κάνω την πρόταση εδώ,η ευθύνη γι αυτά που κάνουμε ή δεν κάνουμε είναι και δικιά μας

υ.γ.η δήλωση τους ισόβιου προέδρου της εοοα προς μέλη ορειβατικού συλογου που κάνουν πυροφύλαξη στην πάρνηθα είναι χαρακτηριστική<<η δουλεια των συλλόγων είναι να έχουν ορειβατική δράση και όχι να διοργανώνουν πυροφυλάξεις>>

Nikolas_A

Δημοσίευση από Nikolas_A » Τρί 11 Δεκ 2012, 09:40

kos_gia έγραψε:υ.γ.η δήλωση τους ισόβιου προέδρου της εοοα προς μέλη ορειβατικού συλογου που κάνουν πυροφύλαξη στην πάρνηθα είναι χαρακτηριστική<<η δουλεια των συλλόγων είναι να έχουν ορειβατική δράση και όχι να διοργανώνουν πυροφυλάξεις>>
Κι άλλο του ιδίου, σε ΓΣ προς πρόεδρο ορειβατικού συλλόγου που ζητούσε δράση της ΕΟΟΑ κατά της καταστροφής δασικής έκτασης για κατασκευή αιολικού πάρκου:
"Η ΕΟΟΑ είναι αθλητική ομοσπονδία, όχι οικολογική οργάνωση"

γκουχ-άρθρο 4 παράγραφος ΣΤ-γκουχ!

Άβαταρ μέλους
pankan

Δημοσίευση από pankan » Τετ 12 Δεκ 2012, 14:05

kos_gia έγραψε: Σε αυτό που μου λες για τις επιστολές πιστεύω ότι δεν έχει νόημα θα σε γράψουν κανονικά.,

Λες ότι οι επιστολές δεν έχουν νόημα. Εγώ στο παρελθόν κάτι έχω καταφέρει γράφοντας επιστολές. Μη τις υποτιμάς. Ειδικά όταν έχεις να κάνεις με το Δημόσιο.
kos_gia έγραψε: Τις λύσεις δεν τις περιμένω από το καζίνο ή τα μμε,αυτοί αν κάνουν κάτι θα το κάνουν ή για διαφημισή τους ή για δικούς λόγους συμφέροντος.Αυτό θα είναι προσωρινό και δεν θα δώσει κάποια ουσιαστική λύση.Εμένα με ενδιαφέρει η οργάνωση και η συμμετοχή αυτών που αγαπάνε την πάρνηθα.Αν οργανωθούν και είναι εκει με συνέπεια μπορεί κάτι να γίνει.
Εγώ προσωπικά θα συμμαχούσα και με το διάβολο προκειμένου να πετύχω το στόχο μου. Και δε μπλέκω τους στόχους μου. Άλλος στοχος το ξεσκάτισμα κι άλλος στόχος "η οργάνωση και η συμμετοχή" που ψάχνεις. Να μου επιτρέψεις να σου πω ότι αν βάζεις το δεύτερο ως προϋπόθεση για το πρώτο, τοτε ζήσε Μάη μου...

kos_gia

Δημοσίευση από kos_gia » Τετ 12 Δεκ 2012, 16:50

Αν οι ίδιοι δεν ενδιαφερθούμε και δεν οργανωθούμε για αυτά που μας ενδιαφέρουν τότε ζήσε μάη...
Σε όλα τα θέματα ισχύει αυτό,φυσικά και δεν είναι και εύκολο πράγμα,ζούμε σε μια κοινωνία που με κουλτούρα αιώνων έχει μάθει να τα περιμένει από άλλους και από ειδικούς.Επιτέλους ο καθένας πρέπει να καταλάβει ότι οι λύσεις δεν έρχονται απ'το διάστημα και η ιστορία δεν είναι αποκομένη απ΄την πραγματικότητα και την επηρεάζουν ο καθένας με αυτά που κάνει ή που δεν κάνει.
Και για να επιστρέψω γιατί το γενίκευσα,οι στόχοι δεν μπλέκοντα το αντίθετο,η συμμετοχή και η οργάνωση είναι η μόνη που μπορεί να δώσει ουσιαστική λύση.
π.χ. αν συνεργαστείς με το καζίνο για να λύσει κάποιο πρόβλημα στο δρυμό(πέρα ότι το διαφημίζεις και μακροπρόθεσμα χαμένος είναι ο δρυμός)ουσιαστικά αποδέχεσαι και <<νομμοιποιείς>>όσα το ίδιο έχει κάνει σε αυτόν.
Αυτό που μπορεί να γίνει καλύτερα από επιστολές για παράδειγμα είναι μια παρέμβαση και απαίτηση στα γραφεία του φορέα.Προσωπικά αν δεν βρω κανέναν να ενδιαφερθεί(ή ενδιαφέρετε αλλά έχει χίλια δυο άλλα πράγματα και δεν μπορεί) θα τους πιέσω τηλεφωνικά,ίσως και γραπτά(στον φορέα και όχι ας πούμε στο υπουργείο,χαχα).Βέβαια άλλη ισχύς και χαρά έχει η ένωσις.

εσύ θα συμμαχούσες με τον διάβολο,αλλά να ξέρεις και αυτός μαζί σου το οτι θα συμμαχήσει δεν θα το κάνει για την ψυχή της διαβόλισσας μάνας του...
εγώ προσωπικά προτιμώ να συμμαχώ με αυτούς που έχουμε κοινό όραμα,κοινή αντίληψη για κάτι...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιβάλλον”