που είναι το μέρος

για ότι δεν χωράει αλλού
Άβαταρ μέλους
Γιάννης Τζίμας

Re: που είναι το μέρος

Δημοσίευση από Γιάννης Τζίμας » Τρί 24 Σεπ 2013, 18:12

vasilis έγραψε:Λίγο off topic επίσης ..
Απ' όπου (αριστερά) εύκολα ανεβαίνεται κι ο "Τσολιάς" !
Επίσης συνεχίζοντας για τo διάσελο του Αγ. Δημητρίου είναι ωραία να ακολουθήσεις την κορυφογραμμή μέχρι το διάσελο και να μην κατέβεις σε κάποιο σημείο νότια σε μονοπάτι όπως δείχνει ο χάρτης!
Πολύ σωστά!

Άβαταρ μέλους
Γιάννης Τζίμας

Δημοσίευση από Γιάννης Τζίμας » Τετ 25 Σεπ 2013, 11:44

pankan έγραψε:Αφού δεν τη βάζει αυτός, τη βάζω εγώ. Προσωπικά ούτε ξέρω που είναι. Ας μας πει αυτός.
Μήτρου Τάκης έγραψε:Δεν κλέβω εικονοστάσια.
Έχω μεγάλη περιέργεια να μάθω που βρίσκεται αυτή η κορυφούλα. Αλλά η πληροφορία της φωτογραφίας είναι τόσο λίγη που μόνο όποιος έχει πάει εκεί, μπορεί να απαντήσει.
Αν δεν έχει πάει άλλος, κάνω έκκληση στο Θανάση (ή στον Τάκη) ...να μη μας αφήνουν σε αγωνία.

Άβαταρ μέλους
Μήτρου Τάκης

Δημοσίευση από Μήτρου Τάκης » Τετ 25 Σεπ 2013, 14:29

Γιάννης Τζίμας έγραψε:Έχω μεγάλη περιέργεια να μάθω που βρίσκεται αυτή η κορυφούλα. Αλλά η πληροφορία της φωτογραφίας είναι τόσο λίγη που μόνο όποιος έχει πάει εκεί, μπορεί να απαντήσει.
Αν δεν έχει πάει άλλος, κάνω έκκληση στο Θανάση (ή στον Τάκη) ...να μη μας αφήνουν σε αγωνία.
Θανάση έχεις το πρόσταγμα ως επίτιμος δημότης της Φλώρινας :thmbup: :thmbup: :thmbup:

Άβαταρ μέλους
lekat
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lekat » Τετ 25 Σεπ 2013, 18:20

μας κάνει πλάκα ο παναγιώτης. κυκλοφορούν τόσες φωτογραφίες της και είναι τοσο χαρακτηριστικό το εικονοστάσι, να το πούμε λοιπόν, γιατί έχουμε κι ένα υπόλοιπο με τη Νίκη για κεί: Βίγλα Λούτζε! στη κορυφογραμμή απο το Πισοδέρι προς το Βίτσι. Ανεβαίνεις απο Πισοδέρι ή απο Αλωνα ή και απο Φλώρινα.
υγ. δυστυχώς Νίκο είμαι πάλι χωρίς pc αυτές τις μέρες κι έτσι δεν μπορώ να σκαλίσω τον σκληρό. Για να βάζει ο επόμενος, ήδη βλέπω ότι άρχισε καλά η νέα περίοδος

Άβαταρ μέλους
pankan

Δημοσίευση από pankan » Πέμ 26 Σεπ 2013, 10:03

Ρε θα μας τρελάνεις;
Απαντάς μόνος σου στη δική σου φωτογραφία; Που νομίζεις ότι τη βρήκα τη φωτογραφία; Στο δικό σου το panoramio.
Βάλε μας λοιπόν τώρα μια φωτογραφία γιατί αν έχεις τρόπο να διαβάσεις το site θα βρεις τρόπο και για να ανεβάσεις μια φωτογραφιούλα.

Άβαταρ μέλους
lekat
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lekat » Πέμ 26 Σεπ 2013, 22:47

pankan έγραψε:Ρε θα μας τρελάνεις;
Απαντάς μόνος σου στη δική σου φωτογραφία;
απλά ανταποκρίθηκα στο πιο πίσω αίτημα του Γιάννη...
ιδού κι ένα μέρος που οι περισσότεροι "γραμμιστές" το έχουν περπατήσει, για να σας δώ...
Συνημμένα
perpatontas.JPG

Άβαταρ μέλους
Teobe!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Teobe! » Παρ 27 Σεπ 2013, 02:08

....πάντως ο ασβεστόλιθος είναι που κάνει την διαφορά...
Αυτοφυή Φυτά της Ελλάδας!
http://nativeplantsofgreece.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
Γιάννης Τζίμας

Δημοσίευση από Γιάννης Τζίμας » Παρ 27 Σεπ 2013, 08:50

Για να κάνω την αρχή, κάτι σε Αρένες μου φέρνει. Ίσως το τελείωμα της Κάτω Αρένας.

vasilis

Δημοσίευση από vasilis » Παρ 27 Σεπ 2013, 10:51

Στα γρήγορα, μήπως εκεί που τραβερσάρει το μονοπάτι από αριστερά της κόψης, πηγαίνοντας (κοντά) για 2.520;

Άβαταρ μέλους
Υψολάγνος

Δημοσίευση από Υψολάγνος » Παρ 27 Σεπ 2013, 16:07

Μου μοιάζει ότι είναι τραβηγμένη κατεβαίνοντας από την κορυφή Ανω Αρένα προς τις λίμνη Μουτσαλιά,κάπου στο μέσο της κατάβασης.
Δεν υπάρχουν επιβάτες στο ’’διαστημόπλοιο’’ που λέγεται Γη, είμαστε όλοι πλήρωμα (Marshal Mac Luhan)

Άβαταρ μέλους
Μήτρου Τάκης

Δημοσίευση από Μήτρου Τάκης » Παρ 27 Σεπ 2013, 19:01

Υψολάγνος έγραψε:Μου μοιάζει ότι είναι τραβηγμένη κατεβαίνοντας από την κορυφή Ανω Αρένα προς τις λίμνη Μουτσαλιά,κάπου στο μέσο της κατάβασης.
Συμφωνώ και εγώ. Είναι κατέβασμα από την σάρα Νοτιανατολικα του κύριου μονοπατιού που βγάζει στις πηγές των λιμνών. Και μια απορία γενικός, ποιος είναι ο λόγος που οι περισσότεροι παίρνουν το γιδόστρατο που οδηγεί στις Σάρες και όχι το κυρίως μονοπάτι που ξεκινάει αριστερότερα;

Άβαταρ μέλους
lekat
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lekat » Παρ 27 Σεπ 2013, 19:04

Win Win Win Υψολάγνος

υγ. δεν είναι στο κατέβασμα, είναι στο ανέβασμα και είναι αρκετά ψηλά, έχουμε φύγει απ τις οξιές κι έχουμε πάρει ρίζα ρίζα τα βράχια πηγαίνοντας βόρεια προς τα εκεί που ανεβαίνει το κανονικό μονοπάτι απο τα Μουτσάλια.

παίζεις.
υγ2 πρόλαβε κι ο Τάκης. Στο ερώτημά του δεν υπάρχει λογική απάντηση. Εμείς απλά θέλαμε να πάμε ρίζα ρίζα. Οσο για το κυρίως μονοπάτι ξεκινάει δεξιότερα κι όχι αριστερότερα. Απο τη λίμνη μπαίνεις στο δάσος βόρεια κι ύστερα βγαίνεις στα ξέφωτα. Υπάρχει, όμως, πράγματι και μια διαδρομή στο πιο κάθετο κι αυτή πράγματι είναι αριστερότερα.

υγ3. Teo ας μην ήσουν παρών τότε και θα μου 'λεγες για ασβεστόλιθους...

Άβαταρ μέλους
Μήτρου Τάκης

Δημοσίευση από Μήτρου Τάκης » Παρ 27 Σεπ 2013, 22:53

lekat έγραψε:υγ2 πρόλαβε κι ο Τάκης. Στο ερώτημά του δεν υπάρχει λογική απάντηση. Εμείς απλά θέλαμε να πάμε ρίζα ρίζα. Οσο για το κυρίως μονοπάτι ξεκινάει δεξιότερα κι όχι αριστερότερα. Απο τη λίμνη μπαίνεις στο δάσος βόρεια κι ύστερα βγαίνεις στα ξέφωτα. Υπάρχει, όμως, πράγματι και μια διαδρομή στο πιο κάθετο κι αυτή πράγματι είναι αριστερότερα. υγ3. Teo ας μην ήσουν παρών τότε και θα μου 'λεγες για ασβεστόλιθους...
Αριστερότερα κατεβαίνοντας φτάνεις σε ράχη με "ώμο" και μετά μπαίνεις στο δάσος με τις οξιές. Με αφετηρία την λίμνη προχωράς περίπου 300 μέτρα προς την "Τρακοσάρα" και παίρνεις αριστερά τρακτερόδρομο που στην συνέχεια γίνετε μονοπάτι.url Εδώ Πάντως συνεννοηθήκαμε.

Άβαταρ μέλους
lekat
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lekat » Σάβ 28 Σεπ 2013, 00:35

Μήτρου Τάκης έγραψε:Αριστερότερα κατεβαίνοντας φτάνεις σε ράχη με "ώμο" και μετά μπαίνεις στο δάσος με τις οξιές. Με αφετηρία την λίμνη προχωράς περίπου 300 μέτρα προς την "Τρακοσάρα" και παίρνεις αριστερά τρακτερόδρομο που στην συνέχεια γίνετε μονοπάτι.url Εδώ Πάντως συνεννοηθήκαμε.
κατάλαβα, λες για το μονοπάτι με τα ασπροκόκκινα σημάδια απ' την τρακοσάρα

Άβαταρ μέλους
Teobe!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Teobe! » Σάβ 28 Σεπ 2013, 01:22

Παίζει εκτός από παρών να είμαι και ο φωτογράφος;;;;

Πάντως αυτό για το ασβεστόλιθο που είπα ισχύει. Τα πετρώματα εκεί πάνω είναι στην πλειοψηφία τους φλύσχης (μάλλον, με κάθε επιφύλαξη...) εξού και αυτή η χωμάτινη αίσθηση καθώς και τα πολλά σαθρά ακόμα και σε ορθοπλαγιές.

Όχι όμως παντού, Αρένες, Κάμενικ, ίσως Σούφλικας κ.α είναι ασβεστόλιθοι!

Δεν είμαι ειδικός πάντως, μια παρατήρηση έκανα...
Αυτοφυή Φυτά της Ελλάδας!
http://nativeplantsofgreece.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
Υψολάγνος

Δημοσίευση από Υψολάγνος » Σάβ 28 Σεπ 2013, 02:35

Λοιπόν βάζω μια φωτογραφία από βουνό πάνω από 2000μ υψόμετρο.Σε ποιό βουνό είμαστε και ποιές κορυφές βλέπουμε σε πρώτο πλάνο;

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us
Δεν υπάρχουν επιβάτες στο ’’διαστημόπλοιο’’ που λέγεται Γη, είμαστε όλοι πλήρωμα (Marshal Mac Luhan)

Άβαταρ μέλους
Γιάννης Τζίμας

Δημοσίευση από Γιάννης Τζίμας » Σάβ 28 Σεπ 2013, 14:52

Υψολάγνος έγραψε:Μου μοιάζει ότι είναι τραβηγμένη κατεβαίνοντας από την κορυφή Ανω Αρένα προς τις λίμνη Μουτσαλιά,κάπου στο μέσο της κατάβασης.
Μήτρου Τάκης έγραψε:Συμφωνώ και εγώ. Είναι κατέβασμα από την σάρα Νοτιανατολικα του κύριου μονοπατιού που βγάζει στις πηγές των λιμνών. Και μια απορία γενικός, ποιος είναι ο λόγος που οι περισσότεροι παίρνουν το γιδόστρατο που οδηγεί στις Σάρες και όχι το κυρίως μονοπάτι που ξεκινάει αριστερότερα;
Εδώ μιλάμε για πολύ προχωρημένους "γραμμιστές" (κατά την έκφραση του Θανάση). Εσύ απλά ψυλλιάζεσαι που περίπου πρέπει να βρίσκεται κι αυτοί το εντοπίζουν με προσέγγιση 150 - 200 m!

Άβαταρ μέλους
Μήτρου Τάκης

Δημοσίευση από Μήτρου Τάκης » Σάβ 28 Σεπ 2013, 18:54

lekat έγραψε:κατάλαβα, λες για το μονοπάτι με τα ασπροκόκκινα σημάδια απ' την τρακοσάρα
Όχι Από το ξέφωτο μπροστά στην λίμνη προχωράς για "Τροκοσάρα" και σε 300 μέτρα στρίβεις αριστερά

Άβαταρ μέλους
Γιάννης Τζίμας

Δημοσίευση από Γιάννης Τζίμας » Τετ 02 Οκτ 2013, 08:34

Η εντυπωσιακή κορυφή που βλέπω δε μου θυμίζει τίποτε, νομίζω όμως ότι βρισκόμαστε στη βόρεια Ελλάδα. Μάλλον πρέπει να δώσεις βοήθεια.

Άβαταρ μέλους
pankan

Δημοσίευση από pankan » Τετ 02 Οκτ 2013, 14:13

Αν δεν είναι οι Σούφλες τους μοιάζουν πάρα πολύ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελεύθερη Συζήτηση”